fbpx
Сьогодні
Рішення 15:30 16 Лис 2021

Як зробити свято для дітей у прифронтовій зоні? Чарівником може стати кожен

English version here

Новорічні свята не за горами. А це означає, що Олені Святого Миколая знов починають збиратися у подорож. Адже в прифронтових селах на Сході вірять у диво і чекають на подарунки тисячі маленьких українців.

У чому проблема?

На сьогодні на лінії розмежування мешкає близько 14000 дітей. З 2014 тут виросло ціле покоління дітлахів, які не бачили нічого, крім війни. Задача українців — підтримати родини, що потерпають від триваючого збройного конфлікту, зробити все, щоб вони не відчували себе відрізаними від України та світу, показати не словом, а ділом, що дуже багато співвітчизників небайдужі до їхніх проблем, допомогти дітям із прифронтових сіл і містечок відчувати себе захищеними і щасливими. 

Яке рішення?

Олені Святого Миколая

"Олені Святого Миколая" — один з постійно діючих проєктів Всеукраїнської організації "Українські рубежі". Кілька років поспіль небайдужі харків'яни: 

 • За допомогою волонтерів з прифронтових районів збирають інформацію про потреби і побажання конкретних дітей в зоні реалізації проєкту. 
 • Шукають партнерів і донорів / благодійників для реалізації проєкту. Залучають людей і організацій до реалізації проєкту. Збирають кошти на спеціально виділені рахунки.
 • Організовують отримання конкретних подарунків конкретними дітьми. Закуповують в разі необхідності подарунки, не надані спонсорами / благодійниками.
 • Забезпечують адресну доставку подарунків у вигляді гуманітарних вантажів.
 • Проводять івенти в зоні реалізації проєкту з врученням подарунків, зібраних в рамках попередніх активностей. 
 • Допомагають Святому Миколаю здійснювати мрії дітей і дають можливість відчути себе чарівником кожному жителю України.

11 листопада  ВО "Українські рубежі" оголосила про старт шостої благодійної акції "Олені Святого Миколая". Її мета залишається незмінною —  збір дитячих листів, коштів та подарунків, а також проведення новорічних свят для дітей, які живуть поблизу лінії розмежування (до 10 км). Приєднатися до акції і подарувати дітям казку може кожний. Як саме це зробити, розповідає "Рубрика".

Як це працює?

Щоосені невтомні Олені, переможці конкурсу "Творці змін" (проєкту, запущеного цього року Bendukidze Free Market Center у співпраці з Friedrich Naumann Foundation Ukraine and Belarus, Atlas Network та медіа рішень "Рубрика"), вирушають у подорожі на Схід за дитячими листами.

Олені Святого Миколая

"На днях повернулися з Кримського і Муратово, де були обстріли, — розповідає волонтерка Інна Ачкасова, — наступної суботи вирушаємо до Донецької області. Зі збором листів нам допомагають школи, садочки, волонтери на місцях. Це все вноситься до нашої таблиці — оленячої бази. Наразі в проєкті задіяно близько 20 людей. Більшість постійно живе у Харкові, але іноді хтось приєднується з Києва, так киянка Олена Гром вже не раз вирушала з нами у подорож у якості фотографки і ще поїде. Одна дівчина поїхала до Литви на волонтерський проєкт, вийшла там заміж і тепер вони приїздять до нас "оленити" вдвох". 

"Олені Святого Миколая" — це ціла команда небайдужих українців. Інна Ачкасова — менеджерка проєкту. Вона спілкується з місцевими волонтерами з одного боку і з чарівниками-благодійниками з іншого. Веде базу листів, отримує подарунки, знаходить людей, які допомагають їх пакувати до виїздів. Тобто керує оленями тилу.  Євгенія Дісс — координаторка мобільних бригад. Вона планує виїзди і відповідає за них. У робочому чаті планує наступні експедиції і збирає бригади на виїзд. Марина Лідіс займається складом — приймає посилки і подарунки і розкладає їх по різних локаціях. А локацій буває більше 30. Катерина Шутальова — психологиня і логістка проєкту, а водій і фотограф — Вадим Фаріон. Із ними — ще багато однодумців і волонтерів, які працюють, їздять і проводять свята як аніматори.

Олені Святого Миколая

Долучитися до ініціативи Оленів Святого Миколаю можна на кожному етапі. На здійснення проєкту, окрім подарунків, завжди потрібні кошти на пальне, на ремонт автівок, на відряження, житло й інші потреби (напишіть "Оленям Святого Миколая", щоб дізнатися, як перерахувати кошти на ці потреби). Також є потреба у водіях з автівками, які б не побоялися виїхати до дітей в Луганську і Донецьку область. Бо подарунків багато — і їх треба довезти. А бригада їде теж не маленька — іноді до 9 осіб.

Інна Ачкасова розповідає, що кілька років з Оленями був волонтер Домінік зі Швейцарії зі своєю автівкою. "Він не володів ні російською, ні українською, ні англійською мовами — тільки французькою. Ми спілкувалися за допомогою гугл-перекладача в телефоні. І він возив дітям подарунки".

