Що відбувається

Хто і що робить зараз для якісної та прозорої відбудови “Охматдиту”

Розповідаємо, на якому етапі зараз відновлення і що буде далі.

Понад 500 пацієнтів станом на зараз щоденно отримують медичну допомогу в "Охматдиті", щодня тут проводять більш як 40 операцій. Після російського ракетного обстрілу 8 липня в найбільшій дитячій лікарні країни пройшли лікування майже 5000 дітей.

У середині листопада в сучасному корпусі завершили першочергові протиаварійні роботи. Це був перший необхідний етап, завдяки якому забезпечили належні умови для надання медичних послуг, експлуатації пошкодженої ракетним обстрілом будівлі в опалювальний період та збереження інженерних мереж від впливу навколишнього середовища. 

Таким чином усунули ризик появи грибка в частині приміщень та поступового погіршення стану будівлі через несприятливі погодні умови. Якби цього не зробили, це позначилося б і на вартості наступних капітальних ремонтних робіт.

У жовтні-листопаді в сучасному корпусі "Охматдиту" провели першочергові протиаварійні роботи. Фото Миколи Тимченка

Етап невідкладних робіт дав змогу медикам продовжити допомагати дітям у належних умовах. Саме в новий лікувально-діагностичний корпус переїхали більшість відділень після ворожої атаки по медзакладу.

Капітальний ремонт "Охматдиту" попереду. Але підготовка вже триває.

Загерметизоване в межах протиаварійних робіт вікно в одній з палат онкологічного відділення "Охматдиту". Фото Миколи Тимченка

Чому не взялися за відбудову одразу?

Для того, щоб процес відбудови здійснювався прозоро, Міністерство охорони здоров'я України створило Раду з контролю відновлення зруйнованих (пошкоджених) будівель лікарні. Вона запрацювала вже в серпні.

Рада складається з 15 учасників, і це представники забудовників, енергетиків, інженерів-консультантів, міжнародних організацій, громадських організацій лікарів та пацієнтів, які мають власний фаховий досвід та експертизу. Очолила Раду з відновлення Інна Іваненко, виконавча директорка БФ "Пацієнти України".

Після першого скасованого конкурсу можна було йти двома шляхами відновлення: перший одразу запускати тендер за процедурою "проєктуй-будуй". Тобто без проєктно-кошторисної документації та якісної підготовки. 

Другий поділити роботи на декілька етапів:

  1. першочергові протиаварійні роботи, щоб продовжувати надавати медичну допомогу та захистити будівлю від зовнішнього впливу;
  2. розробка проєктно-кошторисної документації;
  3. капітальний ремонт. 

МОЗ і "Охматдит" обрали другий, більш раціональний шлях.

Якби роботи не поділили на частини й одразу розпочали тендери, то тільки за ідеальних обставин спроєктувати і почати капремонт сучасного корпусу могли б у грудні цього року. 

За умов, коли "Охматдит" не має профільної експертизи у питаннях будівництва (в нього немає належної та професійної служби замовника), є підвищений запит суспільства на прозорість та дотримання всіх процедур та стандартів у цій відбудові, обмежений час (до настання холодів) та дуже серйозні наслідки в разі застосування неякісних чи неефективних технічних рішень, перший варіант був занадто ризикованим та малоперспективним.

Для відбудови "Охматдиту" важливі як якість усіх процесів, так і їхня прозорість.

Що відбувається з відновленням "Охматдиту" зараз?

Поки тривали протиаварійні роботи, Міністерство охорони здоров'я провело результативні перемовини зі Світовим банком про створення служби замовника для відбудови найбільшої дитячої лікарні України.

Довідка: Світовий банк ― одна з найбільших у світі кредитно-фінансових установ, що надає допомогу з метою розвитку. Станом на листопад цього року Світовий банк починаючи з лютого 2022 року мобілізував для України понад 51 мільярд доларів фінансової підтримки. 95% цього фінансування надали донори з розвитку. З них майже 41 мільярд доларів вже надійшли до України.

МОЗ у співпраці зі Світовим банком залучив і вже законтрактував міжнародну організацію, яка виконує функції служби замовника всіх робіт з відновлення "Охматдиту". Світовий банк за своїми критеріями обрав виконавця, ним стала компанія "Ептіса Сервісіос Де Індженерія, С.Л.". Ця міжнародна інжинірингова компанія родом з Іспанії має представництво і досвід роботи в Україні.

Довідка: "Ептіса" (Eptisa Servicio de Ingenieria, S.L.) ― заснована в 1956 році багатонаціональна компанія з інжинірингу, консалтингу, інформаційних технологій та інституційного, економічного та соціального розвитку. Нині компанія працює в понад 35 країнах і втілила вже більш ніж 600 проєктів.

В Україні інжинірингова компанія "Ептіса" здійснювала супровід та технічний нагляд за будівництвом Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології. Також "Ептіса" надає інжинірингові та консалтингові послуги з супроводу будівництва, реконструкції, капітального ремонту закладів охорони здоров'я в межах проєкту "Зміцнення системи охорони здоров'я та порятунок життя" (HEAL).

Скриншот з офіційного сайту інжинірингової компанії "Ептіса"

Для чого потрібна служба замовника?

Служба замовника ― це команда фахівців, які зможуть сформувати необхідний пакет документів для успішного відновлення лікарні. Без служби замовника про жодну якісну відбудову в цьому разі просто мови б не було. Адже медики не мають і не повинні мати кваліфікації інженерів у будівництві.

Кошти на послуги інжинірингової компанії виділив Світовий банк. Це грантові кошти, а не кредитні, при цьому фахівці "Ептіси" виконають роботи з гарантією якості та підзвітності.

Служба замовника як колектив професіоналів:

  • наглядає і контролює,
  • бере участь в обговоренні варіантів проєктних рішень та надає рекомендації стосовно проєктних рішень, запропонованих генпроєктувальником,
  • надає рекомендації замовнику щодо затвердження чи погодження необхідних технічних документів для реалізації проєкту,
  • координує процес організації будівництва,
  • а також слідкує, щоб під час цих процесів не було порушень процедур і законодавства.

На цьому етапі служба замовника проаналізувала технічні звіти, складені за результатами обстежень, які для "Охматдиту" вже підготували фахівці Державного науково-дослідного та проєктно-вишукувального інституту "НДІпроектреконструкція", та попередню кошторисну документацію, складену для визначення очікуваної вартості об'єкта будівництва.

Уже склали, розглянули та погодили завдання на проєктування на підставі звітів про обстеження та чинних нормативних документів у галузі будівництва. 

Після цього відновлення вийшло на новий етап ― оголошення тендеру на розробку проєктно-кошторисної документації на капітальний ремонт. 

10 грудня МОЗ повідомив про присудження договору за пакетом закупівлі в межах проєкту HEAL "Інжинірингові консалтингові послуги супроводу будівництва для НДСЛ «Охматдит» МОЗ України" з "Ептісою", оплату за яким здійснюватимуть відповідно до залучених людино-годин.

"Охматдит" зі свого боку повідомив про те, що оголошені тендери в системі Prozorro на роботи з розробки та виготовлення проєктної документації для відновлення об'єктів НДСЛ "Охматдит", пошкоджених внаслідок збройної агресії рф:

  1. Капітальний ремонт будівлі лікувально-діагностичного комплексу НДСЛ "Охматдит" МОЗ України.
  2. Капітальний ремонт будівлі трансформаторної підстанції, дизельної електропідстанції НДСЛ "Охматдит" МОЗ України.

Роботи фінансуватимуться коштами, які благодійники перерахували на рахунок "Охматдиту". Ці гроші знаходяться на казначейському рахунку, тому їх можна використовувати лише відповідно до процедур, передбачених для бюджетних коштів.

Графіті на закритому віконному отворі одного з пошкоджених корпусів "Охматдиту". Фото Миколи Тимченка

Що буде після першого тендеру?

Підрядник, який виграє тендер, розроблятиме проєктно-кошторисну документацію на капітальний ремонт сучасного корпусу.

Згідно з вимогами закону, проєктно-кошторисна документація (ПКД) ― це 17 обов'язкових розділів, де мають бути виписані, який вигляд матиме архітектура будівлі, якою буде її міцність та стійкість, які екологічні та санітарні вимоги будуть дотримані і так далі. Також розробникам треба враховувати, яким був первинний проєкт будівлі. Звичайно, тут будуть закладені й матеріали та ціни на них, і вони мають бути обґрунтованими та релевантними до попередніх висновків. 

За словами представників будівельної галузі, які входять до Ради з відновлення, для лікувально-діагностичного закладу зі своїми особливостями комунікацій потрібно щонайменше чотири-п'ять місяців на розробку ПКД.

Розроблена ПКД має пройти комплексну експертизу ― її виконають відповідні експертні організації, а "Ептіса" супроводжуватиме процес. Експертний звіт встановлює, чи проєктна документація на капремонт відповідає вимогами вихідних даних на проєктування та розроблена з дотриманням вимог до 

  • міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, 
  • його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, 
  • охорони праці, захисту від шуму, 
  • санітарного та епідеміологічного добробуту населення,
  • екології, 
  • пожежної та техногенної безпеки, 
  • інженерно-технічних заходів цивільного захисту,
  • енергоощадження
  • та кошторисної вартості будівництва.

Далі буде ще кілька етапів — авторського нагляду, тендеру на будівельно-монтажні роботи, оформлення дозвільних документів тощо.

Тож нині триває паперова частина відновлення, але вона не менш важлива, ніж будівельна. Саме тут будуть закладені всі будівельні рішення і ціни на них. Рада з відновлення постійно моніторитиме цей процес.

Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Свіжі дописи

  • Кейси

Надолужити освітні втрати: з’явилось дослідження, що підсвічує потреби й потенціал освітніх ГО

Війна в Україні створила безпрецедентні виклики для освітньої системи. Тисячі учнів втратили доступ до якісного… Читати більше

Wednesday January 15th, 2025
  • Кейси

“Місця України нічим не гірші від тих місць, які ми могли б відвідати в Європі”: мандрівниця про походи незвіданими місцями України

Новий рік — ще одна можливість втілити в життя усі ще не здійснені мрії. Для… Читати більше

Tuesday January 14th, 2025
  • Кейси

Anime Lab: як у Кривому Розі створили унікальний простір для підлітків

“Рубрика” розповідає історію закладу для молоді, що поєднує в собі крамницю, кав’ярню та клуб. Читати більше

Tuesday January 14th, 2025
  • Екорубрика

“Говоримо саме про те, що нас оточує”: як працює Еколекторій у селі на Київщині

“Рубрика” поспілкувалася з мешканцями громади, які по-справжньому зробили своїм пріоритетом екологію. Як це вдалося і… Читати більше

Monday January 13th, 2025
  • Кейси

Як і навіщо на Сумщині відновлюють старі колодязі

“Будуємо Україну Разом” відновили п’ять колодязів у трьох селах Сумської області. Для чого і як… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Кейси

Бджоли, школярі, підтримка: як маленький “Шкільний вулик” творить великі зміни

У чому сила вулика? Звісно ж, у бджолах! “Рубрика” розповідає, як шкільний проєкт вийшов за… Читати більше

Friday January 10th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.