Онлайн-сервіс державних послуг, інтернет-банкінг, музей, реклама в метро — сьогодні тисячі сфер використовують QR-коди задля комфорту користувачів. Ви точно бачили це чорно-біле зображення з різноманітними квадратами всередині та користувалися ним: щоб задонатити на важливий збір чи підтвердити платіж онлайн, щоб дізнатися більше про товар чи продукт, щоб перейти на сайт, канал в YouTube чи сторінку в соцмережі.
Та чи завжди QR-коди працюють тільки на полегшення нашого життя? Чи можна «вхопити» вірус або наразити себе на іншу небезпеку, відсканувавши таку позначку? Вчимося правил кібергігієни та розбираємося, як вберегтися від небезпечних QR-кодів.
QR-код — це графічна позначка, в якій закодована певна інформація. Він працює як засіб передачі даних: користувач сканує малюнок за допомогою камери смартфона чи планшета, пристрій розшифровує дані та перенаправляє вас на потрібну сторінку в інтернеті.
Вперше QR-коди почала використовувати японська компанія Denso-Wave в 90-х роках XX століття: тоді на заводах концерну «Тойота» за їх допомогою відстежували деталі під час доставки. А вже за десять років технологія отримала масову популярність: коди з'явились на упаковках продуктів, в туристичних локаціях та громадських місцях, у бібліотеках та музеях, на візитівках та ресторанних меню, на рекламних банерах онлайн та офлайн.
QR-кодами легко не лише користуватися, а й генерувати їх: сьогодні в мережі є багато сервісів, які швидко та просто допомагають створити позначку. Відтак, будь-хто сьогодні може згенерувати QR-код та направити користувача куди завгодно: зокрема і на шкідливі ресурси.
Перейшовши за злочинним QR-кодом, користувач може потрапити на фішинговий сайт або файли, що містять віруси чи шкідливе програмне забезпечення. А ще — на сайт-підробку із фальшивими реквізитами для оплати, де ошукана людина може втратити свої гроші.
QR-код слід розглядати як звичайне посилання, яке, на відміну від довгого тексту із різними символами, зобразили графічно для зручності. Іншими словами, QR-код — це посилання, а отже тут діятимуть ті ж правила.
Аби вберегти себе від небезпек, варто «розумно споживати» QR-коди:
Якщо ви все ж перейшли за кодом і бачите, що автоматично починається завантаження якогось незрозумілого файлу — треба скасувати процес та видалити файл.
Щоб убезпечити свої пристрої від зараження вірусами, а себе — від попадання на шахраїв, дотримуйтеся простих правил:
* Партнерська соціальна кампанія
Матеріал створено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США. Думки авторів матеріалу не обов'язково відображають позицію Державного департаменту США.
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.