Колишні нардепи, колекціонер партій і затятий націоналіст: що важливо знати про кандидатів в мери Києва
У Києві, та й в усій Україні стає гаряче. Реєстрація кандидатів у депутати та міських голів підійшла до кінця. Місцеві виборчі комісії публікують списки людей, які до 25 жовтня змагаються за симпатії українців, сподіваючись керувати ними найближчі 5 років.
Особливо цікава ситуація складається в столиці. Станом на 28 вересня зареєстровано 13 кандидатів у мери. Серед них як дуже відомі особистості, так і темні конячки. Хто саме балотується в мери Києва і що важливо знати про майбутніх обранців — у матеріалі "Рубрики".
Перший і найвідоміший кандидат — чинний міський голова Віталій Кличко. Він керує столицею з 5 червня 2014 року і за даними останніх соцопитувань має поки найбільші шанси перемогти в столичній битві титанів.
Кличко — у минулому відомий боксер, чемпіон світу за версією WBO, RING, WBC і EBU. З єдиноборств пішов у далекому 2013 році.
Сам спортсмен балотується до Київради зі своєю партією "УДАР", яка непогано тримається на столичному рівні ще з 2010 року. А в 2012 її представникам на чолі з Кличком і зовсім вдалося потрапити до Верховної Ради.
Сам Кличко, будучи в статусі фаворита, веде активну, але спокійну кампанію. У Facebook можна побачити досить агітаційних роликів, де чинний мер виступає в ролі "міцного господарника". Також команда Кличка працює в полях — роздають газети, організовують зустрічі.
При цьому скандалів у Кличка вистачає. Незаконні будівництва в столиці, багатостраждальний Шулявський і пішохідно-велосипедний (скляний) мости, чиї будівельні кошториси збільшувалися прямо на очах. Регулярні відключення гарячої води на Лівому березі, благоустрій як у центрі (розбита плитка на Майдані), так і в мікрорайонах, корупція у сфері ЖКГ.
Одним з основних опонентів Кличко є народний депутат від "Слуги народу" Ірина Верещук. Вона родом з невеликого містечка Рава-Руська на Львівщині, недалеко від кордону з Польщею.
Кадрова військова. Отримала гарну освіту, закінчила Львівську "політехніку" і Львівський національний університет ім. Франко. Кар'єру будувала в рідному місті, де пройшла всі щаблі від юриста міськради до мера.
У 2019 стала народним депутатом від "Слуги народу", зараз є членом комітету з питань нацбезпеки. Перші кілька місяців роботи парламенту також була представником Кабінету міністрів Олексія Гончарука у Верховній Раді.
Її кампанія на виборах до Київради більше, ніж яскрава. Вона запам'яталася киянам в образі Мері Поппінс, яка літає над столицею в жовтому плащі і з зеленою парасолькою. Правда, чи буде ефект від такого перфомансу — сказати складно. За різними даними, Верещук займає 2-4 місце в списку претендентів на мерське крісло.
Критики Верещук звинувачують її у не зовсім успішній роботі на посаді мера Рава-Руської та зв'язках з оточенням Віктора Медведчука.
Ще один популярний претендент на крісло — шоумен Сергій Притула з партії "Голос". Виходець зі Збаража, Тернопільської області вже вдруге намагається потрапити в українську політику. Раніше він безуспішно балотувався за списком "Голосу" до Верховної Ради, але не пройшов.
Притула — відомий шоумен і комік. Свою кар'єру побудував в статусі ведучого гумористичних шоу. З найвідоміших: "Вар'яти-шоу", "Страсті за ревізором", "Хто зверху", "СуперІнтуіція" і так далі.
Також непогані шанси поборотися за крісло мера має і Андрій Пальчевський. "Рубрика" раніше детально розписувала як його біографію, так і в цілому феномен.
За свої 59 років він встиг попрацювати військовим перекладачем у Лаосі і представником в американської біотехнологічної компанії, створити партію "Любителів пива" в Росії, а також стати бізнесменом (володіє клінікою Eurolab) і телеведучим в Україні.
Сам Пальчевський йде в мери від однойменної партії "Перемога Пальчевського". Реклама нової політсили повністю заполонила столицю з липня 2020 року. Зовнішня реклама Пальчевського була прямо на кожному кроці. Також Пальчевський регулярно виступає в ролі ведучого на телеканалах групи Віктора Медведчука "ZIK", "Newsone" і "112-Україна".
Сам кандидат, за даними різних опитувань, знаходиться на 2-4 місці в рейтингу і по-факту має реальні шанси на вихід у другий тур.
Скандали Пальчевського: за інформацією "Рубрики", його кампанія фінансується нардепом від "Опозиційний платформи — За життя" Вадимом Столаром, а також бізнесменом Іллею Павлюком. Сам Пальчевський зі своєю клінікою раніше підозрювався в приховуванні даних про захворювання коронавірусом 5 громадян України, які заразилися після відпочинку в Куршевелі, і першими поширили інфекцію в Києві після повернення.
Йде в мери і колишній градоначальник Олександр Омельченко. Він балотується зі своєю партією "Єдність". Омельченко справжній мастодонт столичної політики — з 1990 по 2006 уже очолював Київ в статусі мера, а також голови Київської міської державної адміністрації.
Омельченко — найстарший кандидат, йому вже 82 роки. У нього великий професійний і послужний список. Встиг попрацювати як радником під час війни в Афганістані 1987-1989 рр, так і головним інженером Укрбуду у Вірменській РСР.
У Києві він запам'ятався відновленням храмів, відкриттям 8 станцій метро.
Скандали: тричі автомобіль Омельченко потрапляв у смертельні ДТП, У 2009 році він на смерть збив людину, яка переходила дорогу в недозволеному місці. У 2011 році автомобіль Омельченко на смерть збив 48-річного чоловіка, а в 2015 році водій Омельченко скоїв смертельний наїзд на пішохода на Столичному шосе.
Балотується в мери і Олександр Попов. З 2010 по 2014 рр. він очолював Київську міську державну адміністрацію і по факту виконував обов'язки міського голови. Він виходець зі Служби безпеки, раніше працював на посаді міністра з питань житлово-комунального господарства.
Зараз балотується від "Опозиційною платформи — За життя".
Скандали: Тривалий час був фігурантом кримінальної справи за фактом пособництва перевищення влади працівниками правоохоронних органів і перешкоджанню проведення мітингів і зборів. Йдеться про розгін студентів на Майдані у листопаді 2013 року.
Не забувають про Київ Микола Томенко з Юрієм Левченко. Перший кандидат іде від партії "Рідна країна". Політсила — регіональна.
Томенко — досвідчений політик, який займав різні посади як у столичних органах влади, так і у Верховній Раді. Був народним депутатом від "Нашої України", "Батьківщини" і Блоку Петра Порошенка. Також працював позаштатним радником президента Петра Порошенка.
Ще один претендент — Юрій Левченко. Він також іде від регіональної партії "Народовладдя".
Левченко — колишній "свободівець", працював радником Олега Тягнибока з економічних питань. У 2014 році обирався депутатом Київської міськради, а незабаром став народним депутатом. Для поціновувачів парламентської роботи запам'ятався скандальною і дивною витівкою — підпалив димову шашку в туалеті парламенту. Він пояснив свій вчинок бажанням зірвати голосування по особливому статусу Донбасу.
Балотується в мери і досвідчений управлінець Олексій Кучеренко. Чинний нардеп йде від "Батьківщини". Був директором декількох компаній в Києві, очолював "Полтавський гірничо-збагачувальний" комбінат, "Автокраз", а також Запорізьку облдержадміністрацію. З 2007 по 2010 рр. був міністром з питань житлово-комунального господарства.
Від "Радикальної партії" йде Михайло Поживанов. Працював в "Азовсталь", був народним депутатом і мером Маріуполя. Останні роки працював у девелопменті. Доктор технічних наук, професор, автор наукових публікацій.
За роки політичної кар'єри змінив не одну партію — "Реформи і порядок", "Ліберальна партія", "Соціально-ринковий вибір", "Народний Рух", "Наша Україна", Блок Юлії Тимошенко, Аграрна партія України.
У 2011 році йому інкримінували розкрадання 35 млн грн. Сам же Поживанов називав цю кримінальну справу переслідуванням з боку команди на той момент президента України Віктора Януковича. В цілому скандальні ситуації регулярно виникали навколо прізвища Поживанова. У 2004 році Київрада виділила Поживанову землю в Пущі Водиці, у березні 2005 року член "Нашої України" Володимир Бондаренко звинуватив підконтрольне Поживанову управління в корупції і так далі.
Балотується в мери і представник "За майбутнє" Сергій Гусовський. Відомий в Києві бізнесмен (ресторанна справа, телекомунікації і інше), який почав свою політичну кар'єру з обрання в Київраду від партії "Самопоміч". Після скандалу і розколу всередині столичної команди партії в 2018 році він очолив депутатську групу "Київська команда". Дід Сергія Гусовського був Генеральним директором заводу "Арсенал".
Ще один кандидат — представник "Екологічної альтернативи" Єгор Фірсов. Свою політичну кар'єру починав в партії "Єдиний центр", а в 2011 перейшов в "УДАР". Також працював помічником нардепа Ірини Геращенко. У 2014 році став народним депутатом-списочником.
У 2016 році після скандалу з вищим керівництвом Блоку Петра Порошенка вийшов з фракції, після чого був позбавлений депутатського мандата. Пробував потрапити в парламент по одному з округів Чернігова, але в підсумку програв. У листопаді 2019 року був призначений в.о. голови Державної екологічної інспекції прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком, але вже через півроку був звільнений.
Останній кандидат на посаду мера — самовисуванка Діана Гранцева. Вона засновниця проекту Грані Гранцева і голава Національної української асоціації житла, яка займається питаннями ЖКГ.
За останніми даними групи "Рейтинг", лідер гонки — Віталій Кличко, у нього 43% голосів тих, хто визначився з вибором і прийде на дільницю. Далі йде Сергій Притула з 9,8% голосів, а за ним — Ірина Верещук з 6,9%. Інші кандидати з великою часткою ймовірності поки не можуть поборотися за вихід у другий тур виборів.