“Рубрика” розповідає, як в Ужгороді переселенка допомагає дошкільнятам, що також свого часу покинули дім, готуватися до школи.
Коли дитина йде до школи, це важлива подія у кожній родині. Природно, що у ролі школярика батьки хочуть бачити свого малюка успішним, здоровим та веселим.
Психологи відзначають, почуватися впевненіше у новому середовищі першачкові допомагає підготовка до школи. Маючи за плечима практичний досвід, дитина менше стресує, швидше пристосовується до шкільних занять, легше йде на контакт з дорослими та зближується з однолітками. Все це позитивно позначається на її психічному і фізичному здоров'ї.
Але не кожна родина може дозволити собі оплату репетитора або підготовчих занять до школи. Особливо це складно зробити родинам ВПО. Переїхавши (можливо й не раз) в інше місто, регіон, область, втративши звичайний ритм життя, житло та роботу, сімʼї переселенців часто змушені заощаджувати буквально на кожному кроці.
В Ужгороді заняття для дошкільнят-ВПО проводить переселенка з Бахмута, соціальна педагогиня Оксана Яременко. Експрес-підготовка за авторською методикою включає всі знання, вміння та навички, необхідні для першокласника.
Підготовчі заняття для майбутніх школяриків організував БФ "СОС Дитячі Містечка Україна" на Закарпатті. Курс безплатний і розрахований на 2,5 місяця.
Міжнародна Благодійна організація БФ "СОС Дитячі Містечка розпочала свою роботу в Ужгороді вже під час війни — у 2022 році.
"Ми працюємо по всій Закарпатській області. У складі команди фахівці із соціальної роботи, психолог, соціальний педагог, корекційний педагог/дефектолог. Більшість з нас є вимушеними переселенцями — з Донецькою, Луганської, Запорізької областей", — розповідає Наталія Криворучко, менеджерка з соціальної сфери МБО БФ "СОС Дитячі містечка Україна" в Закарпатській області.
Експрес-курс "Скоро до школи" — одна з найбільш довгоочікуваних послуг ужгородського офісу.
Оксана — переселенка з міста Бахмут. Там вона народилася і росла, здобула освіту і створила сім'ю, багато років працювала в загальноосвітній школі вчителькою початкових класів (педагогиня має досвід роботи з дітьми вже майже 17 років). Все це в один момент перекреслило повномасштабне вторгнення росіян.
"В моєму місті стало дуже небезпечно знаходитись, і ми з донькою виїхали до Дніпра. З друзями трьома родинами жили разом у двокімнатній квартирі. Моя донька, випускниця 11 класу, не відчула ні урочистості випускного балу, ні вручення атестата — його ми отримали поштою, а мультитест здавали в чужому місті в бомбосховищі. Все це не завадило моїй доньці поступити в УЖНУ на бюджет. Так ми опинилися в Ужгороді — місто саме обрало нас", — ділиться своєю історією Оксана Яременко.
Увесь цей час вчителька продовжувала викладати дистанційно в рідній бахмутській школі й паралельно почала працювати в "СОС Дитячі Містечка Україн".
"Девіз нашого фонду — чужих дітей немає. Ставши ВПО, я відчула, що маю змогу і ресурс працювати й ділитися з дітьми своїми знаннями та навичками", — говорить педагогиня.
Функція соціального педагога — задовольняти потреби родин фонду, які звертаються до фонду, у дозвіллі, навчанні, освіті, особистому розвитку тощо. До кожного з цих завдань Оксана Яременко підійшла творчо.
Її заняття проходили не просто з користю, а й весело. За словами Наталії Криворучко, для найменших клієнтів вихідні у Центрі перетворювалися на справжнє свято. Майстер-класи, на яких діти розвивали фантазію, дрібну моторику і відчуття прекрасного, готувалися прискіпливо і завжди справляли враження на всіх присутніх. Діти були по-справжньому щасливі. А батьки — вдячні.
Оксана Яременко весь час вигадує щось нове. Діти робили поробки з зерен та осіннього листя. Малювали сіллю та кавою. Виготовляли обереги для ЗСУ. Майстрували кораблики, а потім грали ними у справжній морський бій. А після майстер-класу зі створення картин із крупи менеджерка Центру попросила подібний МК для всіх співробітників.
А ще соціальна педагогиня Оксана Яременко започаткувала гурток зі "Швидкочитання". Шість випусків показали — учні початкових класів, які регулярно відвідували гурток, покращували техніку читання у два, а то і в три рази. Одним із результатів цього курсу є зворотний зв'язок від батьків: вони дуже просили організувати освітній напрям і для менших дітлахів — майбутніх школяриків.
Авторський курс з підготовки дошкільнят "Скоро до школи", який на запит батьків розробила Оксана Яременко, запрацював цього літа. Перша група дітей почала навчання з липня. Експрес-курс розрахований на 2,5 місяця, він діятиме на постійній основі й паралельно його можуть відвідувати дві мінігрупи дітей по шість осіб у кожній.
"Ні для кого не є секретом рівень освітніх втрат під час дистанційного навчання. Це обумовлено і окупацією територій, і військовими діями, і вимушеним переміщенням. Ми не ставимо собі за мету охопити якнайбільшу кількість дітей цим курсом. Ми ставимо собі за мету задовольнити потреби у підготовці до школи в тих родинах, хто цього потребує", — говорить менеджерка з соціальної сфери Наталія Криворучко.
Маленькі групи мають ще одну перевагу. До шести років увага дитини нестійка і для розуміння, пояснення і засвоєння інформації їй необхідна максимальна участь і допомога вчителя — тобто індивідуальний підхід, який важко реалізувати, коли дітей у групі багато.
Програма курсу "Скоро до школи" включає комплексну підготовку з математики, письма, читання, логіки та розвитку мислення. Більшість маленьких учнів Оксани Яременко саме діти переселенців. Заняття проводять двічі на тиждень. Вчителька каже — за 2,5 місяця дитина має опанувати усі знання та навички, необхідні для майбутнього першокласника.
"Можливо батьки і можуть впоратися з цим самостійно, але вдома вони залишаються Мамою і Татом. Їх так сприймають діти. Для них це люди, які їх годують, цілують, купують смаколики, але не вчать основ письма та рахунку. Своєю чергою, батьки не знають, як правильно і методично пояснити дитині написання літер або цифр", — розмірковує Оксана Яременко.
Окрім того, на заняттях діти комунікують між собою, вчаться працювати в команді, знаходити спільну мову з однолітками. Отримують знання в атмосфері здорової конкуренції, яка стимулює дітей розвиватися.
Оксана Яременко переконана: "Дитина — це не посудина, яку треба наповнити. Дитина — це факел, який потрібно запалити". На цьому принципі й побудована її методика викладання. На думку педагогині, стереотипи "сядь і пиши, сядь і читай, сядь і рахуй" вже не підходять до сучасних дітей — покоління зумерів.
"Ми на наших заняттях навчаємось «граючись». Кожен день починається зі знайомства-привітання — мені важливо знати, з яким настроєм прийшла до мене дитина. І неважливо 12 дітей стоїть у колі переді мною чи 28 — я спитаю у кожного, хоча б знаком «лайк» чи «дизлайк».
Крім того, завжди памʼятаю, що перед дітьми з сімей ВПО стоять і великі виклики — соціалізація, комунікація в новому середовищі, мовний бар'єр — а всі діти різні. Я використовую набір методів, які допомагають зацікавити дітей та полегшити процес навчання", — говорить Оксана Яременко.
Готуючись до своїх занять, вона використовує відомі інструменти: методику Монтессорі, методику Нікітіної, математичний геоборт, палички Кюїзенера, дошки Сегена, інтерактивні дошки. Всі ці методики педагогиня адаптує до маленьких учнів. І коли бачить результат — робить висновок, що йде в правильному напрямку, а якщо ні — то змінює підхід.
Батьки та фахівці Центру помічають: діти, що відвідують експрес-курс, стають впевненими у своїх знаннях, навичках, вміють висловити свої думки. Вони готові до нових відкриттів, які запропонує їм школа.
Наталя, ВПО з Запорізької області й мама 7-річного Тимофія, ділиться:
"Синочок відвідує багато різних гуртків, завжди тягну та вмовляю, а на заняття з підготовки до школи Тіма біжить!"
Ще одній учениці Оксани, Уляні, майже 7, вона та її мама Катерина — з Донеччини.
"Уляні дуже подобається займатися на нашому курсі — нещодавно вона сама підписала листівку татові — вітання з днем народження", — поділилася мама Уляни.
А Віра, мама 6-річної Ярослави з Донецької області зізнається, вдома вона не могла зацікавити свою донечку писати чи називати літери. Дівчинка вміла рахувати лише до п'яти, розмальовувала розмальовки й "писала" хвилясті лінії. Зараз завдяки курсу дитина рахує усно від 1 до 10 у прямому та зворотному порядку, пише цифри, розвʼязує математичні приклади в межах 5 (1+3=4 або 4+1=5), прописує літери (поки що не весь алфавіт, але ж і курс ще не закінчився!) і прості слова (мама, тато, ліс, мир тощо), розбиває слова на склади, дає усно повну відповідь на питання.
З середини вересня в Ужгородському відділенні БФ "СОС Дитячі Містечка Україна" буде відкриття курсу з підготовки до школи для дітей, які сядуть за парти у 2025 році. Поглиблений курс триватиме 10 місяців.
"Ми допомагаємо і будемо допомагати дітям нашої Країни. Діти — це наше майбутнє, освічене, креативне, прогресивне, патріотичне та незламне!" — каже Оксана Яременко.
Батькам, діти яких ось-ось стануть першокласниками, педагогиня дає кілька практичних порад:
Останніми роками українським дітям дедалі важче включатися в соціалізацію — пандемія та війна забрали в… Читати більше
Ще у липні 2022 року в розпал бойових дій уряд започаткував грантовий проєкт “єРобота”. Будь-хто… Читати більше
В Україні діє найбільша у світі програма Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) з… Читати більше
Віктор Рудий з Тернополя, нині йому 27. За плечима у хлопця контрактна служба в ООС… Читати більше
Законодавство України до 2017 року обмежувало право жінок обіймати посади, які начебто були небезпечними й… Читати більше
Марина Литовченко — призерка Паралімпіади у Ріо-де-Жанейро, чемпіонка в Токіо та віцечемпіонка в Парижі, випускниця… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.