Корисне

Ялинка в оренду, з берези або штучна? Де взяти новорічне дерево

А також де знайти 4-метрову ялину за найвигіднішою ціною, як перевірити чи законно вона вирубана і чому справжня ялинка екологічніше штучної

Щорічно в Україні перед новорічними святами вирубується понад 5 мільйонів ялинок. Майже третина з них 1 770 000 дерев не продається і згодом викидається на смітник. Також слід пам'ятати, що вирубка багатьох дерев проводиться незаконно, і, звичайно, ніхто не висаджує нові саджанці. Таким чином, ліс просто вбивається, щоб потім відправитися на звалище.

Проте відмовлятися від новорічного символу не хочеться. "Рубрика" підготувала кілька рішень для тих, хто хоче зберегти смерекові ліси, щоб милуватися пишними хвойними ми могли не тільки напередодні зимових свят, а і в будь-яку пору року.

Чи можна взяти справжню ялинку напрокат в Україні?

Кілька років тому в Дюссельдорфі двоє друзів Себастіан Шенфельд і Ян Вемайер заснували компанію по прокату різдвяних ялинок Happy Tree. Це був успішний стартап, прикладом якого пішли і в інших містах Німеччини: ялинки напрокат можна взяти в Гамбурзі і Падерборне їх доставляють протягом декількох днів по всій країні, а потім забирають назад. Ялинки здають в оренду протягом декількох днів, після чого вони "йдуть на пенсію" дерева висаджують у землю.

У минулому році подібний сервіс з'явився і в Україні. На Закарпатті Перечинське і Рахівське лісові господарства продавали ялинки в горщиках за звичайною ціною, але після Нового року їх можна було повернути, отримавши назад частину вартості дерева. Однак цього року лісництва не так активно роздають ялинки напрокат: у деяких господарствах ялинок недостатньо, а інші не хочуть давати дерева в оренду в зв'язку з карантином.

Пластикова ялинка — це НЕ екологічно

Багато хто вважає, що вибір в сторону штучної ялинки сприяє збереженню природи. Така прикраса прослужить не один рік, а її установка може стати такою ж новорічною традицією, як і прикрашання. Вона може залишатися в приміщенні набагато довше натуральної ялинки, а ще вам не доведеться збирати опалі голки з підлоги. Але наскільки екологічно купувати штучну ялинку? Для того, щоб така прикраса покрила збитки, які підприємства завдають природі під час їхнього виробництва, спалюючи викопне паливо і викидаючи в повітря відходи, ялинка повинна прослужити не менше 20 років. Крім того, її необхідно правильно утилізувати: якщо ви хочете позбутися від штучної ялинки, викидати її потрібно в контейнер для пластику.

Дивно, але Greenpeace, як і WWF рекомендують ставити вдома саме живу ялинку, але тільки ту, яка була зрубана законно. Такі ялинки вирощують в лісових господарствах спеціально під зруб, а на їх місці щороку висаджують нові.

Де знайти законно зрублену ялинку і чому це — найбільш вигідний та екологічний варіант?

Якщо ви вирішили поставити вдома зрубану ялинку, подбайте про те, щоб не купити святкове дерево у браконьєрів. В Україні існують господарства, які спеціально вирощують ялинки під зруб, це не шкодить екології. Перевірити, чи законно була зрубана і привезена на ринок або в магазин ялинка, можна дуже просто. На кожному дереві обов'язково повинна бути бірка з номером, перевірити справжність якого можна на сайті Держлісагентства.

"Законні" ялинки продаються на ринках і в магазинах, але їх також можна придбати і в лісницьких господарствах у будь-якому найближчому до Вашого дому. Це найвигідніший варіант: 2-метрова ялинка буде коштувати близько 200 гривень, а 4-метрова, що впирається навіть у найвищу стелю всього 1000. Актуальні ціни і адреси господарств у Києві і області можна подивитися за посиланням.

Коли ялинка "відслужить" свій термін, її потрібно правильно утилізувати. У Норвегії і Данії їх відправляють на меблеві фабрики і виготовляють з них меблі, в Австрії з сосен виробляють паливні брикети. У Швеції хвойні дерева після свят спалюють в котельних і виробляють теплову енергію, яка йде на опалення будинків 10% населення країни.

Ялинка в горщику: екологічно, але клопітно

Різдвяна ялина може прожити до 500 років, якщо її висадити в землю. Новорічне дерево в діжці обійдеться трохи дорожче зрубаних ціна дерева стартує від 300 гривень за полметровую саджанець. Щоб дерево не загинуло в домашніх умовах, потрібно дотримати кілька простих правил по догляду за ним:

  • Купуйте за кілька днів до свята, щоб вона якомога менше часу залишалася в теплій і сухій квартирі
  • Прийнятна вологість повітря для зимівлі ялин 50%. У квартирі вологість повітря 20%, тому дерево час від часу доведеться обприскувати водою.
  • Ялина це вуличне дерево, воно погано переносить спеку і різку зміну температури. Постарайтеся не вносити ялину з морозу відразу в теплу квартиру: дайте дереву акліматизуватися на балконі, а вже потім переставте в кімнату. У приміщенні постарайтеся поставити дерево у найбільш прохолодне місце, не ставте дерево біля батареї.
  • Як тільки на дереві почнуть з'являтися свіжі зелені гілки, це означає, що дерево прокинулося. Поставте його на балкон або, якщо це можливо, винесіть на вулицю. Продовжуйте доглядати за ним і не дайте висохнути грунту.
  • Дочекайтеся весни. Найкращий час для пересадки ялинки кінець квітня або початок травня

Можна обійтися і без ялинки… Звичайної ялинки

Але позбавляти себе задоволення розкласти подарунки під святковим деревом все-таки не можна. Можна включити креативність і спробувати спорудити ялинку з "підручних" матеріалів. Киянка Дар'я Федюшина на минулий новий рік спорудила ялинку з берези: побачила ідею в інтернеті і вирішила повторити.

Спорудження такої ялинки займе 2-3 дні, якщо приділити цьому достатньо часу, хоча у неї процес установки такої ялинки зайняв близько місяця. Для тих, хто хоче взяти приклад з неї, Дар'я склала інструкцію. Отже, для спорудження березової ялинки необхідно:

  1. Прогулятися в лісі у пошуках зламаних березових гілок (ще варіант пошукати вже опалі гілки, але вони часто трухляві, тому втрачають свій красивий вид); пошукати пеньок для хорошого підніжжя. Ми шукали гілки різного діаметру, щоб біля підлоги були масивні гілки, а ближче до верхівки більш тендітні
  2. Придумати схему кріплення. У нас була сталева труба 1,8 м, на яку кріпилися самі гілки + вона закручуватися в хрестовину для міцності конструкції.
  3. Розсортувати і підготувати гілки. Викласти їх на підлозі, обрізати неохайні гілки або бензопилою оновити зріз, щоб був гарненький, адже торці добре видно (я б також радила пронумерувати кожну гілку для зручності); у всіх гілках просвердлити дірку діаметром на 1-2 мм більше, ніж діаметр труби.
  4. В ідеалі було б круто покрити гілки лаком, щоб дерево зберегло свій колір і наступного року, але для цього треба закласти час на додаткові роботи + сушку.
  5. Насадити на трубу з хрестовиною пеньок. Ми шукали якийсь великий для стійкості конструкції, а ще це красиво.
  6. Насадити на трубу гілки, від великих до менших з потрібним зміщенням: можна зробити спіралеподібні форми, можна ділити на 2 секції, типу перетину 2-х площин, можна залишити трикутником, кому як подобається.

"Саме у нас це зайняло близько місяця, розповідає Дарина. Але ми були зайняті в кінці минулого року, тому не вважаю це показником. Скільки це обійшлося по грошах важко сказати… Гілки безкоштовно знайшли в посадці, пеньок теж. З покупок тільки металева труба 1,8 м; хрестовину робив тато зі своїх матеріалів".

Дівчина розповідає, що такий формат ялинки їй дуже сподобався: "По-перше, ти проводиш час з рідними: купа жартів, смішних фото і т.д.; по-друге, бігати за кимось з увімкненою бензопилою це дійсно весело! По-третє, це свого роду протест бабусям, які продають вирубані ялинки, а по-четверте виглядає дійсно красиво. Чи буду я продовжувати робити щось подібне? Так, але не факт, що щороку буде нова ідея".

Читайте також: Як провести новорічні свята із кристально чистою кармою: 5 порад

Свіжі дописи

  • Що відбувається

“Час забути, що нас було 40 чи 50 мільйонів”: демограф НАН про те, що робити з демографічною ситуацією в Україні

Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше

Thursday January 2nd, 2025
  • Що відбувається

“Гноми з JYSK — не наша культурна традиція”: як Маланка об’єднує спільноту навколо українських традицій

У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше

Tuesday December 31st, 2024
  • Корисне

Five unique Ukrainian New Year traditions you need to know

Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Корисне

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у грудні

Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Екорубрика

5 еконаслідків війни росії проти України за 2024 рік та що нам з цим робити

Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше

Friday December 27th, 2024
  • Що відбувається

Ukraine 2024 Recap: Top 10 events in Ukraine that shaped this year

Discover the top military, political, and cultural events in Ukraine for 2024. Stay informed and… Читати більше

Friday December 27th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.