Якщо ви вже зробили перші кроки в переході на рослинне харчування, маєте в цьому певний досвід, перші досягнення та помилки, то вам сюди!
На початку своєї подорожі ви неодмінно зіштовхувались зі складнощами, а, можливо, у вас досі є запитання, наприклад:
Що робити, якщо виникло бажання терміново врятувати всіх хвостатих, рогатих і пернатих, але реальність інша: хочеться жерти? До вашої уваги найкращі, перевірені часом поради досвідчених веганів та нутриціологів, а також відповіді на всі вищезгадані запитання.
Одразу прояснимо деякі моменти:
Харчування не стає автоматично здоровим від того, що ви виключили з нього тваринні продукти. Набагато важливіше, що ви ВКЛЮЧИЛИ замість них. Зрештою, "Орео" та чипси — це теж рослинна їжа.
Запорука здорового харчування — це не мучити свій організм та вивчити теорію. І, так, доведеться навчитись готувати. Спойлер: лише салат — це не нормально. Якщо поїсти дійсно НОРМАЛЬНО, то не схочеться ніяких солодощів. Справа не у вашій слабкості, а в тому, щоб правильно збалансувати раціон.
Методом проб і помилок вам потрібно дійти до ідеального списку веганських продуктів: їх достатньо, щоб харчуватися збалансовано і смачно, а ще всі вони продаються у звичайних магазинах за доступними цінами.
Необов'язково їсти все одночасно. Якщо кожного дня їсти щось одне з кожної підгрупи — це вже добре.
Злаки та крупи: гречка зелена і звичайна, цільнозернова вівсянка тривалого приготування, коричневий рис.
Бобові: сочевиця (зелена і червона), нут, квасоля (біла і червона), маш, зелений горошок заморожений.
Фрукти (небагато, в основному ті, які можна використовувати для смузі, тостів і соусів): банани, яблука, апельсини, авокадо, ківі, курага, фініки, груші, лимони.
Ягоди: заморожена полуниця, чорна смородина, малина та багато інших.
Овочі та зелень: помідори, огірки, солодкий болгарський перець, цукіні, броколі, баклажани, морква, капуста, цибуля, часник, шпинат, селера, петрушка, кріп.
Горіхи та насіння: гарбузове насіння, соняшникове, льняне, конопляне, чорний кунжут, мигдаль, волоські горіхи.
Інше: рослинне молоко на ваш смак, сир тофу, борошно на випадок млинців (житнє, рисове, вівсяне та ін.), цільнозернові макарони, хліб або хлібці, фунчоза, томатна паста, соєвий соус та гірчиця (допомагають готувати смачніше), какао, водорості (морська капуста, норі, хіяші, вакаме), гриби (класне джерело вітамінів B2, B3, B5 та міді; а в лисичках ще є залізо з калієм).
Іноді можна себе побалувати веганськими ковбасками чи паштетами. Головне — перевіряти склад.
Основні рекомендації — це формувати раціон із достатньою кількістю:
Немає сенсу розписувати інші вітаміни та мікроелементи, адже при різноманітному раціоні у вас не буде з ними проблем. Пам'ятайте, що краще витрати кошти на смачну їжу, аніж потім на неприємне лікування. Профілактика — завжди вдале рішення!
Дефіцити вітамінів та мінералів мають не лише вегани, але й м'ясоїди. Тому, навіть якщо ви не на рослинному харчуванні, хоча б раз на декілька років потрібно перевіряти стан здоров'я. Особливо, якщо є якісь недомагання. Що здавати? Загальний аналіз і біохімію крові, загальний білок, сечовина, холестерин загальний, B12, вітамін D total та 25 (OH), залізо, феритин, гомоцистеїн, печінкові проби. Якщо все добре:
Дехто подумає, що веганство — це складно і не зручно, бо треба приймати добавки, здавати кров на аналізи, слідкувати за тим, що ти їси. Проте, чи багатьох людей на традиційному харчуванні ви знаєте, які контролюють свій рівень вітаміну D і феритину? А хто їсть червону рибу кожного дня, щоб точно не хвилюватися про омега-3? Чи достатньо вітаміну D на звичайній дієті взимку? Дефіцит може бути у кого завгодно, вегани просто трохи більше про це замислюються. На здоровому веганстві більше білка та заліза, ніж в середньостатистичному раціоні.
Ще більше порад:
Протеїн в порошку — це, звичайно, не необхідний продукт, без нього можна обійтися. Але у нього є приємний плюс: можна легко добрати свою норму амінокислот, якщо немає часу готувати боби або вони вже набридли.
Противники всіх добавок в основному аргументують свою позицію тим, що досягнення науки не вписуються в концепцію дарів матері-природи. Але, об'єктивно кажучи, організму фіолетово, звідки отримувати поживні речовини. Важливо правильно обрати:
Сподіваємось, вам допоможуть наші поради, ви не відступите від поставлених цілей, розвиваючи свої вміння, вивчаючи нове і, при цьому, матимете відмінне здоров'я та гарне тіло! Та якщо виникнуть складнощі зі створенням раціону, приготуванням веганських страв, нестачею підтримки чи порад досвідчених в цих питаннях людей, то тут на допомогу прийде 22-денна безкоштовна програма для веганів-початківців "Веган Челендж".
Авторка статті: Анастасія Анацька, представниця кампанії "Веган Челендж"
Фото Unsplash
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.