Мобільна гінекологічна бригада в Київській області, що створена UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, виїжджає навіть у найвіддаленіші села. Медики безоплатно проводять огляди жінок із застосуванням УЗД-діагностики, надають консультації з різноманітних питань і за потреби скеровують пацієнток на подальше дообстеження чи лікування. “Рубрика” розповідає більше про рішення.
Повномасштабна російська агресія вплинула на доступ українського населення до основних медичних послуг. Їхня вартість зросла, у деяких регіонах виникли логістичні перешкоди, пошкоджена інфраструктура. Особливо це актуально для жителів віддалених куточків України. Крім того, сильні емоційні сплески та стрес негативно впливають на репродуктивне здоров'я жінок, менструальну функцію тощо.
UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні, створив спеціальні сервіси сексуального та репродуктивного здоров'я — мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбар'єрного доступу.
Мобільні гінекологічні бригади працюють у 22 областях України, також у різних населених пунктах функціонують 86 гінекологічних кабінетів безбар'єрного доступу. Обидва сервіси надають послуги інклюзивно, безоплатно та конфіденційно. Зокрема гінекологічні кабінети безбар'єрного доступу оснащені інклюзивними оглядовими кріслами.
У Київській області мобільна гінекологічна бригада працює з жовтня минулого року. Її створили на базі комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради "Київський обласний перинатальний центр".
Як це працює?
Зазвичай мобільна гінекологічна бригада — це акушер-гінеколог, сімейний лікар або терапевт, медсестра або акушерка та водій. Однак працюють вони позмінно, тож насправді, зокрема, у бригаді на Київщині, водіїв — два, лікарів та акушерок — шестеро. В інший час медики виконують свою основну роботу в перинатальному центрі.
Медики мобільної бригади оглядають жінок і консультують їх з найрізноманітніших питань: щодо оптимальних засобів контрацепції, вікових особливостей, нюансів жіночого здоров'я у до- та післяпологовий період, можливостей завагітніти; інфекцій та захворювань, що передаються статевим шляхом тощо.
Сучасний автомобіль швидкої допомоги, обладнаний пересувним гінекологічним кріслом, готовий до виїзду від будівлі обласного перинатального центру вже о 7:45 кожного ранку в робочі дні. Лікар-гінеколог Олександр Микитенко розповідає: спочатку бригада вирушала на виїзд о 9-й, але через київські затори на дорогу йшло надто багато часу. Тож вирішили починати раніше, щоб люди в селах могли швидше отримати потрібні їм послуги й піти далі на роботу, до дітей чи поратися по господарству.
"Я намагаюся приходити раніше, підготувати авто до виїзду, також треба витратні матеріали завантажити. А дорога в один бік часом може сягати 190 кілометрів", — каже водій мобільної бригади Володимир Смоляр. Він працює водієм медичних автомобілів з 1996 року, тож місцеві автошляхи знає добре. Володимир дуже вдячний UNFPA за нове авто, адже більшість автопарку перинатального центру — 1990-х років випуску.
Олександр Микитенко, фахівець з 40-річним стажем, працює в стаціонарному відділенні "Київського обласного перинатального центру", проводить різні оперативні втручання.
"Робота в бригаді має інший характер — це амбулаторний прийом. Але якщо ти знаєш всю роботу в стаціонарі, то коли бачиш жінку на прийомі, уже знаєш, що запропонувати, який шлях лікування має бути, які вікові зміни відбуваються. Що можна полікувати вдома, за який час варто звернутися до лікаря, що може турбувати й так далі", — каже Олександр Петрович.
Сьогодні ми їдемо разом із бригадою в село Панфили Яготинської громади Бориспільського району, за сто кілометрів від столиці. Дорогою дізнаємося, як саме зазвичай відбувається прийом пацієнток.
Акушерка мобільної бригади Наталія Лисенко розповідає: "Спочатку ми анкетуємо пацієнтку, заносимо всі дані в планшет, потім забираємо кров на глюкозу".
Далі лікар оглядає жінку на кріслі. Особливим плюсом бригади є те, що гінеколог не тільки проводить звичайний огляд, а й також має портативний УЗД-апарат.
Олександр Микитенко проводить УЗД-огляд практично всіх клієнток мобільної бригади. Пояснює: не все можна відчути руками, і краще пересвідчитися, що все в нормі, з допомогою апарата. Або ж виявити недоступну для звичайного огляду патологію.
"Наприклад, учора під час одного з оглядів я руками не відчув тиску, а з допомогою апарата побачив вузлик кісти, — розповідає Олександр Микитенко. — Тому я роблю такий огляд практично всім жінкам, які приходять до нас".
Зазвичай за день вдається прийняти до 20 людей. На когось іде 10 хвилин, а на когось і значно більше, якщо людина потребує консультації та роз'яснення подальших кроків лікування.
"Ми намагаємося працювати до останньої пацієнтки. Але щоб якісно надати послуги, оптимальна кількість — 20 людей. Якщо більше, я вже через утому можу чогось не побачити. У нас було кілька випадків, коли не встигли прийняти всіх. Але вихід є: тоді в селі знову роблять заявку, ми приїжджаємо вдруге й приймаємо решту охочих обстежитися", — каже лікар.
