Що відбувається

Олімпіада-2020: чим здивує Токіо? 22 рішення

Медалі з мобільних телефонів, український суддя та презервативи для учасників. 23 червня, у Міжнародний Олімпійський день, розповідаємо про те, чим особлива Олімпіада-2020 у Токіо.

Минулого року людство стикнулося з пандемією і світ забув про Олімпійські Ігри. А вже у вересні 2020 Віце-президент МОК Джон Коутс заявив: у 2021 році олімпіада в Токіо відбудеться незалежно від ситуації з коронавірусом. Цей рішучий намір неодноразово ставився під сумнів, адже CОVID-19 відступати аж ніяк не збирався. І ось на початку червня, незважаючи на те, що Японією ще котилася четверта хвиля коронавірусу, а в 10 районах країни діяв надзвичайний стан, Президентка Олімпіади Токіо-2020 Сейко Хасімото нарешті висловила стовідсоткову впевненість: XXXII літнім Олімпійським Іграм — бути!

"Армагеддон — це не той рубіж, на який треба орієнтуватися під час підготовки до Олімпіади"

Оптимізм організаторів самі жителі Японії не розділяють — згідно з опитуваннями, від 50 до 80% населення виступає проти проведення змагань, японці побоюються, що Олімпіада тільки погіршить ситуацію з коронавірусом. Цей острах можна зрозуміти: за весь час пандемії в Японії зареєстровано 723 тис. випадків заражень і більш ніж 12 тис. смертей. З цієї ж причини приблизно 10 тисяч з 80 тисяч волонтерів відмовилися виконувати свою роботу під час Олімпійських ігор в Токіо. 

Розкритикував рішення про проведення олімпіади і Голова Спілки лікарів Японії Наото Уеяма. "Армагеддон — це не той рубіж, на який треба орієнтуватися під час підготовки до Олімпіади, — сказав він. — Ми повинні пам'ятати, для кого організовуються Ігри, і з якою метою. Проводити Олімпіаду в Токіо небезпечно. З моменту появи COVID-19 ще не було такого ризикованого скупчення людей з різних куточків всього світу. Імовірність появи в результаті цього нових штамів надзвичайно висока. ПЛР-тести і вакцини не дають стовідсоткової гарантії безпеки. У нас немає морального права закликати людей жертвувати заради Олімпіади своїми життями".

Але влада та організатори обіцяють зробити все можливе для того, щоб Олімпійські Ігри були безпечними і для самої Японії і для її гостей. Протидіяти поширенню коронавірусу допоможуть прийняті рішення:

  • проведення Олімпіади без іноземних глядачів (гроші за придбані квитки повернуть);
  • японські глядачі повинні будуть постійно носити маски та утримуватися від гучних висловлювань підтримки, крім того їм рекомендують приїжджати тільки на місця проведення змагання, а потім одразу ж повертатися додому;
  • число глядачів на стадіонах і спортивних об'єктах країни не повинно перевищувати позначку в 10 тис. осіб або 50% від максимальної місткості олімпійських стадіонів;
  • організаторами розроблено "плейбуки" – своєрідні інструкції для всіх, хто буде дотичний до змагань. У них детально описані санітарні заходи, обмеження та правила поведінки;
  • серед основних вимог – тестування на COVID-19 перед прильотом та відльотом, обмеження зовнішніх контактів за 14 днів до вильоту до Японії, використання додатку для відстеження самопочуття та контактів під час Олімпіади.
  • учасники змагань будуть проходити тестування на Covid-19 щодня;
  • інфікованих коронавірусом спортсменів помістять у спеціальні готелі;
  • країни-учасниці мають зменшити розміри своїх делегацій. 

Такі ж умови будуть діяти і для Паралімпійських ігор, які відбудуться з 24 серпня по 5 вересня. 

"Ми знаємо, що ці Ігри будуть багато в чому відрізнятися від інших. Для всіх їх учасників будуть передбачені обмеження та умови. Їм потрібно буде проявити гнучкість і розуміння", — прокоментував ситуацію Виконавчий директор МОК Крістофер Дуби.

В середині червня в Японії почалася вакцинація від COVID-19 співробітників і представників ЗМІ, які працюватимуть на літніх Олімпійських і Паралімпійських Іграх в Токіо. Загалом столичний уряд має намір вакцинувати близько 2,5 тис. людей в день до кінця серпня. Для щеплення використовують вакцину Pfizer, надану Міжнародним олімпійським комітетом. До осіб, які мають право на щеплення, також належать персонал і волонтери, які працюватимуть у містечку спортсменів і на об'єктах змагань, акредитовані ЗМІ і медичні працівники. Олімпійські спортсмени Японії почали отримувати щеплення з 1 червня. Міжнародний Олімпійський комітет очікує, що близько 80% спортсменів з інших країн теж будуть щеплені.

Також МОК визначився, як будуть ставитися до спортсменів, які отримають позитивні тести на коронавірус. За словами спортивного директора МОК Кіта Макконнелла, в різних видах спорту будуть різні рішення по відношенню до інфікованих. Якщо мова йде про індивідуальні види спорту, де у фінал виходять два учасники, а це такі види як бокс, теніс і бадмінтон, і у спортсмена виявлять COVID-19 перед фіналом, то він автоматично отримає срібну медаль. Якщо ж у фінал виходять більше двох спортсменів, таких як плавання, легка атлетика, то спортсмена-носія коронавірусу замінять. Також в разі зараження спортсмена навпроти нього буде позначення "не почав", а не "дискваліфікація".

"Усе дивасніше і дивасніше": що ми знаємо про Токіо-2020

До церемонії відкриття Олімпійських Ігор у Токіо залишилося 30 днів. Ігри, які відбуватимуться в Токіо з 23 липня по 8 серпня, офіційно, незважаючи на перенесення, називають Олімпіадою-2020. Незмінними залишаються і її талісман та емблема.

📌 Автором талісманів (олімпійського і паралімпійського) став графічний дизайнер з Фукуоки Ріо ​​Танігучі, який переміг у конкурсі, на який було подано 2042 заявки. За задумом автора, талісмани покликані об'єднати традиційні цінності з футуристичним зовнішнім виглядом і втілити в собі концепцію "Інновації з гармонії", яка лежить в основі олімпійського бренду Токіо-2020. Синьо-біла і біло-рожева клітини талісманів повторюють візерунок на емблемі токійських ігор. Талісман Олімпійських ігор отримав ім'я Мірайтова, від японських слів "мірай" (майбутнє) та "това" (вічність). Паралімпійський символ назвали ім'ям Сомейті — за назвою популярного сорту сакури, співзвучного з англійським "so mighty" (такий могутній).

Талісмани ігор у Токіо

📌 Є у Ігор і офіційний слоган, або девіз, який можна перевести приблизно як "відкрий для себе завтра" або "відкрий для себе майбутнє".

📌 Серед креативщиків не обійшлося і без скандалів. На етапі підготовки креативний директор церемонії відкриття і закриття Олімпійських і Паралімпійських ігор в Токіо Хіроші Сасакі позбувся роботи через "оригінальну" і доволі образливу ідею. Екс-директор запропонував відомій японській актрисі, телеведучій і засновниці власного модного бренду Наомі Ватанабе під час церемонії відкриття Ігор з'явитися в образі… свині. Сасакі хотів назвати її Olympig— "олімпійською свинею", обігравши таким чином слова "Олімпіада" і "свиня", а також нестандартну фігуру Ватанабе. Історія отримала резонанс і Сасакі після вибачень був вимушений подати у відставку.

Наомі Ватанабе

📌 Олімпіада в Токіо переноситься не вперше. Вперше це сталося ще у 1940 році. Через вторгнення Японії в Китай в 1938 році МОК переніс Ігри в Гельсінкі, але і там Олімпіада не відбулася через Другу світову війну. Токіо в підсумку прийняв літні Ігри у 1964 році, а Гельсінкі — у 1952 році.

📌 Цього разу Японія витратила на підготовку Олімпіади 15,4 мільярда доларів. За права на телетрансляцію Ігор МОК отримає близько 2 мільярдів доларів. Втім, світом правлять не тільки гроші — для багатьох спортсменів це унікальна можливість взяти участь в такого рівня Іграх. Варто зазначити, що через можливу коронавірусну небезпеку від участі у Токіо-2020 відмовилася лише одна країна — Північна Корея. Загалом до Токіо в липні мають приїхати до 100 тисяч іноземців приблизно з 200 країн.

📌 В команду біженців зараховано 29 атлетів з 13 країн. Вони представляють 12 видів спорту. Під час офіційних подань команди і церемоній нагородження буде використовуватися олімпійський гімн. Через численні порушення антидопінгових правил виступить без прапору і гімну своєї країни і команда росіян. Замість гімну використовуватиметься фрагмент концерту для фортепіано з оркестром № 1 Петра Чайковського.

📌 Станом на 22 червня українські спортсмени отримали 136 ліцензій для участі в Іграх XXХII Олімпіади 2020 року. В  березні 2021 року Міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт заявив, що Україна розраховує на 13-15 нагород, хоча у серпні 2020 року він називав цифри 15-20 медалей.

📌 Тренер Дніпровський міської спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву Андрій Старков отримав запрошення на Олімпійські ігри в Токіо як суддя тхеквондо ВТФ. За останні 13 років — це перше запрошення судді від України.

📌 У листопаді 2020 у Японії стартував продаж поштових марок з українськими краєвидами. Марки випустили у межах культурного обміну перед Олімпіадою-2020. Проєкт здійснено завдяки співпраці Посольства України в Японії з адміністрацією м. Хіно та Поштою Японії. Самі ж світлини для марок надавали інформаційне агентство "Укрінформ" та український фотограф В'ячеслав Присяжнюк.

📌 Програма Ігор вже багато років не зазнає серйозних змін. Тому вона буде майже повністю повторювати програму Ігор 2016 року в Ріо-де-Жанейро. Однак є і новації, у програму включили змагання з наступних видів спорту:

  •  карате;
  •  скейтбординг;
  •  скелелазіння;
  •  серфінг;
  •  бейсбол.

При цьому ще невідомо, чи потраплять ці види на наступні Олімпійські Ігри. У Токіо ці змагання пройдуть в "експериментальному" порядку, і вже за підсумками Ігор стане ясно, чи поїдуть каратисти і майстри з серфінгу у 2024 році до Парижа.

📌 У традиційних олімпійських видах спорту також додасться кілька дисциплін.  Наприклад, баскетболісти змагатимуться як в традиційному форматі 5х5, так і в нетрадиційному 3х3. У легкій атлетиці пройде змішана естафета 4х100, де за кожну команду будуть бігти дві жінки і двоє чоловіків. У настільному тенісі вперше виступлять змішані пари (чоловік і жінка), а в дзюдо пройдуть командні змагання.

📌 Новий стадіон, на якому пройдуть ігри в Токіо, був побудований на місці старого. Будівництво тривало 3 роки. Новий стадіон має п'ять поверхів над землею та два — під землею і займає площу близько 69600 м², що удвічі більше за його попередника. На обробку стадіону в Токіо використували дві тисячі кубометрів кедрового дерева. Архітектори навіть зробили відсилку до храму Монастир Хорю, який є найстарішою дерев'яною спорудою в світі, датованою 607 роком. Стадіон адаптований до спекотних літніх умов, на ньому встановлено сучасну систему кондиціонування, яка дозволяє підтримувати в чаші арени оптимальну температуру.

📌 Першим в історії трансгендером, який виступить на Олімпіаді, стане важкоатлетка з Нової Зеландії Лорел Габбард. Раніше вона мала ім'я Гевін і вважалася провідним важкоатлетом своєї країни. У 35-річному віці, тоді ще Гевін, завершив кар'єру і пішов працювати до місцевої федерації. Згодом змінив стать і отримав нове ім'я — Лорел. У 2017 році Габбард виборола срібло чемпіонату світу, після цього виграла Тихоокеанські ігри. Медалі були завойовані за всіма правилами — Габбард виконала вимоги МОК з генної терапії. 

📌 Всього на XXXII літніх Іграх має бути розіграно 339 комплектів медалей. Медалі будуть розігруватися кожен день, крім 22, 23 і 24 червня. А 8 серпня, в передостанній день змагань, розіграють відразу 34 комплекти медалей. Для порівняння — у Ріо-де-Жанейро змагання проходили в 306 дисциплінах.

📌 Медалі Ігор виготовлені з вторсировини. Джерелом дорогоцінних металів для нагород стали використані мобільні телефони, які жителі Японії пожертвували оргкомітету. З 6,2 млн телефонів вдалося "добути" 32 кілограми золота. До речі, дорогоцінних металів в олімпійських медалях і раніше було не дуже багато – нагороди лише покриваються тонким шаром золота або срібла.

📌 Олімпіада в Токіо стане найекологічнішою за всі часи проведення Ігор. Наприклад, для забезпечення безперебійної роботи інфраструктури буде використовуватися екологічна енергія, типу сонячної енергії і теплових насосів.

📌 Всі меблі в Олімпійському селищі створили тільки з поновлюваних матеріалів, в основному з картону.  За словами менеджера олімпійського селища в Токіо Такесі Кітадзіма, картонні ліжка здатні витримувати до 200 кілограм ваги, і з цієї точки зору вони навіть міцніше за дерев'яні. Після змагань всі меблі перероблять. Картон використають для виготовлення продукції з паперу, а з некартонних деталей отримають вторинний пластик. 

📌 Подіуми, де нагороджуватимуть спортсменів, теж виготовлені зі вторинної сировини. Для цього за 9 місяців зібрали 25 тонн пластику. А олімпійський факел зроблений з переробленого алюмінію.

📌 Навіть харчування спортсменів буде організовано з урахуванням екології.  Використовуючи статистику попередніх ігор, японці збираються закупити мінімальну необхідну кількість продуктів, щоб звести до мінімуму кількість нез'їденої і викинутої їжі.

📌 Уніформа працівників та волонтерів пошита з переробленого поліестеру і рослинних матеріалів. Відображаючи просування Токіо-2020 концепції "єдності в різноманітті", уніформа має дизайн в стилі унісекс, який дозволить співробітникам і волонтерам різного віку, розмірів і фізичних здібностей носити її з комфортом. А ще комплекти обладнані системою охолодження в літню спеку.

📌 Також у столиці Японії до Олімпіади було створено велику кількість зелених зон. Ігри повинні стати каталізатором озеленення всього Токіо.

📌 Організатори Олімпійських ігор в Токіо роздадуть кожному з учасників презервативи на час змагань. Загалом учасники Олімпіади отримають 160 тисяч презервативів. Це приблизно по 14 штук на кожного з 11 тисяч атлетів, які повинні взяти участь в змаганнях. Однак через пандемію коронавірусу організатори просять спортсменів не торкатися один до одного і не використовувати отримані презервативи. Певно, представники Олімпійського комітету сподіваються, що ці вироби спортсмени спакують у свої валізи в якості сувенірів, адже спортсменам буде заборонено відвідувати туристичні місця. 

А ми бажаємо українській команді привозити додому тільки олімпійські медалі! 🇺🇦

Свіжі дописи

  • Що відбувається

Трофей війни як доказ, що ти впорався: чому ми приносимо вибухонебезпечні предмети додому

Тисячі українців, як військових, так і цивільних, приносять додому гільзи, патрони, гранати, частини снарядів і… Читати більше

Monday November 4th, 2024
  • Корисне

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у жовтні

Рішення для розбудови комьюніті, комфортних міст, українського підприємництва та інклюзивності суспільства. Читати більше

Monday November 4th, 2024
  • Екорубрика

Каховське водосховище: як жителі сіл, що стоять на березі колишнього резервуара, живуть без води 

“Рубрика” відвідала берег Каховського водосховища та дізналась, як змінилось життя Кушугумської громади після російського теракту… Читати більше

Friday November 1st, 2024
  • Кейси

“Драматургія — це універсальний спосіб відновлення людини”: як працює Театр Ветеранів

Перетворити власний травматичний досвід спочатку на текст п’єси, а потім поставити її на сцені —… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • УрбанРубрика

Підвищення безпеки на дорогах: як проєкт ЄС змінює інфраструктуру українського міста

Безпека як основний вектор для трансформацій міської інфраструктури Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • УрбанРубрика

Як у Львові працює ініціатива “Візьми будинок під опіку”

4 вересня росіяни вдарили по Львову дронами та ракетами. 189 будинків зазнали пошкоджень, 60 людей… Читати більше

Thursday October 31st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.