У Северинівській громаді вже другий рік працює особливий проєкт — літній табір, покликаний допомогти мамам-переселенкам із дітьми відновитися та знайти в собі нові сили. За підтримки європейських партнерів та керівництва громади кемп “Рестарт” уже допоміг понад 800 мамам-ВПО та їхнім дітям. Як працює проєкт і чому сьогодні такі ініціативи важливі як ніколи — у матеріалі “Рубрики”.
Війна для Анни (ім'я змінено) та її двох дітей почалася в Харкові о 5 ранку 24 лютого. Спочатку від російських бомб та обстрілів ховалися в передмісті, та коли загроза окупації стала ближче, поїхали шукати притулку в центральну частину України. Моральна та фізична втома, постійне нервове перенапруження, повне нерозуміння, що робити далі…
В умовах війни зберегти здоров'я — як фізичне, так і ментальне, стає однією з головних задач. Особливо потребують психологічного відновлення жінки та діти, які були змушені тікати від війни з окупованих та прифронтових територій. Ті, хто залишив свої домівки, розлучились з близькими чи втратили їх назавжди.
У Северинівській громаді на Вінниччині Громадська організація "Подільська агенція регіонального розвитку" спільно з БФ "Людина для людини" (People For People) другий рік поспіль організовує літній реабілітаційний табір для дітей та матерів ВПО.
Завдяки підтримці Фонду ChildFund Deutschland в межах проєкту, що фінансується Федеральним Міністерством закордонних справ Німеччини, відпочинок для переселенців у таборі "Рестарт" — безплатний.
"Рестарт" — літній кемпінг, розрахований на теплу погоду, триває з початку травня і до кінця вересня. Головна мета табору — перезавантаження. Тут родини переселенців можуть відволіктися від повʼязаних з війною проблем і переживань, отримати підтримку і розуміння, відновити сили та просто видихнути.
Наразі формула кемпу — "мама + щонайменше двоє дітей". Чому так? Організатори відповідають:тому, що розділення сімей не сприяє відновленню. Позитивний ефект є тоді, коли мама з дітьми відновлюються разом. "Рестарт" — це спосіб допомогти та "відігріти" мам та дітей через живе спілкування, реабілітацію та активний відпочинок.
"Це місце перевершило всі мої сподівання! — говорить харків'янка Анна, історію якої ми розповідали вище. — Діти щасливі від яскравих розваг, спілкування з однолітками, різноманітних пізнавальних екскурсій. Від такої насиченої програми я зовсім забула, що на дворі війна, забула гортати новини. Це найщасливіші дні за останній час!"
Секрет такої трансформації не лише в тому, що кемп розташований у тихому, мальовничому місці, де не чутно сирен, поруч є ріка та вікові дерева. Тиждень у таборі — це не просто відпочинок, а цілеспрямована програма для психологічної допомоги, реабілітації, навчання та розвитку.
Досвід двох років роботи показує, що зробити це можливо. Торік, коли ГО "Подільська агенція регіонального розвитку" спільно з благодійним фондом "Людина для людини" організувала літній наметовий табір для вимушено переміщених людей, у ньому відпочили та отримали заряд енергії понад 300 матерів та дітей, які перебували в зоні гострого бойового конфлікту. Цьогоріч — близько 500.
Команда, яка організовує табір — люди, закохані у свою справу, фахівці, що працюють над різними аспектами проєкту:
Уся ця різноманітна команда працює разом для того, щоб, у першу чергу, люди "на зміні" в таборі заспокоїлися та відпочили, і зрештою отримали стимул для того, щоб виховувати дітей, облаштовувати новий дім, шукати роботу. Потреби у всіх різні, але місія кемпу в тому, аби надати ресурс для реалізації планів, допомогти знов віднайти своє місце у житті тим, чиє життя докорінно змінила війна.
Сім днів у кемпі пролітають як один, кажуть його учасники. Різноманітні тренінги, майстер-класи, екскурсії Вінниччиною, сплави на байдарках, катання на велосипедах, стендапи, конкурси, заняття з медитації, посиденьки та пісні біля багаття. Усе це перетворює тижневий відпочинок на цікаву та насичену подорож. Малечі кемп "Рестарт" дарує справжні відчуття дитинства, для мам — відкриває шлях до нових себе.
"Під час бою на Херсонщині мій чоловік отримав поранення, несумісні з життям… Біль, розпач, страх, спустошення, як фізичне, так і моральне, апатія до всього. Мені, як малій дитині, треба було вчитися всьому наново, намагатися відшукати сенс у житті. За час, проведений у кемпі, почало приходити хоч якесь розуміння себе, своїх бажань, почало повертатися відчуття спокою, рівноваги. Окрема подяка енерготерапевтці Інні — вона допомогла мені зрозуміти силу, яка в нас жінок є, але ми її чомусь не чуємо і не бачимо", — пише одна з учасниць цьогорічного кемпу.
"Кемп надихає до життя. Потрібно жити зараз і тут. І не обов'язково в розкоші. Потрібно знаходити місце спокою і відпочинку і радіти всім миттєвостям. Дуже вдячна кемпу за відчуття сили в собі. Я зрозуміла, що життя не можна відкладати на завтра (коли закінчиться війна), його треба проживати сьогодні", — додає інша.
Організатори отримують десятки відгуків від мам-учасниць табору — чи не в кожному з них йдеться про складний емоційний стан перед "заїздом", а далі — обов'язково про відновлення вже, власне, на кемпі. Тижневий відпочинок у супроводі психологів допомагає впоратися зі стресом, тривогами та травмами. Сприяє зміцненню відносин між членами родин та пошуку взаєморозуміння. Надає можливість учасникам активно включитися в соціальну діяльність та волонтерство, що сприяє їхній самореалізації та підвищенню самооцінки.
Та головне — кемп створює спільноту, серед якої учасники можуть ділитися досвідом та підтримувати одне одного.
"Комунікація та співпраця з місцевою владою, жителями села та іншими організаціями грає важливу роль у забезпеченні успіху проєкту. Наша ГО постійно співпрацює з громадою. Ми отримали можливість використовувати територію для кемпу та ресурси для проведення діяльності. Місцева влада надала нам підтримку у вирішенні організаційних та інфраструктурних питань", — говорить координатор ініціативи Остап Павлюк.
У самій же громаді, де проживає немало переселенців, теж чудово розуміють значущість такого кемпу та його вплив на дітей та сім'ї. Саме тому у втіленні всіх задумів табору громада — не просто спостерігач, а й партнер, що підтримує всі ініціативи та заходи від організаторів.
Василь Малярчук, голова Северинівський громади, пояснює:
"З ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» ми співпрацюємо давно. Вони допомагали нам реалізовувати різні міжнародні та грантові проєкти. Коли постало питання про організацію табору, ми разом розв'язували питання з Жмеринськими енергетичними мережами, передали до кемпу каяки й катамарани. Кухарі нашого садочка беруть участь у приготуванні їжі для учасників кемпу, а культурні колективи періодично дають концерти для мам і дітей. «Рестарт» — дуже класний проєкт. Можу сказати, що всі, хто до нього причетний, вкладають туди й ресурси, і серця, і душі".
Кемп Restart продовжує рости й розвиватися. Цього року відбулось 8 змін по 60 людей з різних куточків України. А також вперше відбулися заїзди для дітей з синдромом Дауна. Це стало можливим за підтримки Фонду ChildFund Deutschland у межах проєкту, що фінансується Федеральним Міністерством закордонних справ Республіки Німеччина. А у вільний час від благодійних заїздів кемп працює на комерційній основі, організовуючи сімейні зміни та заїзди для дитячих колективів, таких як танцювальні, музичні, спортивні колективи або групи з дитячих центрів.
Теплий сезон закінчується, і тепер у кемпі планують роботу на зиму.
"Наша мета — надати дітям і сім'ям можливість ефективно провести час навіть у зимовий період. Нам важливо бачити позитивні зміни у житті дітей та сімей. Кожна посмішка на обличчі дитини й слова подяки від батьків дають нам сили та наснагу продовжувати працювати над цим проєктом", — відзначає координатор проєкту Остап Павлюк.
Також команда активно шукає нових партнерів для співпраці. Тут завжди відкриті до ідей та пропозицій, які допоможуть покращити якість послуг і розширити вплив на дітей та сім'ї, які потребують підтримки.
Цю статтю опубліковано в рамках кампанії «Голос громад», яка є частиною Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.