fbpx
Сьогодні
еРубрика 09:30 28 Січ 2020

Переслідування у мережі: що потрібно знати для власної безпеки

Розповідаємо, чому не варто постити фото з відпустки, щойно ви підключилися до готельного вайфаю, і що робити замість цього.

Фото unsplash.com

Ніхто не стане сперечатися з тим, що Інтернет дає величезні можливості для спілкування, яке може бути корисним як в соціальному, так і у професійному плані. Тут кожен може стати іншому другом, можна легко поговорити з людиною, яка знаходиться на іншому боці планети і розказати всьому світу, як добре у січні погрітися на морському узбережжі. Спілкування та можливість ділитися власним життям через Інтернет створює ілюзію безпечної бульбашки, але навіть тут, де все віртуально, ніби не "по-справжньому", без обережності ніяк. Розповідаємо, що варто знати про кібер-переслідування (cyberstalking) і як убезпечити себе у цифровому світі.   

ЩО ТАКЕ КІБЕРСТАЛКІНГ?

кібербезпека

Минулого року великого розголосу набула історія про молоду японську співачку та її фаната, якому соціальні мережі дозволили підібратися до неї надто близько. Цей чоловік, якого поліція назвала Гібікі Сато, пильно стежив за всіма фото та відео, що їх викладала у мережу дівчина, і йому вдалося виявити, біля якої станції метро вона мешкає. Тож він дочекався дівчину на цій станції, а тоді переслідував до самого дому, заграваючи з нею. Чоловіка засудили за кібер-сталкінг та сексуальне насильство. Ця історія вкотре доводить те, що з поширенням інформації про себе у мережі треба бути обережними. Але у ній є одна деталь, яка насторожить вас ще більше: Гібікі Сато визначив ту саму станцію метро через відображення її в очах дівчини на одному з її селфі. Майбутнє вже тут і воно далеко не завжди виглядає безпечним.

Звісно, це досить екстремальний випадок. Але кіберсталкінг може торкнутися будь-кого, навіть якщо ви не японська співачка-ідол. Кіберсталкінг може приймати різні форми, це переслідування або цькування, яке відбувається через онлайн-канали, такі як соціальні медіа, форуми або електронна пошта. Зазвичай усе починається досить невинно: людина отримує кілька дивних або неприємних повідомлень або коментарів. Це ще не кібер-сталкінг: це просто користувач, який вирішив, що певна анонімність мережі дозволяє йому негідно поводитися. Однак, якщо такі речі стають систематичними, це вже привід насторожитися.

ХТО СТОЇТЬ ЗА КІБЕРСТАЛКІНГОМ?

Якщо зараз ви думаєте, чи часом не сталкерите когось, і судомно згадуєте, як ще вчора скролили стрічку Інстаграму цієї людини аж до початку часів, та ще і випадково лайкнули котрусь з її фото і тут само прибрали лайк — видихайте, ви на світлому боці сили. Та хто ж тоді на темному? 

Більшість кіберзлочинців знайомі зі своїми жертвами. Це і не дивно, адже для переслідування потрібен неабиякий особистий мотив, якими зазвичай є помста, гнів, бажання контролю або навіть хіть. У багатьох випадках це намагання злочинця привернути увагу колишнього або потенційного партнера. Деякі злочинці мають негаразди з ментальним здоров'ям і навіть вважають, що їхня поведінка вітається. Іноді кіберсталкінгом займаєтся ціла група людей, яка може бути орієнтована на окрему особу, групу або організацію з різних причин, включаючи протилежні переконання, помсту чи фінансову вигоду.

Ніхто не хоче опинитися на місці жертви, а найкраща протидія — це запобігання, тож… 

ЯК УНИКНУТИ КІБЕРСТАЛКІНГУ: 5 ПРОСТИХ ПОРАД

онлайн

Фото unsplash.com

1. Захищайте персональні дані у профілі

Для деяких людей, особливо для тих, кому потрібно використовувати онлайн-платформи для самореклами або діяльності, пов'язаної з бізнесом, важко зберегти приховане існування в Інтернеті. Проте, багато користувачів можуть уникати розміщення особистих даних, таких як адреса та номер телефону.

У віртуальному світі вам не обов'язково використовувати своє справжнє ім'я в онлайн-профілях. Хоча це важко для будь-яких пов'язаних з роботою питань, це цілком можливо для таких речей, як форуми, дошки оголошень і деякі облікові записи соціальних медіа. Наприклад, можна використовувати псевдонім у Instagram або Twitter.

Якщо потрібно зберегти своє справжнє ім'я та фотографію, будьте дуже обережні щодо того, від кого ви приймаєте запити на з'єднання та повідомлення. Якщо це не друг, родич або колега, подумайте двічі, перш ніж рухатися вперед. Як мінімум погляньте на профіль цієї людини. 

У деяких випадках майже неможливо уникнути розкриття особистої інформації та спілкування з людьми, яких ви не знаєте, наприклад, на веб-сайтах для знайомств. На жаль, вони користуються популярністю серед аферистів, і ви можете навіть закінчити спілкуванням з потенційним кіберсталкером. З цієї причини краще дотримуватися авторитетних сайтів, проводити дослідження про співрозмовника, перш ніж розкривати особисту інформацію або давати згоду на особисту зустріч.

Крім того, потрібно повідомити адміністраторам сайту про будь-яку діяльність, яка змушує вас почуватися незручно.

2. Оновлюйте програмне забезпечення

Хоча це і не очевидно, регулярні оновлення програмного забезпечення мають вирішальне значення для запобігання витоку інформації. Багато оновлень розроблено для виправлення вразливостей системи безпеки та забезпечення безпеки вашої інформації.

Вони особливо важливі для мобільних пристроїв, які містять цінні дані та відстежують ваше точне місцезнаходження. Існує безліч випадків, де кіберсталкінг починається, коли зловмисник платить комусь, щоб зламати чиюсь електронну пошту або телефон, і використовує зібрану інформацію проти цієї людини.

Оновлення програмного забезпечення захищає від хакерів, і є ключем до запобігання кіберзлочинності.

3. Приховуйте IP- адресу

Багато програм і служб розкривають вашу IP-адресу особі, з якою ви спілкуєтеся. Це може здатися незначним, але ця інформація безпосередньо пов'язана з вашими особистими даними. Так, кіберсталкери можуть почати з вашої IP-адреси і використовувати її для пошуку даних кредитної картки та фізичної адреси.

Для маскування IP-адреси можна використовувати віртуальну приватну мережу (VPN). Це приховує вашу справжню IP-адресу та замінює її на потрібне місце розташування. Він також шифрує весь ваш інтернет-трафік, зберігаючи його в безпеці від цікавих очей хакерів.

Іншим варіантом є використання браузера Tor. Він також шифрує ваш трафік, хоча він може підняти прапори для правоохоронних органів, тому що його часто використовують самі злочинці.

Для максимальної конфіденційності та анонімності можна поєднати Tor та VPN.

Зауважте, що не рекомендується використовувати веб-проксі-сервер або безкоштовну службу VPN, оскільки вони часто можуть зашкодити безпеці в Інтернеті більше, ніж допомогти.

онлайн котик

4. Зберігайте цифрову гігієну

"Цифрова гігієна" — це новий термін, який розкриває дуже важливу тему, особливо стосовно соціальних мереж. Дотримання цифрової гігієни допомагає захистити вас від кібердомагань, залякування та кіберзлочинів.

Налаштування параметрів конфіденційності є одним із перших кроків, які можна зробити, щоб "очистити" свої облікові записи. Більшість соціальних медіа-платформ і деякі інші типи онлайн-облікових записів дозволяють налаштувати списки тих осіб, які зможуть бачити ваш профіль і зв'язуватися з вами. Також корисним буде обмежити потоки повідомлень та коментарів від тих людей, які вже зарекомендували себе 

Гігієна соціальних медіа особливо важлива для дівчат і жінок. Дослідження показують, що, хоча більшість інтернет-атак націлені на чоловіків, кіберсталкіг, в основному, спрямований на жінок.

5. Уникайте розкриття чутливої інформації 

В епоху онлайн не дивно, що багато людей постійно діляться особистою інформацією, навіть поза платформами соціальних медіа. Це очевидне правило, але не поширюйте своєї адреси та інших персональних даних – якщо не хочете, щоб доступ до них мав будь-хто. Якщо ви поїхали у відпустку і залишили будинок без нагляду, не найкращою ідеєю буде повідомити всьому світу, що вас немає вдома — ви на Багамах. Так само як одразу ж відмітити десь у себе в профілі точне місце вашого перебування. А ще двічі подумайте, коли вам пропонують заповнити анкету для знижкової карти у супермаркеті або заявки на купони, адже так ви теж збільшуєте ймовірність того, що хтось може отримати доступ до ваших особистих даних і, можливо, зробить доступнішим кіберсталкінг.

Бонусна порада: без параної.

Світ великий і страшний, у ньому повно небезпек та прихованих пасток, але це не означає, що нам всім варто забарикадуватися по домівках і ніколи більше не виходити надвір. Те саме стосується і активності у мережах та наданням особистих даних там, де це необхідно. Сьогодні набагато зручніше жити, маючи профайли у соціальних мережах, тож не розумно буде відмовлятися від будь-якої активності у них просто через потенційні небезпеки. Так само не можна цілком уникнути небхідності залишати персональні дані третім особам (це може бути авіакомпанія або видання, на яке ви підписані). Ніхто не застрахований від витоків, та все ж жити у страху – такий собі варіант. Підходьте до цього з розумом і робіть що можете.

ЩО РОБИТИ У ВИПАДКУ, ЯКЩО ВИ ВЖЕ СТИКНУЛИСЯ З КІБЕРСТАЛКІНГОМ?

Переслідування у мережі

📌 Заблокуйте користувача

Не соромтеся застосовувати всі дозволені законом заходи, особливо ті, що надаються веб-службами. Якщо інструменти є, заблокуйте будь-кого, кого ви хочете зупинити, навіть якщо ці повідомлення просто дратують вас і ще не являють собою загрози.

Тільки ви можете вирішити, коли ця межа буде перейдена.

📌 Повідомте платформі про проблему

Якщо хтось переслідує або загрожує вам, ви повинні негайно заблокувати їх і повідомити про це платформі, де це відбулося. До прикладу, Twitter, Facebook, LinkedIn і багато інших платформ створили прості у використанні кнопки для швидкого повідомлення про образливу поведінку.

Навіть якщо ви думаєте, що ви позбавились злочинця, він може повернутися або знайти собі іншу жертву. Правоохоронні органи не завжди володіють технічною здатністю захистити вас від кіберзлочинства, але модератори платформи зазвичай швидко реагують і видаляють профілі нападників.

📌 Викликайте поліцію

Тепер увага: якщо ви відчуваєте, що вам загрожує хтось, хто агресивно поводить себе у мережі, зверніться по допомогу до правоохоронних органів. 

Навіть якщо ви не маєте достатньо інформації або доказів для того, щоб вони могли негайно почати судовий розгляд, звіт буде зафіксований, і поліція може дати пораду щодо того, що робити, якщо злочинець повернеться.

Кіберсталкінг є великою проблемою, але їй легше запобігти, ніж намагатися її вирішити і усунути наслідки.

4025

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: