“Рубрика” розбиралася в доцільності рішення разом з експертами.
За даними екологів, щороку в середньому кожен житель нашої країни виробляє близько 300 кг побутових відходів. У великих містах переважна частина цього сміття потрапляє у звичайні сміттєві контейнери, які встановлені просто біля житлових будинків. З відкритих контейнерів сміття розноситься вітром або тваринами; крім того, вони часто протікають, поширюючи неприємні запахи та сприяючи розмноженню шкідників.
У Луцьку вже другий рік ведеться встановлення напівпідземних смітників замість звичних відкритих контейнерів. Оновлення відбувається в рамках міської програми заміни старих контейнерів для збору твердих побутових відходів.
Як розповів Ігор Поліщук, міський голова Луцька, з початку старту програми у 2023 році в Луцьку встановили 60 підземних контейнерів на 29 локаціях. З них близько 30 — цього року. За його словами, всі контейнери зарекомендували себе дуже позитивно, їх конструкція витривала та надійна. Ігор Поліщук наводить у приклад контейнер на вулиці Ветеранів, 1-3, який експлуатується вже понад рік:
"Жодних поломок. Мішок, який знаходиться всередині, не деформувався і не порвався. Тобто конструкція витривала, вона себе виправдовує з точки зору надійності", — зазначив міський голова.
Напівпідземний контейнер, всередині якого є спеціальний мішок для збору сміття, вміщує п'ять метрів кубічних (5000 літрів) змішаних твердих побутових відходів.
У міській раді підрахували, що вартість одного напівпідземного контейнера співмірна з ціною 4-5 контейнерів, навісу для них та контейнерного майданчика. З фінансового погляду їх встановлення дуже вигідне, так само як і з естетичного та з санітарного.
Серед інших переваг цих місткостей — можливість належно організувати поводження з побутовими відходами, забезпечити санітарно-гігієнічний стан та екологічну безпеку території. Для обслуговування таких контейнерів місто має й два спеціальних сміттєвози.
"І звичайно, це сучасний європейський підхід. У багатьох містах Європи використовуються саме такі напівпідземні контейнери", — наголосив міський голова. Він зазначив, що програму продовжать впроваджувати.
"Маємо наразі багато заявок від ОСББ і будинків, де об'єднання не створено, та намагатимемося в міру можливостей продовжувати їх встановлення", — додав Ігор Поліщук.
"За раз з такого смітника можна забрати більше відходів, адже обʼєм значно більший. Вважаю, що вони є досить привабливими й оправданими, якщо робити їх у відповідних місцях, точково — до прикладу, в центрі чи в місцях де є «сміттєзвалища» біля відкритих смітників, щоб зберегти обличчя міста перед туристами", — коментує голова громадської організації "Нуль відходів Луцьк" Катерина Рабан.
Проте організація також підіймає ряд питань щодо доцільності встановлення таких контейнерів по всьому місту. Серед причин —
Сьогодні на етапі розробки проєктно-кошторисної документації у Луцьку перебувають ще 5 локацій.
В коментарі для "Рубрики" директор підприємства ЛКСАП "Луцькспецкомунтранс" Володимир Марценюк розповів: один такий контейнер дає підприємству понад 100 тисяч гривень економії.
"Це дуже суттєва економія. Якщо ми виконаємо цю програму повністю і поміняємо контейнери на всіх локаціях, економія для підприємства і для міста буде орієнтовно 35-37 мільйонів рік. Це економічно, доцільно й ефективно в плані логістики, оперативності, зменшення витрат на заробітну плату, амортизацію автомобілів, плюс додатковий контроль по GPS", — відзначив Володимир Марценюк.
Крім того, за словами Володимира Марценюка, система напівпідземного контейнера дає можливість його синхронізації й під роздільний збір. Для цього не потрібно нічого суттєво міняти, просто встановлюється інша кришка з трьома віконцями, і відповідно всередину встановлюють три мішки. Основа ж залишається тією самою. Тобто та сама локація може використовуватись і для змішаного збору.
"Швидше за все, наступного року ми будемо це пробувати. Наприклад, там де більше пластику збирається, будемо робити синхронізацію", — говорить Володимир Марценюк.
Поки що поруч із напівпідземними контейнерами комунальники встановлюють контейнери для збору пластикових пляшок. В планах розмістити й баки для скла.
Наразі якщо ОСББ в Луцьку хоче встановити таку систему, вони повинні зібрати збори мешканців, — радить директор "Луцькспецкомунтранс". Згідно з протоколом зборів міська рада почне реагувати. Що це означає?
"Але з нашої сторони буде умова — умова зі співфінансування. На плечі й на бюджет ОСББ будуть лягати витрати з виготовлення проєкту кошторисної документації. Це орієнтовно 15-20 тисяч гривень", — зазначив Володимир Марценюк.
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.