Хочу в ІТ: гайд для новачків. З якого боку краще увійти в програмування
У день айтішника розповідаємо, що робити, якщо з навичок користування комп'ютером в резюме тільки "Впевнений користувач Chrome". Але хочеться більшого.
15-го лютого 1946 го року американськими військовими інженерами була представлена перша універсальна електронна обчислювальна машина ЕНІАК, що відкриває двері в нові цифрові технології. З того часу ця дата в просунутих інженерних колах неофіційно закріпилася як професійне свято комп'ютерників, людей, які працюють з "залізом". Зараз, більш ніж за півстоліття, зі словом "комп'ютерник" пов'язані ширші уявлення, ніж у далеких 50-х. Розробники і аналітики комп'ютерних систем, програмісти і оператори різних комп'ютерних пристроїв, інженери з автоматизованих систем керування, інженери по супроводу баз даних, адміністратори серверів і багато інших, чиї професійні обов'язки пов'язані з досконалим знанням комп'ютерних мов та умінням вирішувати різні завдання, де без їх застосування просто не обійтися.
І хоча сьогоднішнє свято — історичне і торкається витоків самого початку становлення і розвитку ери цифрових технологій, ми вирішили розібратися, як можна "увійти в IT", з чого почати і взагалі — чи варта ця справа старань?
На які умовні категорії можна поділити "комп'ютерників"?
Тут і девопси, і фронтендери, бекендери… Професій у сфері так багато, що розбігаються очі. Але якщо розібратися, все виглядає набагато простіше: IT-фахівців прийнято ділити на дві категорії: розробників і тестувальників. Перші створюють продукт — додатки, сайти, ПЗ, а другі — його тестують перед релізом.
"Однак IT сфера не замикається тільки на програмістах, — пояснюють у Hillel, одній з українських IТ-шкіл. — У створенні, релізі, підтримці продукту бере участь безліч людей: і project менеджери, які керують командою розробки, і маркетологи, які ведуть рекламні кампанії, і рекрутери, які знаходять кращих фахівців для роботи в компанії, і дизайнери, які відповідають за інтерфейс, і багато інших важливих співробітників. IT ринок тим і добрий, що в ньому знайдеться місце для будь-якої талановитої і цілеспрямованої людини".
Якщо дуже хочеться в IT, то з чого почати?
Перший крок — це вибір напрямку, у якому ви збираєтеся розвиватися. Про їх переваги та можливості можна дізнатися від фахівців безпосередньо, відвідавши майстер-класи та тренінги. Багато шкіл періодично проводять такі заходи, і, подивившись на кухню IT зсередини, розібратися буде простіше.
Мінімальні вимоги, які потрібні — це вміння працювати з комп'ютером, звичайно ж. Ще всі знають, що тим же розробникам потрібна англійська, хоча на початку вистачить базових знань.
Другий крок — вивчення мов: Java, Python, JavaScript, C ++. При цьому зовсім не обов'язково вчити відразу все. Тімлід і розробник з 5-річним стажем Євген Картавець вважав, що знання більшої кількості мов може позитивно вплинути на рівень кваліфікації і зарплати… До тих пір, поки не дізнався, що його колега, знає тільки одну мову, отримує таку ж зарплату, як і Євген. Тепер розробник вважає, що для початку важливо стати профі в одній вузькій галузі, а потім вже розвиватися в інших напрямках:
"Web-розробникам корисно знати якусь мову для бекенда і JavaScript для фронтендів. Але якщо я буду вчити С ++ для бекенда, то знання JavaScript для фронтендів мені нічого не дасть, тому що я ніколи не буду використовувати їх разом".
Фронтенд — це, до речі, про зовнішнє оформлення продуктів, в основному, сайтів; бекенд — навпаки, про створення нутрощів продукту.
Як вибрати курс?
Мови програмування — це те, чого вас будуть навчати в комп'ютерній школі, тому третій крок — вибір майданчика для навчання. Ринок буквально кишить школами з різною тривалістю курсами, які відрізняються ціновою політикою і кількістю фахівців, які будуть ці курси вести. Тому всі пропозиції варто "просіяти" і провести аналіз шкіл. Фахівці радять провести невелике дослідження курсів:
- Звернути увагу на сайт, його швидкість та юзабіліті, на повноту інформації, яка на ньому є, обов'язково повинні бути вказані викладачі і місце їх роботи.
- Знайти youtube-канал — у багатьох шкіл він є. Можна подивитися освітні відео з цікавого курсу, може, навіть послухати свого майбутнього викладача.
- Якість і актуальність інформації можна перевірити в соцмережах, Telegram-каналах, блогах.
На що може претендувати випускник школи IT?
Швидка заміна одних технологій іншими, зростання ринку і популярність, а разом з тим і тренд на дауншифтерів привели до того, що в IT збирається йти мало не кожен другий. Так, щорічно в Україні випускається 15-20 тисяч IT-випускників, а попит на IT-фахівців у нашій країні щорічно зростає на 30% — у 2021 році на ринку IT потрібно мінімум 54 тисячі нових фахівців: попит на них буде підвищуватися, а значить, без роботи сидіти нікому не доведеться.
У той же час зростання кількості початківців розробників пропорційне зростанню ринку — це, звичайно, хороші новини для новачків в IT. І хоча не всі компанії готові брати на роботу джунів, і зарплата спочатку може бути невисокою, вже через рік-півтора людина набирається досвіду, і йому її підвищують. Відмінна риса IT — більш-менш чітка залежність зарплати від досвіду і знань: завжди можна приблизно сказати, скільки отримує середній junior, middle і senior розробник.
Але навіть з огляду на загальне зростання ринку і шалений попит на нових фахівців, потрібно бути готовим до того, що перша робота не стане відразу ж зоряною. Кому краще знати про це як не досвідченому айтішнику зі своєю історією за плечима. Станіслав Протасевич, вже досвідчений Back-end Developer з української комп'ютерної компанії Tapmedia розповів "Рубриці": "Ви повинні бути готові до того, що перша робота не буде солодкою. Не буде відразу хороших грошей, хорошого колективу, смузі, піци по п'ятницях. IT — це дуже важка праця, до якої ви повинні бути готові. Тільки через кілька років ви зможете відчути всю красу цих професій. Це насправді так. Моя перша зарплата становила 50 євро в місяць. Але! Я був студент, у мене була можливість безкоштовно жити у батьків і вчитися. Вчіться кожен день, не шкодуйте себе. Шукайте ту роботу, де вам дадуть перший досвід, який для вас буде золотим".
Тому і йти в айті краще все-таки по любові, ніж виключно через гроші. Втім, ця порада буде справедливою і для інших професій.
Робота IT-команд у 2020 році: карантинні особливості
Вакансія в ІТ-компанії: 5 порад, як знайти потрібного кандидата
Читайте також, як обрати спеціалізацію в ІТ
Фото Depositphotos, Getty Images