Через почату росією війну вже понад десять тисяч українців пройшли крізь ампутацію і втратили кінцівки. Країни-партнерки готові допомагати з реабілітацією українських військовослужбовців та цивільних, проте для однієї людини з травмою процедура лишається заскладною. Благодійний фонд BGV Геннадія Буткевича відправляє українців з ампутацією до Естонії на протезування. “Рубрика” дізналася, як відбувається реабілітація після протезування та як із цим допомагає фонд.
Тарас родом із Львівщини. 24-го лютого до нього прийшов батько і сказав, що почалась війна. Наступного дня хлопець був вже у військкоматі. Його розподілили до 15-ої окремої бригади артилерійської розвідки. Після навчання військовослужбовців відправили на Харківщину. Це було у липні. Тарас жартує, що працювати їм довелось недовго.
2-го серпня Тарас разом з побратимами перебував в окопі та виконував завдання з корегування артилерії за допомогою БПЛА.
"Тільки ми злетіли та почали оглядати місцевість, як виїхав ворожий танк і почав по нас працювати. На дев'ятий раз прилетіло в краєчок нашого окопу. Осколками зачепило всіх чотирьох, хто там був, у тому числі й мене. Попало по руках та ногах", — розповідає Тарас.
На щастя, усі захисники вижили. У двох пілотів сильно пошкоджені руки та коліна. Тарас отримав множинні осколки у праву ногу. Після недовгого лікування виявилось, що ногу врятувати не вдасться. Консиліум лікарів прийняв рішення ампутувати. Тарас погодився.
"Подзвонив жінці й сказав: «Ногу відрізали». А вона в мене така, я її в тонусі тримаю з жартами. Вона каже: «Це найдурніший жарт, який я чула». А я кажу: «Це не жарт»", — з усмішкою розповідає Тарас.
Через деякий час хлопця відвезли до Львова для подальшого лікування. Після тяжких випробувань постало питання про протезування.
"Потім я прокинувся, а ноги вже немає"
Олександр родом з Чернігівської області. У березні під час оточення Чернігова отримав поранення внаслідок нещасного випадку: куля перебила кістку лівої ноги, вирвала значну частину м'язів, зачепила нерв та артерію.
"Першу операцію проводили п'ять годин. Через підрив мостів було складно виїхати з Чернігова. Але вдалось виїхати спочатку у київську клініку. Мене намагались лікувати, але пішло зараження. Утворився тромб, пішла кров. Мене повезли в операційну. Потім я прокинувся, а ноги вже немає", — розповідає Олександр.
Після ампутації чоловіка направили до Інституту травматології та ортопедії. Тут лікування проходило ще два з половиною місяці, рана ніяк не загоювалася. Олександр вирішив їхати в Австрію, де продовжив лікування.
"Ампутували ще два сантиметри кістки. І вже після цього за три тижні все зажило. Потім я перевівся у реабілітаційний центр і там мені виготовили перший механічний протез", — розповідає Олександр.
Яке рішення?
Проєкт, направлений на протезування та реабілітацію українців
Волонтери благодійного фонду BGV з початку повномасштабного вторгнення почали закуповувати та доставляти гуманітарну допомогу для вразливих категорій населення, військових, медичних закладів та волонтерських організацій. Допомога військовим згодом перетворилась у повноцінний проєкт з реабілітації.
Координаторка проєкту Надія Стечишина розповідає — минулого року у Фонду була інша ініціатива, дотична до реабілітації. Під час Форуму з відновлення Житомирщини в Естонії волонтери фонду познайомилися з представниками Міністерства соціальних справ Естонії.
"В процесі розмови, коли ми зі свого боку ділилися напрацюваннями та ідеями фонду, ми почули, що є бажання допомагати нашим хлопцям в контексті реабілітації. І ми запропонували допомогу та компенсацію додаткових витратних частин", — розповідає Надія Стечишина.
Співпраця Естонії та України у медичній галузі почалася ще з 2014 року. А після повномасштабного вторгнення уряд Естонії розпочав масштабну програму з лікування військових та цивільних українців. Естонці хотіли максимально поглибити взаємодію. Більше того, якщо певні країни готові допомагати виключно пораненим цивільним, то естонці навпаки максимально намагаються допомогти хлопцям та дівчатам, які захищають Україну від окупаційних військ.
"У жовтні минулого року ми розглядали на нараді запит одного з підрозділів на тепловізор. Це було у понеділок. А у середу цей підрозділ потрапив під обстріл, й один із хлопців, з яким ми безпосередньо спілкувалися, втратив ногу. Тому з тепловізорів ми перейшли на новий рівень. Вже у квітні цей військовий поїхав на лікування та протезування і от буквально на початку травня Артур повернеться із Genius X3", — розповідає Надія.
Так, благодійний фонд BGV став операційною ланкою програми з відправлення українців на реабілітацію за кордон. Учасників для програми фонд шукає через офіційних представників держави.
Тарас і Олександр стали першими, хто поїхав в Естонію на реабілітацію за підтримки благодійного фонду BGV. Фонд шукав складніші випадки — ампутація нижньої кінцівки вище коліна, подвійна ампутація. Це ті випадки, які дорожче та важче лікувати в Україні, хоча рівень наших спеціалістів постійно зростає, а ринок розвивається.
Про можливість поїхати до Естонії на реабілітацію та отримати електронний протез замість механічного Олександру вперше запропонували волонтери. Він погодився.
Тарас розповідає, що дізнався про це трохи інакше.
"Мені сусід по палаті розказав, що волонтер шукає людину з пораненням вище коліна для нового протезування та реабілітації за кордоном. Так я й долучився", — говорить Тарас.
Через деякий час з хлопцями зв'язалася координаторка проєкту Надія Стечишина. Після швидкого узгодження та оформлення усіх документів хлопці відправились до Естонії. Неймовірно складну процедуру по виїзду за кордон хлопці пройшли за два тижні. З цим команді Фонду допомогли у Міністерстві охорони здоров'я України.
Надія пригадує, лист керівництво підписало в суботу 21 січня, як тільки підвантажилися всі документи, щоб хлопці змогли виїхати наступного ж дня. І навіть тут не обійшлося без курйозів: на прикордонному пункті в системі довго не підвантажувалися дані. Проте Тарас своїм оптимізмом зміг вирішити навіть технічні проблеми: "ну хіба ж не видно, що хлопці їдуть на лікування?!" — з усмішкою сказав під час перевірки він, вказуючи на ампутовану ногу. А тоді з розумінням додав: "А культю на сканер не покладеш….". У команди фонду це тепер крилата фраза.
У Таллінні Тарас та Олександр провели три тижні, отримали електронні протези Genius X3 та кожного дня по півтори години виконували спеціальні вправи для своїх нових ніг.
Серед вправ, які виконували хлопці, була як звичайна повільна ходьба, так і серйозні заняття з тренажерами. За час реабілітації хлопці наново вчились підійматися сходами та швидко ходити.
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.