fbpx
Сьогодні
Настрій 07:50 19 Гру 2020

Факти про свято доброти. Як відсвяткувати День Святого Миколая

А ще розповідаємо, чому світовий Святий Миколай, Санта-Клаус, виглядає досить нетипово для святого. І чому цей образ не далекий від істини.

English version here

Грудень — місяць подарунків, чарівних подій і дивовижних свят. І розпочинаються вони з дня Святого Миколая, який завжди святкується 19 грудня.

Християнський святий, відомий як Микола Чудотворець, якого православні, римо-католицькі та греко-католицькі християни пам'ятають та шанують як історичну особу та великого святого, опікується воїнами, водіями і подорожуючими, допомагає бідним у скруті, вважається покровителем дітей, студентів, моряків і торговців. 

Згідно малочисленних письмових джерел, що збереглися до нашого часу, Миколай народився близько 280 року у грецькому місті-колонії Патара. Його батьки були багатими та глибоко віруючими християнами, котрі охрестили сина відразу після його народження, що було рідкістю на той час. Змалку Миколай був дуже релігійним, і ще юнаком він поставив собі за мету присвятити своє життя богослужінню. По смерті батьків сину залишається великий спадок, який він вирішує роздарувати потребуючим і здійснює цей задум протягом тривалого часу.

За переказами, Святий Миколай, який згодом здобуває посаду єпископа Мирійського, був надзвичайно чесною і порядною людиною. Він завжди співчував бідним людям і всіляко їм допомагав. Щоб не принижувати нужденних милостинею, він підкладав їм подарунки під двері та вікна. Розповідають легенди і про надзвичайну силу його молитов: якось він заспокоїв бурю на морі, врятувавши рибалок від неминучої загибелі. Слово Чудотворця мало і цілющі властивості — святий зцілював калік та хворих, рятував від смерті приречених на страту.

День Святого Миколая

Шанований жителями Мири єпископ помер приблизно у 345 році. День його смерті відзначають як день Святого Миколая, або просто Миколая.

На українські землі шанування Святого Миколая приходить разом із християнством. Найстарішою спорудою, яка присвячена цьому святому, вважають церкву Миколая Мирлікійського, яку спорудив боярин Ольма не пізніше Х ст. в урочищі Угорському, над могилою князя Аскольда. Назву церква отримала за ім'ям, яке прийняв Аскольд під час Хрещення у 867 р. — Микола. На Галицьких землях однією з найстаріших є церква св. Миколая у Львові, що походить з ХІІІ століття. 

День Святого Миколая

Княжий храм — церква Св. Миколая у Львові

Як українці святкували Миколая раніше?

Свято зимового Миколи стало одним з улюблених в українців. Зустрічали його завжди з радістю: з піснями, музиками, обрядовими дійствами та забавами. У кожному регіоні обрядодійства мали різні прояви: обходження дворів, миколаївські колядки, миколаївські скрипники, змагання музик і піснярів. На Півночі України це свято називали «Гоцання». Пісні про Святого Миколая належать до найдавніших зразків української народної поезії, найпопулярніша з яких «Ой хто, хто Миколая любить». 

Також у цей цей день укладали різноманітні угоди та віддавали борги — українці вірили, що коли Святий ходить селом, ніхто не стане обманювати.

Чому ж подарунки?

Але зараз найбільше приходу Святого Миколая радіють діти, адже вранці 19 грудня вони знаходять під подушкою подарунки і солодощі, які, за повір'ям, залишає ім святий у нагороду за гарну поведінку і всі ті добрі вчинки, які вони зробили протягом року.

День Святого Миколая

Традиції презентувати дітям подарунки від Миколая, який має своє ім'я на кожній мові, існують і в інших країнах. 

Ще в середньовічній Німеччині одяг, іграшки і солодощі батьки клали у черевики чи шкарпетки, які малеча напередодні виставляла біля каміну. Неслухняні діти замість смаколиків отримували в'язку різок. У Чехії є легенда, що святий Mikulás приходить у супроводженні янгола і чорта: кожен з них має книгу, у якій відзначені добрі і погані справи дитини, на основі яких святий вирішує, чи гідна вона подарунків. В Австрії напередодні свята містами теж бігає нечиста сила, яку розганяє Nikolaus, вирушаючи роздавати подарунки дітям, які вже наперед виставили начищене взуття за поріг. Зазвичай у чобітки кладуть морквину або трохи сіна для того, щоб втішити віслючка Святого Миколи. У Нідерландах діти вірили, що Sinterklaas щороку приїжджає в Роттердам на кораблі з Іспанії, яка уособлювала «теплі країни». У Франції, однієї з провінцій якої (Лотарингії) Père Noël є покровителем, день Святого Миколая навіть став офіційним святом.

