Внаслідок війни збільшується кількість людей з набутою інвалідністю та різними травмами. Простір навколо нас має бути доступним, безпечним та комфортним для всіх людей. “Рубрика” вирішила проаналізувати, наскільки доступними є київські університети й що можна зробити для вдосконалення їхніх просторів.
Ситуація з безбарʼєрністю українських та, зокрема, столичних закладів освіти була складною і до повномасштабної війни: навіть Google "губиться" намагаючись знайти відповідь на запитання про те, скільки київських вишів мають доступний вхід або універсальні вбиральні. Проте зараз реальність така, що: серед студентів/-ок, викладачів/-ок та персоналу, побільшає людей, які мають інвалідність або певні травми, отримані внаслідок бойових дій, обстрілів тощо. Відтак, реагувати та змінювати ситуацію з недоступним освітнім простором стало необхідністю.
Як зазначає експертка з питань інклюзивності та безбарʼєрності Ніна Мацюк, заклади вищої освіти — це у більшості не нові споруди. В Україні є кілька нових збудованих закладів вищої освіти, але здебільшого це не державні, а приватні заклади освіти.
"Якщо ми згадаємо про ряд національних вишів, то можемо зазначити що вони не були доступними до повномасштабної війни. Як корпуси, так і прибудинкова територія не відповідали нормам безбарʼєрності", — зазначає Мацюк.
За словами експертки, так чи інакше були спроби забезпечити доступність за допомогою деяких елементів. Так, в одному з київських закладів вищої освіти встановили ліфт у навчальному корпусі. Проте вхід до самого університету не є доступним — на вході є сходи, які не продубльовані пандусом або підйомником. Тож попри наявність ліфта та формальне розвʼязання питання доступності, люди з-поміж маломобільних груп населення не можуть ним користуватися, адже на шляху до ліфта мають безліч бар'єрів.
Забезпечити безбар'єрність простору, як зазначає Ніна Мацюк, можна всюди, навіть в історичних будівлях, які є спадщиною ЮНЕСКО. Такі рішення називаються адаптацією простору. Тож покращуючи виші, відбудовуючи їх або будуючи нові, або здійснюючи капітальні або планові ремонтні роботи експертка радить дотримуватися таких правил:
Також важливо, щоб, зокрема, люди з інвалідністю, які добиратимуться на власному авто, мали паркомісця, які були б промарковані відповідним чином та розташовані максимально близько до входу у будівлю, а також мали відповідний нормативний розмір.
Облаштування освітнього безбарʼєрного простору у вишах спрямоване на забезпечення доступності навчального середовища для всіх без винятків. Коли керівництво закладу вищої освіти планує освітній процес, то вони мають памʼятати про те, як його організувати так, щоб він був зручним для всіх його учасників/-ць.
"У кожному виші є різні можливості для організації доступного простору — починаючи від надання освітніх послуг на першому поверсі і завершуючи встановленням ліфтів, підйомників чи пандусів", — наголосила експертка.
Тож щоб почати працювати над покращенням власного простору, виші мають провести обстеження на предмет доступності та безбарʼєрності об'єкта (згідно з ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд), аби виявити наявні перепони. Це має охоплювати перевірку прибудинкової території, будівель, авдиторій, бібліотек, вбиралень, лабораторій та решту приміщень.
Після цього, на основі результатів перевірки, керівництво освітніх закладів має розробити плани для усунення цих барʼєрів. Йдеться, зокрема, про розширення дверних проходів, встановлення пандусів, облаштування універсальних вбиралень, адаптацію навчальних кабінетів тощо. Допомогти у цьому можуть відповідні фахівці/-чині та експерти/-ки.
Підхід до розвʼязання цих проблем має бути комплексним. За словами Мацюк, це стане реальністю тоді, коли кожна людина візьме на себе цю відповідальність.
"Якщо запит до забудовника буде ґрунтуватися на тому, що потрібне доступне для всіх приміщення, то він відштовхуватиметься від цього і робитиме саме так. Поки такі запити не сформовані, то і забудовники у цьому не бачать сенсу. Побудова безбарʼєрного простору залежить від кожної людини", — додала пані Ніна.
Також в Україні є виші, які навчають майбутніх архітекторів/-ок, інженерів/-ок, дизайнерів/-ок, від яких, зокрема, залежатиме простір навколо. Дуже важливо, щоб вони отримували освіту належного рівня та якості, які базуватимуться на основі норм та стандартів доступності та безбар'єрності.
Доступність та інклюзія у закладах вищої освіти важливі абсолютно для всіх учасників/-ць освітнього процесу, а не лише для студентів/-ок. Викладацький склад, технічний персонал, лаборанти/-ки, батьки студентів/-ок тощо — всі вони повинні мати можливість дістатися до певного корпусу та авдиторії, особливо якщо вона розташована вище першого поверху. Отже, це потрібно абсолютно всім.
Безбарʼєрний простір потрібен не лише людям з порушеннями зору чи слуху, або тим, хто користується кріслами колісними. Він потрібен також літнім людям, вагітним жінкам, батькам з дитячими колясками, а ще — людям, що мають тимчасові порушення здоровʼям — травми, післяопераційний стан, хвороби тощо.
"Щойно ми починаємо створювати доступну безбарʼєрну інфраструктуру навколо, нам стає зрозуміло, що людей з інвалідністю дуже багато, а доступність потрібна не тільки їм. У певний час ми всі так чи інакше належимо до маломобільної групи населення — через вік чи стан здоровʼя", — пояснила Ніна Мацюк.
За її словами, іноді вона стикається з тим, що заклади вищої освіти кажуть, що їм не потрібні пандуси та підйомники, оскільки до них нібито не ходять люди з інвалідністю. Проте згодом зʼясовується, що так стається саме тому, що вони фізично не можуть потрапити до приміщення. Крім того, людьми з інвалідністю можуть стати й ті учасники/-ці освітнього процесу, які на момент вступу чи працевлаштування такими не були.
"Зараз, під час повномасштабної війни, багато викладачів/-ок стали на захист нашої країни, і існує ймовірність того, що внаслідок поранення вони можуть набути інвалідність. І чи зможуть вони працювати на своєму попередньому робочому місці, яке матиме безліч барʼєрів, наприклад, якщо вони обіймають посаду професора? Ну, у мене є певні сумніви", — поділилася Мацюк.
У 2021 році за ініціативи першої леді України Олени Зеленської, Кабмін прийняв Національну стратегію зі створення безбарʼєрного простору в Україні до 2030 року та затвердив план заходів з її реалізації на 2021 та 2022 роки. У квітні цього року українська влада затвердила план дій на наступні 2 роки.
Зокрема, у пункті Нацстратегії про фізичну безбарʼєрність зазначається, що усі об'єкти фізичного оточення мають стати доступними для всіх соціальних груп незалежно від віку, стану здоровʼя, інвалідності, майнового стану, статі, місця проживання та інших ознак.Для досягнення цієї мети поставлені відповідні завдання, серед яких такі:
"Насправді нам пощастило, що Нацстратегію затвердили у 2021 році. Якби цього не зробили тоді, то зараз, ймовірно, цього неможливо було б зробити. Вона працює з моменту її ухвалення, і перерва у її реалізації була тільки на початку повномасштабного вторгнення — кілька тижнів. Наразі я зустрічаюся з громадами, які отримують листи від профільних міністерств та дійсно намагаються розібратися у тому, як зробити простір більш безбарʼєрним", — розповіла пані Ніна.
Насамкінець експертка наголосила: якщо до повномасштабної війни у суспільстві переважно велися діалоги про те, чому і для кого безбарʼєрність важлива, то після 24 лютого 2022 року розмови змінилися на те, що саме треба зробити, щоб це забезпечити.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.