Кейси

Як молодь у Кропивницькому свій центр створила: історія, що надихає

Як молодь обʼєдналася, щоб створити у своєму місті сезонний молодіжний майданчик — літній кінотеатр “Кома під сонцем”, і що там тепер відбувається, читайте у матеріалі “Рубрики”.

У чому проблема?

У Кропивницькому багато активної та творчої молоді. А через війну сюди переїхало ще 27 тисяч дітей та підлітків з інших регіонів України. І хоча в місті є місця, де молоді люди можуть ділитися ідеями, товаришувати, спілкуватися та розвиватися, з настанням тепла стало не вистачати креативної та комфортної локації просто неба.

Яке рішення?

Якщо у громади немає вуличного молодіжного простору — потрібно створити його самим! Так вирішили юнаки та дівчата молодіжного центру "Кома", що у Кропивницькому. Так цього літа у місті зʼявилася нова локація — кінотеатр просто неба, що працюватиме аж до холодів і знову відновить роботу з настанням тепла.

Як це працює?

"Кома" — місце ідей

Молодіжний центр "Кома". Фото Кіровоградська обласна рада

Певно, почати слід з того, що це взагалі таке — молодіжний центр "Кома". Центр для молоді у Кропивницькому, в межах співпраці ЮНІСЕФ та ГО "СКЦ "Задзеркалля" за підтримки Уряду Іспанії, відкрили на базі Обласного центру дитячої та юнацької творчості весною 2023.

Кирило Мельник, керівник молодіжного центру, каже, що головна мета створення простору — об'єднати молодих людей у такому місці, де вони могли б реалізовувати всі свої ідеї. "Не просто гуляти вулицями, а проводити час із користю", — додає Кирило.

Так, у новому молодіжному центрі створили гейм-зону з ігровими приставками, встановили зручні меблі для навчання та настільних ігор. Наповнили сучасною технікою, а також зробили невелику сцену для проведення стендап-вечорів та концертів.

Двері простору безоплатно відчинилися для всіх, хто не хотів нудьгувати, а бажав навчатися, розвиватися, ну, і звичайно — "тусити" з однолітками. Цільова аудиторія центру — молодь від 14 до 35 років. Саме вони стали не лише постійними відвідувачами, а й активними учасниками роботи простору.

У Молодіжному центрі "Кома". Фото з архіву центру.

Чому "Кома" стала "Комою"? Насправді це абревіатура, пояснює Кирило — Кропивницька Обласна Молодіжна Асоціація. А ще кома — це найпопулярніший розділовий знак в українській мові, додає голова центру з усмішкою, пояснюючи: ми ж любимо все популярне. Себе активні молоді люди, які створюють атмосферу простору, часто називають "родиною комах". Кажуть, що й справді, наче бджілки, працюють над тим, аби юнакам та юначкам Кропивницького було тут цікаво та пізнавально.

Нині в центрі що тільки не відбувається — від тренінгів з фінансової грамотності, майстер-класів з робототехніки, бізнес воркшопів до зустрічей з психологами та вечорів класичної музики. А літературні квартирники, де кожен може поділитися своєю улюбленою поезією, прозою або навіть власними творами, вже стали своєрідною "фішкою" молодіжного центру.

Також у "Комі" влаштовували кіновечори. Але з настанням тепла захотілося все це перенести на свіже повітря.

Кома під сонцем

"Влітку ми вирішили, що всередині приміщення вже не дуже зручно — хочеться чогось літнього, хочеться вітерця, хочеться затишку. Так виникла ідея створити «Кому під сонцем». І ми почали шукати що, як і де", — розповідають Кирило Мельник та адміністраторка "Коми" 16-річна Алла Блащенко.

Куточок двора, де вирішили зробити літній кінотеатр.  Скрін з відео МЦ "Кома"

В Обласному центрі дитячої та юнацької творчості, де базується "Кома", був великий внутрішній двір — закинутий та засмічений. Саме на нього "комахи" і звернули увагу. Переговоривши з директоркою центру дитячої та юнацької творчості, отримали дозвіл на облаштування у цьому дворі куточка для молоді, де було б зручно збиратися разом, проводити час, дивитися фільми, спілкуватися та відпочивати.

Ідею підлітків підтримала ГО "Агенція сталого розвитку "Хмарочос" в межах проєкту "Хаб стійкості молодіжних центрів та просторів Кропивниччини" за підтримки Програми "Тримай". І робота закипіла. Спочатку двір вичистили, а зрозумівши приблизний масштаб проєкту, почали генерувати ідеї, створюючи концепт майбутнього літнього майданчика.

Один з ескізів "Коми під сонцем". Скрін з відео ГО "Агенція сталого розвитку "Хмарочос"

"Ми збиралися, планували, малювали ескізи, просто качали фотки з інтернету. А ще минулого року наша команда їздила у навчальний тур містами України (Львів, Вінниця), де ми надивилися купу класних молодіжних центрів. Все це допомогло нам зрозуміти, як буде краще", — згадує Алла Блащенко.

Вечір п'ятниці, свіже повітря на задньому подвір'ї молодіжного центру, пуфи, пледи і спільний перегляд улюбленого фільму — саме так спочатку уявляли підлітки літній кінотеатр. Але коли почали все це обговорювати, то виявилося, що є потреба не лише в кінотеатрі, а й просто в місці, де можна реалізовувати якісь проєкти, вечірки, квартирники, вистави та артлабораторії. Тому до проєкту додалися ще деякі елементи — столики, лавочки, палаточки, підсвітки і почалася реалізація.

Підлітки роблять меблі з піддонів для майбутнього кінотеатру. Скрін з відео МЦ "Кома"

Для облаштування простору закупили багато піддонів, тому що, як каже Кирило Мельник, це "найкрутіший" і найпростіший матеріал, який доступний абсолютно кожному. З них і будували меблі. Все робила молодь сама. Завдяки оголошенням у соцмережах до облаштування майданчика доєдналося багато молодих людей — школярі, студенти університетів — вони приходили заради того, щоб створити цей простір своїми руками.

"До речі, ми вже впевнилися в тому, що найкращі простори — ті, які молодь робила сама, а не для них створила влада чи ще хтось.Чому так? Тому що створене власноруч цінується набагато більше, близько місяця, по вихідних ми збиралися, фарбували, вирізали, шліфували, і нарешті довели його плюс-мінус до ладу. Я кажу плюс-мінус, тому що ще багато речей будуть впроваджуватись і ще безліч чого хотілось би зробити, аби він став повноцінним крутезним майданчиком", — говорить Кирило Мельник.

Майданчик "Кома під сонцем" в очікуванні відкриття. Фото з архіву МЦ "Кома"

"Мені дуже сильно запам'яталася атмосфера — всі просто зріднилися в той момент, коли прибирали та обладнували майданчик. Більшість молоді, яка була тоді на толоці, ходить в нашу «Кому» і по цей день майже кожного дня. Обговорити якісь плани, пограти на PlayStation, а то і просто посидіти", — каже Алла Блащенко.

Коли все було готово до відкриття, ГО "Агенція сталого розвитку "Хмарочос" запропонувала організувати на відкритті літнього майданчика фестиваль просто неба "Амбасадори безпеки".

А в них точно вийшло?

На відкритті літнього кінотеатру "Кома під сонцем". Фото з архіву МЦ "Кома"

На офіційному відкритті "Коми під сонцем", яке відбулося 9 серпня, зібралося понад сто осіб. Причому не тільки молоді — прийшли люди різного віку, починаючи від найменших і завершуючи бабусями і дідусями, які приводили своїх онуків та онучок.

Літня зона відкрилася фестивалем та інтерактивом. У той день на майданчику провели практикум з кібербезпеки, тренінг від поліції, під час якого підлітки могли приміряти "окуляри на підпитку" (це окуляри, вдягнувши які, розумієш різницю між тверезим і спʼянілим сприйняттям), майстерні та творчі майстеркласи, ну і звісно — вечірній атмосферний кіноперегляд.

Активності "Коми під сонцем" на відкритті майданчика. Фото з архіву МЦ "Кома"

"Всім дуже сподобалося, кожен знайшов собі справу до душі і всі були дуже задоволені", — ділиться емоціями Кирило Мельник.

На "Комі під сонцем" є місце не лише розвагам, а й благодійності. Так, 7 вересня тут відбулася ще одна неординарна подія, а саме вечірка у стилі 2000-х, на якій молодь Кропивницького збирала донати у вигляді канцелярського приладдя на користь дітей-ВПО.

Збір канцелярії для дітей-переселенців на вечірці у стилі 2000-х. В центрі — Алла Блащенко. Фото з архіву МЦ "Кома"

"Тому що вже вересень, діти пішли до школи і треба допомогти тим учням, які не зможуть собі це придбати", — пояснює Кирило Мельник. Він додає, що канцелярії, яку зібрали під час акції, вистачить, аби забезпечити не менше ніж 20 школярів.

Ще більше корисних рішень!

Це все — тільки початок, кажуть у молодіжному центрі. І дійсно, попри те, що тепла погода закінчується, у родини комах ще багато планів та ідей щодо "Коми під сонцем". 

"Зима ще не скоро, а осінь вже досить тепла, тому ще з місяць ми точно ще тут працюємо, — впевнений Кирило Мельник. — А далі на декілька місяців все законсервуємо, щоб наступного сезону знову відкритись і дарувати радість мешканцям міста Кропивницького".

Кирило Мельник на заході у молодіжному центрі. Фото з архіву МЦ "Кома"

Керівник молодіжного центру каже, "Кома" відкрита до будь-яких пропозицій від молоді. Тому, якими саме будуть трансформації сезону-2025, ще невідомо. Поки що у планах завершити будування сцени, розмістити великі дерев'яні ігри, влаштувати графіті-фестиваль вуличної культури, на якому молодь зможе розмалювати стіни, які оточують літній кінотеатр, так, як сама захоче.

"Наша місія — зробити все для повноцінного розвитку молоді, тому що за нею майбутнє. Вже зараз ми будуємо, відновлюємо і з задоволенням беремо участь у всіх проєктах, завдяки яким Україна ставатиме ще кращою", — говорить Кирило Мельник.

"Для мене дуже важливий наш молодіжний центр, тому що, по-перше, я теж молодь і все це я роблю в першу чергу для себе, — зізнається 11-класниця Алла Блащенко, адміністраторка "Коми". — І я розумію потреби молоді — це спілкування, активності, бажання бути дієвими та корисними. Молодіжний центр закриває ці потреби у Кропивницькому. Тобто ми безоплатні, оснащені технікою, проводимо заходи, які цікаві молодим. Тому особисто я хочу просто йти далі, зокрема після школи продовжити навчання за напрямом педагогіка, аби зв'язати своє життя з «Комою» і далі розвивати наш молодіжний центр. Хочеться, щоб він був, наприклад, кращий, аніж у Львові. Звісно, наші можливості сильно відрізняються, але ми будемо дуже старатися!"

Свіжі дописи

  • Кейси

Сергій Малечко: “У когось остання Тесла, а у мене сучасний протез”

38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Кейси

Зв’язок поколінь: як підлітки з Миколаївщини вчать літніх людей користуватися ґаджетами

“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Що відбувається

Top celebrities supporting Ukraine in 2024: from donations to advocacy

Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Здоров’я

Мене вже нічого не радує: що таке ангедонія і як повернути собі задоволення від життя

Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше

Monday November 18th, 2024
  • Кейси

Відновити стан у “Стані”: як в Івано-Франківську працює ресурсний центр для волонтерів та активістів

“Рубрика” розповідає про проєкт, що допомагає відновитися, набратися сил та постратегувати на майбутнє тим, хто… Читати більше

Friday November 15th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.