Корисне

Як підготуватися до мобілізації: що купити, чого навчитись, як подбати про документи

“Рубрика” розповідає, що потрібно зробити до того, як ви долучитесь до війська. Про те, як зробити свою мобілізацію максимально комфортною та безболісною у майбутньому — далі.

У чому проблема?

Щоб замінити тих, хто вже понад два роки воює на передовій та компенсувати втрати, в Україні планують мобілізувати 500 тисяч людей, 330 тисяч із яких відправлять на передову. Про це з посиланням на Міністерство оборони України написало видання Financial Times.

Яке рішення?

До мобілізації потрібно починати готуватися заздалегідь. Саме так вважають ті, хто вже захищає Україну. "Рубрика" розпитала військових, що варто зробити до того, як ви отримаєте повістку, які навички опанувати, які речі закупити.

Як це працює?
"Головна порада в очікуванні повістки — не чекати повістку"

Офіцер Андрій Качор став на захист України з самого початку широкомасштабного вторгнення — в березні 2022. Зараз Андрій продовжує службу. З власного досвіду мобілізації та досвіду побратимів, які сьогодні на фронті, він ділиться практичними порадами щодо підготовки та збору "мобілізаційної валізки".

Перш за все Андрій Качор закликає усіх чоловіків, яким здоров'я дозволяє служити, не чекати повістки, а йти до війська добровільно. 

Офіцер пояснює: саме такий крок допомагає зберегти певний контроль над своїм життям і уникнути зайвого стресу. Адже одна справа, якщо ви самі визначаєте, коли ви приєднаєтесь до війська і матимете змогу більш ретельно підготуватися. Інша справа — коли вас "спіймають" на вулиці, вручать повістку і ви панічно збиратимете думки/речі/документи в останній момент. 

Зрештою, добровільна мобілізація або служба за контрактом підвищує ваші шанси обрати саме той підрозділ, який найбільше підходить для ваших навичок і попереднього цивільного досвіду. 

Військовий тримає турнікет в руках. Ілюстративне фото

Фізична підготовка

Також слід розуміти: на яку позицію у війську ви б не потрапили, найпевніше вам знадобиться хороша фізична підготовка. З досвіду військового, тут йдеться навіть не стільки про фізичну силу, скільки про витривалість. 

"З високою ймовірністю в армії вас очікуватимуть тривалі переходи зі значним навантаженням, адже лише стандартна амуніція (зброя, боєприпаси, бронежилет, рюкзак тощо), начеплена на вас, матиме вагу не менше 20 кілограмів, а інколи й більше", — попереджає Андрій Качор. 

Тому особливу увагу слід звернути на ноги та спину. Навіть якщо з якихось причин вам не вдається відвідувати спортзал абощо, не уникайте повсякденної фізичної активності ще до отримання повістки: 

  • ходіть на роботу пішки замість громадського транспорту; 
  • ідучи із супермаркету додому, проігноруйте ліфт, підніміться сходами;
  • звикайте до регулярних навантажень з додатковою вагою;
  • практикуйте тривалі підйоми вгору;
  • звертайте увагу на власну "дихалку" і вживайте заходів, аби її покращити. 

"За моїми спостереженнями, люди, які були не в найкращій фізичній формі, сильно пошкодували про це з перших днів перебування у війську. З незвички біг, стрибки, та й звичайна ходьба у бронежилеті, берцях та шоломі призводить не лише до душевних страждань, але й до миттєвих наслідків для тіла. У когось "сиплеться" спина, у когось напухають гомілкостопи. Цього можна уникнути, якщо заздалегідь привести власне тіло до ладу", — впевнений офіцер. 

Зробіть собі "техогляд"

Насамперед це стосується стану здоров'я. Військові наполегливо радять ще до отримання повістки по максимуму розібратися з усіма моментами, які стосуються вашого здоровʼя: 

  • продіагностувати й пролікувати все, що турбує або може потенційно потурбувати;
  • зробити стоматологічний чекап і лікування — позбудьтеся карієсу, поставте якісні пломби або замініть старі;
  • оновити планові щеплення, зробити щеплення від гепатиту; 
  • зібрати докупи найсвіжіші аналізи, рентгенівські знімки та висновки лікарів щодо вашого стану здоров'я. Не секрет, що ВЛК часто працюють в "турборежимі", тому необхідно мати з собою максимум документів про всі ваші проблеми зі здоровʼям;
  • навіть якщо ви ідеально здорова людина, стандартна побутова аптечка (на додачу до бойової) має бути у кожного бійця.

"Якщо на позиції у вас, до прикладу, заболить зуб, добрий стоматолог в окоп швидко не приїде. І якщо не матимете під рукою знеболювального, доведеться задовольнитися хіба співчутливими поглядами побратимів. А яка вже там війна, якщо болить зуб?" — коментує Андрій Качор. 

Документи та побут

Передайте паролі від банківських рахунків, важливих акаунтів, напишіть довіреність на дитину, аби мама змогла вивезти її за кордон у разі потреби. У кожного індивідуальна життєва ситуація, змоделюйте можливий розвиток подій і подумайте, що необхідно зробити заздалегідь, аби уникнути можливих незручностей. Зрештою, складіть заповіт, це буде непросто, проте відповідально. 

Потурбуйтеся і про свої документи: зробіть паперові копії, помістіть їх у зіп-пакет. Сфотографуйте всі документи на телефон, завантажте знімки у "хмару", щоб це завжди було під рукою. 

Український шеврон на плечі військової. Ілюстративне фото

"Ніде за все життя у мене не вимагали такої кількості документів, як у війську. Йдеться не лише про копію паспорта — інколи потрібен навіть додаток до шкільного атестата!" — ділиться Андрій Качор.

Також варто зробити дублікати ключів (від квартири та інших приміщень, які вам можуть належати) та передати їх довіреним особам.

Спорядження та речі

Що ж до того, що з собою взяти з речей/спорядження, це запитання не має єдиної правильної відповіді. Офіцер зазначає, рівень забезпечення війська у порівнянні з початком широкомасштабного вторгнення суттєво покращився. Тому тепер вас, швидше за все, найнеобхіднішими речами забезпечить держава: формою, термобілизною, білизною звичайною, шкарпетками, головними уборами, досить якісним взуттям, шоломом, балістичними окулярами, рюкзаком і баулом, спальником і кариматом. Не зважаючи на це, військові радять придбати другий комплект форми (або хоча б штани) в пікселі, бо після прання перший може сохнути досить довго. 

"Вам видадуть РПС і плитоноску з бронеплитами. Але все ж таки раджу придбати якісні РПС та плитоноску самостійно, з додатковим боковим балістичним захистом (кевларом або поліетиленом) підігнати її під себе і вставити туди легкі керамічні бронеплити. Спина вам за це потім дуже подякує", — зауважує Андрій Качор. 

Проте деякі речі, не менш необхідні, вам не видадуть точно, — говорить старший солдат Алекс Заклецький. Чоловік ще у 2019-му пройшов вишкіл у Госпітальєрів, з 24 лютого 2022 року вже був у Михайлівському монастирі, де на той момент розташовувалися Госпітальєри та Українська Добровольча Армія. Тоді ж був залучений до завдань з оборони держави. З 2023 Алекс офіційно в ЗСУ. На своїй сторінці у Фейсбук військовослужбовець поділився списком речей, які обовʼязково знадобляться вам на службі. З дозволу військового ділимося цим списком (який доповнив Андрій Качор) в нашому матеріалі.

"Всі ці речі можуть вам стати в пригоді в армії з моменту потрапляння в навчальний центр. Це не означає, що вам треба їх «перти на собі» в день мобілізації, але вони мають лежати напоготові, щоб в разі необхідності ваші близькі могли вам швидко їх відправити", — зазначає Алекс Заклецький.

Техніка

  • Якісний подовжувач на п'ять розеток та якісний трійник. Електрика, навіть коли вона є, часто знаходиться далеко від вашого ліжка, або тумбочки. Якщо є трійник, то в розетку завжди можна "вклинитися", а подовжувач забезпечить вас електрикою біля вашого місця. 
  • Зарядка Quick Charge на 2-3 USB та кабелі. Заряджатися треба постійно і всім. І не тільки телефони, а й павербанки та інші гаджети. До речі, не забудьте все це підписати.
  • Павербанк на 20 000 mAh — оптимальний варіант по формфактору та вазі, швидко заряджається. Краще мати не один, а два-три на випадок тривалих відключень.
  • Додатковий телефон (можна кнопковий, який тривалий час тримає заряд).
  • Навушники JBL T210, також цілком підійдуть T110. Дуже потрібна річ: їх можна використовувати і як затички для вух, якщо немає відповідних навушників.
  • Ліхтарики налобні — дві штуки. Бажано, щоб один працював від батарейок, а інший мав вбудований акумулятор.
  • Газовий пальник з "Тюльпанчиком" та газовий балон для нього. Це, звісно, необов'язково, але додасть вам незалежності.
  • Опціонально: якщо ви хочете зберегти пам'ять про ваш період життя на війні — придбайте камеру goPro і кріплення до неї, зокрема на шолом.

Інструменти та розхідники

  • Ніж з кліпсою кишеньковий, плюс кишенькова точилка. Вам весь час треба буде щось різати, розпаковувати, нарізати, стругати тощо. Не беріть найдешевші — вони швидко тупляться..
  • Мультитул з пасатижами — необхідна річ! Постійно треба щось закрутити, відкрутити, затиснути, перерізати. Замінює досить великий набір інструментів.
  • Плоскогубці з ізольованими ручками та електровикрутки з ізольованими ручками, відкрутка-пробник на фазу. Вся електрика на фронті весь час ламається і треба лагодити контакти. Якщо у вас буде такий інструмент, це сильно полегшить життя вам та побратимам.
  • Викрутка з набором біт. До них варто ще покласти хоча б десяток різнокаліберних чорних саморізів.
  • Шурупокрут.
  • Якісна складна лопата.
  • Карабіни (різного розміру, можна металеві та композитні).
  • Армований скотч, паракорд і синя ізострічка (в ідеалі ще й сантехнічний скотч Duct Tape) та мотузка для сушіння білизни.
  • Суперклей, але перевірте заздалегідь, наскільки добре він тримає.
  • Старі бавовняні ганчірки, стара зубна щітка, ватні палички — вам доведеться постійно чистити зброю. І таких елементарних речей зазвичай під рукою нема, що сильно ускладнює задачу. Краще приготуватися заздалегідь. В ідеалі ще купити балістол.

Військовий ножем відкриває коробку. Ілюстративне фото

Одяг та аксесуари

  • Запасний змінний одяг: труси, шкарпетки, спортивки, кросівки. Щоб було у що перевдягнутися. 
  • В ідеалі ще один комплект форми.
  • Гумові капці (краще з закритим носом типу "сабо" або "крокси").
  • Додаткові устілки (взуття зношується швидко, а устілки — ще швидше).
  • Тактичні рукавиці (важлива річ в армії — руками постійно доводиться щось робити, тож краще мати захист). А ще — рукавички будівельні.
  • Наплічник на 20-30 літрів, щоб ходити на Нову Пошту, на закупи тощо.
  • Дешевий військовий годинник.
  • Обкладинка на військовий квиток, щоб зберігати його в пристойному вигляді. У зіп-пакет з військовим, деякою сумою готівки та в теку з документами для захисту від вологи знадобляться пакетики сілікагелю. 
  • Пластикова тека, десяток файликів, чорні кулькові ручки (штук 5), десяток аркушів паперу, синій маркер, блокнот.

Гігієна та особисті речі

  • Вологі серветки. Вони — основа гігієни в польових умовах.
  • Щипчики-кусачки для нігтів. 
  • Дитяча присипка від запрілостей. 
  • Зубна паста, зубна щітка, гребінець.
  • Бритва або станок для гоління (навіть якщо ви плануєте відпускати бороду, то доглядати за нею теж треба);
  • Рушник з мікрофібри максимально великого розміру.
  • Спрей від комарів та москітна сітка. Влітку дуже актуально.
  • Сонцезахисний крем (на пляж ви навряд потрапите, але під сонцем доведеться бувати часто, тож опіки цілком можливі).
  • Кілька наборів одноразових пластирів і пластир у бухті мають бути обов'язково й у різних місцях. 
  • Якщо носите окуляри, то обов'язково запасні.
  • Набір для шиття та набір булавок.
  • "Сирітське" горнятко на 0,7-1 літр, електрокип'ятильник, ложка, виделка. Сюди ж можна додати чай в пакетиках, каву в стіках, супи швидкого приготування, цукор, сіль. Зробити собі маленький перекус — це частина контрольованого комфорту.
  • Запальничка — навіть якщо не палите. А краще — газова для каміна. Підійде і буржуйку розтопити, і на цеглині чашку кави приготувати.

"Обов'язково все підпишіть! Не тому, що вкрадуть, а тому, що все це обов'язково губитиметься у величезній кількості речей ваших побратимів, особливо при переїздах", — акцентує Андрій Качор. 

Що ж до того, що НЕ варто брати відразу і витрачати на це кошти — це модний тактичний  обвіс для вашої зброї. Всі ці коліматори, лазерні цілевказівники, саундмодератори, ПНБ тощо знадобляться лише особливим підрозділам, а коштує це все дуже дорого. Якщо вам пощастить потрапити в такий підрозділ — швидше за все такий скарб вам видадуть або придбають волонтери. Не поспішайте з придбанням подібних речей. 

Чого потрібно вчитися?

"Якщо ви не горите бажанням винятково сидіти в окопі та ловити прильоти КАБів, бажано потурбуватися про розвиток певних специфічних навичок", — доповнює Андрій Качор. 

Незле буде ще вдома навчитися керувати FPV-дронами: для цього достатньо придбати пульт керування та встановити на комп'ютер симулятор FPV. 

Дуже помічним може стати вміння керувати фурою: спробуйте відкрити собі додаткові категорії в посвідченні водія. 

Обов'язково пройдіть курси тактичної медицини. Буває, що в деяких підрозділах цьому приділяють недостатню увагу, а від цього без перебільшення залежить ваше життя та життя ваших побратимів. Підготовки з такмеду багато не буває, адже відомо, що в критичній ситуації людина зможе якісно зробити лише те, що є вже на рівні рефлексів, а не на рівні теоретичних знань. 

Корисно розбиратися в топографії та орієнтуванні на місцевості. З онлайн-мап військові найчастіше користуються програмним комплексом "Кропива". Тож варто ознайомитись з його можливостями, для початку прочитавши посібник користувача.

"Взагалі, спокійно подумайте, які ваші специфічні знання або вміння можуть згодитися у війську. Адже навіть такі, здавалося б, «невоєнні» навички, як відеозйомка або монтаж відео можуть бути на вагу золота в тому чи іншому підрозділі", — радить Андрій Качор. 

Військовий наголошує, що головне, вже після мобілізації — не забувати, навіщо ви у війську: 

"Так, страшно усім, немає тих, хто не боїться. Але з іншого боку, якщо ви потрапите у добровольчий підрозділ, ви опинитеся серед найкращих людей цієї країни. Які виконують головну місію для всього нашого народу. Це велика честь і велика відповідальність. І коли ми переможемо, вам ніколи не буде соромно ні перед людьми, ні перед собою!"

Свіжі дописи

  • Кейси

“Захотілося практично допомогти країні”: як підлітки створюють інновації для розмінування України

“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоров’я

Подарунки з користю для здоров’я: що придбати рідним на новорічні свята

“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейси

Дмитро Демченко: “Хочу допомагати пораненим, які переносять це важче та впадають у відчай”

Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Корисне

Які подарунки обрати у ветеранських бізнесів? Корисний гайд з 12 ідей

Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейси

Навички для відновлення: як програма Skills4Recovery допомагає українцям реінтегруватись у ринок праці

Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Корисне

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.