Кейси

Нові дороги Донеччини: як відремонтована траса змінила життя села. Спецпроєкт “На колесах”

Відеорепортаж з Новокраснівки

"Велике будівництво" триває. І станом на початок минулого місяця близько 850 кілометрів автошляхів уже мають влаштований верхній шар, тобто для введення дороги в експлуатацію залишилося лише нанести розмітку, встановити дорожні знаки та укріпити узбіччя.

Проте для людей, які користуються дорогами, це більше, ніж цифри і плани. Для них це — частина життя.

Тож "Рубрика" знову "На колесах" і цього разу ми заїхали на Донеччину. 

📽️   Дивись відео:

За 40 кілометрів від Маріуполя знаходиться село Новокраснівка.

Саме тут пролягає вже знайома нам ще з минулого випуску дорога Н-08. Відновлена траса для місцевих жителів настільки важлива, що нею пишаються майже так само, як заповідником "Кам'яні могили", що знаходиться тут неподалік.

День нашого візиту до Новокраснівки збігся із першим виїздом мобільного Центру надання адміністративних послуг. Це автомобіль, пристосований до виїзду цілого офісу ЦНАПу. 

Тетяна Бура, в.о. начальника відділу з питань надання адмінпослуг Нікольського району, говорить, що це перший виїзд у населений пункт пересувного ЦНАПу. Для людей, які проживають далеко від районного центру, це можливість без перешкод оформити й отримати потрібні документи чи проконсультуватися зі спеціалістами. Так, уже зранку новокраснівці отримують довідки, оформляють ФОПи, земельні паї тощо.

У зв'язку з карантином, пересувний ЦНАП працює в обмеженому режимі. Частина працівників приймає відвідувачів у приміщенні сільської ради, інші — в мобільному кабінеті авто. ЦНАП приїжджатиме до села щомісяця.

За словами пані Тетяни, дорога для мобільного ЦНАПу дуже важлива, адже час на поїздку та комфорт працівників ЦНАПу напряму залежить від якості дорожнього покриття.

Хоч у Новокраснівці проживає не так багато людей, проте нас дивує дуже доглянута інфраструктура: школа, дитсадок, парки. Все тут акуратне і напрочуд затишне.

На шкільному подвір'ї ми зустрічаємо Людмилу Кострову — вчительку молодших класів Новокраснівської школи. Пані Людмила — організаторка екскурсій, навчальних поїздок для дітей. 

Позаяк у школи є власний автобус, учнів із сусідніх сіл щодня забирають та відвозять додому. До того, як тут з'явилася нова дорога, ці поїздки тривали аномально довго.

За словами пані Людмили, щоб привезти до школи дітей із сусіднього села, що знаходиться за 7 кілометрів, потрібно було півтори години. Настільки поганий стан дороги був до реконструкції.

Наразі цей час скоротився до 15—20 хвилин.

Задоволений новою дорогою і водій шкільного автобуса Валерій Самарський. Каже, що раніше він по швидкості змагався з велосипедистами. При тому не завжди перемагав.  

Пані Людмила запросила нас проїхатися по звичному для них маршруту на автобусі. Вражає те, з яким трепетом вона розповідає про дітей, важливість дозвілля, соціалізації, доступу до можливостей у навчанні: поїздки на екскурсії, навчальні програми, доступ до гуртків у райцентрі.

Більшість жителів села працюють у сфері сільського господарства. Тетяна Мінаєва — директорка відкритого акціонерного товариства "Нова Нива", яке і є основним роботодавцем для новокраснівців.

Це підприємство — одне з небагатьох, яке зберегло основні фонди після розформування колгоспів та примножило їх.

ТОВ "Нова Нива" спеціалізується на рослинництві й молочному скотарстві. Обробляють близько 5 тисяч гектарів землі. Утримують близько 3000 голів великої рогатої худоби. 

Ми прогулялися із пані Тетяною територією ферми. Говорили, звісно, і про дорогу. Але вразило нас те, як підприємиця бачить ефективність бізнесу. Неодноразово вона згадує про соціальну відповідальність бізнесу, прозорість, важливість створення рівних, справедливих умов для ведення бізнесу в державі.

Середня зарплата у ТОВ "Нова Нива" — 13 000 грн. Кількість працівників — близько 130. Для сільських жителів такі господарства — це можливість отримувати стабільний дохід і забезпечувати родини.

Звісно, для сільськогосподарського бізнесу важливі дороги: це і оперативний збут молока заводи, і можливість швидкого обслуговування техніки, і економія на часові та амортизації.

Ми приїхали до Новокраснівки, щоб дізнатися про вплив дороги на життя людей, а побачили, що людський фактор і відповідальність відіграють чи не вирішальну роль у тому, як цей вплив проявиться.

Фото: Рубрика

Чи їздив би автобус за дітьми по поганій дорозі? Так.

Чи існувала до реконструкції дороги "Нова Нива"? Існувала.

Чи приїхав би ЦНАП, якби траса Н-08 була такою, як раніше? Звісно.

Суть в іншому: люди заслуговують на нормальну інфраструктуру та можуть використати її, аби примножити позитивний вплив в рази.

Саме тому "Рубрика" продовжить досліджувати відремонтовані дороги в Україні та шукати вражаючі історії, які надихатимуть на зміни.

Партнерський проєкт "Рубрики" з "Укравтодором"

Свіжі дописи

  • Корисності

У кого є ревінь, той має обід, або що приготувати з румбамбару: сім рецептів на всі смаки 

Пироги, джем, салат, соус до мʼяса і навіть борщ — усе це можна приготувати з… Читати більше

Friday May 3rd, 2024
  • Здоров’я

“Відчувається, ніби ти перед телевізором із десятком сюжетів, і при цьому потрібно щось робити”: що таке РДУГ і чому це не про виховання?

“Рубрика” поспілкувалась з експерткою Центру когнітивно-поведінкової терапії Олександрою Омельченко про прояви РДУГ — розладу дефіциту… Читати більше

Thursday May 2nd, 2024
  • Корисності

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у квітні

Рішення інклюзії, підтримки, захисту довкілля та взаємодопомоги: “Рубрика” зібрала десять кейсів, які українці втілювали цього… Читати більше

Wednesday May 1st, 2024
  • Корисності

Рецепти пасок з різних регіонів: смачні святкові рішення

“Рубрика” зробила добірку давніх рецептів пасок, якими поділилися жительки різних регіонів України. Читати більше

Wednesday May 1st, 2024
  • Кейси

“Створюємо спільноту, де місце є кожному”: як на Одещині працює театр “Толерантність”

Тут молоді з ментальною інвалідністю допомагають самореалізуватися, відкрити нові таланти та знайти свою спільноту. “Рубрика”… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Що відбувається

Обмеження консульських послуг для чоловіків призовного віку: пояснюємо, що з цим не так

Українським чоловікам призовного віку, які перебувають за кордоном, обмежили доступ до послуг українського консульства. Такі… Читати більше

Friday April 26th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.