Розповідаємо, як долучитися до екологічних ініціатив з озеленення України та світу.
Скільки разів ми чули або читали, що ліс — це легені планети? Напевно, сотню, якщо не більше. Трохи рідше, правда, намагалися зрозуміти, чому. Як відомо, протягом дня один гектар лісу абсорбує з повітря 120-280 кілограмів вуглекислого газу, який за умови відсутності цього гектару залишається в атмосфері та збільшує парниковий ефект. Всесвітній фонд природи зауважує, що, на знеліснення припадає 10% від загальної кількості причин глобального потепління. Крім того, знищення лісу для найрізноманітніших видів рослин і тварин означає втрату їхньої домівки. Варто також пам'ятати, що дерева контролюють кругообіг води, і якщо десь від них залишилися лише пеньки, то дощитиме у тій місцевості значно рідше. Цікаво: одне дерево виділяє стільки води кожного дня, що охолоджувальний ефект, який з'являється внаслідок цього процесу, рівносильний дії двох звичайних кондиціонерів протягом доби. Ще один наслідок знеліснення — зсуви грунтів. До того ж, вони зазнають вітрової та водної ерозії, що призводить до зникнення родючих земель.
Аби дізнатися, чи існує загроза масштабного знеліснення в Україні та чи слід нам боятися непоправної шкоди, яку може спричинити це явище, ознайомимося із публічним звітом голови Державного агентства лісових ресурсів України. За минулий рік було зафіксовано близько 4200 випадків незаконних рубок. І хоча цей показник найменший за всі роки, починаючи з 2003-го, обсяги лісопорушень надзвичайно великі — знищили понад 54 тисячі кубічних метрів деревини. Це означає, що десь 6 750 середніх вантажівок нашого лісу поїхали у невідомому напрямку. Але, на жаль, втрати набагато значніші, адже внаслідок санітарних рубок було заготовлено понад вісім мільйонів кубічних метрів деревини, яку можна помістити в один мільйон таких вантажівок. Крім того, минулоріч пожежі охопили більше, ніж 74 тисячі гектарів лісових господарств, що за розмірами наближається до площі Києва.
Невтішна статистика підштовхує владу, громадські організації та звичайних громадян до пошуку рішень для відродження лісових насаджень.
Варто нагадати, що у квітні цього року в рамках екологічної акції Greening of the Planet, яку ініціював благодійний фонд "Озеленення України" за підтримки Міндовкілля, Держлісагентства та МЗС України, більше двох мільйонів людей зі 138 країн світу висадили понад 10 мільйонів дерев. А з 2021 року за Указом президента стартувала програма "Зелена країна" із закликом створювати ліси разом. Про це на форумі "Україна 30.Екологія" розповів Володимир Зеленський, наголосивши на амбітній меті — збільшити площу лісів на один мільйон гектарів за 10 років. Для її реалізації всім, хто хоче доєднатися до екологічної ініціативи, протягом трьох років пропонують висадити один мільярд дерев. Підрахунок уже почався на сайті проєкту, де можна безкоштовно зареєструватись для участі в програмі або ж приєднатися до благодійної акції, усі зібрані кошти від якої отримає фонд "Таблеточки", що допомагає онкохворим дітям. До речі, на цей момент учасники висадили понад 58,5 мільйонів листяних та хвойних дерев.
А от громадська організація "Екологічний фронт", пріоритетним завданням якої є боротьба з незаконною вирубкою дерев, масовим знелісненням, браконьерством, забрудненням водних артерій, стихійними звалищами на території Західної України, обрала інший спосіб приєднання до екологічної ініціативи.
"Ми дізналися про здійснення ось таких масових висадок дерев й одразу почали шукати номери телефонів представників лісових господарств, тобто просто налагоджували взаємодію безпосередньо з їхнім керівництвом", — розповідає очільник "Екологічного фронту" Станіслав Матвіїв.
Як він зазначив, кожен лісгосп самостійно обирає дати для реалізації ініціативи та пропонує учасникам акції різний час. Ось чому варто телефонувати і дізнаватися деталі.
Станіслав Матвіїв підготував декілька порад з підготовки до екологічної ініціативи та організації процесу:
Та все ж, досвід активістів не обійшовся і без ложки дьогтю:
"Найбільше часу ми приділили висадкам дерев в Карпатському регіоні. Основні транспортні артерії там більш-менш пристойні, але коли заїжджаєш трохи вглиб, розумієш, що таке погані дороги. Тому в таку подорож треба брати або спеціалізований транспорт для бездоріжжя, або автівки, деталі яких не так шкода загубити по дорозі", — наголошує Станіслав Матвіїв.
Громадській організації вдалося зібрати близько 60 охочих озеленити Слобідське, Вигодське, Осмолодське, Брошнівське та Бродівське лісове господарство. Слід зауважити, що "Екологічний фронт" також приєднувався до ініціативних громадян, які вирішили взяти участь у проєкті заліснення та перші налагодили комунікацію з лісгоспами. Загалом команда засадила вісім гектарів лісових угідь та висадила близько шести тисяч саджанців, серед яких: ялиці, ялини, буки, кедри, модрини, ясени, явори та смереки. Виявляється, саджанці постачають лісівники, адже на території лісництв розташовані теплиці, у яких вирощують відповідні культури. Пізніше лісівники викопують їх та розвозять по місцях, де проводяться висадки.
Проблема знеліснення болісна не лише для України, а й для всього світу. Зокрема, ЄС згідно з програмою "European Green Deal" та "EU biodiversity strategy for 2030" запланували висадити щонайменше три мільярди нових дерев у лісах, на сільськогосподарських територіях та в містах. Цікаво, що процес здійснюється за схемою довгострокового планування. Це означає, що спочатку прискіпливо підбирають відповідне місце для росту саджанців в умовах мінливого клімату, і тільки після всіх досліджень висаджують їх. Крім того, для підрахунку та моніторингу Європейська комісія разом з Європейським екологічним агентством працюватиме над платформою "Map My Tree". До програми закликають приєднатись усіх громадян, землевласників, асоціації, компанії, цілі міста та регіони.
Не менш цікавий проєкт запустила організація, засновником якої є молодий еколог з Німеччини Фелікс Фінкбайнер. Це додаток, що Сагар Аріал розробив для Plant-for-the-Planet. Завдяки ньому можна профінансувати висадку дерев у різних країнах світу. Наприклад, майже за 93 гривні користувач має змогу підтримати проєкт "The Heart of the World" і дистанційно висадити дерево на гірському масиві Сьєрра-Невада-де-Санта-Марта у Колумбії.
Щоб приєднатися до Trillion Tree Campaign від цієї організації треба відвідати сайт і підтримати фінансово один із проєктів, опис яких ви там знайдете, або:
До того ж, функціонал додатку дозволяє влаштовувати змагання між школами та компаніями. Отже, справа не лише корисна, а й весела.
Звісно, це не всі можливості приєднатися до екологічних ініціатив та озеленити нашу планету. Але їх та вашого бажання допомогти достатньо, аби наблизитись до здорового майбутнього.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.