Спроба Порошенка гарантувати собі недоторканність після програшу на виборах чи вплив на суд Зеленського і Коломойського, які вже почуваються господарями? На кону — один з найбільших та системно важливий банк країни. Розбираємось у ситуації
Сьогодні Окружний адміністративний суд Києва визнав націоналізацію ПриватБанка незаконною, задовольнивши позов Коломойського проти Нацбанку та Кабміну. Поки що це лише рішення рішення суду першої інстанції, яке не вступило у силу та буде оскаржене. У НБУ одразу повідомили, що готуються до апеляції, а також звернуться до Кабміну та РНБО через Приватбанк.
Реакція Кабміну не змусила себе довго чекати — Гройсман теж заявив, що рішення щодо Приватбанку має бути оскаржене. Тим часом, у ПриватБанку переконують, що за будь-яких умов продовжать свою стабільну роботу. Нагадаємо, за даними дослідження GFK, кожен другий клієнт банків (46% фізосіб, 38% юросіб і 67% підприємців) називають ПриватБанк своїм основним банком. Після переходу банку у державну власність у грудні 2016 року, на його докапіталізацію загалом держава витратила понад 155 мільярдів гривень.
Руслан Чорний, керуючий партнер та шеф-редактор "Фінансового клубу":
— Саме зараз економічного впливу не буде, бо Нацбанк подав апеляцію. Наслідки можуть бути лише після рішення про незаконність націоналізації в останній судовій інстанції.
Крім того, на сьогоднішній день не існує механізму повернення Приватбанку з державної власності. Коли Приватбанк визнали неплатоспроможним, він був відданий у ФГВФО. Він там пробув всього 3 години, і формально Міністерство фінансів купувало його вже у ФГВФО. А от як це зробити у зворотньому напрямку ніхто не знає.
Націоналізація Приватбанку на той момент була єдиним можливим варіантом, щоб зберегти гроші вкладників, які вже до того вкрав Коломойський і вивів у офшор. У Приватбанк було влито більше 155 млрд гривень державних коштів для того, щоб стабілізувати його становище і зберегти кошти людей. І рішення про націоналізацію було прийнято після того, як Коломойський і Боголюбов написали листа до Міністерства фінансів з проханням взяти його на поруки і націоналізувати цей банк.
Згідно зі «Стратегією державних банків» до 2022 року Приватбанк має бути приватизовано. Повинен з`явитися незалежний інвестор, який зможе купити цей банк.
Але приватизація має відбутися саме в той час, коли держава зможе отримати найбільшу вигоду в результаті угоди. Коли це відбудеться —невідомо. Передумовою цьому повинна бути стабілізація економіки, щоб у ній були зацікавлені іноземні інвестори.
Сергій Фурса, інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital:
— Результату від цього рішення не буде, бо це рішення суду першої інстанції і воно не вступить у законну силу. Проте, це означає, що судді вже "з дитинства" за Зеленського.
Наразі люди можуть почати забирати вклади з Приватбанку чи обмінювати гривню на долар. Я не думаю, що для цього наразі є передумови, але це вагомий психологічний чинник. Якщо націоналізація буде визнана незаконною, це призведе до ліквідації Приватбанку.
Це дуже негативне рішення. Якщо воно колись вступить у законну силу, то дуже дорого коштуватиме Україні. По-перше, ми не отримаємо 5,5 млрд доларів, які Коломойський винен платникам податків. До того ж, він стягне ще 2 млрд доларів, про які зараз говорить.
По-друге, це призведе до втрати співробітництва з МВФ та іншими кредиторами, тому що націоналізація Приватбанку була важливою реформою в програмі МВФ і загалом у програмі реформ України. Нещодавно навіть у твіттері американського посольства писали, що націоналізація Приватбанку — це дуже важливий крок.
Тож, зараз визнання націоналізації Приватбанку незаконною призведе до дефолту і економічного колапсу.
Микола Спірідонов, політичний консультант:
— Думаю, що рішення спеціально прийняте перед виборами. Є два основних варіанти, чому це сталося. Перший варіант: Президент припиняє контролювати суди, для чого й задумувалася судова реформа. Однак, навряд чи суди без відома Президента прийняли таке рішення. Другий варіант: свідома провокація проти Зеленського. Можливо, це спроба опустити рейтинг Зеленського перед виборами. Проте результат побачимо на виборах.
Заступник Голови Ради НБУ та почесний президент Київської школи економіки Тимофій Милованов нагадав, що банки завжди використовувалися задля зручних схем виводу коштів. І висловив сподівання про неповернення таких практик.
"Схема така: банк збирає гроші від держави та суспільства. І власники та менеджмент їх виводять. На свої (підставні) компанії. Довести майже нічого не можна. Завжди можна сказати що позики повернуть. Через 10 років. Ця схема в Україні використовувалась завжди. Приватбанк – це тільки один з прикладів. Найбільший за сумами, але приклад. В 2014-2016 роках в перший раз за історію України вдалось припинити ці схеми. Так, через втрати, через закриття банків. Але цю хворобу банківської системи вдалось майже повністю вилікувати. Я дуже сподіваюсь, що повернення до старих схем не буде", – написав він у Facebook.
Засновник StateWatch та головний експерт Антикорупційної групи РПР Олександр Лємєнов назвав ситуацію інформаційною атакою напередодні виборів.
"Тепер 3 запитання:
1) хто контролює Окружний адміністративний суд міста Києва?
2) нащо Коломойському протискати рішення по відміні націоналізації «ПриватБанку» за 3 дні до виборів?
3) куди взагалі поспішати, коли твій союзник перемагає майже втричі твого ворога?", – запитався він.
"Бережіть долари, гривні приготуватися до стрибку вверх", – написав політолог Віктор Таран.
"Судова реформа – одне з головних досягнень Порошенка", – потролив чинного президента у Facebook політолог Петро Олещук.
Твіт з офіційної сторінки ПриватБанку:
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.