Інвестиційні рішення

Більше ризиків — вища дохідність: коли, як і навіщо відкривати інвестиційні рахунки за кордоном

“Рубрика” разом з експертами з’ясовувала, кому і за яких умов підійде це інвестрішення.

Що це за рішення?

Інвестиційний рахунок за кордоном відкривають здебільшого для того, щоб мати можливість купувати й продавати цінні папери на закордонних фондових ринках. І відповідно отримувати прибуток коштом різниці вартості акцій компаній у певні періоди.

"Інвестиційний рахунок може допомогти зберегти та примножити наші заощадження. З допомогою такого рахунку можна купувати та продавати цінні папери; зберігати придбані активи (облігації, ETF*, акції) або просто зберігати кошти на закордонному рахунку", — говорить фінансовий планер iPlan.ua Ульяна Гринчевська.

*Exchange-traded Fund — індексний фонд, паї (акції) якого торгуються на біржі.

Фінансовий планер iPlan.ua Ульяна Гринчевська

Для кого це рішення?

Для тих, хто хоче заробляти більше, ніж на депозитах чи облігаціях внутрішніх державних позик і водночас не боїться ризикувати.

"Якщо ви звикли інвестувати гроші зі стовідсотковим розумінням, що матимете певну дохідність і повернете тіло інвестиції, наприклад, як у випадку з депозитом, і не можете прийняти ризику не лише не отримати дохідність, а й втратити саме тіло інвестиції, то вам не варто починати взагалі інвестувати у фондові ринки. Тут вам ніхто нічого не гарантує, — пояснює адвокат, інвестор, автор ютуб-каналу про інвестиції, особисті фінанси, податки, закони в Україні та світі Тарас Гук. Але, з іншого боку, відсутність цих гарантій і цей вищий ризик якраз дозволяє отримувати вищу дохідність, ніж ту, яку ви отримуєте на валютних депозитах чи облігаціях". 

Простіше кажучи, це рішення для тих, у кого є зайві кошти, і він чи вона думає, як правильно ними розпорядитися.

Тарас Гук розповідає, що відкрив свій інвестиційний рахунок у передковідні часи.

Адвокат та інвестор Тарас Гук

"Як адвокат я мав дотичність до управління інвестиційними активами в Україні іноземних компаній чи фізичних осіб, це стосувалося в основному нерухомості. Саме вкладення в нерухомість були основним інвестиційним рішенням до великої війни, — каже Тарас. — Водночас усі ці інвестори розповідали й про брокерські рахунки. В мене виникло розуміння, що капітал фондового ринку має набагато вищі можливості в тому числі щодо прибутковості, ліквідності. І мені було цікаво досліджувати таку нову галузь. Я почав у період, коли ринок був дуже хороший: усі активи дуже сильно просіли, років два будь-що можна було купляти, і ціна акцій тільки зростала".

Після повномасштабного вторгнення рф ринок нерухомості в Україні дуже просів, окрім кількох міст Західної України, тому інвестиційний рахунок за кордоном може стати для тих, хто раніше інвестував у новобудови, хорошим варіантом, припускає Тарас Гук. 

А конкретніше?
Кому підійде це рішення?

Кажучи коротко, вам варто придивитися до цього інвестрішення, якщо щомісяця маєте принаймні сто-двісті вільних доларів, які регулярно зможете вкладати в купівлю акцій. 

На думку Ульяни Гринчевської, інвестиційний рахунок за кордоном підійде тим, хто:

  • Має довгострокову фінансову ціль (10+ років). Наприклад, заощадити гроші на пенсію, сформувати капітал для навчання дитини тощо;
  • Визначив свій ризик-профіль (індивідуальне ставлення інвестора до можливих ризиків інвестиційної діяльності, — ред.);
  • Має бажання сформувати інвестиційний портфель з ETF, облігацій, акцій тощо;
  • Має бажання купувати акції улюблених компаній;
  • Розуміє механізм декларування інвестиційного доходу (дивіденди, дохід від продажу активів). 

Кому це рішення не підійде?

Тарас Гук переконаний, що не варто починати інвестувати у фондові ринки тим, хто:

  • Має будь-які відкриті кредити (чи споживчі, чи тим більше іпотечні);

"У такому випадку ваш відсоток по кредитах майже завжди буде вищий, ніж той, який ви можете отримати, інвестуючи у фондові ринки", — каже адвокат і інвестор.

  • Не має суттєвої різниці між доходами та витратами, тобто коли людина живе від зарплати до зарплати; 
  • Не має власної фінансової подушки, яка б дозволяла спокійно переживати можливі втрати інвестованих сум. 

"Рекомендована сума заощаджень це сума витрат хоча б на шість місяців, а можливо і більше. Ці гроші повинні бути просто на поточному рахунку, чи на депозитному рахунку з правом дострокового розірвання. І бажано в Україні, можна в різних валютах", каже Тарас Гук.

Які бувають інвестиційні рахунки?

Незалежний фінансовий радник Євген Зубковський пояснює: у світі існує три види посередників, через яких можна купувати будь-які цінні папери. Це: 

  • Закордонні банки;
  • Рахунки у брокерських компаніях;
  • Інвестиційні страхові компанії.

У кожного посередника є свої плюси й мінуси, усе залежить від цілей і задач інвестора, кажуть експерти. 

Незалежний фінансовий радник Євген Зубковський

 Найпопулярніші з-поміж цих трьох видів — брокерські рахунки, вони більш звичні та зрозумілі. А от рахунки в банках та інвестиційних страхових компаніях відкривають дуже мало українців. Чому так?

"У закордонних банках більші комісії за послуги. Також зазвичай фінансові радники цих установ пропонують продукти, більш вигідні самій установі, ніж інвесторові, який самостійно міг би ухвалити вигідніше рішення", пояснює Євген Зубковський

Інвестиційні страхові компанії доволі популярні в Європі й Америці, а в Україні їх немає. Але українці відкривають рахунки в таких компаніях. 

"Це гібрид між компанією страхування життя та інвестиційною компанією. По суті це компанія страхування життя, але вона має право інвестувати у фондові ринки, відповідно там дохідність більша. Це підійде для людей, які хочуть накопичити собі на пенсію або на навчання дитини, веде далі Євген Зубковський. Якщо це страхування життя, то це буде 5-10 і більше років залежно від програми. Плюс цього виду тут немає обмежень по виводу коштів, тому що списання йде з гривневої карти по курсу НБУ".

Зупинімося на найпопулярнішому виді брокерському рахунку. 

Як відкрити брокерський рахунок

Скріншот сторінки реєстрації одного з авторитетних і надійних брокерів Interactive Brokers

Зробити це дуже легко, важливіше насправді визначитись із компанією, у якій ви цей рахунок відкриєте.

Відкрити рахунок у брокерській компанії можна онлайн. Для цього вам знадобиться:

  • скан-копія паспорта чи посвідчення водія документа, що посвідчує особу і де є зазначені ваші ім'я та прізвище латинкою;
  • документ, у якому є підтвердження вашого місця проживання це може бути виписка з банку або ж квитанція за комунальні послуги, де зазначена ваша адреса;
  • індивідуальний податковий номер.

Важливо! На жаль, не всі брокерські компанії готові відкривати рахунки громадянам України, які зареєстровані у Донецькій, Луганській областях та Криму або ж навіть просто народилися там. Зокрема таким людям відмовить у відкритті компанія Interactive Brokers, одна з найпопулярніших і найнадійніших для інвестування.

Після відкриття рахунку і його поповнення ви зможете ним керувати через спеціальне програмне забезпечення.

Яку компанію обрати? Поради експертів

Закордонних брокерів насправді дуже багато, але не всі з них надійні й не всі готові працювати з громадянами України.

Незалежний фінансовий радник Євген Зубковський перераховує ті, що мають популярність і досить захищені: Interactive Brokers американський брокер, Exante європейський брокер і кіпрський брокер Freedom Finance. Проте два останні наразі перебувають під санкціями РНБО через зв'язки компаній з росією. 

Найбільш відкритим, ліквідним і таким, що дає найбільші можливості, у світі вважається американський фондовий ринок, тому Тарас Гук радить відкривати рахунок саме в тамтешніх компаніях.

"До відкриття брокерського рахунку потрібно підходити більш уважно, ніж до просто відкриття банківського рахунку. Тому що стратегія інвестування, яку б я рекомендував, полягає в тому, що ви не будете торкатися грошей на своєму брокерському рахунку в ідеалі найближчими десятками років. Адже що довший ваш шлях інвестування, то більший у вас буде експонентний ефект складеного процента, який настає переважно після 20-го року інвестування. Але навіть якщо у вас більш короткострокова стратегія, то все одно вона має тривати кілька років. І особливо, якщо ви ще не починали, то найближчі 2-5 років для вас буде лише тренування. Тому обрана компанія точно має бути з бездоганною репутацією", каже експерт.

Опитані "Рубрикою" експерти сходяться на тому, що найкращим брокером для українців можна назвати Interactive Brokers (IB). Він входить до п'ятірки найуспішніших інвесткомпаній США. Гарантія на ваші кошти забезпечується Securities Investor Protection Corporation (SIPC федеральним страховим фондом у США, що захищає інвесторів), плюс рахунки додатково застраховані в Lloyd's of London (провідній компанії у світі страхових ринків), наводить аргументи Ульяна Гринчевська.  

"Він єдиний з дійсно американських брокерів зі справді бездоганною репутацією, який дає можливість практично без абонплати й додаткових комісій безплатно інвестувати в американські фондові ринки і не турбуватися про те, що щось може статися з вашими коштами/активами на цьому брокерському рахунку", переконує Тарас Гук.

Фінансовий планер iPlan.ua Ульяна Гринчевська уточнює: "Щоб відкрити рахунок в ІВ, немає «мінімального порогу», тобто можна поповнювати хоч від 100 доларів чи 1000 доларів (залежно від розміру заощадження, цілей тощо).Також ІВ не стягує комісії за обслуговування рахунку. Комісія за купівлю активу теж невелика (1 долар)".

З-поміж плюсів цього брокера Тарас Гук також називає можливість купувати акції частково: 0,5% чи 0,25% акції наприклад. 

Нюанси відкриття рахунку в Interactive Brokers

Скриншот зі сторінки компанії Interactive Brokers

Ви заповнюєте досить зрозумілу анкету онлайн, де надаєте дані вашого податкового резидентства, згадувані вже вище паспорт, ІПН та підтвердження адреси.

"Важливий пункт анкети вказати ваш дохід і liquid net worth, тобто вартість ваших активів та ліквідних активів. Від цього залежатиме надання вам дозволів на торгівлю більш ризиковими чи менш ризиковими активами. Але якщо ви просто будете купувати там звичайні індексні ETF (Exchange-traded Fund), які є найпростішими, зрозумілими диверсифікованими й безпечним активом, чи акції з S&P 500*, то такі інструменти вам будуть доступними майже з будь-яким рівнем вашого доходу та капіталу", каже Тарас Гук.

*Liquid net worth це показник, який показує баланс ліквідних активів та пасивів. Він розраховується шляхом віднімання вартості всіх ваших боргів від вартості всіх ваших активів.

*S&P 500 фондовий індекс, у кошик якого включено 500 акціонерних компаній США, що мають найбільшу капіталізацію. Список складає компанія Standard & Poor's. 

Також при заповненні анкети в Interactive Brokers запитають про попередній досвід інвестування і чи ви взагалі розумієте, що це таке. "Якщо ви поставите там пташку про те, що нічого не розумієте, то вам можуть запропонувати спочатку трохи прочитати, що таке фондовий ринок, усміхається Тарас Гук. Якщо скажете, що орієнтуєтесь у цьому, то вам відкриють рахунок. І все, ви готові до інвестицій". 

Як уже зазначалося, тут не відкривають рахунки людям, які народилися чи зареєстровані в Донецькій, Луганській областях та Автономній Республіці Крим. 

Як поповнювати свій брокерський рахунок?
Діє обмеження НБУ на вивід коштів, але вихід є

Після початку повномасштабного вторгнення Національний банк України видав постанову, яка забороняє виведення валютних коштів за кордон з метою інвестицій. 

Однак усе одно можна легально поповнювати свої брокерські рахунки за кордоном, кажуть експерти. 

Це відбувається через посередника. Різні міжнародні платіжні системи, як-от WISE, ZEN, Paysera тощо, дозволяють українцям відкривати платіжні картки. 

"Перекази з картки на картку в іноземній валюті Національний банк дозволяє, тобто ви перекидаєте свої кошти на свою ж картку обраної платіжної системи, а вже відповідно обраний вами платіжний сервіс дозволяє зробити переказ на інвестиційні рахунки. Тут проблем чисто формальних немає, але можливі додаткові комісії від 0% до 2,5%", — говорить Тарас Гук. 

А як щодо податків?

Дохід від такої інвестиційної діяльності треба декларувати. 

Фізична особа, яка отримала дохід від операцій з інвестиційними активами торік, як на території України, так і за її межами, має подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня та зобов'язана сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір до 1 серпня поточного року, ідеться в податковому законодавстві України. 

Також Податковий кодекс України визначає, що інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми підтверджених витрат на придбання такого активу. 

Цього року податкову декларацію треба було подати, якщо інвестор минулого року саме продавав цінні папери. Якщо ж купував та/або отримував дивіденди, подавати декларацію було не обов'язково, але опціонально.

Як інвестувати?

Кожен сам обирає власну стратегію, і тут зовсім не зайвим буде провести собі окремий лікнеп — на щастя, нині є багато онлайн-ресурсів, присвячених інвестуванню за кордон, зокрема й українськомовних. Можна почитати книги класиків інвестування, вони також є в українському перекладі.

Тарас Гук ділиться: "Моя стратегія не полягає у спекулюванні, короткостроковій інвестиційній діяльності. Я більше схильний до стратегії, яку сповідує Воррен Баффет і його інвестиційна компанія Berkshire Hathaway. Вона полягає в тому, що ви повинні купляти лише акції хороших компаній за чесну ціну, не зважаючи на волатильність чи якісь інші, як вони називають, «дурнуваті» вчинки ринку, ви все одно повинні дотримуватися цієї стратегії. І якщо ціна на акції компанії, яку ви вважаєте хорошою, падає, то ви лише докуповуєте й усереднюєте чи зменшуєте свою ціну, а не продаєте. І за років 10 чи 20 мій інвестиційний портфель має вже почуватися добре. Але в короткостроковій перспективі, наприклад попередній рік, він не був у суперхорошому стані, тому що загалом, ринок просів десь на 15-20% і десь так само мій портфель".

Врешті вибір за вами нехай кожне ваше інвестрішення буде вдалим! 

Свіжі дописи

  • Кейси

“Захотілося практично допомогти країні”: як підлітки створюють інновації для розмінування України

“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоров’я

Подарунки з користю для здоров’я: що придбати рідним на новорічні свята

“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейси

Дмитро Демченко: “Хочу допомагати пораненим, які переносять це важче та впадають у відчай”

Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Корисне

Які подарунки обрати у ветеранських бізнесів? Корисний гайд з 12 ідей

Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейси

Навички для відновлення: як програма Skills4Recovery допомагає українцям реінтегруватись у ринок праці

Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Корисне

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.