fbpx
Сьогодні
Кейси 14:48 14 Січ 2025

Anime Lab: як у Кривому Розі створили унікальний простір для підлітків

“Рубрика” розповідає історію закладу для молоді, що поєднує в собі крамницю, кав’ярню та клуб.

English version here

У чому проблема?

Місто руди та металу — так зазвичай називають Кривий Ріг, місто в Дніпропетровській області, одне з найбільших промислових міст України. Суворі масивні заводи та велика кількість інших виробництв майже не залишають тут простору для молодіжної культури. Підлітки зі своїми захопленнями часто залишаються незрозумілими, а від того "непомітними". Локації, де вони могли б почуватися "своїми", можна порахувати на пальцях.

Яке рішення?

Відсутність таких місць відчула і місцева підприємиця, економістка й колишня освітянка з галузі формальної освіти Оксана Павлушенко. Її дочка, захоплена японською анімацією, також зіштовхнулася з тим, що їй нікуди піти зі своїм захопленням. Так з'явилася ідея Anime Labмісця, яке б об'єднало підлітків з однаковими інтересами.

Аніме Лабораторія стала унікальним простором, де юні "анімешники" можуть не лише придбати нову мангу, чи посидіти в тематичній кавʼярні, обговорюючи улюблені серії, а й брати участь у творчих воркшопах, різноманітних заходах та безплатних кінопереглядах. А після того, як Anime Lab приєднався до всеукраїнського Урбанруху "У міста є Я", там і вчаться змінювати рідне місто на краще.

Як це працює?

Створити "магніт" для дозвілля та розвитку

Майстер-клас в Anime Lab

Брелок "на щастя" з котячою лапкою можна зробити самому на майстер-класі в Anime Lab. Фото з архіву Anime Lab

Креативний хаб Anime Lab — це своєрідна резиденція для людей (дітей, підлітків та молоді), які цікавляться аніме та корейською популярною музикою (K-pop). Хаб вже 8 місяців працює в самому центрі індустріального Кривого Рогу. За словами засновниці хабу Оксани Павлушенко, ідея заснування такого закладу виникла у неї цілком закономірно.

Після 24 років роботи в Криворізькій міській раді, з яких 10 на посаді заступниці начальника управління економіки, жінка задумалася про відкриття власної справи. У тому, що це буде перша в Кривому Розі крамниця з продажу товарів аніме-тематики сумнівів майже не було. Ідейною натхненницею проєкту стала дочка Оксани Павлушенко.

"Останнім часом, куди б ми з донькою не подорожували, вона завжди «тягнула» мене в якісь крамниці де продається анімешний мерч, просилася на фестивалі та ярмарки в Кривому Розі, куди привозили такі товари. А на дні народження своїх друзів завжди малювала для них шопери зі вже їхніми улюбленими персонажами. Я зрозуміла, що ця тема цікава багатьом її ровесникам. І що є потреба в стаціонарній локації, де любителі аніме могли б купити мерч або просто зібратися", — розповідає підприємиця.

На попередній роботі однією зі сфер відповідальності Оксани Павлушенко був маркетинг територій, тобто привабливість міста для життя. Розуміючи, що молодь Кривого Рогу вважала, що в місті недостатньо "магнітів" для цікавого, змістовного та креативного дозвілля, Оксана Павлушенко вирішила піти далі простого магазину на тематику аніме.

Попередньо провівши соціологічне дослідження серед місцевої молоді, щодо того що знають про аніме, скільки готові витрачатися, якими вони бачать принципи роботи та навіть назву закладу, вона створила цілий хаб, де є поєднання всього, що любить його аудиторія.

Anime Lab у Кривому Розі

На обміні мерчем можна зустріти значки, картки, фігурки, капці Наруто, шкарпетки й навіть краватки. Фото з архіву Anime Lab

"Наш заклад має концепцію 3К — крамниця, кав'ярня, клуб. Такого немає навіть в Києві. У World of Comics на Сагайдачного є кав'ярня, проте немає клубу. Також в Києві було Тоторо Кафе (на жаль закрилося), де були елементи клубу, але не було крамниці. У нас якраз поєднання всіх цих компонентів", — говорить Оксана Павлушенко.

Крамниця, кавʼярня, клуб

Майстер-клас зі створення анімованого коміксу від Logica в Anime Lab

Майстер-клас зі створення анімованого коміксу від Logica. Кошти від проведення заходу спрямовані на допомогу ЗСУ. Фото з архіву Anime Lab

"Ми створили це місце для того, щоб кожен фан аніме міг знайти тут свою спільноту, зустріти нових друзів та насолодитися атмосферою тепла та розуміння", — сказано на сайті проєкту.

