Розповідаємо про тенденції на ринку орендованого житла і про те, як повернути їх на свою користь
Пандемія коронавірусу поставила світові процеси на паузу: експерти прогнозують інфляцію, підприємства пішли на карантин.
За опитуваннями соціологічної групи "Рейтинг" через зміни, викликані карантином та втратою доходів, 55% українцям вистачить заощаджень тільки ще на один місяць, та й варто зізнатися, що багато хто живе без фінансової подушки. 17% вистачить заощаджень на два місяці, 8% до 3 місяців і тільки 9% можуть собі дозволити життя на півроку.
Не секрет, що внутрішня трудова міграція в Україні масштабна, багато людей знімають квартиру у великих містах нашої країни, а з початком пандемії є випадки, коли людей відправляють у неоплачену відпустку або просто звільняють.
"Рубрика" розбиралася, як карантин, викликаний Covid-19, вплинув на ринок оренди житла і які права є у квартиронаймача.
Знижки на час карантину є, але їх доведеться компенсувати після
Вивчені оголошення в групах соціальних мереж по винайманню квартир кажуть одне: знижки в оплаті дають, але із застереженням, що їх доведеться компенсувати після закінчення карантину. Оголошень про здачу житла в оренду менше не стало, вони з'являються досить активно.
У цих же групах можна знайти багато життєвих історій: одна жінка втратила і житло, і роботу на час карантину і змушена була терміново шукати варіант, їй ціною в групі не поступилися, на знімання нового житла вона витратила всі свої заощадження і зізнається: нова квартира — це не те, до чого вона звикла за час минулих доходів. За коментарями (дівчина не вказує минуле місце роботи) стає зрозуміло, що працювала вона в креативної індустрії.
У цей важкий час люди шукають допомоги навіть у коментарях і чудеса в таких випадках трапляються. Одна сім'я так просила знижку в одному з оголошень про здачу житла в оренду, розписуючи свою життєву історію, що коментатори самі вирішили її проблему — поселили родину в заміському будинку на час карантину. Життєвих історій можна знайти багато, але підсумок цього такий — зараз все тримається на людському доброму серці, а ось юридичних підстав отримати знижку немає і в разі оренди житла більше захищений орендодавець. Всі ці випадки показують одне — стукайте в усі можливі двері і якісь з них таки відкриються.
Логіка орендодавця завжди буде в тому, щоб залишитися при своєму інтересі: зберегти ціну, яку він просить за здачу житла, а логіка орендаря під час пандемії — отримати знижку. Будь-який процес переговорів — це гра аргументів, у якій успіх буде залежати від спритності і здатності наполягати на своєму інтересі.
Наприклад, технічний директор Ulichnaya eda Олексій Вихренко зміг не тільки отримати знижку для себе, але і дав поштовх для цього процесу серед своїх друзів. До речі, на час карантину продав своє авто Infinity 2006 року і безкоштовно роздав тисячі масок українцям.
"Зараз все або роз'їдуться по батькам, щоб не платити за оренду, але незрозуміло, скільки триватимн карантин, тому орендодавцям легше надавати знижки вже перевіреним квартиронаймачам", — говорить Олексій і аргументує своє прохання про знижку.
Про такий варіант вирішення ситуації він розповів на своїй сторінці у Facebook і буквально відразу до нього посипалися прохання в написанні тексту, який можна відправити.
Повідомлення виглядало так: "Шановний (і. п. орендодавця). Я живу у вашому будинку вже 5 років. У зв'язку зі сформованою ситуацією я залишився без зарплати в наступному місяці і прошу вас дати мені кредитні канікули до закінчення карантину. Частково, в рахунок оплати житла, я можу вам надати свої послуги по бартеру в рамках моїх можливостей і компетенцій, а також ваших потреб. Готовий вести діалог. Давайте допоможемо один одному в цей важкий час і пройдемо в цей важкий час разом. Комунальні послуги оплачую 100 відсотків".
Комусь вдалося отримати знижку, комусь — ні, адже орендодавець хотів зберегти свій рівень доходів. Потрібно пам'ятати одне — що такі переговори залежать від ваших відносин з орендодавцем і ваших здібностей до переговорів. Адже юридичних підстав для такої знижки у вас немає.
Загальний висновок для орендаря на час карантину: домовитися з орендодавцем і зафіксувати все в письмовому вигляді.
Партнер юридичної компанії «Legit Company» Тетяна Соловйова зазначає, що відповідь для орендарів на найголовніше питання: «Чи можна не платити оренду за квартиру на час карантину?», на жаль, буде негативною.
Причина ховається в тому, що 2 квітня 2020 року набрав чинності Закон України, спрямований на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавирусной хвороби (COVID-19)». Даний закон передбачає, що з моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України, і до його завершення орендар може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до частини 6 статті 762 Цивільного Кодексу України. Ця норма говорить про те, що орендар може не оплачувати оренду тільки в тому випадку, якщо з об'єктивних причин він не може використовувати приміщення. Більше того законодавець в останній редакції закону замінив формулювання зі «звільняється» на «може бути звільнений». Це кардинально змінює суть і позначає, що фактично господар квартири і орендар повинні домовитися з обопільної згоди.
Також може виникнути питання, якщо карантин офіційно визнаний форс-мажором, чи можна не платити за оренду житла?
Сама по собі відсутність грошей не вважається форс-мажором, тому неможливість сплати не можна віднести до форс-мажорних обставин, якщо немає підтвердження технічних обмежень здійснення оплати. Законодавчо квартиронаймачі ніяк не захищені від виселення в разі неможливості оплати оренди. В даному випадку орендар і орендодавець представлені один одному для пошуку оптимального рішення.
Що ж можна зробити орендарю квартири в ситуації, що склалася? Договір і переговорні навички — інструмент для захисту ваших інтересів. Оцініть своє фінансове становище і подумайте, які аргументи допоможуть вам досягти вашої мети в переговорах. Наприклад, ви є добропорядним орендарем — орендодавець може бути спокійний за своє майно, до карантину ви завжди вчасно вносили орендну плату, квартиру постійно міститься в чистоті. Швидше за все, орендодавець піде вам на зустріч, адже він також зацікавлений у період зниження попиту на оренду зберегти орендаря.
Ваші домовленості потрібно письмово зафіксувати в додатковій угоді до договору оренди.
І ще наостанок шкідливий рада. Якщо вам відомо, що орендодавець не оплачував податки з доходу з оренди, це може бути також інструментом у переговорах. Орендодавцю простіше дати вам знижку на оренду, ніж заплатити належне податковій службі. Але тут, звичайно ж, потрібно бути акуратним і оцінити всі можливі наслідки. Адже напевно після ваших заяв про «стукацтво» в податкову, відносини з орендодавцем будуть безповоротно зіпсовані.
Якщо вдарила криза. Як знайти хорошу роботу на карантині
Як уряди різних країн підтримують бізнес під час карантину?
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.