У квітні 2020-го Києво-Могилянська академія залишилась без очільника. У вересні відбулися перші вибори, але двоє кандидатів набрали рівну кількість голосів. Уже в січні могилянці нарешті обрали президента, але МОН оголосило перевибори. Ні кандидати, ні освітяни не розуміють причини. Офіційна позиція — “через порушення процедури”. Напередодні оголошеної акції протесту під Кабміном рішення про перевибори таки скасовують.
Тим не менш сьогодні збираються колишні й чинні студенти і викладачі Могилянки, де разом з іншими небайдужими вимагатимуть відставки міністра Шкарлета. Тим часом "Рубрика" розповідає, звідки ростуть ноги у цієї історії і як далеко вони здатні забрести.
Саме так ексміністерка освіти Ганна Новосад минулого літа охрестила чинного міністра Сергія Шкарлета. Скандал розгорівся навколо трьох його наукових робіт, у яких Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти побачило плагіат.
Згодом був суд, який плагіату не побачив. Але наукова спільнота далі стоїть на своєму — Шкарлет брав цілі шматки з текстів чужих робіт. І саме Сергій Квіт, якого обрали президентом Києво-Могилянської академії 52,80% виборців, на той час очолював Нацагентство, що заявило про злочин, який прийнято вважати найважчим для науковця.
Тоді адвокат Шкарлета вимагав відводу Квіта і стверджував, що у того упереджене ставлення до його підзахисного.
А 27-го січня відбувся другий етап виборів президента НаУКМА. Тоді ж Сергій Квіт повідомив, що в хід виборів намагалися втрутитись. Група з 8-10 осіб у масках викрала одну зі скриньок для голосування. Проте поліція швидко повернула скриньку назад. Викрадачі намагалися залити її зеленкою, але самі бюлетені не постраждали.
Це і стало підставою для МОН відмовитися визнавати результати голосування і оголосити про перевибори.
"Як міністр, як колишній ректор, я точно не визнаю ці вибори. Більш того, буде наказ про проведення повторних виборів. Хай обирає колектив (НаУКМА – ред.), але чесно, прозоро, без порушення процедури, без вкрадених скриньок, без залитих фарбою, без пошкоджених скриньок, без суб'єктивної думки окремих членів виборчої комісії, що виборчий процес дійсно відбувався відповідно до методичних рекомендацій", — заявив Сергій Шкарлет.
Але при цьому експертна група дійшла висновку, що на хід виборів інцидент не вплинув, а бюлетені не постраждали. Цей висновок підтримало і студентське самоврядування університету та всі кандидати на роль президента Могилянки.
Студенти НаУКМА у свою чергу оголосили безстроковий страйк на підтримку Квіта. На сторінці університету у Фейсбуці опублікували заяву:
"Цим рішенням органи студентського самоврядування висловлюють свою незгоду з рішенням міністерства. Ми підтримуємо право могилянців самостійно обирати свого президента. Ми не перериваємо навчальний процес, але під час проведення протестних акцій студенти мають право не відвідувати заняття. Ми закликаємо адміністрацію НаУКМА забезпечити право студентів на протест", — йдеться у зверненні.
Також Шкарлет сказав, що після перевиборів, у разі, якщо вони пройдуть прозоро, визнає будь-кого, хто стане переможцем.
А 4-го лютого небайдужі до ситуації збираються під стінами кабінету міністрів із закликами визнати Квіта президентом Академії, а Шкарлета відправити у відставку.
Звісно, не лишаються осторонь і медійні персони, що у переважній більшості підтримують Квіта, що раніше вже очолював НаУКМА. Зокрема, журналістка Мирослава Барчук у своєму Фесйбуці пише:
"Зараз руками міністра-плагіатора намагаються хакнути Могилянку. Рейдернути її так само, як це робили з Держкіно, УКФ, Довженко-Центром, телеканалом Рада, як пробували зробити з Мистецьким Арсеналом, як далі пробують з Суспільним.
Коротко про суть. Було шість (!) спроб обрати ректора НаУКМА. Весь цей час управлінське безвладдя розхитувало і розбалансовувало Академію. Тепер, коли нарешті могилянці консолідувалися і, попри спроби зірвати вибори, більшістю голосів обрали Сергія Квіта, міністр простигосподи освіти Шкарлет заявляє, що не визнаватиме їх результатів і оголошуватиме повторний конкурс".
Підтримку новообраному президенту висловили й численні освітяни.
"Вважаємо дії Міністерства неприпустимими і висловлюємо повну підтримку могилянській спільноті, яка, попри намагання «тітушок» зірвати останні вибори і уневажнити їхні результати, сконсолідувалася і визначилася з очільником Університету", — заявив ректор УКУ Богдан Прах.
Це одне із гасел, які поширюють противники Шкарлета. Після скандалу з плагіатом суспільство вже вимагало його відставки, але, як бачимо, безуспішно. Чи буде вдалою друга спроба, покаже час. Та наразі відомо, що й високопосадовці стають на сторону Квіта.
Наприклад, голова Верховної Ради України і колишній професор Могилянки Руслан Стефанчук написав:
"Я, як колишній професор "Могилянки", як науковець, як людина, щиро зацікавлений у тому, аби довгий виборчий процес президента НаУКМА завершився та один із найпотужніших вишів врешті-решт чесно і прозоро отримав свого керманича.
Тож сьогодні в межах парламентського контролю надіслав звернення до Сергія Шкарлета з вимогою обґрунтувати рішення МОН щодо відмови визнавати результати виборів президента НаУКМА, а також аргументувати рішення щодо призначення повторних виборів".
Також Стефанчук зазначив, що вже звернувся і до міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського та Генеральної прокурорки Ірини Венедіктової з проханням взяти під контроль розслідування викрадення скриньок для голосування.
Але ввечері 3-го лютого стало відомо, що МОН передумало проводити перевибори у Могилянці, аргументуючи це тим, що Академія має обирати своє майбутнє сама.
“Рубрика” поспілкувалася з ініціаторами проєкту, в рамках якого вдалося запустити 20 студій в 12 областях… Читати більше
Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше
У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше
Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше
Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше
Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.