fbpx
Сьогодні 07/08/2020 00:56
Інтерв'ю 17:24 07 Гру 2018

Мішель Терещенко: Я повернуся до президентської кампанії після завершення воєнного стану

Продовження циклу «Кандидати в Кандидати». Інтерв’ю з мером Глухова і нащадком роду цукрозаводчиків, який оголосив свій намір брати участь у президентських виборах 2019-го року

Мішель Терещенко

Мішель Терещенко

Вибори 2019-го року стануть рекордними за кількістю претендентів на президентське крісло за сучасну історію країни. Маємо у цьому списку вже двох чинних міських голів – Андрія Садового (читайте інтерв'ю з мером Львова тут) і Мішеля Терещенка.

Його "пришестя" в Україну було схоже на сценарій кінофільму. Француз, нащадок тих самих Терещенків – збирачів мистецтва та меценатів початку ХХ століття, який повернувся до українського Глухова з гаслом зробити "маленький Париж". Проте контекст виявився значно складнішим. Україна так і не почула історії успіху Глухова, хоча сам міський голова переконує, що зробив все можливе. Несподівано для всіх, у вересні 2018-го Мішель Терещенко заявив, що хоче стати президентом. У жовтні продав свій конопляний бізнес в Україні, щоб запустити штаб. А вже наприкінці листопада повернувся до виконання обов'язків міського голови Глухова. Про цей розворот на 180 градусів – і чи був він взагалі – ми запитали в першу чергу. А також про програму і очікування Мішеля від президентських виборів.

Мішель Терещенко планував зробити Глухів кластером вирощування льону і конопель, купив старий завод, побудований в 1926 році, та інвестував кошти в обладнання. Восени 2018-го продав підприємство бельгійської компанії / Фото REUTERS

– Для початку проясніть ситуацію: новинні стрічки рясніють заголовками "Терещенко передумав брати участь у президентських виборах", "Мішель Терещенко повертається на мерство". Пост у Фейсбуці, який журналісти взяли за основу для написання цієї новини, ви в той же вечір видалили. Поясніть, що сталося?

Журналісти неправильно зрозуміли мій пост. "Інтерфакс" зробив новину з заголовком "Мішель Терещенко заявив, що передумав іти в президенти", але це не так. Я писав, що зараз є критична ситуація, воєнний стан запроваджують у Сумській області, де у Глухові я ще де-юре міський голова. Секретаря міськради, яка виконувала функції міського голови, депутати хочуть відсторонити. Суд, за інструкцією Деркача, підтримав їх. А в країні воєнний стан. Хто може підписувати документи – міський голова або секретар. Без цих підписів, навіть зарплати людям не будуть виплачені, життєдіяльність Глухова опинилася під загрозою. Тому я прийняв рішення, що не можу залишити місто без керівництва.

Я не знаю, чому Президент запропонував воєнний стан, але у нього є свої мотивації. Не думаю, що пов'язані з виборами. Нам треба готуватися, посилювати наш кордон, захистити місто. Коли воєнний стан буде завершений, я повернуся до виборчої кампанії. Зараз знову виконувати обов'язки мера Глухова у критичний момент – це пріоритет, на мені лежить відповідальність.

– Яка ситуація з секретарем Глухівської міськради? Олена Демішева – ваша "права рука" протягом багатьох років, її ви залишили замість себе головною у Глухові, коли заявили про намір балотувати президентом. Суд 22 листопада пред'явив їй підозру у нібито незаконному звільненні начальниці управління соцзахисту і на цій підставі усунув з посади.

– Ситуація критична. У нас (Мішеля Терещенка та його команди, – Ред.) є конфлікт з депутатами "Воля народу", БПП і "Укроп". Один з них – депутат від "Воля народу" Лариса Громак – була начальником Управління соціального захисту. Дуже потрібна посада для фальсифікації виборів. Агенти, які працюють там, допомагають пенсіонерам заповнювати анкети для отримання субсидій. І вони завжди працювали на Андрія Деркача.

Лариса Громак – ця тяжка артилерія Деркача. Ми вже три рази знімали її з посади через серйозні порушення законодавства і фінансової дисципліни. Але кожного разу було рішення суду, і вона поверталася.

Останній раз секретар міської ради підписала звільнення її з посади, тому що були порушені закони. А Громак подала до суду і прокуратура сказала, що можливе кримінальне порушення з боку секретаря. Це не так. Слідство прокуратури сказала, що треба розслідувати. І одразу суд постановив підтримати прокуратуру і відкликати Демішеву з посади. Повністю корумповане і політично вмотивоване рішення судді Шершака. Якщо подивитесь відео – ви це побачите.

Єдина їх мотивація – це те, що секретар не має працювати. Якщо не буде міського голови і секретаря, опоненти від "Воля народу", БПП чи "Укропу", можуть проголосувати за недовіру меру, зняти заступників, поставити свого секретаря і керувати містом без виборів далі. Це незаконний захват влади у Глухові. Вони вже більше року так працюють, а ми – на барикадах проти них.

За народною ініціативою нам вдалося відкликати 5 депутатів-зрадників та прогульників від "Самопомочі" та "Партії простих людей" Капліна. Але щоб ми знов не отримали більшість у Глухівській міській раді, регіонали-деркачівці "взяли під контроль" Радикальну партію Ляшка у Сумській області і "купив" двох членів ТВК (Територіальної виборчої комісії, – Ред.). Вони сказали, що не можуть збиратися і проводити комісію, таким чином – заблокували номінацію нових депутатів.

Крім того, регіонали почали незаконне відкликання 7-ми депутатів з нашої демократичної коаліції з метою заміни їх на "підконтрольних" й отримання більшості. Відкликання можливе завдяки наданій згоді партії "Воля народу", "Радикальної партії Ляшка" та "Укропу". Ми все це фіксували, передавали у прокуратуру, яка нічого не буде розслідувати.

Така от картина. Ми будемо подавати апеляції на рішення суду стосовно Олени Демішевої – вона секретар і депутат міської ради від "Самопомочі". І сподіваємось, що апеляція звільнить її від цього кримінального порушення. Тому що незаконної ситуації не було.

Засідання Зарічного суду міста Суми на чолі з Миколою Шершаком, який виніс рішення про усунення з посади секретаря міськради з команди Терещенка

Засідання Зарічного суду міста Суми на чолі з Миколою Шершаком, який виніс рішення про усунення з посади секретаря міськради з команди Терещенка

– Чи вірите ви, що зможете повернутися до президентської компанії в таких умовах?

–  Я прийняв рішення і оголосив про повернення ще до засідання Верховної Ради, щоб заспокоїти глухівчан. Бо вони не знали, хто керуватиме містом, коли тут воєнний стан. Звичайно, якщо буде російська агресія, я буду у Глухові. Але якщо через 30 днів ситуація буде спокійною, то я продовжу виборчу кампанію. Тим паче, через місяць, я сподіваюсь, буде апеляцію суду, і секретар зможе повернутися до виконання обов'язків.

Ви вже створили президентський штаб. Ви його поки розпустите?

– Він буде працювати без мене, продовжиться формування команди. Я сподіваюсь, що через місяць, коли вирішу термінові проблеми у Глухові, я знову буду кандидатом і буду керувати кампанією. Якщо це буде неможливо, будемо щось думати.

– Ви говорили, що Ваша основна стратегія передвиборчої кампанії – це їздити по регіонам. До 31 березня – обмаль часу.

– Так, нещодавно був у Львові, Одесі, Умані. Але я не можу цього робити зараз. У Глухові воєнний стан, секретар не може підписувати документи, а міський голова буде в Івано-Франківську? Це не буде нормальним. Є ситуації критичні, при яких треба змінити плани. Але бажання бути учасником президентської кампанії є, і я впевнений, що встигнемо представити нашу пропозицію і програму.

Чи є пропозиції до фінансування?

