Освітній простір, яким він має бути. 10 реформованих українських шкіл
Як змінюються українські навчальні заклади
Новий Освітній Простір (НОП) – проект, який реалізує Мінрегіон спільно з Міністерством освіти і науки України та ініціативною владою на місцях в рамках децентралізації та реформи освіти.
Принципи НОП: мотивуючий простір та креативність; технологічність; енергоефективність; інклюзивність.
Що це означає на практиці? Ззовні будівлі реконструюють, утеплюють, фарбують у яскраві та теплі кольори, а всередині створюють стильний інтер'єр та забезпечують усім необхідним для цікавого та продуктивного навального процесу (мобільні парти, зручні відкриті шафи, комплекти Lego, ноутбук і принтер для вчителя тощо).
Правильний дизайн розвиває у дітей фантазію та креативність, сприяє концентрації уваги, створює сприятливу для навчання атмосферу доброзичливості.
Автори проекту впевнені, Новий Освітній Простір – це назавжди, бо він не тільки створює школи, в яких хочеться навчатися, а й запускає двигун креативу та творчої енергії у дітей.
«Рубрика» зібрала для своїх читачів 10 прикладів нових українських шкіл, які за своїм дизайном відповідають кращим світовим стандартам.
Пісківська школа, Рівненська область
Умови, які створені в Пісківській школі повністю відповідають вимогам нових освітніх стандартів. У цій сільській школі є все, аби діти хотіли вчитися: гарний ремонт, ініціативні вчителі-новатори, сучасне обладнання: від класних кімнат – до їдальні, яка оснащена сучасною технікою. Днями ця школа отримала дві інтерактивні дошки, які складаються із сенсорного екрану. Він працює як частина системи, в котру входять комп'ютер і проектор. Ця технологія дає можливість демонструвати відео і слайди, малювати і креслити схеми, а також керувати комп'ютером безпосередньо з дошки. Також інтерактивні дошки можуть використовуватися як звичайні для малювання маркером. Під час роботи з ними можна робити позначки, змінювати і зберігати їх у вигляді комп'ютерних файлів.
Школа у селі Путрівка, Київська область
Замість сірих стін – кольорові фасади та яскраві малюнки, демократія на уроках та ігрові кімнати для найменших школярів. Поруч зі школою комфортний гральний майданчик і спортивне поле. Перетворення у цій школі сталися лише за одне літо 2016 року. Перед цим її відібрали на конкурсі, аби перетворити в опорну школу. Гроші на оновлення виділяли як з місцевого бюджету, так і отримували від благодійників.
Солонянська школа, Дніпропетровська область
Дійсно інклюзивна школа європейського стандарту. Головний вхід школи обладнаний австрійським підйомником і дверима, яка відкривається після натискання кнопки. За паспортом підйомник може працювати при температурі від -20 до +40 градусів. В реальності – діапазон більше.
– Безбар'єрний вхід, двері на кнопці.
– Пандус у внутрішньому дворі, двері на кнопці.
– Підйомник у внутрішньому дворі, двері на кнопці.
– Сходовий підйомник на другий поверх до актової зали школи.
– Підйомник на сцену актового залу школи.
– Окремі туалети для людей з обмеженими можливостями на кожному поверсі школи.
Солонянська школа – перша школа в Україні, в якій так ретельно продумана і реалізована доступність.
Ємільчинська ЗОШ №1, Житомирська область
Із 2017 року в ОДА запровадили комплексний підхід: не просто утеплили школу і забули. А й зробили кольорові фасади, якісно оновили внутрішні ремонти, облаштували медіатеки, забезпечили 100% підвіз учнів та ремонтують першочергово дороги, які ведуть до опорних шкіл. Аби підвезення дітей було комфортним і безпечним.
Європейський ліцей, Одеса
Це унікальний загальноосвітній заклад, де враховані всі вимоги реформи з інклюзивної освіти. Так, в Європейському ліцеї облаштовані два спортивні зали, в одному з них обладнана дзеркальна стіна для проведення уроків з хореографії. Є актовий зал з хорошою акустикою і сучасною апаратурою. І найголовніше – ліцей став першою школою, де буде працювати ліфт для пересування дітей з обмеженими фізичними можливостями.
Дергачівський ліцей № 3, Харківська область
Цьогорічний День Незалежності України у Дергачівському ліцеї № 3 запам'ятався тим, що завдяки керівництву району відремонтовано красуню-школу та оформлено в патріотичному стилі. У реконструйовану школу 3 вересня завітає 990 ліцеїстів.
У ліцеї відремонтували ганки головного та запасних входів, стіни будівлі утеплили, пошпаклювали та пофарбували. Вимостили асфальтні доріжки навколо школи. Та родзинкою перевтілень стало оновлення футбольного майданчика зі штучним покриттям і встановлення сучасного дитячого ігрового майданчика «Веселі джунглі».
НВК «Острозька ЗОШ І–ІІІ ступенів-гімназія», Рівненська область
У НВК «Острозька ЗОШ І–ІІІ ступенів-гімназія» реконструкція врахувала все: рекомендації Нового Освітнього Простору, вимоги з безпечності, рекомендації щодо дизайну та вільного простору школярів! Стареньку школу сьогодні не впізнати. Весела, привітна та яскрава – вона запрошує учнів до нового навчального року.
Школа у селі Радовель, Житомирська область
Європейський підхід, німецька техніка і меблі, яскравий дизайн і максимально продуманий комфорт – це все для українських дітей і в українському селі. Усе за стандартами Нового Освітнього Простору.
Школа №18, місто Рівне
У школі №18 Рівного сказали «ТАК» яскравим стінам і Новому Освітньому Простору. Новий дизайн школи виконаний по усім стандартам НОП: креативно, унікально, з використанням принципу "стіни, які навчають".
Школа №23 в Мелітополі Запорізької області
Школа №23 в Мелітополі готова до нового навчального року. Будівлі вже більше 100 років, тому окрім оновлення приміщень, утеплення фасаду і заміни вікон, у школі повністю змінили необхідні комунікації. А минулого року тут реконструювали спорткомплекс. Всього до школи ходить близько 500 учнів і сподіваємося, такі зміни їх приємно вразять.