Кейси

KONTENTA: як працює мережа студій аудіовізуального контенту, де підлітки можуть створювати свій продукт

“Рубрика” поспілкувалася з ініціаторами проєкту, в рамках якого вдалося запустити 20 студій в 12 областях України.

У чому проблема?

Сучасним українським підліткам випала доля дорослішати в епоху непростих викликів. Війна, швидкі зміни в технологіях, інформаційний хаос і тиск соціальних мереж створюють складну реальність, де легко втратити себе. У цих умовах бажання творити та бути почутими стає ще важливішим.

Самовираження допомагає не лише заявити про себе, свої ідеї та таланти, але й знайти підтримку, зберегти ментальне здоров'я та відчути, що твій голос має значення. Однак можливостей для розвитку, доступу до технічних засобів чи платформ, які дозволяють не просто спілкуватися, а створювати культурні продукти, часто не вистачає.

Яке рішення?

Презентація проєкту KONTENTA в Кривому Розі. Фото з архіву проєкту

Відповіддю на цю потребу став всеукраїнський проєкт аудіовізуальних студій KONTENTA, який за підтримки ЮНІСЕФ запустила українська  ГО "Культурна платформа Закарпаття".

Ініціатива допомагає молоді освоювати креативні індустрії та проявляти себе через творчість. У студії KONTENTA вони не лише опановують нові професії, але й отримують можливість реалізовувати власні ідеї та проєкти й таким чином впливати на суспільство.

Як це працює?

Громадське об'єднання "Культурна платформа Закарпаття" з 2016 року допомагає молоді відкривати для себе українську культуру та ідентичність. Працюючи у цьому напрямку, команда досліджувала та розповідала про український живопис, музику, архітектуру дерев'яних церков. 

З початку повномасштабного вторгнення ГО зосередила увагу на соціальній згуртованості та психоемоційній підтримці молодих людей через креативні практики. За два роки воркшопи та майстер-класи програм "Спільно Кемп" та "Спільно Кемп. Громади",  пов'язані з культурою, медіа, контентом, дизайном та іншими креативними індустріями, охопили понад 65 тисячі учасників у 64 громадах України.

В процесі дослідження громад команда ще раз впевнилася в тому, що молодь відчуває потребу в оновленні освітніх програм та форматів взаємодії, щоб бути представленою в суспільстві. І перший крок для цього — створення умов, в яких у молоді є вільний доступ до технічних засобів, що дозволяють створювати свої продукти і демонструвати їх всьому світу через стримінгові платформи, фіксуючи свою присутність.

Так народилася ідея проєкту KONTENTA, завдяки якому підлітки та молодь можуть досліджувати українську музичну традицію, розвивати власні проєкти та реалізовувати своє право на самовираження.

Що таке KONTENTA?

Аудіовізуальна мобільна студія KONTENTA. Фото з архіву проєкту

KONTENTA — це аудіовізуальна студія для розвитку підлітків і молоді у сфері креативних індустрій. Вона дає можливість проводити індивідуальну студійну роботу, групові освітні та культурні події, записувати вокал і музичні інструменти, знімати відеоблоги, подкасти та прямі ефіри.

Студія забезпечена всією необхідною технікою та обладнанням, а також ліцензійним програмним забезпеченням Ableton Live та Native Instruments, і може бути представлена у двох форматах: 

  • як інтеграція технічного обладнання в наявні приміщення молодіжних центрів (стаціонарне рішення);
  • як повноцінна пересувна студія. Завдяки мобільності конструкції (колеса та можливість "скласти" студію в бокс) KONTENTA можна адаптувати під фізичний простір та переміщувати. 

В аудіовізуальній студії можна записувати вокал і музичні інструменти, зводити їх у власні музичні треки. Знімати відеоблоги, подкасти та прямі ефіри. Проводити для жителів громад культурні події та освітні заходи. Проєкт дає молоді можливість висловитися та отримати ряд нових компетенцій з таких професій як саунддизайнер, музикант, композитор, актор дубляжу, блогер, стрімер, радіоведучий, подкастер, режисер, журналіст, звукорежисер, режисер монтажу тощо. Всім наявним обладнанням молодь може користуватися в KONTENTA безкоштовно. 

Також за задумом засновників проєкту, заняття у студії мають сприяти психоемоційній підтримці, підвищенню соціалізації та поліпшенню ментального здоров'я молоді через креативність та спільнотворення.

"Молодь у світі зараз має труднощі з ментальним здоров'ям і мотивацією. Але ви просто уявіть, якби ці люди хоча б раз почули повітряну тривогу або те, як звучить ракета, що б з ними було? А наша молодь це все переживає і залишається спроможною до того, щоб щось створювати. Більшість із них — стійкі. І це явище ніхто не може пояснити", — відзначає Євген Забарило, голова правління громадського об'єднання.

А це точно працює?

KONTENTA в Чернігівському Обласному молодіжному центрі. Фото з архіву проєкту

Відкриття першої студії KONTENTA відбулося в Чернігові 22 січня 2024 року. Протягом наступних 9 місяців такі студії з'явилися ще в 19 громадах України. Сьогодні вже відкриті та працюють усі заплановані 20 студій KONTENTA в 12 областях України: в Чернігові, Ніжині, Переяславі, Валках, Кегичівці, Балаклії, Кропивницькому, Олександрії, Камʼянському, Дніпрі, Кривому Розі, Полтаві, Запоріжжі, Миколаєві, Подільську, Чорноморську, Стрию, Самборі, Луцьку та Ужгороді.

Команда розповідає, підбираючи громади для проєкту, в першу чергу орієнтувалися на свій досвід дослідження осередків у межах проєкту "Спільно Кемп. Громади" та враховували концентрацію культурних установ у громаді загалом. Також звертали увагу на унікальні культурні феномени (видатні особистості та установи, які вони започаткували, локальні мистецькі явища) та наявність коледжів мистецтв чи молодіжних центрів у містах, які могли б розмістити у себе KONTENTA й підсилити власні можливості. 

Молодь в Кропивницькому, Молодіжний центр "Кома" опановує техніку KONTENTA. Фото з архіву проєкту

"Культурна платформа" реалізувала такі формати подій:

  • Відкрита презентація проєкту KONTENTA (розкриття потенціалу студії для молоді, місцевих творчих осередків, медіа та влади);
  • Воркшоп "Основи користування Ableton";
  • Воркшоп "Саунддизайн";
  • Тренінг-інструкція "Як працювати на студії" для молодіжних працівників;
  • Вечорниці (формат живих виступів та щирої розмови з молоддю від сучасних виконавців);
  • Запис подкасту (молодь говорить до молоді про суспільно-важливі теми. Наприклад, учасниками презентаційних заходів були народний депутат та військовий Роман Лозинський, блогерка Валерія Шашенок та музикант і композитор Євген Філатов (The Maneken));
  • Освітній онлайн-курс, що стосується технічних аспектів взаємодії з технікою та програмним забезпеченням Ableton Live, а також більш глибинних знань з теорії музики. Наразі альфа-версія курсу вже доступна для користувачів студій

Також громадське обʼєднання регулярно проводить менторські сесії та події у громадах з сучасними менторами креативних індустрій. Серед менторів проєкту сучасні виконавці, наприклад, Артистка Чуприненко, Богдан Купер та BRYKULETS.

Від створення музики до змін у країні

KONTENTA в Олександрії, Молодіжний простір "Другий поверх". Фото з архіву проєкту

На базі студій вже відбулося понад 400 заходів. А загалом проєкт охопив більш як 5000 відвідувачів (молодь віком 14–24 роки), з яких 13% є ВПО. 

Так, 17-річний музикант Богдан Балабан із Валок, який кілька років мріяв про створення студії звукозапису у своїй громаді, ділиться: 

"Через війну молодь у Валках зараз дуже закрита, особливо музиканти — їм ніби важко показувати свій голос, ділитися власною творчістю. Думаю, що KONTENTA зможе з цим допомогти та дати поштовх більше спілкуватися та творити, це важливо. Особисто мені вона допоможе якісно працювати зі звуком — це ніби новий крок у музиці, яку я тепер можу професійно записати".

Відкриття KONTENTA на базі валківського молодіжного центру "Салат". Ліворуч Богдан Балабан. Фото з архіву проєкту

Богдан займається музикою з 5-річного віку, вже закінчив музичну школу по класу акордеона та продовжує вчитися грати на цьому інструменті в фаховому коледжі. Вдома він спробував створити власну міністудію для запису електронних треків та пошуків свого звучання, але тепер зможе користуватися обладнанням KONTENTA.

Даша Скалюн в KONTENTA. Фото з архіву проєкту

А Даша Скалюн, молодіжна працівниця Обласного молодіжного центру в Чернігов, розповідає: "У молодіжному центрі я стабільно займаюсь організацією музично-літературних вечорів під назвою «Вересайки», де будь-хто охочий може прийти та показати свій талант, або ж просто насолодитись творчістю як глядач. Для підготовки до «Вересайок» я, як і всі працівники, навчилася користуватись усім обладнанням KONTENTA і правильно все підключати, тож тепер ми проводимо події набагато якісніше завдяки обладнанню.

Це дуже крута штука і дуже крута можливість, бо KONTENTA надихнула мене почати хоч трохи «рухати мізками» та придумувати щось своє, а не просто грати кавери — тут я можу вільно пробувати створювати власну музику".

У громадах, наближених до лінії зіткнення, існує потреба в тому, щоб голос молоді був представлений, почутий й вони мали всі інструменти для власного розвитку й розвитку своєї громади. "KONTENTA дозволяє створювати власний культурний продукт, а також гуртуватися на базі студій у молодіжних центрах, що є запорукою здорового демократичного громадянського суспільства", — коментує команда Культурної платформи. Своєю чергою на Львівщині, в Ужгороді та Луцьку студії сприяють соціалізації внутрішньо переміщеної молоді та стають майданчиком для обміну досвідом і пошуку спільних рішень для розвитку громад.

На відкритті KONTENTA в Ужгороді, Молодіжний центр "YouthHub" Ужгородського національного університету. Фото з архіву проєктуmore
Діти в KONTENTA в Ніжині, Ніжинська музична школа. Фото з архіву проєктуmore

Тобто KONTENTA — це не про естрадні амбіції. Студії створені для того, щоб молодь могла бути присутня в сучасному світі, а зараз це виражено девайсами та контентом. Крім того, завдяки новим навичкам, отриманим на базі студій, молодь зможе монетизувати створений контент на глобальних цифрових платформах.

Через свої проєкти та програми Культурна платформа також пропонує молоді вивчати закони, насамперед про молодіжну політику, бачити, що вони можуть і на що вони претендують, розуміти, що їм дає держава, створювати молодіжні організації, залучати на себе кошти, розвивати свою громаду.

В організації зазначають: завдяки освоєнню професійних навичок молодь починає усвідомлювати себе як активних учасників суспільного життя. Вони шукають можливості для самореалізації, беруть участь у житті своєї громади, а також встановлюють зв'язки на міжнародному рівні.

Важливо, щоб і держава підтримувала цей розвиток, надаючи молоді можливості для навчання та розвитку.

Ментор програм ГО Іван Варченко проводить воркшоп на відкритті студії KONTENTA. Дніпро, Дніпропетровський фаховий мистецько-художній коледж культури. Фото з архіву проєкту

"Радянський вплив залишився в освіті у вигляді застарілих методів і обмежених ресурсів: старі інструменти, відсутність інфраструктури та знань про глобальні тенденції світу. Це все унеможливлює формування, наприклад, нової хвилі українських композиторів, які за десятиліття мали б долучитися до української музичної плеяди: Микола Леонтович, Микола Лисенко, Валентин Сильвестров, Кирило Стеценко, Володимир Івасюк та багато інших геніїв нашої країни", — каже Євген Забарило.

Ще більше корисних рішень!

Сьогодні завдяки проєкту KONTENTA "Культурна платформа Закарпаття" має партнерство з 20 молодіжними центрами, фаховими коледжами, музичними школами по всій країні. І має намір продовжувати трансформацію молодіжних осередків та освітніх систем. Та вже не лише через своїх представників, або менторів, яких залучає організація, а й через налагодження сітки мережування між студіями.

"Щоб молодь Луцька знала, чим живе молодь Чорноморська, а молодь Чорноморська була в курсі, що цікавить молодь Чернігова. Щоб вони могли об'єднуватися не тому, що їм сказали, а тому, що у них спільні погляди на те, що вони хотіли б реалізовувати. І є технічні можливості підсилювати експертизу один одного завдяки пошуку спільних рішень та обміну досвідом на базі студій", — пояснює Яна Полупанова, комунікаційна керівниця проєкту.

Серед планів організації й запуск першої молодіжної онлайн-радіостанції, де молодь зможе вести свої програми та проводити розмови з різними студіями KONTENTA. 

Основна довгострокова мета проєкту — сформувати міждисциплінарний діалог про осучаснення шкільних уроків музики та освітніх програм мистецьких шкіл. А в ідеалі — інтегрувати KONTENTA в кожну музичну школу та кожну загальноосвітню школу, де є уроки мистецтва.

Яна Полупанова в укритті Молодіжного хабу в Полтаві презентує KONTENTA. Фото з архіву проєкту

"Наша мотивація — це можливість змінювати майбутнє через інвестування в молодь", — говорить Яна Полупанова.

Вона відзначає, KONTENTA не тільки виконує важливу роль у формуванні критичного мислення. Така діяльність зміцнює культурний фундамент суспільства та формує позитивний імідж України у світі.

Свіжі дописи

  • Що відбувається

“Час забути, що нас було 40 чи 50 мільйонів”: демограф НАН про те, що робити з демографічною ситуацією в Україні

Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше

Thursday January 2nd, 2025
  • Що відбувається

“Гноми з JYSK — не наша культурна традиція”: як Маланка об’єднує спільноту навколо українських традицій

У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше

Tuesday December 31st, 2024
  • Корисне

Five unique Ukrainian New Year traditions you need to know

Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Корисне

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у грудні

Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Екорубрика

5 еконаслідків війни росії проти України за 2024 рік та що нам з цим робити

Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше

Friday December 27th, 2024
  • Що відбувається

Ukraine 2024 Recap: Top 10 events in Ukraine that shaped this year

Discover the top military, political, and cultural events in Ukraine for 2024. Stay informed and… Читати більше

Friday December 27th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.