Що відбувається

Вижила на вулиці, яку охопило вогнем: Лариса з Бучі пережила важкий танковий бій та дві зустрічі з окупантами

Фото однієї з вулиць у Бучі з понад десятком російських танків, які згоріли, облетіли мережу. На них видно, як колона російської техніки стояла просто в житловому районі між двома рядами приватних будинків. Багато людей тоді вже залишили місто, але дехто лишився. 

Журналісти "Рубрики" побували в Бучі та поспілкувалися з 72-річною Ларисою Савенко, яка на все життя запам'ятала події 27 лютого, а також діалоги з російськими окупантами. 

Та сама вулиця в Бучі

Задрижала земля 

Колона російських танків сунула вулицею Вокзальною в бік Ірпеня та Києва. Того дня, 27 лютого, ще фактично на початку повномасштабного вторгнення росії, Лариса відчула, як дрижить земля від великої кількості техніки. Її окупанти розташували вздовж хат.

72-річна Лариса Савенко

Згодом, коли зрозуміли, що через річку вони переправитись не зможуть — українські військові підірвали міст, окупанти розвернули техніку. 

В цей час двоє російських військових зайшли на подвір'я до Лариси. Вона ж весь час ховалася в погребі разом з сином та безхатьком, якому допомагала житлом і їжею. 

"Я тоді вийшла з погреба, щоб бодай кави зварити. І тут ідуть два автоматника. Я їм кажу: хлопці, тут нікого немає. А вони кажуть: що ти тут робиш, ану йди звідси, зараз буде бій… Мені головне було, щоб вони хлопців не побачили. Я ж не знаю, як вони б до них поставились, може б розстріляли…" — каже Лариса. 

Пані Лариса показує погріб, в якому ховалася

Того ж дня техніку російських окупантів розстріляли ЗСУ. Жінка припускає, що для цього застосували байрактари. 

"Уся вулиця була у вогні", — каже Лариса. 

Одяг, який залишився від російських окупантів

"Якби прийшли інші, то стріляли б відразу по ногах"

Після цього росіяни зібрали трупи своїх, і почалася друга хвиля бою. 

"Я сиділа на ґанку, читала, і бачила, як ракети пролітають в одну і в іншу сторону", — згадує Лариса Савенко. 

А 5-го березня окупанти знову прийшли до неї. Цього разу увірвалися вже до будинку. 

Лариса Савенко зі страхом згадує зустріч з росіянами

"До нас прийшли 5 автоматників. Хлопцям було десь по 19 років, а командиру від сили близько 30. Вони зайшли до нас в будинок, подивилися і сказали: ви небагато живите. Я кажу: ми багаті на тварин. У нас 5 котів та дві собаки. Але грабувати в нас дійсно було нічого. Зате з інших будинків на вулиці винесли все, що змогли. А нам сказали: «вам пощастило, що ми до вас прийшли. Інші відразу по ногах стріляють»", — розповіла Лариса. 

Тоді окупанти поставили за її будинком свій БМП та дві доби вели вогонь, прикриваючись цивільними. Пані Лариса разом із сином та чоловіком, якому допомагала, 2 дні просиділи в сараї, не виходячи з нього. 

Наслідки бойових дій у Бучі

"Ми не могли вийти ні на хвилину, весь час гатили. Просиділи дві доби. Було холодно, звісно, 5 градусів, але ми все це витримали", — зі сльозами ділиться жінка. 

"Є тільки одне питання: за що?"

Всі ці дні Лариса не наважувалася виходити за межі свого двору. І лише через місяць після тих подій вийшла подивитися на наслідки та жахнулася: купа зруйнованих подвір'їв, розбиті та пограбовані хати сусідів. 

Один із розбитих будинків на вулиці Вокзальній

Будинок пані Лариси також постраждав: пошкоджені дві кімнати, а на дах прилетів снаряд, який не вибухнув — його зняли рятувальники. 

"Я хочу сказати одне: ми, звісно, переможемо, ми все витримаємо. Україну перемогти неможливо. У мене лише одне питання до цих росіян: за що? За що ви так ненавидите Україну? За те, що ми не хочемо бути цим стадом овець, як ви?" — звернулася пані Лариса до окупантів. 

Наостанок вона додала, що вважає себе щасливицею і що їй дивом вдалося вижити як від обстрілів, так і від зустрічі з окупантами. Бо, каже жінка, багато інших жителів цю зустріч пережити не змогли… 

Фоторепортаж "Рубрики" з Бучі:

Свіжі дописи

  • Небайдужа

Ужгород крок за кроком стає безбар’єрним: як “Мрія в Дії” змінює місто

Безбар’єрне місто — це простір, у якому кожна людина може пересуватися, працювати, навчатися, відпочивати та… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Корисне

Журналістика рішень від “Рубрики” в січні: топ-10 кейсів

Січень став місяцем випробувань для громадського та медіасектору в Україні. Із призупиненням програм USAID багато… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Що відбувається

Публічне СЗЧ: які уроки слід винести зі справи Сергія Гнезділова

Щоби привернути увагу влади та суспільства до проблеми відсутності строків служби в армії, військовий Сергій… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Корисне

Книга під рукою та експерименти зі сторінками: як зробити читання своєю звичкою

Про те, як нині виглядає портрет українського читача і що робити, щоб читати більше —… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Небайдужа

Від недоступності до безбар’єрності: як кожен і кожна може вплинути на інклюзивність своєї громади

Чи може одна людина запустити процес інклюзивних змін у своєму місті? Історія Ольги Бобрусь доводить,… Читати більше

Thursday January 30th, 2025
  • Кейси

“У нашому підрозділі ми всі цивільні люди, які мають основну роботу”: як працюють добробати

Загалом в Україні є два основні способи потрапити у військо: дочекатися мобілізації або підписати контракт.… Читати більше

Tuesday January 28th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.