Основна годівниця проєкту — це крамниця, де продається різноманітний мерч, манги та багато цікавого, що повʼязано з цією тематикою. Проте Аніме Лаб — не лише місце, де прихильники японської анімації можуть поповнити свою колекцію.

Мета проєкту — вирішити важливу соціальну проблему: дефіцит неформальних місць для підлітків, де вони можуть збиратися, розвивати спільні інтереси й творити разом.

Майстер-клас з розпису одягу в Anime Lab

Майстер-клас з розпису одягу. Фото з архіву Anime Lab

"У світі, де молодь часто змушена шукати підтримку і самовираження в онлайн-середовищі, Аніме Лабораторія пропонує безпечний фізичний простір для творчих зустрічей, воркшопів і тематичних подій", — каже засновниця.

Що відбувається у клубі:

  • Форуми обговорень, де можна обговорювати останні новини, рекомендації та враження від перегляду аніме.
  • Тематичні ігри, заходи та квести.
  • У короткотермінових проєктах проходять танцювальні та кулінарні майстер-класи, викладання японської/корейської мови, косплей вечірки та караоке.
  • Є кавʼярня і благодійні воркшопи зі створення аніме атрибутики. Участь в активностях платна, але, судячи з цін, є досить символічною і фактично є донатом на проведення благодійних проєктів. 
  • Також клуб має опцію безплатних переглядів фільмів/серіалів. 
  • Організовуються заходи на кшталт обмінників, де охочі можуть обміняти неактуальні для них зараз речі на ті, що зараз захоплюють. Вхід на такі заходи також вільний.

Оксана Павлушенко переконана: сучасний бізнес має бути з соціальними складниками. 

"Оскільки я в бізнес прийшла з місцевого самоврядування, у моїй роботі часто були комунікації з соціально відповідальними підприємцями. Бізнес, який піклується не лише про власні прибутки, а про свій social impact на громаду, мені завжди імпонував. Тому соціальний компонент у нас виник та запроваджується цілком природно. Варто додати, що це нас не обтяжує, а навпаки приносить задоволення, плюс про нас дізнаються нові люди", — каже Оксана Павлушенко.

А це точно працює?

простір для молоді Anime Lab

простір для молоді Anime Lab

Настільні ігри в Аніме Лабораторії. Скриншот з відео Anime Lab.

Засновниця простору ділиться спостереженнями: внаслідок карантинів та війни, які призвели до навчання та життя у форматі онлайн, українські діти мають складнощі з соціалізацією.

"Наш клубний простір дозволяє ці проблеми потрошку вирішувати. Адже тут вони виходять зі своєї міцної бульбашки і заводять друзів. Для когось інтересом є вивчення мов, якими розмовляють герої аніме, творчі та крафтові тематичні майстер-класи, для інших — рухливі активності чи обмін мерчем. Люди на відміну від інших тварин стали такими, як є зараз, саме завдяки взаємодії з іншими людьми/групами людей. Тому для розвитку це насправді надзвичайно важливо", — говорить підприємиця.

Урбанрух

Урбанрух

Урбанрух "У міста є Я" в Anime Lab. Фото Урбанрух.

Крім того, зараз простір бере участь в проєкті соціального впливу на молодь Урбанрух "У міста є я". Завдяки цьому проєкту молодь та підлітки дізнаються про те, як можуть взаємодіяти та впливати на міста, як бути відповідальними, допомагати та брати участь у створенні міських середовищ. Оксана Павлушенко відзначає, серед молоді, яка приєдналася до занять Урбанруху, лише четверта частина — це саме анімешна молодь, решта — нові люди. Отже, коло спілкування анімелабчиків (так між собою підприємиця та її команда називають своїх постійних відвідувачів) росте, а разом з цим ширяться і їх інтереси та можливості.

Ще більше корисних рішень!

"Аніме дозволяє знаходити відповіді на питання, які хвилюють молодь в ті чи інші моменти життя. Чи їх захоплення може перерости в спроможність змінювати своє місто — залежить від того як це ми, дорослі, зможемо розвивати далі", — каже засновниця AnimeLab.

Підприємиця впевнена, молоді, дітям та підліткам потрібно розуміння того, що ми самі маємо розбудовувати наші громади, міста, країну.

"Війна, економічні негаразди призвели до того, що мільйони українців виїхали з України. Частина залишаться там назавжди, і будуть розбудовувати країни, де житимуть. Мені це по-справжньому болить. За своє життя я була в 13 країнах світу і знаю, що насправді там теж багато проблем та складнощів. Особисто я хочу за кордон їздити лише в туристичних цілях або у відрядження, а жити та працювати хочу лише в своїй Україні. Це усвідомлення я плекаю і у своїх дітях, і в наших «анімелабчиках», а зараз ціную й те, що робить для українців проєкт «У міста є я»", — говорить Оксана Павлушенко.

Рубрика:
Кейси

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: