fbpx
Сьогодні
Урбан 13:07 18 Лют 2020

Проблеми опалення: що не так з тепловими мережами у Києві і що з цим робити

Фото: Київтеплоенерго

В опалювальний сезон 2019-2020 р. Київ стикнувся з рядом резонансних  пошкоджень теплових мереж, у деяких з яких навіть постраждали люди. Хто має нести відповідальність за те, що такі події трапляються регулярно, ба більше їх кількість суттєво зростає з року в рік? І чи можливо запобігти таким аваріям тобто підвищити надійність роботи теплових мереж міста? Спробуємо відповісти на ці вкрай важливі для всіх нас питання. 

Наразі, коли на теплових мережах міста трапляється аварія, відповідальні працівники КП (Комунального Підприємства) "Київтеплоенерго"  та відповідного управління міської адміністрації не втомлюються повторювати: "Теплові мережі в Києві старі, труби в них зношені і тому нічого дивного в тому, що такі аварії трапляються, немає". Чи не нагадує це крилатий вислів: "Міст втомився"? Така позиція начебто виправдовує тих, хто має відповідати за технічний стан і функціонування теплових мереж міста. 

Будемо відверті: частка правди в таких твердженнях є, але лише частка. Дійсно, труби в тепловій мережі міста експлуатуються переважно тривалий термін, їх протяжність становить понад 4000 км., і швидко замінити їх у міста немає ні матеріальних, ні технічних ресурсів. 

теплові мережі

Тож для підвищення надійності і можливості подальшої експлуатації теплових мереж вкрай важливо постійно здійснювати моніторинг технічного стану як окремих ділянок, так і мережі в цілому. На превеликий жаль, до цього часу постійно діюча система моніторингу технічного стану теплових мереж у Києві відсутня. Це пов'язано, перш за все, з тим, що експлуатація теплових мереж має свою специфіку, використання в теплових мережах загально прийнятих методик діагностування (таких як товщинометрія, або акустична емісія) є надзвичайно високо затратними і вкрай мало надають інформації, а це не сприяє об'єктивній оцінці технічного стану окремих ділянок і мережі в цілому. 

Щоб зрозуміти роботу теплових мереж, коротко прослідкуємо шлях труби від проекту до виведення її з експлуатації.  При проектуванні теплової мережі, на основі розрахунків визначаються всі необхідні параметри труб для кожної з ділянок. При цьому граничний стан для труби визначається допустимим рівнем напружень при робочому тиску під час експлуатації. Враховуючи, що розміри труб призначаються відповідно до діючого сортаменту, а теплові мережі експлуатуються при відносно низькому тиску, то, як правило, проектувальники вимушені в проекти призначати труби  значно більшої міцності, ніж того потребують відповідні нормативні документи.  При будівництві тепломереж на труби наноситься гідро- і теплоізоляція. Гідроізоляція повинна захистити зовнішню поверхню труби від корозії. Але гідроізоляція, яка наносилась на труби раніше, мала гарантійний термін 5-10 років. Виходячи з того, що труби в тепломережах експлуатуються значно довше, вони піддаються корозії. Під дією корозії міцність труб зменшується, і з часом врешті-решт настільки, що не витримує робочого тиску в мережі і руйнується. Оскільки корозійні процеси вкрай нерівномірні, то пошкодження труб має місце там, де ці процеси найбільш інтенсивні. Усунення пошкоджень шляхом ремонту дозволяє цю трубу ще деякій час експлуатувати. Але критичної величини досягає корозія в інших місцях. Таким чином пошкодження труби виникають все частіше. 

Виходячи з практики експлуатації труб в теплових мережах України, граничний стан труби визначається втратою нею герметичності, або її руйнуванням.

теплові мережі

Характерні руйнування труб теплових мереж

Що робити з проблемою? 

Інститут електрозварювання ім. Є. О. Патона Національної Академії Наук України пропонує здійснювати моніторинг технічного стану теплових мереж по пошкоджуваності труб на окремих ділянках і в цілому в мережі. Це досить простий і разом з тим ефективний спосіб контролю за технічним станом окремих ділянок і системи в цілому в режимі реального часу. 

Для реалізації такого підходу необхідно: 

 • представити в електронному вигляді теплові мережі міста з ідентифікацією кожної ділянки і накласти їх на мапу міста
 • розробити стандартний протокол, згідно з яким має фіксуватись кожне пошкодження в тепловій мережі
 • створити інформаційний банк пошкоджень у теплових мережах міста, який має постійно поповнюватись
 • розробити програмне забезпечення, яке дозволить проводити аналіз наявних пошкоджень у режимі реального часу

Що це дасть місту? Ми зможемо:

 • отримувати об'єктивну інформацію щодо стану як всієї теплової мережі міста, так і окремих її ділянок, тобто здійснювати моніторинг технічного стану мережі
 • ранжирувати ділянки мережі по ступеню пошкоджень
 • отримувати інформацію відносно руху зростання пошкоджень
 • визначити об'єктивні критерії встановлення доцільності заміни труб на окремих ділянках
 • приймати своєчасні і обґрунтовані рішення по першочерговій заміні окремих, найбільш пошкоджених ділянок теплових мереж міста
 • отримувати інформацію відносно впливу техногенних факторів і рівня навантажень на швидкість корозійних процесів в трубах
 • прогнозувати вірогідність пошкоджень на тих чи інших ділянках теплових мереж 

Крім того, можливість моніторингу технічного стану і аналіз пошкоджуваності теплових мереж відкриває можливість аналізу існуючого регламенту проведення випробувань, його перегляду і вдосконалення. 

Наразі випробування теплових мереж проводять кожного року в літній період. Мета випробувань забезпечити безаварійну роботу теплових мереж на наступний опалювальний період, ми всі про це знаємо. У зв'язку з цим випробування проводять при навантаженнях внутрішнім тиском вищим, ніж робочий тиск у тепловій мережі. За визначенням перевантаження системи має бути таким, щоб гарантовано забезпечити безаварійне проходження наступного опалювального періоду. Зазначимо, що надмірне перевантаження вкрай небажане для теплових мереж, особливо якщо вони тривалий час перебувають в експлуатації і мають значні корозійні пошкодження, бо це призводить до передчасного їх руйнування. Згідно з діючими нормами, при випробуванні теплових мереж внутрішній тиск має перевищувати робочий у 1,25 рази. Зазначимо, що ця норма існує з часів Радянського Союзу, і тоді вона регламентувала випробування як на крайній півночі, так і на півдні держави.

теплові мережі

Враховуючи суттєве старіння теплових мереж, необхідно більш зважено підходити до їх експлуатації і призначати величину перевантаження у відповідності до її функції. Нам здається, що внормовуватись має не величина перевантаження при випробуваннях, а методика її визначення для кожної конкретної теплової мережі з урахуванням її особливостей. 

Таким чином, для підвищення надійності теплових мереж необхідно здійснити комплекс заходів, а саме: 

 • забезпечити постійний моніторинг технічного стану теплової мережі
 • переглянути і вдосконалити регламент проведення літніх випробувань, щоб домогтися якомога меншої кількості ремонтів у період опалення
 • переглянути коефіцієнт перевантаження при проведенні літніх випробувань. Визначати цей коефіцієнт необхідно з урахуванням стану тепломережі та умов її експлуатації
 • розробити програму послідовної заміни труб в тепломережі на сучасні з надійною тепло- і гідроізоляцією

В реалізації такого проекту має бути зацікавленою насамперед адміністрація міста та керівництва КП "Київтеплоенерго", більше того – це їх прямий обов'язок. Але, на превеликий жаль, саме ці інституції демонструють повну бездіяльність у цьому напрямку, прикриваючись і все списуючи на "зношеність теплових мереж" , уникаючи тим самим відповідальності. 

Щоб показати, куди ми рухаємось і чого слід очікувати в майбутньому при подальшій бездіяльності керманичів міста, на графіку наведена динаміка зростання пошкоджень у тепломережах м. Києва за період 2002-2017 рр. Більш детальна інформація  приведена в журналі "Технічна діагностика та неруйнівний контроль", №1, 2020 р. 

теплові мережі

Динаміка пошкоджень труб в теплових мережах м. Києва за 2002…2017 рр.

Як бачимо, кількість пошкоджень в тепломережах за цей період зросла у понад 3,5 рази. Надзвичайно важливим є показник виявляємості пошкоджень під час літніх випробувань. Якщо у 2002 році він становив близько 36%, то у 2017 він знизився до 21%. І це дуже тривожний сигнал. Якщо загалом низький показник виявляємості пошкоджень при випробуваннях свідчить про недосконалість регламенту проведення випробувань, то зниження цього показника демонструє зростаючу недбалість при проведенні випробувань. 

