Що відбувається

Кривава річниця у Харкові: теракт на Марші Гідності

22 лютого 2015 року на місці збору учасників численного мітингу терористами дистанційно була підірвана бомба

Усілякі спроби Росії представити війну на Донбасі як громадянський конфлікт і протистояння з питань федералізації наштовхується на незаперечний факт створення по суті терористичного злочинного анклаву на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. І яскравим в цьому відношенні прикладом є серія терактів в 2014-2015 роках в Харківській області.

Нагадаємо, що восени 2014 року в Харкові і Харківській області сталася серія з 29 терактів на об'єктах транспортної інфраструктури, військових об'єктах та в громадських місцях. Так, 9 листопада 2014 року в харківському пабі «Стіна» стався вибух, в результаті якого постраждали 13 осіб. 19 січня 2015 року стався вибух біля будівлі Московського районного суду, в результаті якого постраждали 14 осіб. Однак аж до лютого 2015 року загиблих не було.

Відповідальність за них взяла на себе така собі підпільна терористична організація «Харківські партизани», пов'язана як з російськими спецслужбами, так і зі збройними формуваннями на окупованих територіях Донецької області.

Харків, мітинг подібний тому, на якому був проведений теракт 22 лютого 2015 року

22 лютого 2015 року в Харкові на річницю подій на Майдані планували провести численний Марш Гідності. Учасники акції планували пройти від Палацу спорту до площі Конституції, де повинна була відбутися панахида за загиблими під час подій Євромайдану.

Однак під час збору учасників біля будівлі Харківського Палацу спорту о 13:10 терористами дистанційно була підірвана саморобна бомба на основі протипіхотної міни потужністю близько двох кілограмів тротилу, яка була начинена уражаючими елементами.

Очевидці розповіли, що вибух стався в перших рядах колони і супроводжувався чорним димом. "Ми стояли ззаду. Почули сильний хлопок, люди спочатку почали розбігатися, а потім кинулися допомагати пораненим. Намагалися надати першу допомогу, хто яку міг", – розповідає учасниця ходи Маргарита.

В результаті теракту на місці загинули лідер харківського Євромайдану 52-річний Ігор Толмачов.

Відео теракту

"Ми йшли і несподівано почули хлопок, люди почали падати. Ігор йшов прямо поруч зі мною. Коли він впав, ми намагалися привести його до тями, але безуспішно. Лікарі сказали, що Ігор помер миттєво: була пробита груди і розірвана артерія", – розповідав у своєму інтерв'ю колега загиблого – Ігор Рассоха, який дивом не постраждав.

Також загинув заступник начальника Первомайського РВВС підполковник міліції Вадим Рибальченко, який брав участь в міліцейському супроводі масової акції. Ще близько 10 осіб було поранено, у тому числі, кілька підлітків і п'ять співробітників міліції.

На наступний день, 23 лютого, від поранень помер 15-річний підліток Данило Дідик. «На ходу Данило пішов зі своїм однокласником, у того теж поранення в області паху, лежить в лікарні. Вони часто бували на мітингах, активно висловлювали громадянську позицію».

А вранці 24 лютого померла ще одна людина – 18-річний студент Микола Мельничук. Кількість жертв могла бути значно більшою, якби в момент вибуху  по дорозі не проїжджала автівка «Газель», яка прийняла на себе частину осколків саморобної бомби.

Після теракту секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов оголосив в Харкові вищий рівень терористичної загрози і оголосив про початок проведення антитерористичної операції в місті.

За фактом вибуху прокуратура порушила кримінальну справу за статтею 258 КК України «Терористичний акт». Незабаром після здійснення теракту радник глави СБУ Маркіян Лубківський повідомив, що були затримані особи, підозрювані в причетності до організації теракту.

 

Після теракту

26 лютого 2015 року голова РНБО Олександр Турчинов повідомив про затримання п'ятьох підозрюваних у причетності до теракту. За його словами, серед затриманих є «як організатор злочину, так і безпосередні виконавці теракту», також було вилучено зброю та боєприпаси: пластіт, детонатори і гранати. Відповідно до інформації СБУ, деякі з терористів проходили підготовку на території Російської Федерації і координували свої дії безпосередньо з фейковою "Донецької Народною Республікою".

Досі в одному з районних судів Харкова проходить судовий процес у відношенні трьох чоловіків, підозрюваних у скоєнні теракту. Останнє за часом засідання суду відбулось 9 січня 2019 року. За даними силовиків, чоловіків завербували російські спецслужби, вони проходили підготовку в Бєлгороді, а за вчинення теракту повинні були отримати $10 тис.

Пам'ятний знак загиблим

Посмертно загиблі активіст Ігор Толмачов і міліціонер Вадим Рибальченко були нагороджені орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

22 лютого 2016 року в Харкові на проспекті Петра Григоренка поблизу місця скоєння теракту був відкритий пам'ятний знак загиблим.

Свіжі дописи

  • Кейси

“Створюємо спільноту, де місце є кожному”: як на Одещині працює театр “Толерантність”

Тут молоді з ментальною інвалідністю допомагають самореалізуватися, відкрити нові таланти та знайти свою спільноту. “Рубрика”… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Що відбувається

Обмеження консульських послуг для чоловіків призовного віку: пояснюємо, що з цим не так

Українським чоловікам призовного віку, які перебувають за кордоном, обмежили доступ до послуг українського консульства. Такі… Читати більше

Friday April 26th, 2024
  • УрбанРубрика

“Ми не просто місце трагедії, ми хочемо бути місцем українського успіху”: головні рішення з ідеатону Unlock Bucha

У Бучі 18-20 квітня 2024 року провели ідеатон Unlock Bucha. Він об’єднав між собою представників… Читати більше

Friday April 26th, 2024
  • Інвестиційні рішення

Інвестиції у мистецтво: як це працює в Україні й скільки коштів треба для старту

“Рубрика” пояснює, яким може бути інвестування у мистецтво, на яких українських митців слід звернути увагу… Читати більше

Thursday April 25th, 2024
  • Кейси

У Пущі Водиці хочуть відбудувати теплицю для дітей: навіщо це рішення та як допомогти?

“Рубрика” розповідає про маленький, але важливий кейс відбудови, якому ще належить відбутися. Долучитися до допомоги… Читати більше

Thursday April 25th, 2024
  • Здоров’я

Що дають тейпи і як не змарнувати час та кошти на недієве лікування? Відповідають лікарі

Тейпи продовжують набирати популярність. Проте чи така вона заслужена? “Рубрика” вирішила розібратися, що таке тейпи… Читати більше

Wednesday April 24th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.