Корисне

Подорожі та коронавірус: як повернути гроші, якщо зриваються плани

Розповідаємо, як спілкуватися з авіакомпаніями і туроператорами

У період пандемії коронавірусу багатьом людям довелося скасувати заплановані поїздки: ті, які плануються самостійно, так само і вирішуються: сам пишеш авіаперевізнику і квартиронаймачу. Ті мандрівники, які замовляли тури через туроператора, вже розбираються з їх менеджерами.

"Рубрика" розбиралася в тому, як повернути гроші за заплановану поїздку, що вимагати від туроператора і чи варто взагалі скасовувати поїздку.

Подорож зірвалася: що робити, якщо не повертають гроші 

Так вийшло у компанії киян, які самі запланували і оплатили житло і квитки для вильоту в Італію. Їх поїздка відмінилася.

Журналістка Ольга Ліпич з компанією друзів планували полетіти в Італію на 1 квітня, а запланували все ще задовго до введення карантину – відразу після святкування Нового року, коли про коронавірус ще не заговорили навіть в Китаї. Поїздка випадала якраз на її день народження. В Італію планували летіти через Краків, на двох виходило по 2 пари квитків, які відразу ж забронювали і оплатили. Бронь житла в Венеції і в Мілані оплатили на половину.

"До останнього я сподівалася, що ситуація в Італії нормалізується, але з кожним днем ​​було все більше і більше хворих. Вирішили скасувати поїздку, щойно Італія закрила кордони. Хоча і до цього було зрозуміло, що їхати туди дуже небезпечно. Ми постійно моніторили ситуацію і по фотографіях в Інстаграмі було відразу зрозуміло, що поїздку доведеться відкласти. Це вже була не та Італія, в якій хотілося побувати порожні вулиці, кафе, ресторани і магазини не працювали. Їхати просто не було сенсу", – розповідає Ольга.

Компанія оплатила тільки бронь житла на сайті airbnb – половину суми, а другу половину потрібно було внести за два тижні до приїзду. Коли зрозуміли, що їхати не будуть, відразу скасували бронь і написали господареві будинку, щоб він теж був в курсі заздалегідь. Гроші повернули буквально через тиждень, проблем не виникло.

З поверненням грошей на авіапереліт вийшло складніше, тому що компанія повернула тільки за одну частину квитків – Київ-Краків та Краків-Київ – запросили повернення як тільки прийшло повідомлення, що рейс скасовано. Гроші повернулися через тиждень.

А ось за квитки Краків-Мілан і Мілан-Краків не повернулися до сих пір, і, мабуть вже не повернутися.

"Авіаперевізник запропонував ваучери не слід поїздки замість того, щоб повертати гроші. Тобто вартість цих квитків буде у мене на особистому рахунку і потім я зможу її використовувати. У листі ще було сказано, що, як тільки компанія вийде з карантину та працівники повернуться в офіс, нібито повернення грошей можна буде отримати. Але коли це буде, незрозуміло. Проблема ще в тому, що з компанією ніяк не можна безпосередньо зв'язатися. офісу в Україні у них немає взагалі. Раніше через раз відповідали в Фейсбуці, ще до пандемії, зараз і там мовчать", – розповідає Ольга.

А ось керівниця філії компанії "Family Quest" Юлія Копейка запланувала з улюбленим весілля за кордоном 9 вересня. Пара все-таки розраховує на виліт, розраховують на те, що вже багато хто починає акуратно запускати рейси, потрохи відкривають кордони з кінця травня-початку червня. Припускають, що стан невизначеності в світі пробуде до серпня, а потім нормалізується стан.

"Квитки брали десь через тиждень через Skyscanner, летимо Qatar і Emirates Airlines, чули, що з поверненням грошей за квитки у них все нормально, хоча багато авіаперевізників і пропонують ваучери. Шукала варіанти там, потім дивилася по відгуки, яке квиткове агентство краще і брали у нього. у всіх квиткових агентств ціни на цю дату і на цей літак були різні. Найдешевші побоялися брати, так як відгуки не найприємніші були то багаж втратили, то на рейс не зареєстрували, то прізвище неправильно написали і так далі. Взяли щось середнє за ціною", – розповідає Юлія.

Фото washingtonpost.com

Описані приклади показують те, що якщо ви самі планували подорож, то вам доведеться:  

  • самостійно звертатися на пошту, на сторінку в Facebook, на гарячу лінію, якщо вона є, і домагатися своїх прав
  • ви можете погодитися на ваучери від авіаперевізника, адже світ незабаром почне пристосовуватися і кордони поступово будуть відкривати, а у вас буде приємний бонус
  • немає стовідсоткових гарантій того, що вам повернуть гроші за квитки, особливо у бюджетних авіаперевізників, а ваучери з вашого рахунку не зникнуть. Навіть якщо ви залишилися в карантин без роботи і заробітку і розраховуєте на повернуті кошти, то їх довго доведеться чекати або можна взагалі не дочекатися

Повертати гроші або ні: що кажуть експерти

Путівки, куплені у туроператора, також підлягають поверненню в минулих умовах, але законом України карантин визначено як форс-мажор. При цьому туроператор повинен враховувати всі витрати, які він терпить в цьому процесі, і вичитувати цю суму з путівки. Тому скільки коштів отримає мандрівник, – незрозуміло.

 Сподіватися на швидке повернення коштів також не доводиться. Ще варто враховувати той факт, що туристична сфера – одна з найбільш постраждалих за час пандемії, тому так званих витрат буде багато.

Керівник асоціації турагентств Антон Рудич радить перенести путівку на інший період, що найчастіше пропонують туроператори. За його словами, по всьому світу готелі і туроператори не можуть повернути гроші туристам, – це глобальна світова проблема.

Збереження путівки і її переніс, здавалося б найефективніший вихід з ситуації, але варто розуміти, що ще не розроблена системна програма виходу з карантину, відкриття кордонів і запуску туристичної галузі.

Наприклад, Reuters пише, що Єврокомісія підготувала рекомендації для авіаперевізників: мінімальний рух пасажирів на борту, обов'язкове носіння маски, мінімізація багажу і реорганізувати реєстрацію на рейс так, щоб мінімізувати скупчення людей.

Фото atlanticcouncil.org

Таким чином, які дії можуть бути у спілкуванні з туроператором: 

  • можна за допомогою юриста розмовляти з туроператором, подавати в суд і вимагати виплати коштів, але будуть враховані "витрати"; враховувати потрібно ще той факт, що на послуги адвоката вам доведеться також витратитися і судові розгляди у нас в країні відбуваються не швидко;
  • можна перенести путівку на час, коли карантин знімуть і в світі знову запустять туристичну галузь;
  • ніхто не гарантує повернення коштів, оскільки при повному поверненні, особливо якщо таких звернень буде багато, туроператор просто розориться, а це, звичайно, не в їхніх інтересах.

У той же час поки незрозуміло, коли відбудеться відновлення авіаперевезень. За підрахунками Міжнародної організації цивільної авіації, є два прогнози відновлення авіаперевезень. Згідно з першим сценарієм, літаки можуть почати літати вже в кінці травня. При такому сценарії збитки авіагалузі можуть скласти до 218 мільярдів доларів, а падіння пасажиропотоку – до 963 мільйонів чоловік. Згідно з другим сценарієм, відновлення авіаперельотів може відбутися не раніше вересня 2020 року, падіння пасажиропотоку складе 1,11 мільярда осіб, а збитки галузі – 218-253 мільярдів доларів.

Свіжі дописи

  • Що відбувається

“Рубрика”, Lviv Media Forum та Український ПЕН отримали в ПАР відзнаку “Відвага заради демократії”

Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Кейси

Сергій Каліцун: “Я глянув на ногу, розраховував, що вона ціла. А її не було”

Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Що відбувається

Збільшення податків на тютюнові вироби: чимало активістів не згодні з рішенням

Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Кейси

582 години з турнікетом: як український військовий вижив у підвалі попри складне поранення

“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Кейси

Сергій Малечко: “У когось остання Тесла, а у мене сучасний протез”

38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Кейси

Зв’язок поколінь: як підлітки з Миколаївщини вчать літніх людей користуватися ґаджетами

“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.