Не викликає сумніву, що ці тенденції продовжуються. Зазначимо, що цей показник не залежить від "зношеності теплових мереж". У зимовий період кожного дня в теплових мережах міста з'являється понад 30 нових пошкоджень, які тепловики "героїчно" усувають, звичайно, за кошти киян. Це дуже нагадує те, як в радянські часи держава пишалась тим, що виробництво тракторів перевищило їх виробництво у США та Німеччині разом взятих, але при цьому замовчувалось, що життя радянського трактора до першої поломки складало лише одну годину. Тому запчастин постійно не хватало, а для збирання врожаю постійно залучались студенти та службовці. Або згадаймо якість радянських телевізорів, які потребували ремонту чи не кожного тижня.

теплові мережі

Схожий стан маємо і з тепловими мережами в Києві. Гідроізоляція на трубах відсутня. Теплоізоляція постійно мокра, що призводить до надвисоких втрат тепла. Це легко простежити у місцях, де прокладені труби тепломереж, вони гріють землю та асфальт, а сплачують за таку недбалість споживачі. Тому і виходить, що вартість обігріву помешкання при індивідуальному опаленні приблизно в три рази менша, ніж при використанні центрального опалення. То може, доцільно від центрального опалення поступово відмовлятись? 

Звичайно, проблеми з тепловими мережами мали б піднімати і вирішувати відповідні посадовці. Якщо не маєте ефективних пропозицій, залучайте фахівців, організуйте конкурси, проведіть відповідний семінар з обговорення проблеми і пропозицій по ефективному її вирішенні за участю фахівців та експертів. Можливо, будуть запропоновані інші підходи. Але бездіяльність це не тільки безвідповідальність, а ще і зловживання службовим становищем. 

Дмитрієнко Роман Ігоревич, інж., Інститут електрозварювання ім. Е. О. Патона НАН України,

Гарф Едуард Феофілович, д.т.н. 

Читайте також: Як "перезавантажити" міську систему водопостачання. Досвід молдавського міста Тараклія

3745

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

7 коментарів

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1
Гість

https://from-ua.com/news/528604-sistema-dala-sboi-aktivist-chernyahovskii-rasskazal-chto-natvoril-klichko.html

Истории с мостами и теплотрассами в Киеве будут повторяться до тех пор, пока председателем КГГА остается Виталий Кличко.

По словам Черняховского, «в общей сложности в Киеве ведутся тысячи незаконных застроек, но Кличко уверен, что имеет право делать такие вещи».

«Это чувство абсолютной безнаказанности вкупе с абсолютной бессовестностью приводит к тому, что город и дальше будет тонуть. Кто вернет здоровье пострадавшим? Да никто», - говорит эксперт.

«Президентом Украины уже почти 8 месяцев является Владимир Зеленский. Есть президентская вертикаль, соответственно, кадры, которые были назначены Порошенко, должны быть заменены новыми. Но несмотря на то, что есть представление Кабмина от 4.09.2019 об увольнении Кличко, Зеленский до сих пор так и не подписал соответствующий указ», - добавляет координатор «Форума спасения Киева».

2
Гість

"швидко замінити їх у міста немає ні матеріальних, ні технічних ресурсів"

Наглая ложь. Ободрали население до нитки с помощью заоблачных тарифов.

3
Гість

В Киеве снова прорвало трубу с кипятком

https://capital.kiev.ua/v-kyeve-snova-prorvalo-trubu-s-kypyatkom/

История с Ocean Plaza повторилась. Посреди Киева фонтан из кипятка, люди массово разбегаются

Челенджи с прорывами труб в украинской столице массово продолжаются, транспорт все чаще “замечает” огромные ямы посреди дороги. В этот раз, 18 февраля 2020 года, трубу с горячей водой прорвало в Печерском районе столицы Украины.

Как известно, это произошло сегодня на улице Генерала Алмазова, 5. Из-за прорыва труб в центре Киева появилась огромная яма, диаметр которой достиг нескольких метров.

Местные жители и сотрудники рынка подчеркнули, что в середине дня, приблизительно, ощутили какую-то вибрацию под собой, как оказалось, именно в этот момент трубопровод и потерпел “крушение”. Из-за огромной дыры, которая появилась посреди дороги, водителям пришлось переставлять свои автомобили на другие места, чтобы не стать жертвами прорыва трубопровода под землей.

4
borschagovka

В Святошинском районе заработала горячая линия по решению острых коммунальных проблем.

Инициатором открытия такого Call – центра выступил эксперт по вопросам жилищно-коммунального хозяйства Руслан Гончаров.

На данный момент каждый дом имеет возможность самоорганизоваться для эффективного контроля за работой ЖЕКа, а так же выбора тарифа на услуги, которые предоставляются, выбора перечня услуг и выбора управляющей компании, которая будет предоставлять те самые услуги – комментирует свою инициативу Гончаров.

Уже сейчас функционируют такие номера телефонов:
044-466-50-95 – линия для звонков со стационарных телефонов
097-905-50-95 – линия для звонков с мобильных телефонов

Так же жители Святошинского района могут обратиться за помощью посредством социальной сети Facebook.

Сфокусировал свою инициативу Руслан Гончаров на следующих проблемах:

проблемы связанные с бездействием местных органов власти
замечания касательно работы ЖЕК
жалобы или предложения касательно качества выполняемых ремонтных работ или состоянию придомовых территорий

Кроме того, будут приниматься предложения жителей об улучшении состояния района.
Друзья! Давайте вместе сделаем лучше наш район, наш город и нашу страну! – резюмировал Гончаров.

https://news.borschagovka.info/v-syatoshinskom-rayone-otkryta-goryachaya-liniya-po-voprosam-zhilishchno-kommunalnogo-khozyaystva/

5
вимагаємо звільнити Віталія Кличка

https://petition.president.gov.ua/petition/86178

Шановний пане президенте!

Ми, кияни, вимагаємо звільнити Віталія Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації через системні корупційні дії його підлеглих та тому, що він особисто не реагує на звернення киян, активістів та опозиційних депутатів.

Наводимо конкретні приклади корупції в КМДА.

1. Призначення корупціонера Осипова в КМДА

Віталій Кличко підписав указ щодо призначення відомого корупціонера Валентина Осипова новим керівником Департаменту транспортної інфраструктури.

На Осипова (на той момент заступника гендиректора «Київавтодора») відкрито кримінальне провадження за розкрадання бюджетних коштів, які були виділені на утримання, ремонт доріг та мостів.

6 лютого кияни вийшли на мітинг під стіни КМДА з вимогою до мера Кличка звільнити викритих у корупції Валентина Осипова та Олександра Густєлєва, керівника «Київавтодору». Того ж дня під час засідання Київради депутат від «Свободи» Володимир Назаренко запитав Віталія Кличка: чому він призначив Осипова, якого звинувачують в корупції за кількома епізодами? Кличко на питання опозиційного депутата відповісти відмовився і до людей не вийшов.

Як ми бачимо, Кличко свідомо ігнорує питання щодо призначення корупціонера Осипова.

2. Триває дія корупційної схеми в будівництві за участі Свистунова – Комарницького – Єрмака

Головним генератором хаосу та беззаконня, що відбувається в будівельній сфері Києва, є директор Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головний архітектор Києва Олександр Свистунов, котрий діє виключно за згодою Віталія Кличка. Ось лише кілька прикладів свавілля будівельної мафії.

Так, у жовтні минулого року департамент Свистунова видав містобудівні умови та обмеження на будівництво офісно-ділового центру з паркінгом по вул. Митрополита Василя Липківського, 8-А. Загадково в реєстрі цей дозвіл з’явився лише 20 січня. Однак ще влітку 2019 року суд скасував рішення Київради про затвердження Детального плану території (ДПТ) з проєктованою ділянкою включно. Тобто дозвіл Свистунов видав незаконно.

Ще більш кричущий приклад «діяльності» Олександра Свистунова – видавання його департаментом дозволу на будівництво 27-метрового торгового центру на місці історичної споруди колишнього Центрального гастроному. Мова формально йде про «реконструкції». Але яка ж це реконструкція, якщо висотність планувалось значно порушити?

ЗМІ багато разів писали про те, що Свистунов є креатурою заступника голови КМДА Олександра Спасибка, який, судячи зі злитого «Джокером» листування скандального забудовника Максима Микитася, є близьким партнером ексспівголови фракції «Блоку Леоніда Черновецького» в Київраді Дениса Комарницького, засудженого свого часу на два роки.

Ще один компаньйон Свистунова – його попередник на посаді в КМДА Юрій Тацій, якого ЗМІ прямо називають «махровим корупціонером» і учасником низки гучних корупційних скандалів. Саме за кураторства Комарницького і Тація, причому, під прикриттям самого мера Кличка, який в курсі, і в долі (що підтверджує злив «Джокера»), головний архітектор Олександр Свистунов, плюючи на рішення судів, протести громадян і культурну цінність столичного центру, й надалі видає незаконні дозволи на забудову Києва.

3. Розкрадання мільярдів гривень в галузі дорожнього будівництва

Останні роки за галузь дорожнього будівництва відповідають два чиновники – Олександр Густєлєв, гендиректор «Київавтодору», та його колишній заступник Валентин Осипов, про якого ми вже писали вище.

Керівництво «Київавтодору» постійно фігурує у кримінальних справах. Так, Нацполіція розслідує факти можливого привласнення бюджетних коштів під час проведення капітальних ремонтів столичних шляхопроводів, на які було витрачено близько 650 млн грн.

Крім того, поліціянти припускають, що керівництво «Київавтодору» могло неефективно використовувати бюджетні кошти: придбані за 32,4 млн грн снігоплавильні машини не використовуються через те, що їхня експлуатація дорого коштує.

На Осипова (на той момент заступника гендиректора «Київавтодору») відкрито кримінальну справу за розкрадання коштів київського бюджету, виділених на утримання, ремонт доріг і мостів. Слідством було встановлено, що «Київавтодор» підписав договори на 37 млн грн, і третину цієї суми, 11 млн грн, було виведено через підставні фірми та переведено в готівку. При цьому сам Осипов визнав свою провину, наразі справа у суді.

Ще одну справу відкрито щодо співпраці «Київавтодору» з підрядниками – ТОВ «Транс Лайт Груп», ТОВ «Проєктна компанія «Аркон», ТОВ «Альянс Будінвест Груп» і ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл». За даними слідства, діяла злочинна схема навмисного завищення вартості робіт. Протягом 2017-2019 років зазначена група могла заподіяти бюджету збитків на суму понад 10 млн грн.

Ці два корупціонери користуються особливою довірою мера Києва. Осипов вже призначений Кличком керівником Департаменту транспортної інфраструктури, а Густєлєв за декілька днів, як повідомляють ЗМІ, буде призначений заступником Кличка.

4. Постійні випадки корупції в «Київзеленбуді» та «Київблагоустрої»

Авторитетне українське ЗМІ «Українська правда» пише: Кличко за те, щоб залишитись на посаді голови КМДА, розплатився з помічником президента Андрієм Єрмаком «хлібними» керівними посадами у «Київзеленбуді» та «Київблагоустрої». Правоохоронці регулярно порушують кримінальні справи щодо керівництва цих комунальних підприємствах. Наведемо декілька прикладів.

У вересні минулого року СБУ викрила розкрадання 10 млн грн керівництвом «Київзеленбуду» під час реконструкції парку «Партизанської слави». Виявилось, що підрядники вказали завищенні об’єми робіт та їхню вартість.

А наприкінці вересня 2019 року аудитори КМДА виявили збитки міста на ремонті парків та скверів у 27,5 млн грн.

Також в 2019 році поліція відкрила кримінальне провадження проти комунальників. Їх підозрюють в розтраті 37 млн грн на благоустрою озер на Оболоні. Виявилось, що за документами роботи вже провели, а насправді ніхто нічого не робив.

КП «Київблагоустрій» поліція звинуватила в розкраданні коштів, які були виділені на демонтаж МАФів. За інформацією слідства, 8,9 млн грн привласнив директор підприємства через фіктивні фірми.

ВИСНОВКИ:

Всі ці звинувачення багато разів були пред’явлені Віталію Кличку. Однак він не відповів ні киянам, ні активістам, ні опозиційним депутатам Київради.

Ми вважаємо, що це говорить про системне та свідоме розкрадання міського бюджету. Це необхідно зупинити! А почати треба зі звільнення людини, яка все це покриває – з самого Віталія Кличка!

Просимо Вас підписати погоджене ще у вересні 2019 року Кабінетом міністрів подання на звільнення Віталія Кличка з посади голови КМДА, котре було тоді ж передано до Офісу президента.

6
Гість

Киевляне! Давайте все вместе наконец решим этот "вопрос"!

Для начала - всего-то 25 тыс. подписей для петиции, совсем немного для такого большого города как Киев!

Если нас не услышат - будем выходить на протесты, пока не прекратится весь этот беспредел, творящийся в городе под патронатом клычка.

7
Кличко – на выход!

“Кличко – на выход”: Киевляне под Офисом президента требуют уволить главу КГГА за коррупцию:

http://kievvlast.com.ua/news/klichkona-vyhod-kievlyane-pod-ofisom-prezidenta-trebuyut-uvolit-glavu-kgga-za-korruptsiyu-foto-video

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: