«Негативні зміни для Києва стають настільки очевидними, що навколо них об'єднуються незнайомі люди. Вони хочуть захистити місто, в якому живуть і яке люблять», – розповідає засновниця громадської ініціативи «РеаніМетро/РеаніМісто» Марія Назарова. За її словами, ініціатива провести марш почалася з бажання зберегти унікальну архітектурну будівлю «Квіти України» від руйнації. «Відстоювати будівлю тоді зібралося багато людей, які можливо мають протиріччя в інших поглядах, але їм усім болить знищення історичних та архітектурних пам'яток Києва. Руйнація модерністського фасаду «Квітів України» – символ того, як місто перестає розвиватись для людей, проте розвивається для так званих інвесторів, а ті вже не один рік знищують Київ, який ми знаємо і любимо», – говорить активістка.
«Саме спільна ідея боротьби за свої права в Києві й об'єднала досить різні ініціативи та людей з іноді протилежними поглядами і думками», – каже архітекторка та активістка ініціативи «Зберегти Квіти України» Уляна Джурляк. І додає: «Ми маємо некомфортне, незручне і досить небезпечне місто. І цього літа настала точка кипіння громадян».
Аналітичний центр CEDOS також долучається до «Маршу за Київ». За словами його директора Івана Вербицького, столиця наразі рухається не в тому напрямку, що потрібно. Є багато соціальних та інфраструктурних проблем, які не знаходять належного вирішення: «Громадські організації не зобов'язані вирішувати проблеми міста, для цього є влада та високопосадовці. Наше завдання – порушувати проблеми, підсвічувати їх, голосніше про них говорити», – зауважує Іван Вербицький.
«Я дуже люблю Київ, – каже Марія Назарова. – Я тут народилася і живу. З дитинства мене вчили, що Київ – найзеленіше місто України і зараз, на жаль, це змінюється на гірше. Цінність Києва в тому, що він яскравий, небетонний, надзвичайно фестивальний і водночас революційний».
Громадські активістки переконані, що Київ має гігантський потенціал: історичний, природний, ресурсний. У місті живе багато талановитих людей з усієї України, проте їм потрібна комфортна платформа для свого розвитку. Якщо Київ – це столиця країни, то хто, як не він має показати приклад об'єднання громадянського суспільства і зміни ситуації на краще.
«У Києва є проблеми зі своєю ідентичністю. Чи багато речей можна назвати притаманних саме йому? Звісно, всі знають «Батьківщину-Мати», Лавру та Дніпро. Але де ж інші особливості? Можливо, Києву варто розвивати свою власну ідентичність, а не вигадувати, що Київ – це новий Берлін. Київ – абсолютно унікальний!», – розповідає Марія Назарова. – Якщо ви втратили емоційний зв'язок з Києвом, то його легко відновити хоча б маленькими справами для покращення міста. Тоді Київ стає своїм, а не нічийним».
На початку роботи над Маршем активісти виділили декілька категорій, які об'єднують більшість проблем міста. Групи експертів з різних ініціатив сформулювали свої вимоги і рішення в «Зеленій книзі» Маршу. Вона налічує близько 90 вимог, які розділені на категорії: від незаконної забудови, охорони культурної спадщини до захисту води, повітря та зелених ініціатив.
Крім того, активісти окреслили п'ять головних вимог «Маршу за Київ», які наразі є найбільш нагальними для міста:
«Кияни можуть бути дуже активними, – впевнена Марія Назарова. – Зараз завершується голосування за громадський бюджет міста. Свої голоси вже віддали 500 тисяч громадян. Для порівняння – це третина людей, які прийшли на місцеві вибори». На думку активістки, для багатьох людей немає зручної точки входу до ініціатив та громадських організацій. Тому «Марш за Київ» має стати тим входом в ініціативу для звичайних людей, які знають як допомогти місту. Водночас одна з головних вимог Маршу – позапартійність і заборона агітації політичних партій та прізвищ.
Марш має горизонтальну структуру – Наглядову раду та Раду ініціатив, до якої і долучаються нові громадські організації. Наразі ще не сформований маршрут слідування, але в планах пройтися знаковими місцями й не створити транспортного колапсу. Всю інформацію щодо місця збору та маршруту активісти оприлюднять в соцмережах.
Матеріал було виготовлено на основі програми "Активізація з Людмилою Тягнирядно", яка звучить на Українському радіо та Радіо Культура.
Послухати ефір: https://cutt.ly/YEj1b7H
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.