День Святого Миколая

Образ на мільйон

Кругленький, червонощокий та веселий дідусь Санта Клаус, зовнішній вигляд якого мало схожий на зображення канонічних святих, перебрався, трохи змінивши ім'я, до Сполучених Штатів з Нідерландів. А всесвітньої популярності цей персонаж набрав завдяки компанії Сoca-Cola у 1931 році. Червоно-біле вбрання казкового дідуся символізувало основні кольори компанії, причому, кока-кольного Санту художник змалював з цілком реальної людини – свого друга і сусіда Лу Прентіса. Тепер доброго, справедливого і компанійського Санту обожнюють не тільки маленькі американці, а й дітлахи майже в усіх куточках планети.

Кілька років тому вчені з лабораторії лицьової анатомії при університеті Ліверпуля імені Джона Мура відтворили тривимірний портрет святого Миколая. Цікаво, що образ Санти виявився дуже схожим на реальне зображення Миколая. Для відтворення зовнішності єпископа Мири вчені використовували антропометричні та історичні дані, застосувавши унікальну технологію реставрації лицьових кісток і тканин і тривимірну інтерактивну технологію. Ліверпульську візуалізацію зараз вважають найбільш реалістичною і точною.

День Святого Миколая

Відтворений образ Святого Миколая

Що робити на Миколая?

Але як би не називали святого в різних країнах, його місія всюди залишається однаковою: приносити радість і дітям, і дорослим. Адже чарівник в теплому кожусі приходить з великим мішком подарунків не тільки до дітей. Дорослі теж радо дарують один одному маленькі презенти на перше грудневе свято. Завжди приємно повернутися бодай на день у дитинство або трохи побути Миколаєм для близької людини.

В українських дітей вже давно склалася традиція напередодні свята писати листи святому, у яких малеча старанно розповідає про свої добрі вчинки за рік, а також просить про подарунки.

Бути гарною дитиною — це не тільки відмінно вчитися у школі і слухатися батьків. Особистість Святого Миколая вчить людяності та доброті, співчуттю і щедрості, самовідданості і чесності. Цей день варто присвятити не тільки поїданню солодощів, а і наочним прикладам взаємодопомоги та турботи, допомозі знедоленим, бідним та хворим, піклуванню про хатніх та бездомних тварин.

День Святого Миколая

Вчити дітей доброті та людяності треба змалечку. Не обов'язково влаштовувати малозрозумілі малечі абстрактні лекції, введіть в щоденний розпорядок відповідні прості заняття, які дитина буде виконувати з задоволенням. Наприклад:

 • запропонуйте малюкові зробити щось приємне для вихователя в дитячому садку або вчителя, це може бути намальована картинка у подарунок чи гостинець;
 • запросіть разом з дитиною всіх друзів разом погратися. Поясніть, що коли когось не беруть гратися – це погано;
 • якщо у вас кілька дітей, дозволяйте їм по черзі обирати фільм, який ви разом переглянете ввечері;
 • якщо хочете поговорити про мораль, заходьте здалеку. Наприклад, разом із дитьми подивіться відповідний до теми мультик або фільм і запропонуйте обговорити його головну ідею, пошукайте мотиви поведінки героїв;
 • допоможіть зробити поробку для бабусі й дідуся і вишліть їм поштою;
 • заохочуйте, щоб дитина допомагала вам по господарству. Добирайте для неї заняття відповідно до її віку;
 • пояснюйте, чому важливо говорити слова «дякую» і «будь ласка»;
 • гарна сімейна традиція — літературні вечори. Влаштовуйте їх регулярно. Обговорюйте книги, дискутуйте про вчинки героїв. Так вам вдасться ненав'язливо прищепити дітям правильні моральні орієнтири;
 • допоможіть бездомним або самотнім стареньким, розкажіть дитині, чому це важливо;
 • жертвуйте на благодійність іграшки, якими дитина вже не грається. Поясніть, що це може допомогти іншим дітям, яким у житті пощастило менше;
 • збудуйте разом годівничку для птахів, будиночок для вуличного собаки чи кота;
 • залучайте дітей до догляду за кімнатними рослинами. Якщо ваша дитина з дитинства полюбить природу, перейметься красою навколишнього світу, то сама захоче цю красу оберігати.

Тоді і Святому Миколаю буде що написати з гордістю і відчуттям власної причетності. І подарунки на свято будуть сприйматися не як данина, а як справжня нагорода.

Кращим способом навчити дітей доброти є позитивний приклад батьків. Коли ви будете ласкаві до своїх друзів, сім'ї й незнайомих людей, діти навчатимуться цього у вас.

Пам'ятайте і прищеплюйте гарні традиції. Даруйте та отримуйте подарунки. І насолоджуйтесь святом.

День Святого Миколая

Читайте, як прикрасити дім до Нового року: оригінальні ялинки та декор своїми руками

1820

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: