fbpx
Сьогодні
Поради 12:00 27 Кві 2020

Оренда квартири на карантині: як отримати знижку

Розповідаємо про тенденції на ринку орендованого житла і про те, як повернути їх на свою користь

Пандемія коронавірусу поставила світові процеси на паузу: експерти прогнозують інфляцію, підприємства пішли на карантин.

За опитуваннями соціологічної групи "Рейтинг" через зміни, викликані карантином та втратою доходів, 55% українцям вистачить заощаджень тільки ще на один місяць, та й варто зізнатися, що багато хто живе без фінансової подушки. 17% вистачить заощаджень на два місяці, 8% до 3 місяців і тільки 9% можуть собі дозволити життя на півроку.

Не секрет, що внутрішня трудова міграція в Україні масштабна, багато людей знімають квартиру у великих містах нашої країни, а з початком пандемії є випадки, коли людей відправляють у неоплачену відпустку або просто звільняють.

"Рубрика" розбиралася, як карантин, викликаний Covid-19, вплинув на ринок оренди житла і які права є у квартиронаймача.

Знижки на час карантину є, але їх доведеться компенсувати після 

Вивчені оголошення в групах соціальних мереж по винайманню квартир кажуть одне: знижки в оплаті дають, але із застереженням, що їх доведеться компенсувати після закінчення карантину. Оголошень про здачу житла в оренду менше не стало, вони з'являються досить активно.

Загальні тенденції оголошень такі: 

 • якщо вам терміново потрібно змінити житло і рівень доходів у вас не змінився, то ви спокійно знімете житло, причому прямо в соціальних мережах і без посередників
 • якщо ви не хочете витрачати час на пошук житла, то спокійно можете скористатися послугами ріелтора
 • знижки на проживання надають, прямо так і пишуть "ціна на час карантину", але можуть уточнити, що певну суму потрібно буде виплатити після карантину, іноді розбивають суму по місяцях, щоб плата була посильна квартиронаймачу
 • під кожним постом у таких групах можна побачити прохання українців про знижку, але багато хто відповідає за типом "ми на рівних умовах", "таке життя і умови"
 • дійсно для багатьох людей, які здають квартиру без посередників у таких групах — це єдиний засіб доходів, іноді це пояснюється, наприклад "квартира бабусі, за її оренду ми оплачуємо догляд за бабусею і купуємо ліки, іншого доходу на це немає"

Аренда квартиры на карантине

Аренда квартиры на карантине

Аренда квартиры на карантине

У цих же групах можна знайти багато життєвих історій: одна жінка втратила і житло, і роботу на час карантину і змушена була терміново шукати варіант, їй ціною в групі не поступилися, на знімання нового житла вона витратила всі свої заощадження і зізнається: нова квартира — це не те, до чого вона звикла за час минулих доходів. За коментарями (дівчина не вказує минуле місце роботи) стає зрозуміло, що працювала вона в креативної індустрії.

У цей важкий час люди шукають допомоги навіть у коментарях і чудеса в таких випадках трапляються. Одна сім'я так просила знижку в одному з оголошень про здачу житла в оренду, розписуючи свою життєву історію, що коментатори самі вирішили її проблему — поселили родину в заміському будинку на час карантину. Життєвих історій можна знайти багато, але підсумок цього такий — зараз все тримається на людському доброму серці, а ось юридичних підстав отримати знижку немає і в разі оренди житла більше захищений орендодавець. Всі ці випадки показують одне — стукайте в усі можливі двері і якісь з них таки відкриються.

Як отримати знижку на оренду житла

Логіка орендодавця завжди буде в тому, щоб залишитися при своєму інтересі: зберегти ціну, яку він просить за здачу житла, а логіка орендаря під час пандемії — отримати знижку. Будь-який процес переговорів — це гра аргументів, у якій успіх буде залежати від спритності і здатності наполягати на своєму інтересі.

Наприклад, технічний директор Ulichnaya eda Олексій Вихренко зміг не тільки отримати знижку для себе, але і дав поштовх для цього процесу серед своїх друзів. До речі, на час карантину продав своє авто Infinity 2006 року і безкоштовно роздав тисячі масок українцям.

Що він зробив для того, щоб отримати знижку? 

 • оцінив свою ситуацію і зрозумів, що знижка йому таки потрібна
 • придумав аргументи для орендодавця: він знімає квартиру протягом 6 років і є чесним платником, в умовах пандемії буде важко знайти нового квартиронаймача і легше йти на поступки вже існуючим
 • запропонував у відповідь на знижку свою допомогу: від фізичної до креативної
 • дотримувався ввічливого тону і не вступав у конфлікт

"Зараз все або роз'їдуться по батькам, щоб не платити за оренду, але незрозуміло, скільки триватимн карантин, тому орендодавцям легше надавати знижки вже перевіреним квартиронаймачам", — говорить Олексій і аргументує своє прохання про знижку.

Про такий варіант вирішення ситуації він розповів на своїй сторінці у Facebook і буквально відразу до нього посипалися прохання в написанні тексту, який можна відправити.

Повідомлення виглядало так: "Шановний (і. п. орендодавця). Я живу у вашому будинку вже 5 років. У зв'язку зі сформованою ситуацією я залишився без зарплати в наступному місяці і прошу вас дати мені кредитні канікули до закінчення карантину. Частково, в рахунок оплати житла, я можу вам надати свої послуги по бартеру в рамках моїх можливостей і компетенцій, а також ваших потреб. Готовий вести діалог. Давайте допоможемо один одному в цей важкий час і пройдемо в цей важкий час разом. Комунальні послуги оплачую 100 відсотків".

Комусь вдалося отримати знижку, комусь — ні, адже орендодавець хотів зберегти свій рівень доходів. Потрібно пам'ятати одне — що такі переговори залежать від ваших відносин з орендодавцем і ваших здібностей до переговорів. Адже юридичних підстав для такої знижки у вас немає.

оренда квартир

Юридичні особливості оренди житла: за якими правилами грають на цьому ринку 

Загальний висновок для орендаря на час карантину: домовитися з орендодавцем і зафіксувати все в письмовому вигляді.

Партнер юридичної компанії "Legit Company" Тетяна Соловйова зазначає, що відповідь для орендарів на найголовніше питання: "Чи можна не платити оренду за квартиру на час карантину?", на жаль, буде негативною.

Причина ховається в тому, що 2 квітня 2020 року набрав чинності Закон України, спрямований на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавирусной хвороби (COVID-19)". Даний закон передбачає, що з моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України, і до його завершення орендар може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до частини 6 статті 762 Цивільного Кодексу України. Ця норма говорить про те, що орендар може не оплачувати оренду тільки в тому випадку, якщо з об'єктивних причин він не може використовувати приміщення. Більше того законодавець в останній редакції закону замінив формулювання зі "звільняється" на "може бути звільнений". Це кардинально змінює суть і позначає, що фактично господар квартири і орендар повинні домовитися з обопільної згоди.

Також може виникнути питання, якщо карантин офіційно визнаний форс-мажором, чи можна не платити за оренду житла?

Сама по собі відсутність грошей не вважається форс-мажором, тому неможливість сплати не можна віднести до форс-мажорних обставин, якщо немає підтвердження технічних обмежень здійснення оплати. Законодавчо квартиронаймачі ніяк не захищені від виселення в разі неможливості оплати оренди. В даному випадку орендар і орендодавець представлені один одному для пошуку оптимального рішення.

Що ж можна зробити орендарю квартири в ситуації, що склалася? Договір і переговорні навички — інструмент для захисту ваших інтересів. Оцініть своє фінансове становище і подумайте, які аргументи допоможуть вам досягти вашої мети в переговорах. Наприклад, ви є добропорядним орендарем — орендодавець може бути спокійний за своє майно, до карантину ви завжди вчасно вносили орендну плату, квартиру постійно міститься в чистоті. Швидше за все, орендодавець піде вам на зустріч, адже він також зацікавлений у період зниження попиту на оренду зберегти орендаря.

Про що можна домовитись:  

 • про відстрочку оплати
 • про отримання знижки на оренду на час карантину
 • про оплату тільки комунальних платежів на час карантину

Ваші домовленості потрібно письмово зафіксувати в додатковій угоді до договору оренди.

І ще наостанок шкідливий рада. Якщо вам відомо, що орендодавець не оплачував податки з доходу з оренди, це може бути також інструментом у переговорах. Орендодавцю простіше дати вам знижку на оренду, ніж заплатити належне податковій службі. Але тут, звичайно ж, потрібно бути акуратним і оцінити всі можливі наслідки. Адже напевно після ваших заяв про "стукацтво" в податкову, відносини з орендодавцем будуть безповоротно зіпсовані.

Читайте також:

Якщо вдарила криза. Як знайти хорошу роботу на карантині

Як уряди різних країн підтримують бізнес під час карантину?

Як перейти на віддалену роботу: підбірка інструментів

Як вижити бізнесу під час карантину?

10724

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: