Микола Сергієнко все життя пропрацював з будівництвами. Закінчивши професійно-технічне училище та отримавши спеціальність “муляр- монтажник-зварювальник”, з невеликою перервою на строкову службу та роботу пожежником, він почав класти плитку. Робота йому подобалась: вона у нього вдавалась і приносила гарний прибуток.
Чоловік з Ірпеня. Разом з дружиною має двох дітей, встиг стати дідусем. Син Миколи — військовий, служив за контрактом.
"Війна застала його в Чернігові, тож він служив з перших днів. Потім перевівся в бригаду «Буревій» Національної Гвардії України, зараз на Сході", — розповідає Микола.
Його самого з сім'єю зранку 24 лютого розбудили вибухи. Але він та дружина залишались в Ірпені аж до прильоту в їхній двір.
"Я хотів піти одразу у військкомат, але дружина була проти, а потім російський снаряд підірвав нашу машину. Тоді ми поїхали до знайомих за місто, трохи побули там. А вже 9 березня я повернувся з волонтерами до Ірпеня, щоб забрати нашу кішку", — згадує чоловік.
Далі сім'я переїхала до Львова, де Микола пішов до військкомату добровольцем. Вже 19 березня чоловік почав служити:
"Одразу я потрапив у роту охорони, охороняв водокачки під Львовом. Протягом літа ми також мали навчання на полігонах. У нас були хороші інструктори: військові з Великої Британії, США, Нової Зеландії. Нам перекладали, але і без знання мови вдавалось спілкуватись та розуміти одне одного", — зізнається колишній військовий.
Після закінчення навчання Микола перевівся до 24-ї ОМБр імені короля Данила й одразу потрапив на Донецький напрямок. Зі званням сержанта чоловік став командиром відділення.
"Наше завдання — зайти на посадки, взяти, утримати й рухатись далі, все, що зазвичай робить піхота. У моєму підпорядкуванні було восьмеро хлопців добрих, бойових таких", — пояснює ветеран.
У день, коли чоловік отримав поранення, 1-го грудня, був штурм селища Курдюмівка. За словами Миколи, планувалась грандіозна операція. Але все пішло не за планом:
"Нас вже витісняли з села. Ми виходили останніми, бо прикривали іншу групу. Тоді, під час виходу, нас і накрила артилерія. Так я отримав своє поранення".
За свідченням чоловіка, йому пощастило, що побратими вчасно надали допомогу і швидко приїхала машина, якою його та інших поранених евакуювали. Він пригадує:
"У мене весь удар припав на ногу. Її майже відірвало. Пам'ятаю, коли мене в машину закидали, то мені її зверху поклали. Потім, уже на стабпункті, мені наклали апарат Єлізарова і відвезли до Дніпра".
Як згадує Микола, першою його думкою було: "Все пропало":
"Чотири місяці я взагалі не вставав, переніс 12 операцій. Через гангрену в госпіталі Хмельницького мені ампутували спочатку ліву ногу до коліна, а у Києві зробили ще реампутацію вище коліна. Мене возили з одного госпіталю до іншого, я підрахував, що змінив сім госпіталів", — ділиться ветеран.
Врешті-решт, дружина змогла влаштувати його в ірпінський військовий госпіталь, і останні пів року чоловік проходить лікування та реабілітацію там.
Перший протез, механічний, Миколі встановили у Києві. Але ходити на ньому у військового не виходило:
"У мене були проблеми з куксоприймачем, він не тримався і падав. Ще колінний вузол… У мене був протез VGK, і я поміняв два, перш ніж форма та якість мені підійшли. Тільки тоді я зміг ходити".
Весь цей час Микола думав знайти новий, зручніший протез і протезуватись знову. Побратими, які вже отримали сучасніші протези в Естонії, порадили йому подати заявку.
"Я написав листа, що хочу протезуватися. Мені зателефонували і кажуть: «Ви готові виїхати наприкінці травня на протезування?», я відповів, що готовий, і почав збиратися в дорогу", — розповідає чоловік.
Миколі з побратимом, який теж їхав на протезування, винайняли автобус, і вони виїхали в Естонію. За тиждень туди приїхали ще двоє військових з України, і їх чотирьох протезували.
За словами ветерана, він дуже вдячний своєму протезисту з Естонії, який за 3 тижні зробив протезування, зокрема, підігнав куксоприймач.
"Мною займався протезист на ім'я Мадіс. Він воював в Іраку і має парну ампутацію нижче колін, теж ходить на протезах. Спочатку спеціаліст зробив навчальну скляну гільзу, через тиждень вже був готовий постійний куксоприймач. Після цього я одразу встав."
Порівнюючи досвід користування механічним і біонічним протезом Genium X3, чоловік відмічає, що жодного разу не впав з провини протеза.
"Genium X3 має захист від падіння. З механічним протезом треба правильно наступити, постійно контролювати, щоб поставити ногу рівно, потім наступити на п'яту, придавити до землі, перенести вагу на носок і тільки тоді він спрацьовує та згинається. У цьому ж я ходжу і навіть не замислююсь, просто йду і все", — пояснює Микола.
Новим протезом колишній військовий може керувати за допомогою програми в телефоні, просто перемикаючи режими:
"Коли мені потрібен якийсь режим, я заходжу й обираю: біг, ходьба, сидіння, волейбол, велосипед. Люблю режим «волейбол», там ногу так амортизує, що можна трохи навіть і пробігтися. Бо повноцінно бігати на протезі я поки що не можу", — каже Микола.
Вранці ветеран одягає свій новий протез і знімає ввечері перед сном, а так цілий день перебуває в ньому й на ногах. У Genium X3 він і тренується, проходячи реабілітацію та відвідуючи тренажерний зал з іншими ветеранами.
Про плани на майбутнє Микола говорить обережно. Поки що ціль одна — почати знову повноцінно працювати та підтримувати фізичну форму:
"Намагатимусь повернутися в професію. Хоч зараз у мене стоїть гарний колінний вузол на протезі, але мені все ще незручно стояти на колінах та присідати. Зараз займаюсь ремонтом у себе в квартирі, потроху виходить. Але який би протез не був, треба постійно займатися спортом. Тепер він у мене чотири рази на тиждень".
Серія матеріалів "Обличчя сили" була створена в межах спецпроєкту українського Благодійного фонду BGV й медіа рішень "Рубрика" як спосіб висловити вдячність Естонській Республіці за системну підтримку і з великою надією на продовження програми з протезування українців. Підтримати протезування українських захисників ви можете за посиланням ТУТ. Ваш внесок піде на покриття логістичних витрат для учасників програми.
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше
Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше
Збережіть цей текст, щоб не загубити й наступної зими. Розпитали лікаря про те, як вберегтися… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.