До Нобелівського дня зібрали всіх вихідців з України, відзначених найвідомішою у світі премією
Майже 120 років кожного 10 грудня в Стокгольмі відзначається загальнонаціональне свято — Нобелівський день (Nobeldagen), приурочене до церемонії нагородження лауреатів Нобелівської премії. Ця відзнака за проривні наукові відкриття і винаходи, видатні культурні досягнення і громадські заслуги вважається найбільш шанованою і вагомою на планеті.
Процес відбору лауреатів Нобелівської премії проходить заздалегідь, у ньому беруть участь близько 300 профільних фахівців вищої категорії, вчених, організацій по всьому світу. Нагородження переможців проходить у п'яти номінаціях: фізика, хімія, фізіологія і медицина, література і сприяння встановленню миру в усьому світі (Премія миру). До цього списку примикає Нобелівська премія з економіки, яка була започаткована Банком Швеції в пам'ять про її засновника Альфреда Нобеля.
Цього року звичний порядок вручення Нобелівських премій змінено через пандемію. У Стокгольмі скасовані традиційна церемонія нагородження лауреатів Нобелівської премії і урочистий банкет в ратуші, їх замінить телевізійна церемонія з включеннями з декількох країн. У Норвегії, де вручається Премія миру, урочисті заходи з мерії перенесено в університет Осло, стіни якого бачили цю подію останній раз ще 30 років тому. Втім, нагородження все одно відбудуться, адже Nobeldagen — одна з ключових і найочікуваніших подій в інтелектуальному житті не тільки Швеції і Норвегії, а і всього прогресивного людства.
Престижна нагорода була створена згідно із заповітом шведського науковця і філантропа, промислового магната і винахідника динаміту Альфреда Нобеля, який направив всі свої кошти у її призовий фонд. Виконуючи останню волю мецената, розпорядники Нобелівського фонду щорічно в день його смерті нагороджують почесними призами та грошовими нагородами «тих, хто протягом попереднього року приніс найбільшу користь людству».
Перші Нобелівські премії були присуджені у 1901 році. Сьогодні в списку нобеліантів вже близько тисячі осіб та організацій.
Поки що Україна не має жодного лауреата премії Нобеля.
У минулому основною причиною відсутності українців у нобелівських списках стала одна з умов офіційної участі в змаганні інтелектуалів світу – державність народу, представники якого претендують на високу нагороду, тобто те, чого наша країна була позбавлена протягом багатьох десятиліть, поки утримувалася у складі СРСР. Не варто забувати і про те, що на висунення лауреатів-українців в області тієї ж літератури, негативно впливав і постійно занесений над ними меч каральних органів тоталітарного режиму. Українська письменниця Оксана Забужко влучно зауважила з цього приводу: "Давайте не забувати, що українських авторів ще недавно, на пам'яті нових поколінь, як тільки їм загрожувала Нобелівська премія, вбивали ті, хто був дуже в цьому незацікавлений, котрі дуже остерігалися, щоб Нобелівська премія, цей найгучніший мікрофон у світі, не потрапив у руки українця, і доля Василя Стуса тут є не єдиною, насправді це велика тема, чому Бажан відмовився від номінації – тому що він хотів ще трохи пожити".
Сьогодні Україна має відроджену незалежність, тож для її громадян відкрилися можливості увійти до кола обраних. Хоча зараз говорити про найближчу перспективу здійснення українських претензій на Нобелівську премію нереально. Відсутність належних умов для наукових досліджень, недостатнє фінансування науки, мізерні зарплати та пенсії, брак зацікавленості в нових дослідженнях і проектах з боку української влади та українського суспільства роблять українських вчених неконкурентоспроможними на світовому «науковому ринку», заважають розвитку сучасної науки в Україні, викликають відтік мізків у високорозвинені країни з кращими умовами життя і праці. Україна як ніколи потребує нових ідей, нових ініціатив, чималих грошових вкладень саме в інтелектуальну сферу. Є надія, що теперішній стан не стане остаточним вердиктом, адже попри все наші вчені беруть активну участь у міжнародному науковому житті.
І хоч поки що ми не маємо власних нобелівських лауреатів, Україна все ж таки може по-праву пишатися своїми дітьми, які одержали Нобелівську премію, будучи громадянами інших країн. Це вчені та письменники, які мали українське коріння, народилися, навчалися, розпочинали свою діяльність або тривалий час жили і творили в Україні.
"Найбільшим досягненням людського генія є те, що людина може зрозуміти речі, які він вже не в силах уявити". Лев Ландау
Фізика була областю призів, про яку Альфред Нобель перш з все згадав у своєму заповіті від 1895 року. В кінці дев'ятнадцятого століття багато людей вважали фізику найбільш передовою наукою, і, можливо, Нобель теж приєднався до цієї думки. Його власні дослідження також були тісно пов'язані з фізикою. За весь час існування премії відзнаку в області фізики отримали 9 вчених з українським корінням.
"Хочете зробити хороший подарунок своїм дітям чи онукам — купіть стереомікроскоп. Хочете зробити подарунок своїй школі чи університету — купіть стереомікроскоп". Данієль Шехтман
Хімія була найважливішою складовою у власних роботах Альфреда Нобеля. Розвиток його винаходів, а також технологічні процеси, якими він користувався, ґрунтувалися на знаннях хімії. Саме тому хімія була другою областю, про яку Нобель згадав у своєму заповіті. Шестеро вчених-хіміків, нащадків вихідців з України, здобули цю престижну премію.
"Людина за допомогою науки може виправити недосконалість своєї природи". Ілля Мечников
Альфред Нобель підкреслював, що премії повинні присуджуватися за наукові роботи, які дають максимальне благо людству. На медалі Нобелівської премії з фізіології і медицині зображено алегоричну постать "Медицини", яка тримає на колінах відкриту книгу. В іншій руці — чаша, до якої зі скелі ллється вода. Поруч — дівчинка, яка потерпає від спраги. Напис латиною говорить: "Inventas vitam juvat excoluisse per artes". Цей рядок взято з поеми Вергілія "Енеїда" і перекладається приблизно так: "Тим, хто покращив життя на Землі своєю новознайденною майстерністю".
Майстри з медицини, які мали предків з українських земель:
"Я думаю, герой — це хтось, хто розуміє ступінь відповідальності, яка поставляється з його свободою". Боб Ділан
Особиста бібліотека Альфреда Нобеля налічувала тисячі томів спеціалізованої та художньої літератури різними мовами. В останні роки життя він і сам спробував себе не тільки як вчений, а і як письменник, почавши писати художні твори. Література була четвертою областю, зазначеною Нобелем в його заповіті.
Щедра земля України дала світові цілу плеяду літераторів-лауреатів Нобелівської премії, які розкрили свій творчий потенціал в інших країнах.
Номінантом з літератури був і Іван Франко. В архіві Шведської академії зберігається документ за 1915 рік, де Франко вказаний за №4, але лауреатом у 1916 році він так і не став. На отримання премії Франка номінував у листопаді 1915 року священик УГКЦ доктор Йосип Застирець із Відня. Кандидатура письменника була підтримана доктором Гаральдом Г'єрне з Упсали. На жаль, лист-подання від Застирця надійшов до Стокгольма із запізненням, коли питання про лауреатів уже було вирішене, список претендентів уже був затверджений. У 1916 році Франко помер, а за правилами Нобелівського комітету, премія вручається тільки живим претендентам.
Серед українських дисидентів і політв'язнів на Нобелівську премію з літератури висувалися Іван Багряний і Василь Стус. У 1963 році філія Об'єднання демократичної української молоді в Чикаго почала організаційну роботу з висування Багряного на Нобелівську премію, але раптова смерть письменника не дала можливості офіційно представити його до нагороди.
Василя Стуса на здобуття Нобелівської премії з літератури в 1985-му висував Нобелівський лауреат Генріх Белль. Але його звернення до Москви не отримали жодної реакції. Стус на той час перебував в ув'язненні й незабаром помер, так і не дізнавшись, що його висували на здобуття почесної нагороди.
"Для війни досить однієї сторони, для миру потрібні дві". Іцхак Рабин
Складаючи свій заповіт у 1895 році, Альфред Нобель керувався глибокою вірою в людство. Премія миру повинна була бути присуджена тому, хто вніс найбільший внесок «у згуртування націй, знищення рабства або зниження чисельності існуючих армій і сприяння проведенню мирних конгресів».
Україна завжди прагнула до Свободи, ті, хто в дитинстві дихав її повітрям, внесли свій вклад у встановленні миру та справедливості на Землі.
Тричі (у 2009, 2011 і 2014 рр) висувався на Премію миру Мустафа Джемілєв, який з 1960-х років вів у Радянському Союзі дисидентську і правозахисну діяльність.
Він 15 років відсидів у радянських таборах, борючись за право свого народу повернутися на батьківщину з місць сталінської депортації. Очолюваний Джемілєвим кримськотатарський національний рух досяг цієї мети виключно мирним шляхом.
У вересні 2018 року, за пропозицією президента Польщі Леха Валенси, український парламент висунув кандидатуру незаконно засудженого і утримуваного в тюрмі українського режисера Олега Сенцова за героїчний ненасильницький протест проти окупації Криму, Севастополя і окремих районів Донбасу та готовність пожертвувати своїм життям заради свободи інших.
"Свобода слова існувала завжди, просто ціна була різною: за один і той же вислів у XVI столітті спалювали, у XVIII — відлучали від церкви, у XIX — викликали на дуель, а у XX — критикували в газетах". Роберт Фогель
До 1968 року Sveriges Riksbank (центральний банк Швеції) заснував Премію з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля. Премія в галузі економічних наук присуджується Шведською королівською академією наук відповідно до тих же принципів, що і Нобелівські премії, які вручаються з 1901 року.
А ми сподіваємося, що незабаром світ дізнається про лауреатів Нобелівської премії з незалежної України! Фундамент для цього вже є потужний.
Нагадаємо, Forbes оприлюднив рейтинг найвпливовіших жінок світу року: хто очолює?
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.