Кейси

На старт, увага — Рестарт! Як табір для сімей переселенців на Вінниччині допомагає їм знову почати жити

У Северинівській громаді вже другий рік працює особливий проєкт — літній табір, покликаний допомогти мамам-переселенкам із дітьми відновитися та знайти в собі нові сили. За підтримки європейських партнерів та керівництва громади кемп “Рестарт” уже допоміг понад 800 мамам-ВПО та їхнім дітям. Як працює проєкт і чому сьогодні такі ініціативи важливі як ніколи — у матеріалі “Рубрики”.

У чому проблема?

Війна для Анни (ім'я змінено) та її двох дітей почалася в Харкові о 5 ранку 24 лютого. Спочатку від російських бомб та обстрілів ховалися в передмісті, та коли загроза окупації стала ближче, поїхали шукати притулку в центральну частину України. Моральна та фізична втома, постійне нервове перенапруження, повне нерозуміння, що робити далі…

В умовах війни зберегти здоров'я — як фізичне, так і ментальне, стає однією з головних задач. Особливо потребують психологічного відновлення жінки та діти, які були змушені тікати від війни з окупованих та прифронтових територій. Ті, хто залишив свої домівки, розлучились з близькими чи втратили їх назавжди.

Яке рішення?

Протягом цього літа в "Рестарт" відбулося 8 табірних змін для родин переселенців

У Северинівській громаді на Вінниччині Громадська організація "Подільська агенція регіонального розвитку" спільно з БФ "Людина для людини" (People For People) другий рік поспіль організовує літній реабілітаційний табір для дітей та матерів ВПО.

Завдяки підтримці Фонду ChildFund Deutschland в межах проєкту, що фінансується Федеральним Міністерством закордонних справ Німеччини, відпочинок для переселенців у таборі "Рестарт" — безплатний.

Як це працює?

Жити далі з новими силами

Пінна вечірка на заході сонця — розвага для дітей

"Рестарт" — літній кемпінг, розрахований на теплу погоду, триває з початку травня і до кінця вересня. Головна мета табору — перезавантаження. Тут родини переселенців можуть відволіктися від повʼязаних з війною проблем і переживань, отримати підтримку і розуміння, відновити сили та просто видихнути.

Наразі формула кемпу — "мама + щонайменше двоє дітей". Чому так? Організатори відповідають:тому, що розділення сімей не сприяє відновленню. Позитивний ефект є тоді, коли мама з дітьми відновлюються разом. "Рестарт" — це спосіб допомогти та "відігріти" мам та дітей через живе спілкування, реабілітацію та активний відпочинок.

Відвідувачам кемпу немає коли сумувати

"Це місце перевершило всі мої сподівання! — говорить харків'янка Анна, історію якої ми розповідали вище. — Діти щасливі від яскравих розваг, спілкування з однолітками, різноманітних пізнавальних екскурсій. Від такої насиченої програми я зовсім забула, що на дворі війна, забула гортати новини. Це найщасливіші дні за останній час!"

Секрет такої трансформації не лише в тому, що кемп розташований у тихому, мальовничому місці, де не чутно сирен, поруч є ріка та вікові дерева. Тиждень у таборі — це не просто відпочинок, а цілеспрямована програма для психологічної допомоги, реабілітації, навчання та розвитку.

Наша мета — усміхнені діти та спокійні дорослі

Досвід двох років роботи показує, що зробити це можливо. Торік, коли ГО "Подільська агенція регіонального розвитку" спільно з благодійним фондом "Людина для людини" організувала літній наметовий табір для вимушено переміщених людей, у ньому відпочили та отримали заряд енергії понад 300 матерів та дітей, які перебували в зоні гострого бойового конфлікту. Цьогоріч — близько 500.

Діти й дорослі на кемпі знаходять нових друзів та створюють щасливі спогади

Команда, яка організовує табір — люди, закохані у свою справу, фахівці, що працюють над різними аспектами проєкту:

  • Психологи надають підтримку (індивідуальну та групову) учасникам кемпу, допомагають їм розслабитися та подолати стрес.
  • Аніматори розробляють навчальні та розвивальні програми для дітей та дорослих, сприяючи їх особистісному зросту, а також займаються питаннями соціальної адаптації та інтеграції учасників кемпу в нове оточення.
  • У кемпі є лікар, який забезпечує медичний догляд та надає першу допомогу в разі потреби.
  • Менеджери проєкту відповідають за організацію та координацію роботи всієї команди та діяльності табору в цілому.
  • Важливу роль у житті кемпу відіграють волонтери. Вони допомагають у підтримці та організації різних заходів у кемпі.

Волонтери кемпу "Рестарт"

Уся ця різноманітна команда працює разом для того, щоб, у першу чергу, люди "на зміні" в таборі заспокоїлися та відпочили, і зрештою отримали стимул для того, щоб виховувати дітей, облаштовувати новий дім, шукати роботу. Потреби у всіх різні, але місія кемпу в тому, аби надати ресурс для реалізації планів, допомогти знов віднайти своє місце у житті тим, чиє життя докорінно змінила війна.

Сім днів у кемпі пролітають як один, кажуть його учасники. Різноманітні тренінги, майстер-класи, екскурсії Вінниччиною, сплави на байдарках, катання на велосипедах, стендапи, конкурси, заняття з медитації, посиденьки та пісні біля багаття. Усе це перетворює тижневий відпочинок на цікаву та насичену подорож. Малечі кемп "Рестарт" дарує справжні відчуття дитинства, для мам — відкриває шлях до нових себе.

Щодня у батьків є можливість відвідати енерготерапію або консультацію з психологом

"Під час бою на Херсонщині мій чоловік отримав поранення, несумісні з життям… Біль, розпач, страх, спустошення, як фізичне, так і моральне, апатія до всього. Мені, як малій дитині, треба було вчитися всьому наново, намагатися відшукати сенс у житті. За час, проведений у кемпі, почало приходити хоч якесь розуміння себе, своїх бажань, почало повертатися відчуття спокою, рівноваги. Окрема подяка енерготерапевтці Інні — вона допомогла мені зрозуміти силу, яка в нас жінок є, але ми її чомусь не чуємо і не бачимо", — пише одна з учасниць цьогорічного кемпу.

"Кемп надихає до життя. Потрібно жити зараз і тут. І не обов'язково в розкоші. Потрібно знаходити місце спокою і відпочинку і радіти всім миттєвостям. Дуже вдячна кемпу за відчуття сили в собі. Я зрозуміла, що життя не можна відкладати на завтра (коли закінчиться війна), його треба проживати сьогодні", — додає інша.

Кемп надихає на життя

Організатори отримують десятки відгуків від мам-учасниць табору — чи не в кожному з них йдеться про складний емоційний стан перед "заїздом", а далі — обов'язково про відновлення вже, власне, на кемпі. Тижневий відпочинок у супроводі психологів допомагає впоратися зі стресом, тривогами та травмами. Сприяє зміцненню відносин між членами родин та пошуку взаєморозуміння. Надає можливість учасникам активно включитися в соціальну діяльність та волонтерство, що сприяє їхній самореалізації та підвищенню самооцінки.

Та головне — кемп створює спільноту, серед якої учасники можуть ділитися досвідом та підтримувати одне одного.

Пліч-о-пліч з громадою

Байдарки — це не просто сплав, а й екскурсія наймальовничішими місцями Вінниччини на воді

"Комунікація та співпраця з місцевою владою, жителями села та іншими організаціями грає важливу роль у забезпеченні успіху проєкту. Наша ГО постійно співпрацює з громадою. Ми отримали можливість використовувати територію для кемпу та ресурси для проведення діяльності. Місцева влада надала нам підтримку у вирішенні організаційних та інфраструктурних питань", — говорить координатор ініціативи Остап Павлюк.

У самій же громаді, де проживає немало переселенців, теж чудово розуміють значущість такого кемпу та його вплив на дітей та сім'ї. Саме тому у втіленні всіх задумів табору громада — не просто спостерігач, а й партнер, що підтримує всі ініціативи та заходи від організаторів.

В Рестарт нагодують, розважать і зроблять все для комфортного перезавантаження та відпочинку

Василь Малярчук, голова Северинівський громади, пояснює:

"З ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» ми співпрацюємо давно. Вони допомагали нам реалізовувати різні міжнародні та грантові проєкти. Коли постало питання про організацію табору, ми разом розв'язували питання з Жмеринськими енергетичними мережами, передали до кемпу каяки й катамарани. Кухарі нашого садочка беруть участь у приготуванні їжі для учасників кемпу, а культурні колективи періодично дають концерти для мам і дітей. «Рестарт» — дуже класний проєкт. Можу сказати, що всі, хто до нього причетний, вкладають туди й ресурси, і серця, і душі".

Ще більше корисних рішень!

Для дітей із синдромом Дауна команда Restart підготувала індивідуальну програму з тренінгами, арттерапією та активностями

Кемп Restart продовжує рости й розвиватися. Цього року відбулось 8 змін по 60 людей з різних куточків України. А також вперше відбулися заїзди для дітей з синдромом Дауна. Це стало можливим за підтримки Фонду ChildFund Deutschland у межах проєкту, що фінансується Федеральним Міністерством закордонних справ Республіки Німеччина. А у вільний час від благодійних заїздів кемп працює на комерційній основі, організовуючи сімейні зміни та заїзди для дитячих колективів, таких як танцювальні, музичні, спортивні колективи або групи з дитячих центрів.

Теплий сезон закінчується, і тепер у кемпі планують роботу на зиму.

"Наша мета — надати дітям і сім'ям можливість ефективно провести час навіть у зимовий період. Нам важливо бачити позитивні зміни у житті дітей та сімей. Кожна посмішка на обличчі дитини й слова подяки від батьків дають нам сили та наснагу продовжувати працювати над цим проєктом", — відзначає координатор проєкту Остап Павлюк.

Також команда активно шукає нових партнерів для співпраці. Тут завжди відкриті до ідей та пропозицій, які допоможуть покращити якість послуг і розширити вплив на дітей та сім'ї, які потребують підтримки.

Цю статтю опубліковано в рамках кампанії «Голос громад», яка є частиною Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

Свіжі дописи

  • Кейси

582 години з турнікетом: як український військовий вижив у підвалі попри складне поранення

“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Кейси

Сергій Малечко: “У когось остання Тесла, а у мене сучасний протез”

38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Кейси

Зв’язок поколінь: як підлітки з Миколаївщини вчать літніх людей користуватися ґаджетами

“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Що відбувається

Top celebrities supporting Ukraine in 2024: from donations to advocacy

Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Здоров’я

Мене вже нічого не радує: що таке ангедонія і як повернути собі задоволення від життя

Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше

Monday November 18th, 2024
  • Кейси

Відновити стан у “Стані”: як в Івано-Франківську працює ресурсний центр для волонтерів та активістів

“Рубрика” розповідає про проєкт, що допомагає відновитися, набратися сил та постратегувати на майбутнє тим, хто… Читати більше

Friday November 15th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.