Що відомо про новий штам з Великобританії
Двічі на тиждень ВООЗ складає звіт про ситуацію щодо коронавірусу в усьому світі. Останній звіт був опублікований 15 грудня, в якому сказано, що в Європі ситуація поступово приходить до норми, а в деяких країнах з початку цього місяця вже почалася вакцинація від вірусу. Але останні події, що відбулися в Великобританії, а тепер уже і в Україні, змушують засумніватися в позитивних прогнозах.
У Лондоні та на південному сході Англії знову ввели жорсткий локдаун. Причина — випадки зараження новим штамом коронавірусу, який отримав ім'я VUI-202012/01. Поки що він мало вивчений, але прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив, що новий штам може бути на 70% більш заразним, і саме з цієї причини на 0,4 може вирости індекс репродукції, який показує, росте число заражень або ж спадає. Такі новини знову викликали загальну паніку і змусили британців покинути місто.
За останні кілька днів кількість хворих в Сполученому Королівстві різко зросла — про це заявив міністр охорони здоров'я Великобританії Метт Хенкок. Підрахунок випадків вже перевалив за тисячі, мутований коронавірус виявили вже в 60 регіонах країни.
Більше 20 країн перекрили поромне та авіасполучення з Англією. У їх числі — більшість держав Європи — Франція, Німеччина, Італія, Ізраїль, Кувейт, Канада, Аргентина, Чилі, а також Франція, Нідерланди, Ірландія. 21 грудня на 48 годин було зупинено і рух тунелем під Ла-Маншем, що призвело до паніки в британських магазинах — місцеві жителі почали масово скуповувати товари першої необхідності, побоюючись їх зникнення з прилавків. Україна поки що не обмежила авіасполучення.
Новий штам вже знайдено в Данії, Італії, Гібралтарі, Нідерландах і в Австралії, а 21 грудня після мутації коронавірус з'явився і в Україні. Головний лікар медичного центру Prevention в Ужгороді Віктор Петров уже підтвердив випадок зараження одного з пацієнтів, який, за словами медика, регулярно їздив до Чехії на заробітки. Те, що пацієнт хворий новим штамом вірусу, лікарю стало відомо завдяки тому, що заробітчанин мав страховку і зробив тест в Європі, а ось в Україні немає можливості ідентифікувати, на який саме штам вірусу хворіє пацієнт.
Однак є і хороші новини, про них стало відомо на консорціумі Genomics UK, де вчені-вірусологи та генетики обговорювали нову мутацію SARS-CoV-2. Те, що вірус на 70% більш заразний — тільки попередні цифри, не підтверджені вченими. Деякі вірусологи стверджують, що контагіозність нового штаму значно нижче. Крім того, всі три провідні світові вакцини викликають імунну відповідь організму на наявний спайк-білок коронавірусу — це значить, що теперішні вакцини все ще ефективні, але якщо вірус зробить ще ряд мутацій, доведеться створювати нові антигени — стверджують вірусологи. У ВООЗ також підтвердили, що вакцини Pfizer, BioNTech і Fosun Pharma захищають від нового штаму. Однак професор Девід Робертсон з Університету Глазго повідомив, що вірус робить кроки до такої видозміни, щоб «обійти» вакцину, але, на щастя, вчені готові до того, що її формулу доведеться видозмінювати. До того ж, мутування вірусу — це природний процес. Наприклад, вірус сезонного грипу мутує щороку, і щороку в аптеках можна придбати нову вакцину, яка попередить зараження.
Глобальна організація в сфері регулювання охорони здоров'я RAPS веде трекер вакцин, які пройшли клінічні дослідження. Їх уже 6: дві виробляються в Росії, три — в Китаї, а ще результат роботи відразу трьох міжнародних виробників — вакцини Pfizer, BioNTech; Fosun Pharma. Правий стовпчик таблиці показує, в яких країнах вакцини вже сертифіковані. Серед них — Великобританія, Бахрейн, Канада, Мексика, США, Сінгапур, Оман, Саудівська Аравія і Кувейт. Ці ж країни вже почали проводити вакцинацію, незважаючи на те, що ще жодна вакцина не підтверджена ВООЗ.
Щоб уникнути інфляції цін на вакцини, а також її дефіциту, ВООЗ розробила рекомендації з розподілу вакцин у світі (COVAX), а також Дорожню мапу для визначення пріоритетності груп населення для вакцинації від COVID-19, в якій пропонуються стратегії громадської охорони здоров'я і цільові пріоритетні групи з урахуванням різних рівнів наявності вакцин і епідеміологічних умов. Приклади цільових пріоритетних груп включають:
Це не обов'язкова норма, а лише рекомендація, яку радять дотримуватися.
Фонд COVAX — глобальний механізм, що спрямований на забезпечення і доставлення схвалених вакцин до країн-учасниць. Згідно COVAX, до кінця 2021 року має бути надано не менше 2-х мільярдів вакцин (у всьому світі), до цього ж часу очікується зниження гострої фази епідемії. COVAX уклав угоди на закупівлю 670 мільйонів доз у компаній AstraZenecа і Johnson&Johnson, які будуть в рівних частинах, пропорційно населенню, розділені між 172 країнами-учасницями.
Україна входить до числа країн, які можуть отримати додаткову допомогу Фонду. Головний лікар країни Віктор Ляшко повідомляє, що вже отримав підтвердження від COVAX на виділення в першій половині 2021 року 8 мільйонів вакцин, якими в 2 етапи прищеплять від вірусу 4 мільйони українців. Йдеться про вакцину Moderna, випробування якої ще не завершені. Доз від Фонду COVAX не вистачить, щоб вакцинувати все населення України. Щонайменше нам необхідно 42 мільйони вакцин, якщо щеплення буде здійснюватися в один етап або 84 — якщо в два.
Україна планує закуповувати вакцини Pfizer, Moderna і AstraZeneca, але дістануться вони нам тільки в порядку черги. Поки що черговість країн, які можуть зробити закупівлю вакцин, не визначена, але в журналі The Economist вже є відповідний прогноз можливих термінів вакцинації, згідно з яким в Україні вона почнеться тільки в квітні 2022 року. Втім, наші політики не втрачають оптимізму: міністр охорони здоров'я Максим Степанов раніше заявляв, що вакцинація розпочнеться вже в квітні 2021 року, а після трохи відсунув терміни, сказавши, що вакцинацію варто чекати «в кінці першого — початку другого кварталу наступного року».
У МОЗ вже розробили черговість вакцинації українців, вона буде проходити в 3 етапи:
Але навіть якщо черга закупівлі вакцин, як і відповідний етап вакцинації, дійде до нас раніше, ніж до кінця 2021 року грошей на закупівлю вакцин все одно не вистачить. Для того, щоб вакцини вистачило на всіх, до бюджету 2021 року на їх закупівлю варто було закласти, за попередніми підрахунками МОЗ, 15,1 мільярд гривень замість існуючих 2,6 мільярда. Слід врахувати і те, що 2,6 мільярда — це кошти, які будуть витрачатися також і на транспортації вакцин, і на забезпечення умов для її зберігання, з якими в Україні проблеми. Справа в тому, що ліки необхідно транспортувати і зберігати при дуже низьких температурах: –80° C. Такі холодильники у компанії «Укрвакцина», яка буде відповідати за перевезення і зберігання вакцини в Україні, є, але їх недостатньо.
Майбутня вартість вакцини в Україні поки що невідома. У США вона становить 16 євро, а в Європейських країнах — 15,5 євро.
Крім того, за результатами опитування Соціологічної групи Рейтинг, українці й самі не дуже хочуть ставити вакцину. Так, 55% опитаних українців готові зробити щеплення від коронавірусу, якщо вакцина буде безкоштовною, 40% не погодяться навіть на безкоштовну дозу антигену. Якщо вакцина буде платною, бажаючих зробити щеплення — 35%, а 57% відмовляться від нього. Прихильників безкоштовної вакцинації від коронавірусу більше серед осіб старшого віку, жителів сіл, а платної — серед молоді і жителів Києва.
Тому, з огляду на недовіру українців до вакцини і не швидку її появу в нашій країні, розраховувати на завершення пандемії навесні або влітку 2021 року не варто.
До речі, коронавірус дійшов уже й до Антарктиди.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.