Цьогоріч ще одні переможці конкурсу "Творці змін" УАЛ — Українська Академія Лідерства — теж вирішили приєднатися до Оленів Святого Миколая. Вони запропонували свою допомогу і приміщення для подарунків, де подарунки перед відправкою перепаковуватимуть, підписуватимуть, розкладатимуть по населених пунктах — це все потребує доволі багато місця. Олені сподіваються, що й інші мешканці Харкова теж приєднаються до цієї справи, бо на цьому етапі завжди потрібно багато рук.

А це точно працює?

Олені Святого Миколая

Щорічно, з 2016 року, чарівники проєкту збирають тисячі листів з дитячими мріями і бажаннями. Спочатку думали, що листів буде зовсім небагато, але вже в перший рік їх виявилося більше тисячі. З кожним роком кількість дитячих листів зростає — тільки у 2020 карантинному році волонтери зібрали і подарували дітям, які живуть поруч із війною, 1325 адресних та 505 неадресних подарунків, влаштували новорічні івенти у більш ніж 30 населених пунктах луганської і донецької областей.

Олені Святого Миколая

Як і торік, дитячі побажання і листи цього року викладаються в інтернет — вони зведені в таблицю, де зазначені імена дітей, вік, те, що шукають у подарунок, а також скани листів святому Миколаю. Кожен охочий стати чарівником може відкрити базу і обирати те бажання, яке йому до серця, після чого написати в приватні повідомлення на сторінці Оленів (у месенджер). Наприклад, таке: "Хочу взяти бажання Петрика з Врубовки". Менеджерки проєкту відмічають у таблиці таку заявку блакитним кольором і пишуть поруч ім'я благодійника. Потім подарунки можна принести у оленячий офіс (якщо благодійник знаходиться в Харкові) або надіслати Новою Поштою. 

Тут є невеличкий, але дуже важливий нюанс: у посилці обов'язково потрібно написати, для кого саме призначений цей подарунок! Як розповіла Інна Ачкасова, про це часто забувають, люди вважають, що якщо вже поспілкувалися, відмітили бажання дитини, то подарунок можна в посилці не підписувати, все і так ясно. Але коли поштою приходять 100 навушників, 20 ляльок, 30 конструкторів або машинок на пульті, без супровідної записки важко здогадатися, кому саме вони адресовані. 

Олені Святого Миколая

"Є чарівники, які не мають часу і просто скидають нам гроші. Тоді ми напередодні виїздів докупаємо подарунки дітям, яких не розібрали. Так можна, це потрібно, але… Ми завжди наголошуємо, що найкраще, коли подарунок зроблений з любов'ю, обраний, підписаний, ще й з листівочкою, з солодощами, бо всі ці діти живуть там, де купити можна далеко не все", — додає Інна Ачкасова.

Однією з важливих складових проєкту є і зворотній зв'язок. "Це дуже зворушливо, коли діти і батьки шукають свого чарівника, дякують, іноді зав'язується листування і справжня дружба. Це один із найпрекрасніших ефектів нашого проєкту".

Ще більше корисних рішень

Як стати чарівником для дітей? 

"Олені Святого Миколая" розробили інструкцію для всіх тих, хто хоче стати чарівником і подарувати подарунок дитині, яка написала листа Святому Миколаю. Допоможіть їм зробити дітей щасливими!

 • Нову Базу дитячих мрій можна знайти тут, за посиланням. База ще буде доповнюватись, але вже з'явилося багато благодійників і ви можете стати одним із них! 
 • Ви можете обрати лист/дитину/мрію, що вам чимось відгукнеться, і ви відчуєте бажання зробити диво саме для цієї дитини. Тоді напишіть про це Євгенії Дісс чи Інні Ачкасовій. Вони відмітять блакитним відповідну смужку в таблиці – і чекатимуть на подарунок від вас!
 • Увага – обирати дитину і бажання можна тільки серед білих рядків! І одразу писати "Оленям", кого і з якого селища ви обрали.
 • Якщо ви мешкаєте у Харкові, адреса "Оленів" – вулиця Рижівська, 20. Можна приносити подарунки туди, тільки треба подзвонити і домовитись, тел. 063 565 63 39 або 066 103 78 21
 • Якщо ви з іншого міста, чи просто вам так зручніше – можна відправити подарунок до "Оленів" у Харків, на відділення Нової пошти № 2, на ім'я Ачкасова Інна Марківна, тел. 066 103 78 21
 • Можна допомогти і грошима, зробивши переказ із відповідним призначенням на картку 5375 4141 2458 9465 monobank, Ачкасова Інна Марківна
 • Для допомоги з-за кордону є PayPal
 • "Оленям" завжди потрібне пальне, гроші на ремонт автівок і на здійснення виїздів — благодійникам теж треба десь жити і щось їсти у відрядженнях.
 • Якщо хтось може забезпечити виїзд з солодкими подарунками або дитячими гарними книжками – "Олені" будуть дуже вдячні за це.
 • Можна підтримати просто репостом чи розповісти про проєкт тим, хто хотів би допомогти комусь, та не знає, як саме.

Олені Святого Миколая

Діти чекають на Свято, зробимо його разом! ❤️

Рубрика:
Кейси
8
5012

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: