УрбанРубрика

Металобрухт у дворі. Як прибрати покинутий автомобіль

Як прибрати автомобіль, який заважає, і в чому полягає головна складність

В і без того тісних дворах пострадянських міст часто зустрічаються автомобілі, які вже давно вийшли з ладу. Ми не знаємо, що сталося з їхніми господарями, але ми бачимо: колеса спущені, вікна розбиті, двері та капот вже неабияк поїдені іржею. 

У кращому випадку такі автомобілі просто займають місце, а в гіршому — стають місцем складування сміття, шприців; час від часу такі автомобілі підпалюють хулігани, і тоді вони не тільки псують повітря мешканцям усіх довколишніх будинків, а й можуть стати причиною трагедії — у 2018 році у Святошинському районі Києва від вибуху в покинутому автомобілі постраждало 4 дитини — в бардачку кинутого і відкритого автомобіля була граната, яка вибухнула, коли діти його відкрили. 

Ще тоді київська влада замислилася над тим, щоб спростити механізм збирання безгоспних транспортних засобів, адже розроблений він був ще в радянські часи, коли залишені без нагляду автомобілі були швидше винятком, ніж дворовою традицією. Тому наявна на сьогодні процедура евакуації безхазяйного автотранспорту має радянську основу і сильно застаріла: одне відомство, яке відповідає за порядок і доброустрій, не має повноважень щодо дій стосовно колишніх авто, друге — має повноваження, але кошти, в разі проходження всіх етапів і проведення аукціону, йдуть на третє. 

Ще одна проблема полягає в тому, що в Україні не існує порядку утилізації таких безгоспних автомобілів — всі вони повинні бути перевезені на спеціальну стоянку і там залишаються на невизначений термін. 

І якщо розв'язання першої проблеми — це питання часу і бюрократії, то для того, щоб позбутися від другої, доведеться докласти трохи більше зусиль, закупити обладнання і налагодити процеси утилізації. 

Що роблять з безхазяйними автомобілями в інших країнах?

Ви напевно бачили в фільмах звалища автомобілів — купи стислих, як консервні банки, автомобілів лежать величезними стопками. Перед тим, як старе авто перетвориться на таку купу металолому, яку можна використовувати як вторинну сировину, виконується велика робота: знімаються шини, виймається скло і внутрішні деталі, обов'язково зливаються всі рідини. Окремо утилізують акумулятори, дроти тощо. Абсолютно всі елементи переробляються повторно. Наприклад, автомобілі марки Jaguar на 75% складаються з повторно перероблених ресурсів. 

У країнах, де утилізують автомобілі, за це передбачений додатковий збір, здебільшого його оплачує власник автомобіля під час його купівлі, він становить близько $100. 

Як це питання розв'язується у нас?

На жаль, для того, щоб подібна система з'явилася й у нас, доведеться розв'язати питання розподілу обов'язків з прибирання таких автомобілів з вулиць — це для початку. Кілька років тому процедуру хотіли перекласти на плечі комунальних служб — існує навіть рішення Київради, датоване 11 квітня 2019 року, про доручення виконавчому органу КМДА затвердити порядок переміщення та зберігання безхазяйних транспортних засобів. Однак порядок так і не був підготовлений. 

Автомобіль, власника якого встановити неможливо, згідно зі ст. 12 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, буде вважатися безхазяйними відходами. Що з такими «відходами» відбувається далі — вирішується окремо в кожному конкретному випадку. Таке рішення приймає місцева державна адміністрація, в залежності від ступеня небезпеки відходів та їх місцеперебування. Головна складність в тому, що законодавчо не визначено, коли «закінчується автомобіль» і «починається металолом» — такої експертизи не передбачено жодним нормативним документом, який стосувався б безхазяйного сміття. 

Як розв'язувати це питання, придумали у Львові, де проти приблизно 600 кинутих машин в столиці до початку цього травня залишилося всього 28 іржавих авто. Мерія міста співпрацює з поліцією, щоб знайти власників автомобілів. Якщо власник відмовлявся самостійно забрати транспортний засіб, до справи були залучені управління безпеки міста, і евакуатор забирав авто на штрафмайданчик, про що повідомляли власника транспортного засобу, — деякі з них забирали свої машини самостійно до приїзду евакуатора.

Як прибрати автомобіль, що заважає?

Наявні складності в законодавчих процедурах зовсім не означають, що прибрати кинутий автомобіль, звільнити хоча б одне паркомісце і позбавити двір від небезпечного історичного зразка — неможливо. Процедура існує, і реалізувати її досить легко. 

Так, зовсім недавно журналістка з Києва звернулася з проханням прибрати старий автомобіль, який кілька років стояв біля ТРЦ «Магеллан», — коліс вже не було, вікна вибиті, а всередині машини накопичувалося сміття. Дівчина зателефонувала на гарячу урядову лінію «15-51», а за два тижні авто було прибрано. 

Якщо ви зіткнулися з такою ж проблемою і хочете прибрати з двору старий автомобіль, що заважає, є кілька способів це зробити:

  1. Якщо автомобіль заважає проходу, проїзду, припаркований з порушенням ПДР, найлегше його прибрати, викликавши поліцію за номером «102», — водієві буде виписаний штраф, а автомобіль евакуюють на штрафмайданчик. 
  2. Якщо автомобіль припаркований за правилами, ситуація складніша і перемістити його практично неможливо. Але якщо машина не на ходу, проржавіла, яка, по суті, вже належить до категорії відходів, необхідно звернутися в місцеву міську адміністрацію з письмовою або усною заявою з проханням визнати автомобіль безхазяйними відходами відповідно до ст. 12 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів і прибрати його. Інструкцію про те, як звернутися до Київської міської ради, ви знайдете тут

Свіжі дописи

  • Кейси

“Захотілося практично допомогти країні”: як підлітки створюють інновації для розмінування України

“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоров’я

Подарунки з користю для здоров’я: що придбати рідним на новорічні свята

“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейси

Дмитро Демченко: “Хочу допомагати пораненим, які переносять це важче та впадають у відчай”

Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Корисне

Які подарунки обрати у ветеранських бізнесів? Корисний гайд з 12 ідей

Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейси

Навички для відновлення: як програма Skills4Recovery допомагає українцям реінтегруватись у ринок праці

Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Корисне

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.