Як правильно поводитися під час поверхневого огляду і як фіксувати порушення прав поліціянтами
На Набережній Києва є графіті — величезний напис, понад 10 метрів в довжину, який можна роздивитися навіть з іншого берега Дніпра. Він говорить: «КУДИ ДЗВОНИТИ, КОЛИ ВБИВАЄ ПОЛІЦІЯ?». З'явився цей напис кілька років тому, його регулярно зафарбовують, але в червні його відновили вже всьоме. Так стіни Набережної говорять те, про що не можна кричати на вулицях, і фраза з 5 слів, якщо вдуматися, страшніша, ніж здається на перший погляд.
За словами політичного аналітика Фонду «Демократичні ініціативи» Петра Бурковського, за рік пандемії недовіра до Національної поліції та Служби безпеки України зросла з 25% до 31%.
У травні цього року пройшла акція «Зупинимо сафарі міліції на Подолі» — ще один маркер, який сигналізує про те, що в Києві відбуваються нездорові речі: нелегальні рейди в закладах, обшуки, необґрунтоване насильство з боку поліції, застосування сили та підкидання наркотиків. Саме проти цього виступали прихильники акції.
А зовсім недавно в Києві патрульний вибив телефон з рук жінки, яка викликала патруль, почувши крики у квартирі поверхом нижче. Поліціянт, який прибув за адресою, порадив відповідальній громадянці «стояти осторонь», на що жінка попросила його представитися, викликала ще один патруль, що закінчилося неадекватною поведінкою співробітника поліції.
Буквально днями був і ще один випадок — поліціянти жорстко порушили процедуру поверхневого огляду, хоч і поводилися «стримано», за словами автора телеграм-каналу, що опублікував відео того вечора.
Стаття 365 Кримінального Кодексу України передбачає покарання для правоохоронців, чиї дії виходять за межі їх повноважень — за це передбачено до 5 років позбавлення волі. Якщо ці дії супроводжуються насильством або погрозами насильством, застосуванням зброї або інших спецзасобів — до 8 років, а найжорсткіша санкція — позбавлення волі до 10 років, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки.
Проте, такі дії можуть залишатися безкарними — в екстреній ситуації буває нелегко зорієнтуватися. В результаті доказів порушення немає, а значить, про справедливість і компенсацію мови бути не може.
Якщо вас зупиняє поліціянт, в будь-якому випадку він повинен повідомити вам про причини. Підстави для цього можуть бути такі
Поліція також має право вимагати у вас документи, що засвідчують особу, і/або документи, що підтверджують відповідне право особи (водійські права в особи: яка керує транспортним засобом), у випадках, визначених статтею 32 про Нацполіцію:
При скоєнні вами адміністративного порушення, наприклад, хуліганства, поліція може скласти протокол на місці.
Застосування фізичної сили, спеціальних засобів або зброї можливе тільки в тому випадку, якщо поліціянт не може зупинити правопорушення іншими шляхами. Але і в цьому випадку він повинен дотримуватися процедури, визначеної ст. 43 ЗУ «Про Національну поліцію». Це означає, що:
У будь-яких інших випадках застосування фізичної сили заборонено і вважається незаконним.
Працівники поліції не мають права обшукувати вас, але мають право провести поверхневий огляд. Він застосовується до особи, щодо якої є відомості про вчинення нею адміністративного правопорушення або затриманої за його вчинення (ст. 264 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Під час поверхневого огляду ні в кишеню, ні в сумку, ні в капюшон проникати працівники поліції не мають права — вас можуть тільки попросити відкрити сумку, заглянути всередину рюкзака. Максимум, що дозволяється працівнику поліції під час поверхневого огляду — пройтися руками по вашому одягу. Робити це може тільки особа вашої статі (жінка обшукує жінку, чоловік — чоловіка).
Особистий огляд повинен проводитися в присутності понятих у відділенні поліції під час затримання. Водночас обов'язково складається протокол. Обов'язково звертайте увагу на те, що підписуєте. Якщо працівники поліції не зафіксували або написали щось зайве, то вкажіть це власноруч у протоколі.
Якщо поліціянт самостійно дістане з вашої сумки/кишені зброю або наркотики, такий доказ не буде прийнято в суді, оскільки була порушена процедура поверхневого огляду. Такі порушення необхідно фіксувати відразу, і нижче ми розповімо, як це зробити.
Якщо поліціянти перевищують повноваження, безпідставно застосовують фізичну силу, не хочуть представлятися, забороняють знімати на камеру, телефонуйте в 102. До вас повинні направити групу реагування патрульної поліції. В межах міста наряд приїде протягом 10 хвилин, у сільській місцевості — не більше ніж за 40 хвилин. Патрульні з'ясовують обставини правопорушення, приймають заяву про правопорушення і, якщо це потрібно, можуть викликати слідчо-оперативну групу.
Якісна освіта в Україні — буквально запорука її майбутнього. Проте війна та дистанційна освіта не… Читати більше
Популярність кальяну давно вийшла за межі модного тренду — багато людей сприймають його як нешкідливу… Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з ініціаторами проєкту, в рамках якого вдалося запустити 20 студій в 12 областях… Читати більше
Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше
У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше
Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.