Українці вже дуже довго живуть у стані постійного стресу. А одна з перших реакцій на тривалий стрес — порушення сну. Особливо гостро це відчувають військові, які довгий час перебували чи перебувають в небезпечних умовах. “Рубрика” розбиралася, що з цим робити.
Проблеми зі сном чи не найчастіше переслідують тих, хто повернувся з війни. Згідно з дослідженнями канадських психіатрів, 68% ветеранів збройних конфліктів мають проблеми зі сном, 88% не можуть нормально спати через нічні кошмари. Своєю чергою українські фахівці відзначають: коли наші захисники знаходяться на ротації або вдома у відпустці й мають поганий сон, вони часто недооцінюють цю проблему. Військовослужбовці/иці та ветерани/ки "відпускають" ситуацію або "рятуються" снодійними препаратами без призначення. Та це лише поглиблює проблему.
Війна ускладнює дотримання звичних правил сну. Водночас сьогодні сон та стрес — найчастіші питання, з якими військові та цивільні звертаються до психологів і психотерапевтів. Ігнорування проблем зі сном впливає на наше здоров'я, функціональність, загальний стан тощо. Тому навіть під час війни та гострих стресових факторів, вплив яких особливо відчувають військові, дуже важливо намагатися налагодити здоровий сон. Як допомогти собі відновити нормальний сон "Рубриці" розповіли фахівці — нейропсихологиня Вікторія Яковенко і психологиня в методі КПТ ГО "Вільний Вибір" Олена Сігута.
Якщо говорити простими словами, сон — це особливий стан свідомості, а також природний фізіологічний процес, що характеризується зниженою реакцією на навколишній світ і специфічною мозковою діяльністю. Тобто сон — це фізіологічна потреба людини, така сама, як голод чи спрага.
Своєю чергою, стрес — це стан психологічного та фізичного напруження у відповідь на зовнішній вплив. Його здатні викликати скрутні ситуації, монотонна діяльність та емоційні фактори. Стрес допомагає адаптуватися до мінливого навколишнього середовища, але може спричинити негативні для здоров'я наслідки.
Сон необхідний для відпочинку нервової системи, обробки та запам'ятовування інформації. А ще сон необхідний для відновлення поживних речовин. Звідси випливає — щоб знизити вплив стресу на організм, треба спати. З іншого боку, сильний стрес, пролонгований стрес призводить до порушень сну. Тривала депривація (незадоволення потреби) сну може призвести до серйозних наслідків в організмі.
Багато порушень сну супроводжуються інсомнією та патологічною денною сонливістю (ПДС). Інсомнія — це порушення засинання та підтримання сну, раннє пробудження чи відчуття незадоволеності сном. Чому ж людині не спиться?
"Основна причина — це гіперактивація, посилення діяльності активуючих систем мозку, — пояснює нейропсихологиня Вікторія Яковенко. — Їх на сьогоднішній момент наукою відкрито кілька. У кожної активуючої системи свій нейромедіатор, тобто в роботі конкретної системи, бере участь конкретна хімічна речовина головного мозку. Є системи, що працюють на ацетилхоліні, є гістамінергічні системи, де в активації беруть участь серотонін, дофамін. Є універсальна збудна амінокислота-глутамат".
Роль цих активуючих систем:
Ці системи взаємодіють між собою, взаємодіють із центрами сну. Коли одна або кілька з них одразу працюють із надмірною активністю, відбувається порушення нормального чергування сну та неспання. Людина страждає на безсоння, відчуває труднощі із засинанням, сон стає поверхневим. Тут можна почути такі скарги:
Наразі українці перебувають у ситуації пролонгованого (тривалого) стресу. Його вплив на кожного дуже індивідуальний. Це обумовлюється здатністю окремої людини до адаптації та залежить від багатьох зовнішніх і внутрішніх факторів.
Ігнорування проблем зі сном призводить до збільшення стресу — наголошує нейропсихологиня. Тривала депривація (втрата) сну несприятливо впливає на стан здоров'я, опосередковуючи підвищений ризик розвитку артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, ожиріння, серцево-судинних захворювань та інсульту, проблем з пам'яттю та увагою, що веде до нещасних випадків на роботі, ДТП, а також помилок у виконанні побутових та професійних завдань. Загалом порушення сну призводять до низького рівня енергії, підвищеної втомлюваності, слабкості м'язів, дратівливості, зниження денної активності та труднощів з концентрацією уваги.
Нейропсихологиня Вікторія Яковенко радить: якщо у вас стійке порушення сну, тобто 3-6 разів на тиждень ви не можете заснути, прокидаєтеся вранці з почуттям втоми, сон менш як 4-3 годин, і це триває від чотирьох тижнів до трьох місяців, є відчутні проблеми з денною активністю і виконанням завдань, то вам корисно звернутися до таких фахівців:
Експертка пояснює: це потрібно зробити саме в такій послідовності через необхідність виключення серйозних захворювань. Лише прийом фармпрепаратів не вирішить питання зі сном у довгостроковій перспективі, оскільки причина порушень сну це комплексна проблема і вирішується комплексно. Тобто з людиною працює мультидисциплінарна команда.
"У своїй практиці людей з подібними питаннями я завжди направляю до вищевказаних фахівців медичного профілю. Особливо, якщо звертаються люди, які перебувають на реабілітації після поранень, захворювань та травм. Тут робота ведеться у тісному зв'язку з лікарями. Сон є невіддільним компонентом успішної реабілітації. Виснажена безсонням нервова система не може себе оновлювати", — акцентує Вікторія Яковенко.
"Якщо говорити про відмінність порушень сну у військових та цивільних, то можна відзначити різницю в генезисі розвитку, зумовленого ситуацією, в якій перебуває людина, — каже Вікторія Яковенко. — Самі ж порушення виявляються майже однаково, але найчастіше військові скаржаться на нав'язливі думки та образи. Вони приходять в момент засинання і заважають заснути. Також це неможливість «зупинити мозок», стан, коли йде думка за думкою, переосмислення минулого дня, подій. А основна скарга — це нічні кошмари".
У роботі з військовими важливо зрозуміти основний стан, проблему, а також подальший маршрут військового і, виходячи з цього, будувати план подальшої роботи. Тут також має працювати мультидисциплінарна команда.
Водночас Олена Сігута, психологиня в методі КПТ ГО "Вільний Вибір", яка працює з військовими та ветеранами, звертає увагу:
"Якщо ваша основна проблема це страшні сни, то варто звернутись за допомогою до психолога, що працює в травмофокусованому підході. Ймовірно ви пережили якусь травматичну подію, з якою ваш мозок поки не впорався і йому необхідна підтримка. Якщо ваш сон задовгий, зверніть увагу на ваш стан протягом останніх 2-4 тижнів. Якщо у вас знизилась загальна активність, ви нічого не можете робити, ваш настрій стабільно поганий, присутнє роздратування, то це також може бути симптомом депресії, що своєю чергою потребує звернення до психотерапевта або психіатра".
Також безпосередній вплив на сон мають:
За словами Вікторії Яковенко, вони працюють, коли виявлена причина порушення сну. "Пігулки для сну" не вирішують питання причини виникнення безсоння, вони знімають симптом — відсутність сну. До речі, під препаратами, що застосовуються для поліпшення процесу сну, маються на увазі не тільки снодійні, а й препарати інших груп. Комплекс-прийом препаратів та налагодження сну разом з фахівцями — запорука успіху.
Важливо розуміти, що снодійні препарати рекомендуються лише за необхідності швидкого результату і навіть за наявності таких порушень, як патологічна сонливість і підвищена стомлюваність. При цьому експертка наголошує: у більшості випадків снодійні не повинні використовуватися тривалий час.
Перше та найважливіше — це дотримання гігієни сну. Друге — дослідити разом з фахівцями, яка є причина порушення: тривога, стрес, депресія, посттравматичний стресовий розлад чи будь-які інші проблеми.
Нижче ми зібрали поради від Вікторії Яковенко та Олени Сігути.
Загальні рекомендації:
Що можна робити перед сном:
Що можна робити, перебуваючи вже в ліжку:
Варто памʼятати, що сон може порушуватися за певної поведінки:
Також сон порушують деякі зовнішні фактори:
Процеси, що підтримують розлад:
Що допомагає заснути або створити умови для засинання:
Які дії протягом дня можуть допомагати нормалізації сну:
Регуляція сну у кожної людини процес індивідуальний. І будь-яка робота з нервовою системою має дуже індивідуальні терміни успіху. Корисно бути системним та запастися терпінням.
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.