fbpx
Сьогодні
Рішення 12:32 06 Лис 2023

400 гривень, 400 благодійників і навчання 10 студентів: як працює проєкт ДоНація

Українці шукають нові й нові рішення, щоб підтримувати країну та одне одного. Знаходять їх і в освіті — так, завдяки спільноті та благодійній підписці вже цьогоріч в одному з провідних українських університетів десяток студентів отримали можливість безоплатно здобувати освіту. Про те, як працює проєкт, — у матеріалі “Рубрики”.

English version here

У чому проблема?

Якісна освіта дорого коштує. Не всі талановиті українці мають доступ до неї, а отже — і до розкриття свого потенціалу. Якщо освіта для студента безоплатна, це означає, що хтось віддає свої кошти для цього: держава або ж — благодійники. Для української вищої освіти характерні саме державні стипендії — бюджетна форма навчання, коли за освіту платить держава. А проте — це не єдине рішення. А надто — під час війни.

Яке рішення?

проєкт ДоНація

Колаж: УКУ

Підтримка освіти — шлях до формування української нації. Підтримка талановитої молоді — вклад у майбутнє України. Цікаве рішення, як кожен охочий може підтримати навчання української молоді, знайшли в Українському Католицькому Університеті (УКУ).

Там започаткували стипендійну програму, яка допомагає вмотивованим та потребуючим студентам здобувати якісну освіту безплатно або за значною знижкою. Проєкт ДоНація — це не просто збір коштів, а запрошення до солідарності з талановитими студентами, для яких навчання є непростим фінансовим викликом.

"Ми віримо, що наші випускники впливатимуть на своє оточення, нестимуть цінності УКУ у світ, служитимуть на благо України. Вони можуть бути тою елітою суспільства, яка створить найбільш позитивні зміни в країні. Але поки вони ще недостатньо самостійні фінансово, ми можемо їх підтримати й забезпечити всім нам таке майбутнє, про яке мріємо. Підтримуючи таких студентів сьогодні, ми з вами робимо не просто пожертви, а дещо більше — доНації", — кажуть в університеті.

Подібне рішення можуть запровадити й інші університети та навчальні програми, а "Рубрика" розповідає, як це працює.

Як це працює?

Кожна маленька доНація формує велику людину

проєкт ДоНація

Фото: УКУ

УКУ — приватний український університет, навчання тут платне, але щороку комісія університету опрацьовує сотні заявок від вступників та студентів на отримання стипендій. В результаті багато молоді отримує іменні стипендії від фундаторів, а саме — підприємців, громадських діячів, організацій та фондів з України та з-за кордону, які підтримують місію та цінності університету.

З початком повномасштабної війни потреба у фінансовій підтримці студентів зросла ще більше. Тому в університеті вирішили запустити ще один спосіб збору коштів — через щомісячну підписку.

Проєкт назвали ДоНація. По суті — це онлайн платформа, де кожен охочий може здійснити підписку на довільну суму, у такий спосіб долучившись до формування стипендій для студентів. Щомісячний донат може дорівнювати вартості одного дня навчання (приблизно 400 гривень), або ж бути будь-якою іншою комфортною для підписника сумою.

Стипендії, на які збирає проєкт — це не кошти, які студенти будуть отримувати на картку. Стипендія для студентів УКУ — це повна або часткова оплата їх навчання в університеті.

На отримання стипендії можуть претендувати студенти з високими рейтинговими балами, які беруть участь у волонтерських та благодійних проєктах, є суспільно активними та ініціативними. І безумовно ті, хто опинився у скрутному становищі, і хоче навчатись в УКУ. Рішення про рекомендацію на отримання стипендії ухвалює стипендійна комісія, яка працює для допомоги тим, хто звертається за підтримкою. З кожним студентом проводять співбесіду. Тож рекомендація до отримання стипендії дістається найкращим з найкращих.

"Ми прагнемо, щоб студенти УКУ були активними творцями позитивних змін довкола себе, чи то в малих, чи великих середовищах, в професійному чи приватному житті, в Україні чи за її межами. І як університет, робимо все можливе, щоб саме таке молоде покоління формувалося в наших стінах.

Наші студенти упродовж всього навчання в УКУ в той чи інший спосіб можуть реалізувати себе в служінні, як в університеті, так і за його межами. Кожне найменше волонтерство, участь у студентських чи інших соціальних ініціативах, проєктах — має значення, ми все беремо до уваги, а даючи стипендію — мотивуємо не зупинятися та вдосконалюватися", — говорить координаторка проєкту Олеся Копчак.

За словами пані Олесі, стипендія — це ще і про рівні можливості для кожного. Адже фінансові виклики не повинні стояти на заваді до отримання якісної освіти. І саме тому стипендійна підтримка є такою важливою. Така підтримка не лише допомагає тим хто в потребі, але і мотивує вчитися краще, працювати на благо суспільства, а також вчить бути жертовним.

А це точно працює?

проєкт ДоНація

10 перших стипендіатів проєкту ДоНація. Фото: УКУ

Проєкт ДоНація започаткували в жовтні 2022. За неповний рік в межах проєкту вдалося зібрали понад 1 260 000 грн, що дозволило повністю оплатити навчання на рік для 10 студентів.

4 вересня в Українському католицькому університеті відбулося урочисте вручення десяти стипендій, кошти на які пожертвували близько 400 благодійників. На врученні зустрілися стипендіати, благодійники та спільнота УКУ.

"Чому проєкт ДоНація та участь у ньому є такими важливими? Насамперед тому, що вона вже дає плід і працює, сьогодні 10 студентів отримають свої стипендії від проєкту і зможуть реалізувати свою мрію в УКУ. Це не лише внесок в життя цих молодих людей, але і в майбутнє України, принаймні на наступні 50 років, коли вони будуть активними й змінюватимуть наше суспільне життя. Це інвестиція, яка точно повернеться сторицею", — сказав на урочистому зібранні ректор УКУ Тарас Добко, який теж є учасником проєкту.

В університеті радіють тому, що в часі щоденних зборів на потреби країни, українці підтримують і одне одного в освіті. Благодійники проєкту ДоНація — люди різного віку та професій, серед них працівники університету, його випускники, батьки студентів. Також є й ті, хто не був частиною спільноти УКУ, але все одно став частинкою ДоНації. Суми підписок дуже різні, але більшість благодійників для пожертви обрали 400 гривень — це сума, яка приблизно покриває один день навчання в університеті для одного студента.

проєкт ДоНація

Анастасія Бура — одна зі стипендіаток проєкту ДоНація. Фото: УКУ

Одна зі стипендіаток проєкту ДоНація — Анастасія Бура, студентка 4-го курсу програми з права. Дівчина є активною учасницею команди УКУ, яка бере участь у світових імітаціях судових засіданнях. У 2023 представляла УКУ на змаганнях в Маастрихті (Нідерланди), бере участь в роботі Юридичної клініки університету, допомагаючи військовим, ВПО та постраждалим від фінансового шахрайства.

"Для мене пріоритетним напрямком для навчання було саме право, і мені неймовірно пощастило, що саме в рік мого вступу УКУ розпочав набір у Школу права. На той час мені було всього 15 років і мною вже два роки як опікувалася лише моя бабуся, тому, на жаль, моє бажання навчатися у Школі права УКУ не збігалося з моїми фінансовими можливостями, і я вже планувала подавати документи до державного університету. Уявіть мою радість і моє розгублення, коли через день я отримала дзвінок від приймальної комісії УКУ — мене повідомили, що я отримала стипендію тут на перший рік навчання.

Я дуже чітко памʼятаю, як тоді питала свою бабцю, а що ж буде наступного року. Її порада була дуже проста: робити те, до чого лежить серце. І тоді все буде гаразд. Врешті-решт, так і сталось. Я висловлюю вдячність від себе та своїх колег-стипендіатів проєкту ДоНація та всім благодійникам — ми отримали величезний кредит довіри, і ми його виправдаємо. Для нас проєкт ДоНації — це підтримка від спільноти для спільноти, і ми раді бути її частиною", — говорить Анастасія.

Ще більше корисних рішень!

Олеся Копчак

Керівниця проєкту Олеся Копчак. Фото: УКУ

"Підтримуючи молодь у їхньому навчанні, ми робимо великий вклад в розбудову української нації. Видатні українці, як-от історик Михайло Грушевський чи науковиця Катерина Ющенко, також колись були звичайними учнями, студентами", — зазначає керівниця проєкту Олеся Копчак.

В університеті дотримуються думки, що освіта — один з ключів до формування справжніх провідників суспільства. "Звісно, ними стануть не всі, проте наші випускники точно впливатимуть на своє оточення, нестимуть цінності УКУ у світ, служитимуть на благо України", — додає пані Олена.

Освітянка каже: кожна пожертва, кожен допис від амбасадорів, "вподобайка" в соціальних мережах, поширення інформації, підписка — все це зробило проєкт можливим. Попереду новий навчальний рік, а отже й нові потреби та виклики. Тепер проєкт ДоНація ставить за ціль до вересня 2024 року спільними зусиллями забезпечити стипендіями 15 студентів університету.

Випускники УКУ-2023

Випускники УКУ-2023. Фото: УКУ

Рубрика:
Кейси
923

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: