fbpx
Сьогодні
Кейси 16:33 16 Гру 2024

Колишня “наливайка”, емоції та спортивний фестиваль: як молодь у маленькій громаді змінює своє село

Молодіжний центр “Атмосфера” у Драбівцях на Черкащині — це місце, де кожен може знайти щось для себе: від спілкування й навчання до корисних проєктів та спортивних заходів. Це простір, який створили самі молоді люди, перетворивши колись закинуте приміщення на осередок активності та змін, а рідне село — на дружнє до молоді та її ідей.

English version here

У чому проблема?

У невеликих селах часто бракує місць, де молодь могла б зустрічатися, генерувати та реалізовувати свої проєкти. Без таких просторів молоді люди залишаються без можливостей для самореалізації, а громади втрачають їхню енергію та ініціативу.

Яке рішення?

Село Драбівці на Черкащині доводить, що все може бути інакше. Тут молодь вирішила не чекати змін, а створювати їх власноруч.

Усе почалося ще у 2016 році — зі створення молодіжної ради. Тоді, як згадує її очільник, вчитель англійської мови у місцевій школі Олександр Баранник, сільська молодь вирішила об'єднатися, щоб працювати на розвиток свого села. З моменту створення молодіжної ради "Майбутнє Драбівець" в село приходять зміни: за участю молодих активістів відкривається тренажерний зал, створюється молодіжний парк, зона безплатного WiFi, облагороджується автобусна зупинка. Члени молодіжної ради починають відвідувати тренінги, майстерні та конференції, діляться власним досвідом, черпають нові ідеї.

Через кілька років діяльності молоді люди вирішують, що їм потрібен власний "куточок для творчості та ідей" — місце, де можна було б збиратися, планувати та творити. Ідея знайшла підтримку у місцевої влади. Частину грошей на ремонт колишньої "наливайки" виділила сільська рада, решту — спонсори, а молодь зайнялася  облаштуванням. Так закинуте приміщення перетворилося на молодіжний простір "Атмосфера" — простір для самовираження та розвитку, де кожен може знайти підтримку, вільно ділитися ідеями та бути почутим.

Як це працює?

молодіжний простір

Облаштування молодіжного простору "Атмосфера", 2020 рік. Фото з архіву Олександра Баранника

молодіжний простір

"Атмосфера" після відкриття. Фото з архіву Олександра Баранника

молодіжний простір

Тренінг "10 кроків до створення успішного проекту", 2021 рік. Фото з архіву Олександра Баранника

Заснували простір у 2019 році. Одразу визначили пріоритети — надавати неформальну освіту, забезпечувати дозвілля, розвивати та підтримувати молодіжні ініціативи.

2020-2021 роки були насичені різноманітними подіями. Молодіжний простір у Драбівцях став не просто центром дозвілля молоді, а й культурно-просвітницьким центром. Єдиним подібним закладом в громаді.

За словами Олександра Баранника, протягом цих років робота простору була найбільш насиченою. Кіновечори, артмайстерні, тренінги з проєктного менеджменту, спортивні та культурні заходи, літературні читання, вечори пам'яті, волонтерські заходи — це лише те, що відбувалося постійно в молодіжному просторі. У центрі проводили майстер-класи, грали в настільні ігри, вчилися сортувати сміття, обговорювали та втілювали у життя нові задуми. До великої війни встигли втілити кілька великих проєктів.

"Молодь повірила в себе та свої сили. Ми отримали перші грантові кошти. Про наш досвід знімали сюжети, нас запрошували на радіо та писали статті, нас впізнавали, нами захоплювалися", — згадує Олександр Баранник.

Війна та криза

Усе змінилося 24 лютого. З перших днів війни молодіжний простір перетворився на волонтерський центр — молодь хотіла бути корисною і працювати на перемогу. За час війни у Драбівцях, де мешкає близько 700-800 людей, багато разів збирали гуманітарну допомогу як військовим, так і людям, які відчули наслідки війни. Плели маскувальні сітки, виготовляли різні смаколики для наших захисників. Також у стінах "Атмосфери" облаштували "Пункт незламності".

Олександр Баранник продовжує: "Протягом 2023 відбувся значний спад в роботі простору. З того часу і до сьогодні в приміщенні простору розмістився старостат. Молоді стало менш комфортно тут, тому ми переключилися на виїзні та онлайн події".

Основним напрямом діяльності простору стало національно-патріотичне виховання молодого покоління. Також молоді люди продовжували волонтерити та надихатися, відвідуючи подібні простори та центри по всій Україні.

Нове дихання

молодіжний простір

Арттерапія в "Кімнаті емоцій". Фото надано Мариною Охріменко

Наприкінці 2023 — на початку 2024 року молоді драбівчани взяли участь в освітньому проєкті UPSHIFT. Дві шкільні команди отримали перемогу та фінансування на втілення двох власних проєктів. Робота молодіжного простору почала оживати.

"Драбівці — невелике, але дружнє село. Війна торкнулася нас, як і більшість малих громад України. Проте важливою трансформацією стало те, що ми не просто пережили кризу, а знайшли нові способи об'єднання людей. Спільно з молоддю ми почали створювати проєкти, які допомагають відновлювати моральний дух і підтримувати людей у важкі часи", — говорить Марина Охріменко, учасниця та реалізаторка одного з нових проєктів — "Кімната емоцій".

молодіжний простір

Час за настільними іграми. Фото надано Мариною Охріменко

"Кімната емоцій" — це особливий простір для підлітків громади, де вони можуть знайти способи справлятися з емоційними труднощами та відчувати себе в безпеці.

"Ми розуміли, як важливо в умовах стресу мати місце для емоційного розвантаження. «Кімната емоцій» — це спеціально облаштований простір, де кожен може «переТВОРИТИ» свої емоції через творчість, спілкування або просто відпочинок", — пояснює Марина Охріменко.

Завдяки "Кімнаті емоцій" мешканці села можуть затишно провести час, почитати книгу, поспілкуватись з друзями за грою в настільні ігри та організувати спільний перегляд фільму. 

молодіжний простір

Спільний перегляд фільму в "Атмосфері". Фото надано Мариною Охріменко

"Проєкт, безумовно, допоміг багатьом, особливо молоді, яка відчуває стрес через ситуацію в країні та особисті переживання", — відзначає активістка.

До слова, Марина бере участь у роботі "Атмосфері" від початку створення простору. Наразі дівчина є студенткою університету, навчається в Черкасах, та попри це активно долучається до всіх можливостей та ініціатив, спрямованих на покращення рівня життя в громаді.

Співавтором іншої ініціативи, яку втілили останнім часом у Драбівцях, став Сергій Шарапа. Він теж з самого початку з "Атмосферою". Все своє життя Сергій займається спортом, який став і його професією:  вже 5 років Сергій Шарапа працює вчителем фізичної культури у місцевій школі, а також є спортивним інструктором Драбівців. Тому й не дивно, що його проєкт був націлений саме на спортивні заходи. Разом зі своєю командою "ProActive" вчитель організував у селі "Спортивний сімейний фестиваль". 

Заняття зі скандинавської ходьби у Драбівцях

Заняття зі скандинавської ходьби. Фото надане Сергієм Шарапою

"Ми помітили, що молодь займається спортом частіше, ніж дорослі. Мета проєкту була така — створити всі умови, щоб залучати до занять спортом не лише дітей і підлітків, а й дорослих. Щоб всі приходили і займалися разом, адже приклад батьків дуже мотивує дітей", — каже Сергій Шарапа.

Після того, як команда отримала фінансування в рамках проєкту UPSHIFT, вони закупили спортивний інвентар і розпочали підготовку до фестивалю.

Фітнес на батутах під час

Фітнес на батутах. Фото надане Сергієм Шарапою

Фітнес на батутах. Фото надане Сергієм Шарапою

Під час "Спортивного сімейного фестивалю" команда проєкту провела волейбольний турнір, заняття зі скандинавської ходьби, фітнесу та з фітнесу на батутах, турнір з настільного тенісу та змагання з шашок.

"Всім, хто доєднався до наших заходів, дуже сподобалося спробувати щось нове для себе. Особливо привернули увагу незвичні для нашої місцевості заняття на фітнес-батутах та з фітнес-резинками, а також скандинавська ходьба", — ділиться Сергій Шарапа.

молодіжний простір

Ігрові заняття з ігровим парашутом. Фото надане Сергієм Шарапою

Він зазначає, що фестиваль перетворився на щось більше, ніж просто спортивна подія, ставши майданчиком для об'єднання драбівчан. Показовим моментом під час проведення спортивних змагань стало те, що в одному із заходів різниця у віці між наймолодшим і найстаршим учасниками була майже 70 років.

А це точно працює?

Якщо не ми, то хто?

Представники команди

Представники команди "Атмосфера" на тренінгу Програми "Молодіжний працівник". Фото: Facebook/Молодіжний простір "Атмосфера"

В "Атмосфері" зізнаються, на початку своєї діяльності їм доводилося стикалися з певним скептицизмом з боку старшого покоління, адже молодіжна рада, молодіжний простір — це щось нове та досить незвичне для села. Багато людей не розуміли навіщо це і яка від цього користь. Проте з часом молодь змогла донести важливість і користь цього простору для розвитку громади, і більшість людей почала ставитися до них з більшою довірою.

"Корисні справи помітні всім. Люди почали цікавитися, чи нам потрібна якась допомога. В облаштуванні того самого парку в центрі села чи автобусної зупинки. Так люди приходили і вже самі долучалися до роботи", — каже Сергій Шарапа.

молодіжний простір

Психологічний тренінг "Особисті кордони". Фото: Facebook/Молодіжний простір "Атмосфера"

Зараз "Атмосфера" — це не просто молодіжний простір, а місце, де люди всіх вікових категорій можуть знайти підтримку і натхнення. Серед активностей центру є зустрічі з психологами, арттерапія, дискусії на суспільно важливі теми, тренінги, культурні події та заходи з активного дозвілля.

молодіжний простір

Тренінг на тему гендерних стереотипів. Фото: Facebook/Молодіжний простір "Атмосфера"

"Ми хочемо продовжувати розвивати наш молодіжний простір як інноваційний центр для розвитку молоді, який базується на неформальній освіті. Мріємо залучати більше активних людей до соціально важливих ініціатив і волонтерств. Для нас важливо залишатися місцем, де кожен має можливість не тільки змінювати власне життя, а й впливати на позитивні зміни в громаді. Мене дуже надихають всі ці неймовірні люди, які приходять до нас за підтримкою і виходять з новими силами та ідеями для змін", — каже Марина Охрименко.

А Олександр Баранник додає: "Найбільшою мотивацією є те, що ти можеш спостерігати за ростом і правильним вихованням молодого покоління, яке буде відроджувати нашу країну. Я маю доньку і завжди радію, коли вона отримує задоволення від участі в різноманітних заходах, які відбуваються в стінах нашого простору".

Ще більше корисних рішень!

Сергій Шарапа та Олександр Баранник в

Сергій Шарапа та Олександр Баранник в "Атмосфері". Фото надано Сергієм Шарапою

У планах "Атмосфери" — організувати ініціативи, які сприяють сталому розвитку: екологічні проєкти, вирішення проблеми утилізації відходів, збереження природних ресурсів. А також налагоджувати зв'язки та співпрацю з молодіжними центрами в інших громадах.

Молодіжний форум

Молодіжний форум "Молодь — тут і зараз", організований Черкаською філією Асоціації Молодіжних Центрів України. Фото: Facebook/Молодіжний простір "Атмосфера"

Початок цьому вже є. У 2024 році Олександр Баранник налагодив комунікацію з іншими просторами та центрами Черкащини. В результаті такого співробітництва народилася Черкаська Філія Асоціації Молодіжних Центрів України. А команда з Драбівців та їхній простір стали співзасновниками об'єднання.

Олександр Баранник говорить: "Ми всі притримуємося тієї думки, що існувати самостійно і варитися в власному соку — вже не в тренді. Тепер разом ми плануємо майбутні проєкти, підсилюємо та підтримуємо один одного".

Рубрика:
Кейси

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: