fbpx
Сьогодні
Кейси 15:04 18 Вер 2024

“Ноти підтримки”: як заклади культури у громадах на Рівненщині підтримують військових

“Рубрика” розповідає про культурну ініціативу, яка допомагає військовим на Рівненщині зберігати емоційну стійкість. Повторити подібне можна в кожній області країни!

English version here

У чому проблема?

В умовах війни одним із найважливіших завдань є підтримка бойового духу та емоційного стану тих, хто захищає тил від агресора. Військові — це люди, які викладаються на всі сто відсотків, постійно знаходяться у стані напруження, тож емоційне виснаження серед захисників не рідкість. Це своєю чергою впливає на здатність військовослужбовців ефективно виконувати свої обов'язки.

Яке рішення?

Морально підтримати бійців вирішили у Рівненському обласному центрі народної творчості, започаткувавши культурно-мистецький проєкт "Ноти підтримки". Відтак, центр організовує виступи фольклорних аматорських колективів у військових частинах та госпіталях області.

Як це працює?

Зберегти емоційну стійкість

Фольклорний колектив із Березнівської громади

Фольклорний колектив із Березнівської громади. Фото з архіву Рівненського обласного центру народної творчості

Рівненський обласний центр народної творчості вже багато років координує діяльності аматорські колективи у Рівненській області. Центр співпрацює з усіма народними та зразковими колективами, що діють у кожній з 64 громад Рівненщини.

"Українська культура завжди була джерелом національної ідеології, місцем, де формувалися наші цінності та патріотизм. Тому залучення мистецької спільноти до підтримки бойового духу військових стало для нас пріоритетом", — розповідає директорка закладу Ірина Рачковська-Баковецька.

Тож коли в центрі виникла ідея організувати серію благодійних концертів для підтримки військових, тут одразу ж звернулися до громад області із проханням відгукнутися тим, хто має можливість брати участь у проєкті. Ініціативу рівнян підтримали понад 20 колективів області. Відгук був настільки активним, що графік виступів сформували надовго вперед. З репертуаром концертів визначилися одразу — це патріотичні твори, громадянська лірика, українські народні пісні.

"Ми зрозуміли, що на наших очах народжується потужний проєкт. До кінця 2024 року ми зможемо щомісяця організовувати виїзні благодійні концерти в місцях, де дислокуються або перебувають військовослужбовці на Рівненщині", — продовжує Ірина Рачковська-Баковецька.

Вона зазначила, що їхній заклад працює не тільки з колективами, але й із майстрами народної творчості, носіями традиційної культури, музикантами, письменниками та іншими діячами мистецтва. Щомісяця центр народної творчості формує групи, які включають виступи колективів і окремих митців, створюючи повноцінні концерти тривалістю близько двох годин.

Історія знає чимало прикладів, коли концертні бригади, мистецькі колективи, артисти театрів та кіно виїжджали на фронт для підтримки бойового духу військових. Виступи артистів на передовій виконували важливу функцію — зміцнювали віру в перемогу, приносили психологічну розрядку, сприяли збереженню зв'язку з рідним домом. Такі концерти допомагали підтримати колективізм, і що важливо — відновлювали відчуття нормальності. Емоційну підтримку забезпечують сьогодні захисникам і зірки українського шоубізнесу. У Рівному вважають, що важливо підтримувати всіх військових — тих, що на передовій, що несуть службу по всій Україні, що відновлюються й що лише починають свою службу.

 

Організаторка проєкту впевнена: ініціатива має потенціал для реалізації в інших регіонах України. Мистецьким осередкам варто співпрацювати з органами місцевого самоврядування та обласним керівництвом, щоб налагодити діалог та донести важливість культурної підтримки військових. Війна ведеться не лише за територію, але й за цінності, національну ідентичність і свідомість.

На переконання Ірини Рачковської-Баковецької, місцева влада підтримає такі ініціативи й надасть можливість комунікації з військовими частинами та з госпіталями, де можна здійснювати культурно-мистецьку діяльність для підтримки наших захисників.

А це точно спрацює?

Після концерту "Ноти підтримки" в одній із військових частин Рівненщини. Фото з архіву Рівненського обласного центру народної творчості

У Рівненській області так і вийшло — ініціативу підтримала обласна рада. Але головне, звісно, — це внесок та мотивація самого закладу культури.

"Ми проаналізували наші можливості, ресурси й вирішили, що у нас є все необхідне для реалізації проєкту — і творчий потенціал, і організаційна здатність", — пишається керівниця обласного центру народної творчості.

18 серпня в одній із військових частин Рівненщини відбувся перший концерт. У ньому взяли участь ансамбль української пісні "Барви Полісся" та солісти ЦКІД "Перлина Полісся" Володимирецької селищної ради.

"Звичайно, що на концерті було багато військових, бо їм хочеться трохи розслабитися емоційно. Аплодують. Задоволені", — поділилася Ірина Рачковська-Баковецька. А вже 8 вересня пройшов наступний концерт. Директорка центру підкреслює, що проєкт триватиме на постійній основі, він продовжить свою роботу не лише до кінця року, а й у 2025.

Фольклорний колектив із Корецької громади

Фольклорний колектив із Корецької громади. В центрі — Ірина Рачковська-Баковецька. Фото з архіву керівниці центру

Ще більше корисних рішень!

"Для мене, як ініціаторки, організаторки й керівниці закладу, який організовує і реалізовує проєкт «Ноти підтримки», цей проєкт має особливе значення. 

З однієї сторони — це популяризація української ідеї серед військових, серед ветеранів, серед людей, які йдуть у Збройні сили захищати та відстоювати нашу незалежність, нашу ідентичність. Водночас це можливість наголосити нашим військовим про їхню важливість у цій справі. Знаю з особистого досвіду, як деякі з них можуть втрачати віру в сенс своєї боротьби, і це є найбільшою перепоною для нашої перемоги. Тому створення моральної підтримки є надзвичайно важливим. Ну і власне, я абсолютно переконана, що культура сьогодні на часі, і саме культура є двигуном української ідеології", — говорить Ірина Рачковська-Баковецька.

проєкт

Виставка вишиванок: Символ та пам'ять про Героїв, що захищали Україну. Фото з архіву керівниці центру

Директорка Рівненського обласного центру народної творчості й сама є мисткинею, письменницею та дослідницею традиційної народної культури. Вона має ще один напрям волонтерської діяльності — створила і реалізовує громадську ініціативу "Культура пам'яті через традиції і мистецтво" з родинами загиблих військових. Це культурно-мистецькі перформанси та акції щодо промоції культури пам'яті, заходи комеморації. Наприклад, на день вишиванки пані Ірина організувала виставку-перформанс вишиванок 23 загиблих військових Рівненщини.

Інша акція — мистецький проєкт "Поминальний хліб. Хліб, який їдять після смерті". В заході, присвяченому пам'яті жертв геноцидів проти українського народу — Голодомору та російської військової агресії взяли участь матері та дружини загиблих військових.

"Чим більше я заглиблююсь у свою діяльність, тим більше я розумію, наскільки наша Україна, наші цінності, наші традиції, наша мова особливі, унікальні та неповторні. Саме культура допомагає ідентифікувати нас як народ. У цю ідею потрібно вірити, її потрібно пропагувати та нести вперед, щоб вона стала частиною нашої спільної перемоги. Кожен з нас може зробити свій внесок, рухаючи Україну до національного відродження та повного становлення нас як нації", — підсумовує Ірина Рачковська-Баковецька.

Рубрика:
Кейси
882

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: