fbpx
Сьогодні
Розбір 10:34 30 Бер 2023

Як зрозуміти, що потрібно до психолога чи психотерапевта: симптоми й різниця між фахівцями

У контексті війни все більше українців цікавляться психотерапією. Стреси, депресія, посттравматичні синдроми з’являються в українців все частіше. Тож виникає питання — як зрозуміти, у який момент треба звертатися за допомогою? І до кого саме — до психолога чи психотерапевта? “Рубрика” вирішила розібратися з цими питаннями.

У чому проблема?

Війна має великий вплив на нашу психоемоційну стабільність. Стрес, апатія, тривожність, депресія, ПТСР аж ніяк не покращують життя, а навпаки  — зменшують його якість та можуть стати причинами інших серйозних хвороб.  

"Рубрика" поспілкувалась із психологинею, щоб дізнатись, за яких симптомів точно треба звертатися за допомогою та як зробити перший крок до терапії, якщо є страх та невизначеність.   

Яке рішення?
Психолог, психотерапевт та психіатр кого та за яких умов обрати? 

Спершу треба визначити, хто є хто. Отож, психолог це ваш консультант. Ви отримуєте консультацію, пораду та пропрацьовуєте проблему самостійно. Психологи допомагають впоратись зі стресами, подолати залежність, пережити складні періоди (втрата близької людини або міжособистісні проблеми).  

як наважитись на психотерапію

Психотерапевт той, хто виправляє. Він шукає причини нестабільного психоемоційного стану людини, моделює його або прибирає. Психотерапевта можна порівняти з фахівцем-програмістом, який знешкоджує віруси, але у підсвідомості.

Психотерапевт допомагає впоратися з посттравматичним стресовим розладом, тривожністю, депресією, розладами харчової поведінки та іншими проблемами. 

Психіатр працює вже з розладами психіки та може призначити лікарські препарати, щоб зменшити видимість симптомів або усунути їх. Медикаментозне лікування також може призначити психотерапевт, якщо має відповідну медичну освіту.  

Психологиня Марія Стецюк рекомендує людям, які раніше не мали жодного досвіду спілкування з такими спеціалістами, розпочати все ж з психолога. Особливо, якщо немає конкретного запиту, але є розуміння наявності проблеми.

Марія Стецюк

Марія Стецюк. Фото з особистого архіву Марії

"Бо це такий спеціаліст, який може допомогти вам далі визначитись, чи потрібно пропрацьовувати проблему більш детально з психотерапевтом, чи потрібна медикаментозна підтримка. Тому психолог для початку буде добрим рішенням", пояснює Марія Стецюк. 

Яке це працює?
Перші симптоми, за яких треба звернутися до фахівця 

Марія Стецюк каже, до психолога йдуть, щоб впоратись з різними стресами у житті: 

"Коли присутнє нерозуміння, куди рухатись далі. Наприклад, людина втратила роботу або закінчила довготривалі стосунки. Психологи тут допомагають впоратись з міжособистісними проблемами у спілкуванні з іншими людьми. Дуже часто психологи надають кризові консультації, коли щось трапилось і просто з треба з кимось поговорити". 

Частіше за все, людині не потрібно багато сеансів у психолога. Достатньо декілька, зазвичай до десяти. Якщо проблему потрібно буде вивчати та розбирати глибше треба йти до психотерапевта. 

Тож можна виділити головні симптоми, за яких треба відвідати психолога: 

 • коли більше запитань, ніж відповідей; 
 • коли є конфліктні ситуації вдома, на роботі, які ви не можете вирішити самостійно;
 • якщо є відчуття апатії та емоційного вигорання;
 • присутня невпевненість у собі;
 • почуття безвиході у ситуації;
 • проблеми комунікації з іншими людьми;
 • швидка втомлюваність, головні болі, порушення сну чи апетиту, у тому числі недоїдання або переїдання;
 • хронічний стрес;
 • підвищена дратівливість, спалахи гніву, емоційні гойдалки, панічні атаки;
 • якщо зʼявляються залежності від алкоголю або наркотиків;
 • думки про самогубство (головний "дзвіночок", що потрібна допомога спеціалістів). 

як обрати психолога

Причиною для звернення до психотерапевта можуть бути однакові стани або події в житті. Страхи, панічні атаки, тривожність, навʼязливі думки є компетенцією психотерапевта, а не психіатра чи психолога. 

Серед інших симптомів для звернення до психотерапевта можуть бути: 

 • навʼязливі думки;
 • тривожний стан;
 • постійний поганий настрій та відчуття безнадії, втрата інтересу до усього, що вас оточує або що раніше викликало зацікавленість;
 • прояви безсоння або навпаки — надмірної сонливості; 
 • зниження здатності зосереджуватися, приймати рішення, чітко мислити;
 • постійні спогади або занурення у події минулого; 
 • притуплення емоцій, відсутність задоволення від життя. 

Та все ж для початку можна звернутися за консультацією саме до психолога чи психологині. Адже тільки фахівець може правильно визначити порушення психоемоційного стану людини та порадити подальші дії. 

А це точно працює?
Головне — розпочати 

Марія Стецюк каже, у вирішенні проблеми завжди головне — це почати. Можна вивчити сайти з психологами вашого міста, почитати про їхні послуги, знайти відгуки. На щастя, сьогодні є безліч можливостей для отримання психологічної допомоги: платної чи безплатної, онлайн-консультацій чи офлайн-зустрічей. Людина може обрати для себе найзручніший спосіб. 

"Якщо друзі та знайомі мають досвід спілкування з такими спеціалістами, можна попросити їх про відгук, розказати, як все було. Після першої зустрічі зі спеціалістом не обов'язково продовжувати до нього ходити. Людина може просто не сподобатись, навіть не той тон голосу, це все є нормальним. Можна попросити підібрати вам іншого спеціаліста. Головне пробувати", наголошує Марія Стецюк. 

коли треба йти до психотерапевта

Живучи у проблемі, людина втрачає роки життя. Тож чим швидше почати працювати над цим, тим швидше можна повернутися до повноцінного світосприйняття. 

Тож головне — не боятися звернутися до спеціаліста. Почніть з простого — знайдіть та почитайте відгуки про фахівців психології з вашого міста. Перша консультація завжди викликає хвилювання, та можливо саме вона допоможе вам відчути себе краще. Розпочати можна з психолога, якщо ви не впевнені у своєму стані. Та якщо проблема вже заважає вам жити, можна звернутися до психотерапевта для глибшого опрацювання проблеми. 

Цей матеріал створено онлайн-виданням "Рубрика" в межах програми "Український фонд швидкого реагування", яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю онлайн-видання "Рубрика" і не обов'язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.

URRF IREX РУБРИКА

1
21808

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: