Plant Power Day (День Рослинної Сили), який святкують 7 березня, був започаткований у 2018 році європейською компанією Alpro, яка спеціалізується на "рослинних" молочних продуктах, у співпраці з веганським проєктом BOSH!, що заохочує людей їсти більше овочів та інших продуктів рослинного походження.
Таке свято придумали для привернення уваги до рослинної дієти. І мова йшла не про повну відмову від усіх продуктів тваринного походження, а про часткову заміну їх на рослинні, корисніші продукти. Адже рослинний раціон має одразу кілька переваг: здоров'я, менший вплив на навколишнє середовище та етичні причини.
Святкувати цей день пропонується повною відмовою від продуктів тваринного походження: спробувати приготувати щось традиційне, але замінити невеганські продукти веганськими, випити каву на рослинному молоці замість коров'ячого чи сходити поїсти до веганського закладу.
І хоч усі вже в курсі, що в наш час продукти для веганів стали доступнішими, а така дієта вважається повноцінною, все ще існує дуже багато упереджень щодо такого раціону.
Один з міфів — це те, що спорт і веганство несумісні. Тому, власне, у день Рослинної Сили хочемо поділитись історіями тих, хто можуть і тренуватись, і змагатись, і курку з творогом при цьому не їсти. Ми розпитали в спортсменок-веганок: подруг, активісток та амбасадорок кампанії "Світла сторона сили", де ж вони, все-таки, беруть білок та як їм живеться, тренується і подорожується на одних лише рослинах.
Наталя, 35 років, Київська область
Бодібілдерка, амбасадорка проєкту "Світла сторона сили"
У 2012 році Наталя перейшла на вегетаріанське харчування, а приблизно через два роки — повністю відмовилась від продуктів тваринного походження. З 2009 року дівчина займається бодібілдингом. У 2016 році стала спортсменкою національної федерації бодібілдингу України та почала брати участь у змаганнях з фітнес-бікіні та в чемпіонатах і кубках України, на яких неодноразово була призеркою.
"Мій перехід на рослинне харчування розпочався у 2012 році з відмови від м'яса. Батьки з дитинства навчали нас з сестрою з повагою ставитись до всіх живих створінь. Але я не проводила аналогії між домашніми тваринами та тваринами, котрих вирощують та вбивають для м'яса, або тримають у неволі для молока та яєць. Доки випадково не натрапила на відео про тварин, яких ведуть на бойню. Після цього відео я вже не змогла вживати м'яса, — згадує спортсменка. — На початку, оскільки я продовжувала інтенсивно тренуватись, були хвилювання про необхідну норму білка. Саме тому в моєму раціоні ще роки зо два залишались молочні продукти. Але, наразі, я з легкістю складаю свій раціон для будь-якої потреби (міжсезон або підготовка до змагань) виключно з рослинних продуктів".
Бодібілдинг дуже суб'єктивний вид спорту, а його результати важко оцінювати.
Для Наталі спортивні результати в бодібілдингу — це те, яке тіло вона змогла побудувати. Дівчина вважає, що зараз вона в найкращій формі за всі роки тренувань. Важливу роль в бодібілдингу відіграє харчування. Адже з продуктів харчування ми отримуємо необхідні елементи для побудови тіла. На думку спортсменки, та форма, яку їй вдалось побудувати, відсотків на 70 залежить від харчування і лише на 30 відсотків — від тренувань: "З впевненістю можу сказати, що веганство позитивно вплинуло на загальний стан організму. На веганстві я стала набагато менше хворіти. А це дозволяє не випадати з тренувального процесу та постійно бути в формі".
Наталя згадує, як на початку тренувань спортивне оточення різко та негативно реагувало на її веганство. Очевидно, через брак інформації про веганство в загальному доступі. Проте зараз рослинні раціони набувають обертів серед спортсменів, а спортивне оточення реагує на таку дієту вже із зацікавленістю. "Але питання про те, звідки я отримую білок, не втрачає своєї актуальності", — жартує спортсменка.
Також дівчина розповідає, що проблем з пошуком їжі на веганстві в неї немає, адже коли готується до змагань, то їжа завжди з нею. Та й зараз, у порівнянні з тим періодом, коли вона лише починала веганити, рослинні опції можна знайти практично всюди. Проте для спортсменки веганство — це не лише про їжу. Шкіру та хутро вона не носить: "Бодібілдинг не потребує якогось спеціального шкіряного спорядження, тому в спорті не довелось ні від чого відмовлятись. Хіба що від шкіряних кросівок, але це було легко".
На питання, яке так хвилює всіх: "Де ти береш білок?", Наталя відповідає: "Коли Ви почнете розбирати ваш раціон, вивчати, що таке білки/жири/вуглеводи — у Вас не буде виникати питання, звідки вегани беруть білок. Адже білок — це набір амінокислот, а амінокислоти містяться як у продуктах тваринного, так і рослинного походження. Тобто, при збалансованому веганському харчуванні не виникає проблем з необхідною добовою нормою білку. Мій власний топ веганських продуктів з високим вмістом білку: квасоля, сочевиця та тофу — вони присутні в раціоні майже щодня".
Тим, хто тільки переходить на веганство, дівчина радить слідкувати, щоб раціон був збалансований та містив цільні продукти (адже не все веганське — корисне).
А тим, хто займається спортом та дотримується веганської дієти, пропонує навчитись самостійно складати збалансований раціон відповідно до потреб та з урахуванням фізичної активності.
Агата, 30 років, міста Рибнік та Познань (Польща), веганка 8 років
Займається дзюдо, амбасадорка проєкту "Світла сторона сили" (Польща)
Агата професійно займається дзюдо та необхідними загальнорозвивальними тренуваннями з цієї дисципліни: тренажерний зал, біг, бразильське джиу-джитсу, байдарки, велосипед, йога, функціональні тренування. Головні результати спортсменки: 13-разова призерка чемпіонату світу, 3-разова призерка європейського кубка, 6-разова польська старша чемпіонка, 10-разова чемпіонка Польщі у всіх вікових групах. Веганкою стала з цікавості після проходження курсів з дієтології.
"У 2013 році я помітила, що все більше і більше починають писати та говорити про користь рослинного раціону для здоров'я. Я вирішила перевірити це на власній шкірі, — згадує дівчина. — Мій експеримент тривав 30 днів. Насправді, я відразу відчула прилив енергії та кращу відновлюваність після тренувань, тому вирішила продовжувати свій челендж".
З часом спортсменка більше дізнавалася про те, як і звідки отримують тваринну їжу і вирішила, що не хоче в цьому брати участь, тому веганство стало її способом життя.
"З 2013 року мої результати покращилися, але я не можу сказати, що це на 100% пов'язано з рослинною дієтою, — заявляє Агата. — Окрім дієти, на це впливає безліч факторів: правильні тренування, тактична або розумова підготовка, але я точно знаю, що я відчуваю себе набагато краще на веганській дієті, у мене більше енергії і я можу більше тренуватися".
В сусідній Польщі питання від колег до спортсменів веганів такі ж, як і в Україні: "Де ти береш білок?", "Що ти взагалі їсиш?", проте результати Агати говорять самі за себе і за майже 8 років веганства, дівчині зустрічались навіть такі, що слідували її прикладу та переходили на рослинний раціон.
Найкраще джерело білків для спортсменки — це протеїн від Plant Power. Окрім цього, звичайно, це тофу, соєвий фарш та відбивні, домашні намазки на основі бобових, арахісова паста, цільнозернові продукти, іноді — готові котлети, які є в кожному великому магазині (так, в Україні теж).
Усім початківцям Агата радить вибрати найкращий для себе варіант, почати поступово, повільно виключаючи продукти тваринного походження: "Принцип "все або нічого" може не спрацювати для вас. Підпишіться на групи підтримки у Facebook, шукайте натхнення в кулінарних блогах, експериментуйте, пізнавайте нові смаки, ви будете здивовані, наскільки широкий спектр смаків може запропонувати рослинна дієта".
Катерина, 28 років, місто Київ, веганка 9 років
Займається тайським боксом, кікбоксингом, координаторка проєкту "Світла сторона сили"
Понад 13 років тому дівчина відмовилась від м'яса, а згодом повністю перейшла на рослинний раціон. І це завдяки прикладу близьких людей, які показали їй альтернативний тип харчування, що не несе шкоди живим істотам.
Катя — кандидатка в майстри спорту з кікбоксингу, багаторазова призерка міжнародних змагань з кікбоксингу WAKO, призерка Чемпіонату України з тайського боксу IFMA.
Оскільки веганити і тренуватись спортсменка почала одночасно, то їй важко сказати про вплив рослинного раціону на спортивні показники.
"Раніше ніхто не розумів, як це: тренуватись на повністю рослинному раціоні, більшість людей просто сміялися з цього. Але останнім часом все частіше люди зі спортивного оточення звертаються до мене, аби дізнатись, як якісно планувати свій раціон, що мене дуже радує", — ділиться дівчина.
Щодо доступу до рослинних продуктів, то зараз спортсменка не зіштовхується з такими проблемами. Та й раніше такі труднощі виникали лише в подорожах Україною. Зараз, навіть на зборах Олімпійської збірної можна знайти продукти, які підходять усім, єдине, чого не вистачало — білкової їжі. На цей випадок Катя возить з собою улюблений соєвий протеїн.
Але найулюбленіший білковий продукт Катерини — тофу: "З нього можна робити і сирники, і веганську рибу, і просто смажити з овочами чи запікати". Також дівчина рекомендує включати в щоденний раціон всі види бобових чи соєвий текстурат, який теж є високо білковим продуктом.
Щодо спортивного інвентаря, то тут спортсменка також обирає етичне: "На щастя, вже є купа альтернатив, тому вся екіпіровка — захист на ноги, шолом, рукавички — все з замінників шкіри".
Жінкам-веганкам Катерина рекомендує звертати увагу на рівень заліза (гемоглобін і феритин). Адже у жінок часто виникають дефіцитні стани не в залежності від типу харчування. А на веганстві варто особливо звертати увагу на засвоєння заліза. Основні поради такі:
"Загалом, тренуватися, досягати крутих результатів на веганстві та, при цьому, залишатися здоровими — можливо, головне прислухатись до свого організму та підібрати оптимальний раціон. Що, зрештою, важливо на будь-якому харчуванні", — підсумувала спортсменка.
Кася, 38 років, місто Гданськ (Польща), веганка 18 років
Займається підйомом гирі, амбасадорка проєкту "Світла сторона сили" (Польща)
Основна дисципліна Касі — підйом гирі, але, крім цього, вона бігає і робить перші кроки в дзюдо. Веганкою дівчину надихнув стати її чоловік, який відмовився від вживання м'яса з етичних міркувань. "Я почала досліджувати тему, і фактично, за одну ніч продукти тваринного походження зникли з моєї тарілки, — ділиться спортсменка. — Донині вважаю, що це було одне з найкращих рішень у моєму житті".
Спортсменка — багаторазова призерка з гирьового спорту чемпіонатів Польщі та Європи, а також інструкторка з цього виду спорту. Порівняти вплив рослинного раціону на спортивні результати Кася не може, оскільки тренуватись почала після того, як стала веганкою.
Труднощі з доступом до рослинних продуктів можуть виникати лише під час змагань у невеликих містах, коли більшість дня спортсмени проводять у залі. "У мене були поїздки, де протягом кількох днів я чергувала чіпси та картоплю з овочами на пару. Варіанти завжди є, але проблема в тому, що такий раціон не повноцінний", — пригадує дівчина.
Початківцям спортсменка радить обирати просту кухню, пам'ятати про рослинні джерела білка та кальцію, а якщо не вистачає смаку м'яса, то використовувати альтернативи з супермаркетів.
Альона, 30 років, місто Гродно (Білорусь), веганка 10 років
Займається тайським боксом, біг на довгі дистанції
Дівчина займається спорто як любителька вже багато років та не вважає, що тип харчування якось вплинуло на її результати, швидше все залежить від систематичності тренувань. Проте і в оточенні Альони завжди знайдеться людина, яка буде говорити: "ось їла би м'ясо, сил було би більше" або "це в тебе не виходить, тому що не їж м'яса".
"Я пам'ятаю ще ті часи, коли з солодкого для веганів були доступні тільки вівсяне печиво й халва, а основний прийом їжі складався з круп, овочів, соєвого м'яса і бобових", — згадує спортсменка. — "Тому якщо під час подорожей чи змагань я не знайду якісь специфічні веганські продукти, я не засмучусь. Але зараз це взагалі не проблема, навіть у звичайному закладі можна знайти що поїсти. Звичайно ж, все залежить від індивідуальних запитів".
Найкращими джерелами білка для себе Альона вважає тофу, темпе, сейтан, бобові, сою та веганський протеїн. А веганам-початківцям радить не сумніватись у собі, адже вважає, що обрати веганство — це правильний вибір!
Марина, 26 років, місто Одеса, веганка понад 3 роки
Тренерка з TRX та функціонального тренінгу, займається боксом, активістка кампанії "Світла сторона сили"
Дівчина перейшла на повністю веганський раціон три з половиною роки тому та її спортивні результати значно покращились: "У мене завжди є сили та енергія для тренувань та нових напрямків, а ще суперсила з відновлення після тренувань, — ділиться тренерка. — Але це все, звісно, за умови збалансованого харчування".
Свій перехід на рослинну дієту Марина коментує так: "Чим більше я дізнавалась, тим сильніше ставало питання чому для нас настільки нормально експлуатувати тварин для задоволення своїх потреб та хто вирішив, що одних треба любити, а інших — їсти. Тому для мене, напевно, і не було іншого варіанту".
Спортивне оточення, дізнавшись про харчові звички дівчини, завжди реагує однаково: одними й тими ж питаннями про білок і їжу загалом. На що дівчина відповідає: "Головні джерела білків для мене — бобові та цільнозернові! Я обожнюю квасолю, нут та тофу! З собою завжди маю банан, вдома — протеїн, а у морозилці — нут".
Також спортсменка розповідає, що не використовує шкіряні вироби та купує собі етичне спорядження.
А щодо їжі в поїздках, то все залежить від того, куди їхати. "Але зараз все більше і більше з'являться варіантів у різних містах. Та й банани є майже всюди, — сміється тренерка. — А якщо серйозно, то завжди можна продумати все заздалегідь: горіхи, протеїнові батончики, протеїн у порошку чи рослина сублімована їжа".
Веганам і веганкам, які тільки починають свій шлях, Марина радить завжди тримати заморожені бобові у морозильній камері, банку консервованої квасолі — на полиці та протеїновий батончик — у рюкзаку. "Знайте, що ви вже дуже круті! — каже дівчина. — Маленькими кроками ми йдемо до світлого майбутнього разом зі "Світлою стороною сили".
Отже, бути сильною можна й на рослинній дієті, головне — повноцінний раціон. А дізнатись більше про рослинну дієту, як збалансувати свій раціон, чим замінити традиційні продукти та багато іншого, можна, пройшовши 10-денний безкоштовний Plant-Based Challenge. Зареєструватись та отримувати підказки щодо харчування можна прямо сьогодні! Хіба це не найкращий спосіб відсвяткувати День Рослинної Сили?
Авторка статті: Андріана Федевич, представниця кампанії "Світла сторона сили"
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.