Жоден ворог не зуміє викрасти у нас свято, поки ми разом. Попри обстріли, тривоги й пошкоджену енергетичну інфраструктуру, Україна святкуватиме Новий рік з усім цивілізованим світом. Як до свята підготувалися у пунктах незламності — у нашому тексті.
В країні війна, тож створити святковий настрій важко: у когось на фронті близькі, хтось переживає стрес через постійні відключення світла. Десять місяців війни виснажили нас, іноді на приємні емоції банально не залишається сил. Навіть головна ялинка країни цьогоріч не створює святкової атмосфери.
Втім, українці роблять все для того, щоб залишатися в теплі, зі світлом та попри все продовжувати працювати. По всій країні вже відкрито більше тисячі пунктів незламності. Кожен з них облаштований усім необхідним — там є тепло, світло, зв'язок, гарячий чай з печивом та навіть дитячі зони. Деякі навіть облаштовані старлінками та спальними місцями. І це ще не все, адже навіть у такі скрутні часи українці створюють затишок.
"Рубрика" відвідала столичні пункти незламності, щоб подивитися, як вони підготувалися до Нового року та дізналася, що роблять в інших регіонах, щоб покращити настрій людей, які приходять до пунктів обігріву.
Перше, що ми помітили — це гостинність. Де б ми не з'явилися, всюди одразу пропонують гарячий чай та печиво. Майже щоразу нас зустрічали фразою "Прийшли погрітися? Заходьте, на вулиці нині негода".
Нам напрочуд щастило зі світлом — де б не з'являлась "Рубрика", вікна сусідніх будинків сяяли ілюмінацією. Так вийшло з мобільним пунктом незламності біля пожежної частини у Святошинському районі столиці.
Табличка біля намету повідомляє, що "Пункт незламності за даною адресою розпочне роботу у разі тривалої відсутності електропостачання (від 24 годин)", але рятувальники, які стояли поруч, гостинно пустили в намет. Одразу ввімкнули "дуйчик", який прогрів приміщення майже моментально — через 5 хвилин вже хочеться зняти верхній одяг, стає спекотно.
Відвідувачів всередині не було, "Якби ви прийшли пару днів тому, побачили б — тут було десь пів сотні людей", — кажуть рятувальники й додають, що пускають всіх без виключення.
Поряд з кожним пунктом незламності обов'язково чергує поліціянт, щоб попередити неприємні прецеденти або провокації. Обов'язкові ще два елементи — всюди ми бачили вогнегасники та аптечки.
На інформаційних стендах — телефони гарячих ліній, в тому числі й телефон допомоги жертвам домашнього насилля, а також схеми з картами проходів до найближчих укриттів.
Яскравий куточок в кожному з пунктів — дитяча зона. У кожному пункті незламності ви знайдете олівці, настолки та іграшки для дітей будь-якого віку. В одному з мобільних пунктів біля пожежної частини в Солом'янському районі є навіть окрема кімната матері й дитини. Рятувальники пояснюють:
"Зазвичай відправляють туди з маленькими дітьми, але коли людей дуже багато, кімната матері й дитини перетворюється на загальну кімнату для всіх".
В пункті незламності, що знаходиться у Дарницькій районній адміністрації, затишку додають малюнки на стінах: прямо над робочими місцями майорить напис "Дарниця незламна".
До цього пункту "Рубрика" потрапила під час аварійних відключень світла, тож застали й відвідувачів. Майже всі прийшли з ноутбуками та працюють, бо відключення світла — не привід припиняти роботу.
Дитяча зона, зігріваючі напої та тепло — це обов'язкові умови для пунктів незламності. У деяких намагаються влаштувати ще й справжній домашній затишок.
Так, наприклад, у пункті біля Навчально-наукового Інституту №3 Академії внутрішніх справ, який знаходиться майже на виїзді зі столиці.
Намет та булер'яни самі по собі виглядають автентично, але курсанти академії за ініціативою НАВС та Дарницької районної адміністрації разом з дітьми, які завітали до пункту, прикрасили ялинку та приміщення до Нового року.
Це зробили ще 19 грудня, на Свято Миколая. Тоді ж дітям роздали подарунки до свята і запалили перші різдвяні вогники.
Не оминуло свято й місто Миколаївка, що у Донецькій області. Ось так зараз виглядає один з пунктів незламності громади. Його прикрасили новорічними атрибутами: годинник, ялинка і сріблясті кульки.
Як повідомляє керівництво громади, у пункті є потужний генератор, який забезпечує постійну електроенергію, завжди є тепло та інтернет. Те ж стосується решти пунктів обігріву.
Ще на відвідувачів тут чекає гарячий чай, кава, легкий перекус, є запаси питної води та можливість набрати технічну воду.
У Дніпрі на базі закладів позашкільної освіти працюють 14 пунктів незламності, з них 10 розміщені у тимчасових укриттях. Кожен пункт має генератор, запаси питної й технічної води, їх також прикрашають до новорічних свят та навіть створюють фотозони.
Раніше "Рубрика" вже була в "Теплиці" — пункті незламності на базі освітнього закладу, який повністю функціонує за кошти організації "Солом'янські котики", але цього разу дещо змінилося — у приміщенні з'явилася святкова атмосфера, бо всіх гостей зустрічає ялинка.
"Котики" розповіли "Рубриці": кошти фонду ані на ялинку, ані на прикраси не витрачали, оскільки вважають, що доки в країні війна, наголошувати на новорічних гуляннях не варто. Ялинка з'явилася тут випадково. Комунальне підприємство, яке опікується зеленими насадженнями Солом'янського району і щороку доставляє ялинки до шкіл, вирішило подарувати одну з ялинок благодійникам.
"Котики" натомість вирішили: якщо є ялинка, і є спільнота — прикрашати також треба разом, тож кожен охочий може принести будь-яку свою іграшку та повісити її на ялинку. До ініціативи приєдналася навіть собачка Ефі, якій дали бейджик — чотирилапа стала волонтером "Солом'янських котиків".
Так і приходить свято у наші пункти незламності: десь допомогли волонтери, десь — підключилися відвідувачі, батьки залучили дітей. Але головне, що ми помітили — ані ялинка, ані прикраси не створюють святкового настрою та затишку так, як роблять це люди.
Пропозиція випити гарячого чаю, турботливе питання про те, чи не змерзли ви — ось, що по-справжньому зігріває у моменти відчаю. Головне — пам'ятати, що світло є всередині кожного з нас, і доки воно горить, нас не перемогти.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.