– Є. Я дуже-дуже обережно аналізую ці пропозиції, тому що не буду погоджуватися на умови, які суперечать моїм принципам, вартості. Але зараз нормально. У нас не буде великих грошей, але будуть. У діаспори і мігрантів я не проситиму, адже це суперечить законодавству – кандидат у президенти не може приймати внесків з-за кордону.

Наприклад, заставу у 2 млн 500 тис гривень вже з 31 грудня ви внесете?

– Так, це не проблема. Нам треба набагато більше, щоб донести до людей нашу пропозицію. Цей внесок – це моя частина. Але її недостатньо. Нам потрібна реклама, можливість робити засідання, заходи. У нас не буде десятків мільйонів доларів, але сума у 1,5-2 мільйони доларів буде, і це нормально.

– Яких ще "палок в колеса" очікуєте від "регіоналів" у вашому регіоні?

– Президент вже продав Сумщину, і особливо – Глухівщину і Сіверщину – проросійським силам. По можливості я використаю воєнний час для того, щоб очистити Глухівщину від проросійських людей. Ми вже людей знаємо, хто там "п'ята колона". У нас є докази, матеріали. До цих пір прокуратура відмовлялася розглядати. Я сподіваюсь, що можливо під час воєнного стану буде ефективніше.

Які настрої у глухівчан у світлі воєнного стану?

– Я вже отримав деякі листи підтримки. Зробимо все, щоб не було проблем з виплатою зарплат у апарату, в лікарнях, вчителям. Спокійно закінчимо цей рік.

– Коли ви балотувалися у мери Глухова, то обіцяли зробити з цього міста "маленький Париж". Але восени фактично "умили руки", де-факто склавши повноваження. Чому у Глухові не вийшло, а в масштабах країни ви переконуєте, що вийде?

– В Глухові ми все робили правильно. Я можу гарантувати, що ці три роки ми були островом чесної роботи в океані корупції. В умовах, коли сумська обладміністрація – кардинально корумпований орган – блокувала нашу роботу, купляли депутатів, на мене введено 9 кримінальних поводжень та більше 40 судів. Всі працювали за інструкціями Деркача. Але ми, попри спротив, вирішили 20-річні проблеми міста, крім вулиці Пушкіна. Зробили термоізоляцію в дитячих садках, школах, перинатальним центрам – нові криші. У нас не було великих грошей на нові дороги, але робили нові тротуари, адже багато глухівчан – пішоходи. У 2017 року наш власний дохід у міський бюджет був втричі більше ніж у 2015-му. Соціальну допомогу для лікування збільшили у 6 разів більше, закупівлі за Прозорро у нас уже з квітня 2016. Є розпорядження міського голови, що всі покупки більше 5 тисяч гривень – це менше 200 доларів – тільки через ProZorro. Це дозволило фантастично економити і наповнити бюджет. Ми були готові робити новий ЦНАП, стадіон, є проект 5-ти нових музеїв у Глухові. Андрій Деркач бачив, що ми робили все правильно і підтримка росте, блокував всі наші рішення підкотрольними депутатами. І навіть в тих умовах ми примудрялися працювати. Проблем у місті багато – наприклад, зима, а у нас аварія на головному трансформаторі, якому більше 50-ти років. Перейшли на запасні, а якщо й вони зламаються через зношеність? Місто лишиться без води і опалення. Ми не можемо елементарно купити солі та піску для доріг в морози, не можемо платити компенсації для інвалідів.

Що мені робити? Далі сидіти тут? Я можу залишитися ще на 2 роки повністю заручником своїх опонентів і нічого не робити. Але я так не хочу. Вони блокують нас на рівні Глухова, але всі проблеми міста не можна вирішити на його рівні. Це проблеми, які тягнуться до губернатора, народного депутата, а я вважаю ще й до президента, і генпрокурора теж. Вони все знають і нічого не допомагають. Вони не раді, що ми демонстрували, як найбідніше місто Європи Глухів на кордоні з Росією може жити гідно, заповнити бюджет без корупції. Я не буду чекати 2 роки, сидіти в кабінеті, я хочу показати всій Україні, як можна жити гідно, наповнювати бюджет і не потонути в корупційних схемах. Це важливіше, ніж захистити тільки Глухів. Глухів я завжди буду захищати, зараз треба рятувати націю.

– Розкажіть про вашу програму. Адже саме не неї ви робите акцент.

– Перше – повне реформування правоохоронних органів. Ми за створення поліції громади, яка буде служити людям, обрання шерифів громадою. Також нинішня державна прокуратура – це нащадок сталінсько-ленінського уряду формату 1922 року. Перший раз я був у прокурора Сумської області, який сказав мені: "прокуратура – репресивний орган". Я ж переконаний, що прокурор має не репресувати, а захищати права людини і країни. Ми маємо продовжити декомунізацію і на правоохоронні органи, ліквідувати державну прокуратуру. Інтереси в державі представлятимуть приватні юристи, яких найматиме та координуватиме Громадський повірений (Public Attorney). Позбавити СБУ повноважень з розслідування і запобігання економічних злочинів.

В економічній сфері – зменшення загального податкового навантаження на економіку до рівня 25-30%, відповідно зменшити і державні витрати. Пропоную нову податкову систему: податок на витрати – 2%, на виведення грошей з банківської системи – 10%, акцизи тільки на паливо, тютюнову та алкогольну продукцію, рента на корисні копалини. Інших податків не буде. Спростити адміністрування податків. Максимум повноважень на місця.

– Чи не вважаєте ви, що відтягуєте голоси? Чому не хочете підтримати когось з кандидатів?

– А кому можна довіряти? Анатолію Гриценку? Він нормальна людина, дуже поважаю його родину, але він член системи, він був міністром. Я не вважаю, що в нього є шанс.

– Ваш рейтинг зараз у межах 1-2% в кращому випадку.

– Не знаю скільки відсотків, але відчуваю велику підтримку. 15-20% знають прізвище Терещенка і довіряють мені, що я живу прагненням до суспільної користі. Але є ще 80%, з якими ще належить знайомитися. Зараз велика проблема у довірі, виборці розчаровані у всіх. Якщо буде довіра – буде цунамі.

– Якщо не вийде з президентом, підете по мажоритарці чи створите свою партію?

Я зараз бачу фантастичну кількість людей, які підтримують мене. Ці люди, які на волонтерських засадах мені наразі допомагають, будуть майбутні депутатами. А щодо мажоритарки – у нас в Сумській області 6 округів, всього – 6 народних депутатів. Лише скажу, що хочу, аби це були гідні люди.

– Питаю у всіх співрозмовників в рамках циклу "Кандидати в Кандидати": що робити з окупованими Донбасом і Кримом?

– Війна є війна, у нас є агресія, наші території окуповані. Компроміс не треба, капітулювати не можна. У нас є допомога, є сили, але зараз проблема – що є корупція. А поки є корупція – ми не атрактивні (привабливі, – Ред.). Ніхто не буде віддавати життя за неатрактивну систему. Це стосується і реінтеграції.

На фото: Весілля Мішеля Терещенка з Оленою Єскіною на малиновому лімузіні епатувало публіку у 2016-му. Хоча великих святкувань влаштовано не було - лише вінчання у збудованому пращурами Володимирському соборі

– Не розчарувалися в Україні за час, поки тут живете?

– Я дуже люблю Україну і свідомо приймав рішення відмовитись від французького громадянства заради українського. Я не хочу, щоб через 20 років мій син сказав мені "Ти зробив помилку, я хочу повернутися до Франції" (18 жовтня 2018 року у Мішеля Терещенка у шлюбі з Оленою Єскіною в Україні народився син Нікола, – Ред.). Коли я його отримував, для мене це громадянство було країни-кандидата у ЄС. З фантастичними перспективами та ресурсами. Я думав, що після Майдану буде легко. Але пройшло 5 років, і я вже не такий оптиміст, і ми уже найбідніша країна Європи. Проте я вважаю, що зробити неможливе – цілком по-українськи.

5408

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!
Завантажити ще
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: