“Рубрика” відповідає разом з досвідченими психологинями.
В умовах невпевненості та нестабільності люди шукають різні способи впорядкувати світ навколо себе. Прикмети, які передаються з покоління в покоління, надають відчуття контролю та певності. Особливо популярні серед них деякі об'єкти та дії, які за народними повірʼями здатні притягувати багатство та процвітання.
Щоб заманити гроші й успіх у своє життя, люди намагаються дотримуватися прикмет, вивчають фен-шуй, ходять на тренінги, проводять різні ритуали, купують різні предмети, які нібито мають притягнути достаток. Одним словом — витрачають на це багато сил, часу і… грошей.
"Рубрика" поговорила з психологинею та нейропсихологинею, щоб розібратися у шкоді віри в прикмети, користі в ній (так, часом це може приносити й користь), та виділила головні поради про те, як переконати людину, що вірить у прикмети, у зворотному.
Але спершу пройдемося основними "магічними переконаннями" щодо грошей, які поширені серед українців. Чи впізнаєте якісь із них?
Ви ще не втомилися? Прикмет про гроші — безліч. Хтось каже, що позичати гроші не можна у вівторок, хтось — що віддавати борги слід лише вранці; хтось радить ховати срібну монету під поріг…
Якщо ви — раціональна людина, напевне, такі забобони викликають у вас хіба здивування чи роздратування. А що робити, якщо в них вірять, наприклад, ваші близькі? І чи треба щось робити?
"Кожен обирає у що вірити. І тут важливо, яка саме це віра, тобто чи шкодить вона, чи навпаки є підтримкою у важкі часи", — говорить психологиня, докторка психологічних наук, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоровʼя "Ти як?" Наталія Коструба.
Є люди, які щиро вірять, що певні предмети чи ритуали оберігають їх від усього лихого і це їм дає відчуття впевненості. Якщо при цьому вони й самі дбають про свій добробут та безпеку (наприклад, уважно ставляться до своїх фінансів, правильно переходять дорогу, на сигнали тривоги рухаються в укриття і т.д.), така віра є конструктивною. Її функція — не більше ніж підвищити відчуття захищеності та власної безпеки, коментує експертка. У цьому випадку немає потреби переконувати, що прикмети та забобони не працюють.
Водночас якщо ви бачите, що така віра — наприклад, у червону нитку — шкодить щоденному добробуту людини, варто з нею поговорити та з'ясувати мотиви її поведінки.
Шкодити людині така віра може у випадку повної надії на магічні дії та амулети. Наприклад, якщо людина вважає так: "Нащо мені йти в укриття в тривогу, у мене ж є червона ниточка, вона мене вбереже". Такі думки й така віра є деструктивною, тобто породжує поведінку людини, яка ставить під загрозу її безпеку та добробут.
Віра в прикмети та символи, що серед іншого і притягують гроші, є частиною людської культури та психології. Тут важливо знайти здоровий баланс між цією вірою та реальними діями, спрямованими на досягнення фінансового добробуту, вважає нейропсихологиня Вікторія Яковенко. Збереження віри в прикмети може бути частиною особистих переконань та культурної ідентичності, але важливо також зосереджуватись на конкретних діях для досягнення цілей. Тим, у кого віра в прикмети стає нав'язливою, може бути потрібна допомога психолога для знаходження більш здорового способу взаємодії з цими переконаннями.
"Спілкування з рідними та близькими, які вірять у прикмети та магічні символи для залучення грошей, потребує такту, поваги та розуміння. Важливо підходити до таких розмов з відкритим серцем та розумом, щоб не образити почуття іншої людини та не підірвати ваші стосунки", — говорить Вікторія Яковенко.
Вам допоможуть:
Насамперед важливо розуміти, що віра в прикмети часто має глибоке коріння, пов'язане з культурними традиціями, вихованням та особистим досвідом. Тому почніть з того, що постарайтеся зрозуміти, чому ваш близький вірить у ці прикмети. Вислухайте його думку без упередженості та покажіть повагу до його переконань.
Якщо ви вважаєте важливим обговорити ефективність прикмет, підходьте до цього питання поступово. Почніть із загальних розмов про те, як різні люди вкладають різний зміст у символи та прикмети. Це може допомогти пом'якшити ґрунт для глибших дискусій.
Замість того, щоб намагатися переконати в тому, що прикмети не діють, запропонуйте альтернативний погляд на те, як можна залучати удачу та процвітання в життя. Обговоріть важливість практичних дій, таких як фінансове планування, освіта, наполеглива праця та особистісне зростання.
Пам'ятайте, кожен має право на власні переконання. Ваші спроби переконати можуть зустріти опір і викликати образу. Тому важливо підкреслити, що ваша мета не в тому, щоб забрати віру, а в тому, щоб запропонувати додаткову перспективу.
Висловлюйте свою підтримку незалежно від переконань. Покажіть, що ваш інтерес та турбота не залежать від того, чи вірить ваша близька людина у прикмети. Це допоможе зберегти міцні та здорові стосунки, навіть якщо ви не згодні в деяких питаннях.
Важливо пам'ятати, що саме переконання не завжди є метою. Іноді краще зосередитися на вмінні будувати відкритий діалог та підтримці одне одного.
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
“Рубрика” розповідає про проєкт, що допомагає відновитися, набратися сил та постратегувати на майбутнє тим, хто… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.