Через повномасштабний напад росії в Україні триває мобілізація. Її перебіг регулюється законами і має чітку процедуру. Проте з’являється все більше повідомлень про її порушення. Зокрема, повістки вручають на блокпостах, медогляд проводять неправильно, а переселенцям висувають вигадані на ходу вимоги.
"Рубрика" зібрала найпоширеніші приклади того, як бути не має і попросила юриста прокоментувати їх. Отож, про те, як бути переселенцям з військкоматами, як бути чоловікам, чиї партнерки вагітні, і хто може отримати відстрочку — у нашому тексті.
"Мій чоловік — водій. Коли він перевозив певний вантаж з однієї області в іншу, його зупинили на блокпості і вручили повістку. Він пояснював, що навіть не з цього міста, але ніхто не слухав. Сказали, що з повісткою можна піти у будь-який військкомат будь-якого міста. Коли чоловік запитав, чи вручення повісток на блокпостах взагалі законне, йому відповіли, що конкретно в цій області — так", — розповідає Анастасія.
І таких історій багато. Про них пишуть у мережі, про них розповідають журналісти. І справді, в окремих областях України заявляють, що повістки на блокпостах — мало не справа самих блокпостів. Але насправді це не так.
Юрист "Платформи прав людини" Євген Воробйов пояснює — на блокпостах немає офіційної законної можливості вручати повістки, адже їх мають отримувати не ті, хто трапляється на шляху, а ті, хто справді мають служити.
"У відповідності до частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», повістка повинна бути виписана керівником територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а не поліцейським або представниками територіальної оборони. Тобто випадки, коли штампують пачки порожніх повісток, і потім їх заповнюють під конкретну людину, не відповідають закону", — говорить юрист.
"Коли ми з родиною виїхали з Донецької області на Захід, то точно не знали, де будемо залишатися. Ми спинилися на чотири дні на Закарпатті. Не казатиму, де точно, щоб не було знову проблем.
На другий день до нас прийшли з військкомату і почали погрожувати мені кримінальною відповідальністю за те, що я не став на облік за перші 24 години. Пояснення, що за два дні я поїду на Львівщину, спрацювали тільки після години розбірок", — розповідає Віктор.
Справді, часто чоловікам-переселенцям говорять, що якщо вони не стануть на облік в перший же день перебування в новому місті, їм загрожує кримінальна відповідальність. Проте й тут не все так.
"Військовозобов'язаний мусить з'явитись до військкомату впродовж семи діб та стати на військовий облік. У випадку, якщо ви не з'явились в зазначений строк, вам може загрожувати адміністративна відповідальність за ст. 210 КУпАП", — пояснює Євген Воробйов.
За таке порушення ви можете отримати штраф орієнтовно від 1200 до 2500 гривень. Втім тижня вам має вистачити, аби вирішити, чи лишаєтеся ви в конкретному місці, і аби владнати першочергові справи.
"У випадку складання на вас постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, ви маєте право оскаржити її в суді за місцем проживання або за місцем знаходження відповідача. Строк на оскарження складає 10 днів з дня ухвалення відповідної постанови", — додає правник.
"Я прийшов у військкомат, щоб стати на облік. Почав проходити медогляд. Нас покликали десятьох чоловік. Всі зайшли в кабінет, де сиділи четверо лікарів. Спитали, чи руки й ноги цілі, чи голова не паморочиться. Інший лікар спитав, чи були операції. Це був весь медогляд. Головна лікарка сказала, що я придатний і тепер мушу їхати на навчання. Але я ж знаю, що я обмежено придатний і підпадаю лише під четверту хвилю мобілізації", — ділиться Дмитро.
Хлопець приїхав до Івано-Франківська з Харкова і одразу пішов до військкомату. Проте зіткнувся з також поширеною проблемою — неналежним медичним оглядом.
"Уявімо ситуацію: ви все життя мали хронічні захворювання, ви не придатні до військової служби, але вас мобілізують, ви проходите формальний лікарський огляд, який показує, що ви здорові.
На жаль, такі випадки трапляються. Ви повинні розуміти, що є перелік хвороб, затверджений наказом МО України від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», які поодиноко або в сукупності не дозволяють проходити військову службу. Чому? Бо ви будете баластом для своїх побратимів на полі бою, оскільки хвороби не дадуть можливості вам виконувати поставлені бойові завдання. Тож цьому слід приділяти особливу увагу", — каже юрист "Платформи прав людини".
За його словами, рішення територіальних військово-лікарських комісій можна оскаржити в Центральній військово-лікарської комісії (ЦВЛК). Також постанови районних ВЛК і ЦВЛК можуть бути оскаржені в окружному адміністративному суді.
"Моя жінка на восьмому місяці вагітності. Я отримав повістку і не знаю, що з нею робити. Крім мене у дружини нікого немає. Зараз вона в лікарні і я не уявляю, хто крім мене може купувати їй ліки, допомагати їй. І хто буде з нею в день пологів", — розповідає Дмитро.
І тут, на жаль, закон не на боці чоловіка. В умовах війни він не підпадає під категорію людей, які можуть отримати офіційно відстрочку.
Попри поширену думку, що чоловіки, чиї дружини чекають на малюків, можуть отримати відстрочку, в умовах війни це не працює. Дмитро розповів "Рубриці", що у військкоматі його попросили принести довідку про вагітність дружини і дали ще два тижні, аби він побув з нею і встиг знайти когось, хто їй допомагатиме. Але офіційної процедури, яка могла б забезпечити чоловікові відстрочку, немає.
Хто може отримати відстрочку в умовах війни:
Повний і більш деталізований перелік можна знайти за посиланням.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.