Що відбувається

Луценко VS Йованович: що відбувається та реакція соцмереж

"Йованович також передала список доріг, які не можна ремонтувати": у соцмережах кепкують зі скандальної заяви Луценка про "список недоторканних"

Що відбувається

Генпрокурор Юрій Луценко в інтерв'ю виданню HillTv заявив, що під час першої зустрічі з ним посол України в США Міла Йованович передала йому перелік людей, щодо яких не можна проводити розслідування.

"На жаль, з першої зустрічі з послом США в Києві (Йованович, – ред.) дала мені список людей, яких ми не маємо притягати до відповідальності", – сказав Луценко.

За його словами, така позиція посла неприпустима. "Моя відповідь – неприпустимо. Ніхто в цій країні, ані наш президент, ані наш парламент, ані наш посол не перешкодять мені розслідувати, чи має місце злочин", – продовжив він.

Йшлося в тому числі про народних депутатів, уточнила прес-секретар Луценка Лариса Сарган.

Крім того, Луценко додав, що не отримав від американського посольства в Україні близько чотирьох мільйонів доларів, які дипломатичне відомство повинно було виділити на його посаду. Генпрокурор назвав цю ситуцію "досить дивною" і вказав на те, що кошти були призначені, але він їх "ніколи не отримав".

Реакція США

У свою чергу держдепартамент назвав "відвертою вигадкою" твердження Луценка про отримання списку людей, яких не варто переслідувати.

Ми бачили повідомлення про звинувачення. У даний час Сполучені Штати не здійснюють ніякої допомоги Генеральній прокуратурі, але раніше намагалися підтримати фундаментальну реформу сектора правосуддя, у тому числі в ГПУ, після Революції гідності 2014 року", – сказав представник Держдепу.

"Коли політична воля до справжніх реформ з боку генеральних прокурорів, які змінюють один одного, виявилася недостатньою, ми взяли на себе відповідальність перед американськими платниками податків і перенаправили допомогу на більш продуктивні проекти", – додав він.

У посольстві Сполучених Штатів заявили, що метою заяви генпрокурора є ослаблення репутації Йованович.

"Заяви генерального прокурора України не відповідають дійсності і мають на меті послабити репутацію посла Йованович", – йдеться у відповіді на запит ТСН.

Дипломати назвали звинувачення на адресу представників США виявом корупції.

"Такі атаки поглиблюють нашу рішучість допомогти Україні в досягненні перемоги у боротьбі з корупцією… Щоб досягти успіху, Україна потребує відданих урядовців та сильних антикорупційних інституцій", – зазначили в посольстві.

За словами дипломатів, США неухильно дотримуються взятих на себе зобов'язань, зокрема і фінансових, для розвитку змін у системі правосуддя України, однак розподіляють кошти, зважаючи на потреби часу.

"У разі відсутності політичної волі, наприклад, з боку Генеральної прокуратури, ми виконуємо свою відповідальність перед платниками податків США і переміщуємо кошти допомоги туди, де вони можуть зробити позитивний результат", – сказали в посольстві.

За інформацією видання The Newsroom, судячи з усього, мова йде про гроші, які в тому числі отримав Центр протидії корупції.

Через що міг виникнути скандал?

Генпрокурор у тому же інтерв'ю HillTv заявив, що його відомство розслідує, чи навмисне НАБУ "злили" фінансові звіти під час президентської кампанії 2016 року в США про тодішнього главу кампанії Трампа Пола Манафорта, щоб підіграти Гілларі Клінтон.

Саме про це йдеться в розмові Артема Ситника з невідомим, яку оприлюднив минулого тижня нардеп Борислав Розенблат. Як відомо, кілька тижнів тому Марія Йованович висловлювалась за звільнення Назара Холодницького.

За інформацією видання The Newsroom, джерела в правоохоронних органах кажуть, що причиною заяви Йованович по Холодницькому могло бути якраз те, що керівник САП дав свідчення, що його колега Ситник хотів допомогти Клінтон. А отже НАБУ могли використати демократи (які і проспонсорували створення цього відомства, щоб розуміти, як українська влада тирить гроші) для своїх електоральних інтриг. Серед нардепів вже гуляють чутки, що Йованович може дочасно залишити свій пост. Хоча до завершення 3-річного терміну її перебування в Україні залишається майже 5 місяців.

Деякі народні депутати від БПП вже почали вимагати розслідування заяв Луценка, переконуючи, що якщо він заявив, значить має підстави, інформує Depo.ua.

На думку нардепа від БПП Олексія Гончаренка, генеральному прокурору України Юрію Луценку і послу США Марі Йованович треба провести очну ставку.

"Серйозна заява. Думаю, якщо генпрокурор робить таку заяву, то він знає, про що каже… Напевне, найкраще – провести очну ставку", – сказав Гончаренко.

Народний депутат від БПП, представник уряду у Верховній Раді Вадим Денисенко вважає, що заява генпрокурора України Юрія Луценка щодо списку "недоторканих" від США стала юридичним фактом і потребує розслідування.

"Я думаю, що Юрій Луценко, зробивши цю заяву, розумів про всі подальші, в тому числі й політичні наслідки персонально для нього. Тому я думаю, що далі ми будемо бачити розвиток цих подій. Я думаю, що він (скандал) перейшов із суто політичної чи піар-площини, в якій був вчора, виключно в юридичну площину. Ця заява по суті стає фактором юридичним…Зараз ми маємо слово на слово", – сказав Денисенко.

Реакція соцмереж

Тим часом користувачі соцмереж миттево зреагували на гучну заяву Луценку, глузуючи над поведінкою генпрокурора, яка підриває довіру до нашого головного західного партнера.

Віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд та керівник Центру Протидії корупції Віталій Шабунін вважають, що Порошенко має відправити Луценка у відставку після заяв на адресу Йованович.

Народний депутат Світлана Заліщук висловила думку, що заява Луценка проти Йованович була погоджена з Порошенком.

Член парламентської фракції "Блоку Петра Порошенко" Володимир Ар'єв стверджує, що генеральний прокурор Юрій Луценко ні з ким не погоджував свою заяву про вимоги посла США Марі Йованович. Зокрема, за словами депутата, голова ГПУ не радився із президентом Петром Порошенком.

"Можу сказати абсолютно впевнено, що генеральний прокурор робив цю заяву самостійно, ні з ким не погоджуючи. І це, очевидно, ще одне підтвердження того, що генеральний прокурор діє безпосередньо сам і не в координації з президентом України, як його часто намагаються прив'язати", – заявив Ар'єв в ефірі телеканалу "Прямий" увечері в четвер, 21 березня.

Усі питання щодо так званого "списку Йованович" депутат переадресував керівникові ГПУ.

"Питання тут потрібно ставити генеральному прокурору. І, очевидно, він уточнюватиме, якщо виникатиме безпосередньо велика кількість питань до нього", – висловив упевненість член президентської фракції.

Нардеп Мустафа Найєм хоче знати, чи була якась правова реакція генпрокурора Юрія Луценка на "список недоторканних" від посла США Марі Йованович. Про це депутат пише у Facebook.

"Якщо це дійсно так і Юрій Луценко не обманює нас, то вищевказані дії посла США в Україні підпадають під дію ст. 343 Кримінального кодексу в частині "втручання в діяльність працівника правоохоронного органу", – зазначає Найєм.

На його думку, Луценко мав би звернутися до правоохоронних органів із заявою про злочин, передати слідчим усі наявні у нього докази і як генеральний прокурор домогтися належного розслідування, а потім і в законному порядку домогтися видворення посла з країни.

Крім того, каже нардеп, закон "Про прокуратуру" дає Луценку право звернутися до Ради прокурорів і зажадати невідкладно вжити заходів для усунення загрози йому.

"І насправді невідомо, може, Юрій Луценко саме так і вчинив. Направив йому звернення з проханням надати відповідну інформацію. А разом з тим, передати копію списку Марі Йованович. Я думаю, ми маємо право знати, кого "кришує" посольство США і що робити генпрокурору, щоб протистояти цьому тиску", – пише Найєм.

Свіжі дописи

  • Кейси

Відновити стан у “Стані”: як в Івано-Франківську працює ресурсний центр для волонтерів та активістів

“Рубрика” розповідає про проєкт, що допомагає відновитися, набратися сил та постратегувати на майбутнє тим, хто… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Здоров’я

Орган, який не болить: як розпізнати проблеми зі щитовидкою

“Рубрика” поговорила з ендокринологинями, щоб дізнатися, як працює щитоподібна залоза, що спричиняє її захворювання і… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейси

“Халабуда”: як волонтери зі сходу поремонтували більше тисячі дронів

“Рубрика” розповідає історію ініціативи з Маріуполя, яка рятує “пташки” українських військових, чим економить сотні тисяч… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейси

Демінери та сапери: що потрібно, аби стати спеціалістом з гуманітарного розмінування

Робота саперів та демінерів довгий час залишатиметься актуальною для України. Вони очищають поля для фермерів,… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024
  • Корисне

Як родині підготуватися до повернення військового додому

Повернення військового додому — одна з найважливіших та найочікуваніших подій для кожної люблячої родини. Проте… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.