Корисне

Тривожність через новини й не тільки: як зберігати спокій?

Намагаємося відмовитися від соцмереж, вигадуємо невеликі ритуали, гуляємо та дихаємо. Так, це допомагає.

У чому проблема?

Останнім часом ми все більше чуємо тривожних новин про агресивність Росії, що наростає. Ситуація нагнітається у засобах масової інформації, ще більше — нашим оточенням. 

Читаючи новини, ми потрапляємо в інформаційне поле, де весь час говорять про непередбачуваність подальшого життя, дестабілізацію поточного стану та невтішні наслідки подій. Зрозуміло, що гарний настрій такими новинами не викликати, ба більше, виникають почуття тривожності, безпорадності та навіть паніка. 

Психолог Дар'я Непочатова підтверджує: тривожність від новин — дуже поширене явище:

«Кожен із нас має свій рівень тривожності, і це пов'язано з нашої особистісною організацією. Але зовнішні фактори, як-от загроза війни або пандемія (згадайте, як сильно у нас підвищився рівень тривожності в період першого локдауну), звичайно ж, впливають на підвищення цього рівня. І у тих, у кого тривожність відпочатку була високою (у зв'язку зі своєю особистою історією), після таких новин почне просто зашкалювати. Події, пов'язані з питаннями життя та смерті, завжди накладають відбиток на нас. Ми можемо побачити в новинах інформацію про авіакатастрофу і вже цієї ночі нам може наснитися кошмар, у нас може знизитись апетит на якийсь час, можуть навіть повернутися панічні атаки», — пояснює психолог. 

Схоже, переживання через новини — і справді серйозна проблема. Спробуємо розібратися, як із нею впоратися. 

Яке рішення?

На перший погляд, може здатись, що вдале рішення — це інформаційний вакуум. Але чи варто ховати себе у сталевий сейф? До роздумів вдається і психолог: «Відмовитися від перегляду новин комусь дійсно може допомогти, — каже вона. І тут же додає: Але з іншого боку — це таке собі уникнення реальності»

Головне, що ми маємо зробити — це правильно вибрати джерела, звідки слід черпати інформацію:

«Інша справа, коли новини стають інструментом нагнітання негативу, коли ЗМІ не просто виконують своє завдання інформувати про події, що трапилися, а створюють ніби спеціально фон страху і жаху, при цьому нічого не відбувається. Тоді в такій напрузі буває дуже важко перебувати й несвідомо хочеться, щоби щось уже нарешті сталося, щоби якось зняти цю напругу», — каже фахівчиня. 

Тому одне з найкращих рішень — не кидатися з крайнощів у крайнощі, не впадати в інформаційний вакуум, а зробити певну вибірку засобів масової інформації, яким ви довіряєте і які адекватно описують те, що відбувається, і не перенасичувати себе непотрібною інформацією.

Психолог додає: краще відмовитися від соціальних мереж:

«Я рекомендувала б обмежити або максимально знизити свій час перебування в соцмережах, вони набагато сильніше зараз впливають на нашу тривожність сьогодні. У соцмережах багато всього упереміш. За кілька хвилин свого там перебування ви можете прочитати про смерть рідних та близьких ваших знайомих, побачити засмаглі сідниці когось на Мальдівах та прочитати щось емоційно-патріотичне, але заряджене негативними коментарями, про ситуацію в країні. Все це впливає на загальне психологічне тло, на наше ментальне здоров'я і на наш сон»

Як це працює?

Як знизити інформаційний шум?

Оскільки ми вже вирішили, що найкращий спосіб — це відмовитися від соціальних мереж, другий наш крок буде спрямований на те, щоб це справді зробити.

  1. Спочатку це здається нездійсненним завданням, але спробуйте ось що: спочатку просто перевірте самі себе. У будь-якому сучасному смартфоні є автоматичний підрахунок часу в різних додатках, ви можете подивитися, як п'ять хвилин, проведених в Instagram або Facebook, складаються у втрачені години. Не потрібно пускати це на самоплив, оцініть, скільки часу ви витрачаєте і на що. 
  2. Якщо вас не лякає кількість витраченого на соціальні мережі часу, скористайтеся функцією контролю проведеного в соціальних мережах часу вашим телефоном. Це грубий, не завжди дієвий спосіб, тому що рано чи пізно ви відключите обмеження або почнете їх ігнорувати. 
  3. Вимкніть повідомлення у непотрібних чатах. Розмови, в яких ви не берете участі, теж відволікають, і взявши телефон у руки, ви все одно «на автоматі» знову заходите погортати стрічку. А коли телефон перестане часто турбувати вас, дивитися на вхідні повідомлення або на новини з Telegram-каналів ви будете тільки тоді, коли самі захочете це зробити. 

Спробуйте «заземлитись»

Зараз ми пояснимо, що це означає. Лізти у землянку у глухому лісі не обов'язково. Цей спосіб нам теж порадила психолог Дарія Непочатова. Вона пояснює:

«Ми живемо з військовим тлом із 2014 року. З одного боку, мали б вже звикнути, з іншого нова ескалація конфлікту, звичайно ж, на нас впливає. Спокій нам дозволяє зберегти навичку рефлексії, аналізу фактів та мислення. Спробуйте не пропускати всі новини через себе, а подивитись на те, що відбувається, відсторонено і з холодною головою. Добре допомагає тілесне "заземлення": зробити зарядку, вийти на пробіжку, практики йоги, масаж тощо». 

Тобто, по суті, у пригоді можуть стати будь-які розслаблювальні методи. Це можуть бути й медитації, або навіть звичайна прогулянка на свіжому повітрі, але головне без телефону, звідки ви отримуватимете неприємні новини. 

Самі створіть відчуття, що все під контролем 

Відволікти від стану тривожності може і відчуття контролю над ситуацією. Дар'я каже, що між відчуттям тривожності та почуттям відсутності контролю над ситуацією є прямий взаємозв'язок, тому все, що хоч якимось чином дозволяє створити невеликий острів контролю над своїм життям, може допомогти. Наприклад:

  • прибирання у власному будинку;
  • підготовка до весни;
  • виконання маленьких ритуалів, які були з вами завжди.

«Продовжуйте їх виконувати, тримайтеся за них, нагадуйте собі дихати й намагайтеся знаходити маленькі щоденні радості, попри весь тривожний інформаційний потік. порадила нам психолог.

А це точно спрацює?

Чого робити точно не варто?

Дехто намагається впоратися зі стресом за допомогою алкоголю. Напевно, ви й самі знаєте, що заглушення свідомості — не вихід, але ми дозволимо собі нагадати вам про це ще раз. 

Багато хто використовує алкоголь або наркотики як доступний спосіб самолікування, але це не допомагає, а лише погіршує ситуацію. Таким чином людина ризикує отримати ще одне захворювання — часто наслідки травматичного досвіду та алкоголізм чи наркоманія йдуть пліч-о-пліч. Вживання алкоголю чи наркотиків лише погіршує ситуацію, і ми хочемо, щоб ви про це пам'ятали.

Свіжі дописи

  • Кейси

“Захотілося практично допомогти країні”: як підлітки створюють інновації для розмінування України

“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоров’я

Подарунки з користю для здоров’я: що придбати рідним на новорічні свята

“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейси

Дмитро Демченко: “Хочу допомагати пораненим, які переносять це важче та впадають у відчай”

Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Корисне

Які подарунки обрати у ветеранських бізнесів? Корисний гайд з 12 ідей

Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейси

Навички для відновлення: як програма Skills4Recovery допомагає українцям реінтегруватись у ринок праці

Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Корисне

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.