За результатами огляду кожна пацієнтка отримує медичний висновок щодо свого стану здоров'я, за потреби — рекомендації пройти дообстеження тощо.
Медики кажуть, що часом виявляється, що жінки навіть не знають про існування Київського обласного перинатального центру, тож бригада роз'яснює, що тут можна отримати широкий спектр послуг акушерів-гінекологів, хірургів, неонатологів, терапевтів, генетиків, анестезіологів та спеціалістів суміжного профілю.
"Якщо виявляємо патологію, ми людей не залякуємо. Це здебільшого не ті випадки, що треба одразу бігти за нашою машиною, — усміхається Олександр Микитенко. — Ми розуміємо зайнятість людей, але водночас орієнтуємо, що себе не треба занедбувати. Варто вирішити питання з родиною та господарством і виділити час на дообстеження і лікування. Ми можемо одразу й призначити необхідні аналізи, наприклад, за потреби — на онкомаркери".
Бригада також може скерувати жінку до місцевого сімейного лікаря. Наприклад, якщо є потреба в дообстеженні або ж призначенні певних рецептурних препаратів. Лікар гінекологічної бригади не може виписати електронний рецепт, але таку можливість має сімейний лікар, якому жінка покаже відповідний висновок від бригади.
Водночас медики мобільної бригади наголошують: інформація про стан чи діагноз пацієнтки, що міститься в консультативному висновку, конфіденційна, і місцевим медичним працівникам не передається.
Олександр Микитенко додає, що часом пропонує місцевим акушеркам (у тих амбулаторіях, де вони є) асистувати бригаді й так освоїти щось нове для себе. Дехто з цікавістю погоджується, але більшість відмовляється зі словами: "Ми всі тут живемо, одна одну знаємо. Жінки не всім готові ділитися. А ви лікар приїжджий: приїхали, щось обговорили з пацієнткою і поїхали, і ніхто нічого не дізнається".
Панфили — досить велике село (орієнтовно — тисяча жителів) Яготинської громади. Розташоване недалеко від самого Яготина — за 11 кілометрів, на автошляху Київ — Харків. Логістичних перешкод для отримання медичних послуг тут немає, але є інші. У Яготині є не всі необхідні жінкам фахівці й послуги, а квиток до Києва коштує 150 гривень — економічний чинник стримує деяких людей. А ще в багатьох жінок — малі діти чи домашнє господарство, яке не вдасться залишити надовго.
Наприклад, першою клієнткою мобільної бригади під час цього виїзду стала мама двомісячного Артема, медсестра Панфильської амбулаторії (нині в декреті) Оксана Мотелюк.
"Мені сюди легшенько приїхати, ніж кудись далі з маленькою дитиною. Зараз вона чекає на мене в машині, — каже пані Оксана. — Я дуже задоволена. Лікар мені все пояснив і проконсультував у тому питанні, яке мене цікавило".
Медична сестра Панфильської лікарської амбулаторії загальної практики — сімейної медицини (ЛАЗПСМ) Людмила Пархоменко розповідає, що гінеколога в селі немає вже давно. В амбулаторії працює сімейна лікарка і дві медсестри. Тут можна зробити електрокардіограму, здати кров на цукор. Сімейна лікарка за запитом може записати жінку на прийом до гінеколога в Яготині. Тож нині в амбулаторії немає спеціально обладнаного кабінету, і лікар та водій мобільної бригади приносять мобільне гінекологічне крісло з автівки.
Загалом амбулаторія справляє дуже приємне враження: у кабінетах і вбиральні зробили якісний ремонт з урахуванням потреб пацієнтів з інвалідністю.
Сьогодні той випадок, коли мобільна бригада вже вдруге відвідує одне й те ж село — щоправда, вже в іншому складі. Попереднім візитом панфильські жінки залишилися дуже задоволеними, каже Людмила Пархоменко. Нині на візит до медиків прийшло немало людей — за дві години виникла черга з півтора десятка жінок.
"Дівчата, лікар прекрасний! Геть не бійтеся, він усе так добре пояснює!" — вийшовши з кабінету, з усмішкою звертається до черги Олена Яськова. Це підбадьорило жінок у коридорі, особливо тих, хто був дещо спантеличений фактом, що лікар — чоловік.
Олена Яськова переїхала з Києва в Панфили півтора року тому. Про запланований приїзд мобільної гінекологічної бригади дізналася з чату села, де всіх сповіщають про важливі місцеві заходи.
"Село в нас чудове! Природа лікує, город теж лікує", — усміхається жінка.
Її враження від візиту до лікаря лише позитивні: "Все пройшло дуже гарно, і я дуже вдячна, тому що в Яготині немає такого УЗД-огляду, який мені був потрібен. Лікар на всі питання відповідав одразу — видно, що людина дуже професійна".
Пані Олена розповідає, що, живучи в Києві, звикла ходити до лікаря раз на рік, адже в столиці все доступніше. Коли переїхала в Панфили, зіткнулася з потребою пройти медкомісію.
"Поїхала в Яготин, а там того, що мені потрібно, не було. На щастя, до нас приїхала мобільна бригада і я отримала цю послугу. Бо вже не знала, чи їхати в Київ за 100 кілометрів, — каже Олена Яськова. — Якби нам ще мамолога… Це прохання від усіх мешканок села, бо в Яготині такого фахівця немає. Вважаю, робота цієї бригади дуже важлива, адже здоров'я в кожної людини має бути на першому плані".
Інша жителька Панфилів Людмила Мисан також розповідає, що коли працювала в Києві, до лікаря на огляд ходила раз на пів року. Нині ж вона має роботу в селі й вийшло так, що не була в гінеколога майже два роки.
Людмила Андріївна говорить: "Це корисний проєкт, тому що не всі мають можливість і час виїхати в райцентр, а тим більше в обласну лікарню. Звісно, своє здоров'я треба ставити на перше місце, але ми ж, у селі, як завжди, ви ж знаєте, занедбуємо це все. Тому я дуже рада, що випала така нагода. Візитом я дуже задоволена: рекомендую всім цю виїзну бригаду! Було б добре, якби до нас приїжджали лікарі й інших спеціальностей".
Тетяна Данкевич про майбутній приїзд бригади дізналася від сімейної лікарки, яка запропонувала прийти перевіритися.
"Це дуже добре, що медики приїжджають і безоплатно надають такі послуги, — каже жінка. — Мені сподобалося їхнє дуже хороше ставлення. Перевірили, дали направлення в Київ. Перетелефоную і приїду перевірюся ще раз там. До лікарів я звертаюся переважно, щоб пройти профогляд. Я дуже дякую медикам за цей візит".
За спостереженнями медиків мобільної бригади, найчастіше їхніми послугами користуються жінки віком 30-60 років. Власне, клієнтки саме такого віку прийшли на огляд і в Панфилах.
Не всі клієнтки приходять зі скаргами, але нерідко медики виявляють певні патології.
"Наприклад, учора прийшла молода жінка, яка має патологію шийки матки. Вона прийшла просто на профогляд, ми подивились, дали висновок, порекомендували не затягувати із вирішенням цього питання", — каже Олександр Микитенко.
Лікар наголошує: "Часом це питання не тільки здоров'я, а й життя. І в цьому і є сенс наших поїздок. Ми кажемо жінкам: «Ми приїхали, щоб вам надати допомогу, хоча б зорієнтувати вас щодо стану вашого здоров'я»".
Вчасне виявлення патології — запорука ефективнішого її лікування. А якщо процес занедбано, часом є ризик виникнення навіть онкологічних захворювань.
Олександр Микитенко каже, що їхнє обладнання дозволяє відсіяти певні патології, але якщо певні проблеми виявляють, то здебільшого для ефективного лікування жінці знадобиться глибша діагностика з допомогою сильнішої апаратури.
Лікар пояснює: "Ми дивимося, наскільки нам доступно з'ясувати рівень тієї патології. Якщо можемо, прямо направляємо на лікування. Якщо ні, то рекомендуємо для підтвердження пройти дообстеження".
Трапляється, що завдяки бригаді жінки потрапляють до гінеколога вперше за 20, а часом і 30 років.
"Учора ми прийняли жінку, яка не була в лікаря-гінеколога 20 років! — каже акушерка Наталія Лисенко. — Нічого такого ми страшного не знайшли, слава богу, їй пощастило. Але ми рекомендуємо, щоб жінки щороку ходили до гінеколога, тому що це передусім їхнє здоров'я".
Пані Наталія тішиться, що послуги мобільної бригади мають високий попит:
"Тут жінкам часто немає коли звернутися до лікаря, роботи багато. А так ми приїхали майже до них додому, і вони прийшли. Вони нам дуже вдячні, тому що буває, що ми вчасно виявляємо патологію. Тобто лікування потребуватиме менших витрат. Їм приємно, що ми допомогли, а нам приємно, що робимо таку добру справу".
Олександр Микитенко розповідає, що завдяки роботі в мобільній бригаді більш досконало почав володіти ультразвуковою апаратурою. Крім того, специфіка цієї діяльності додала йому оперативності в роботі. Акушерка Наталія Лисенко використовує нагоду попрацювати на прийомі для свого професійного розвитку:
"Специфіка роботи тут зовсім інша, ніж у пологовому, де я працювала раніше, але мені дуже подобається. Я допомагаю лікарю і заодно спостерігаю: бачу огляди, УЗД. Для мене це щось нове, це мені важливо і цікаво".
На думку Олександра Микитенка, поява мобільних гінекологічних бригад дуже на часі. Адже для людей у будь-якому куточку України важливо отримувати якісну медичну допомогу безоплатно. Власне, на те й має бути спрямована медицина, щоб у країні було якомога більше працездатного населення, яке підійматиме нашу економіку. Здорова нація — запорука розвитку держави, нагадує Олександр Микитенко.
"На цьому етапі, коли в людей з різних причин немає якісного доступу до медицини, альтернативи бригадам немає, — вважає лікар. — Це дуже потрібне рішення".
Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Франції та Республіки Корея.
Фото Миколи Тимченка
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.